نماد سایت بیمه تایم

کارت طلایی یا بیمه بدنه؟ کدامیک را باید بخرید

کارت طلایی یا بیمه بدنه

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که در مقایسه و خرید بیمه بدنه و کارت طلایی سردرگم مانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را بخوانید تا از مزایا و معایب داشتن بیمه بدنه و کارت طلایی آشنا شوید و بتوانید انتخاب درستی را برای پوشش‌های خودروی خود داشته باشید، چراکه حادثه خبر نمی‌کند.


حتما بخوانید: گزارش نظرسنجی بهترین بیمه بدنه خودرو


کارت طلایی چیست؟

کارت طلایی یکی از خدماتی است که برخی از خودرو سازان داخلی از جمله ایران خودرو و سایپا به دارندگان خودرو به جای بیمه بدنه ارائه می‌کند. کارت طلایی جبران خسارت‌های پیش آمده از جمله سرقت، خرابی، حمل رایگان و … را جبران می‌کند. استفاده از این کارت در برخی از موارد جایگزین استفاده از بیمه بدنه شده، البته ناگفته نماند که پوشش‌های بیمه بدنه با کارت طلایی متفاوت می‌باشد که در ادامه به تفضیل آن خواهیم پرداخت.

کارت طلایی که از طرف شرکت‌های خودرو ساز ارائه می‌شود دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام از کارت‌ها خدمات متفاوتی را به صورت ۲۴ ساعته و در سراسر کشور ارائه می‌کنند.

 

انواع کارت طلایی خودرو و سطح پوشش خسارت هر کدام

در جدول زیر می‌توانید سطح پوشش خسارت کارت‌های طلایی را مشاهده کنید.

 

کارت طلایی سایپا

کارت طلایی سایپا، طرح جدیدی است که از اواسط دهه ۹۰ شمسی، جایگزین کارت نارنجی سایپا شد.

خدمات کارت طلایی سایپا

سایپا کارت طلایی، ۳ نوع خدمت زیر را ارائه میکنند:

خدمات بیمه، خدمات تعمیر و نگهداری خودرو و خدمات امدادی. در ادامه، توضیحات مربوط به انواع خدمات کارت طلایی سایپا را مشاهده می‌کنید.

خدمات کارت طلایی ۱ ستاره

کارت طلایی یک ستاره به دو صورت طلایی ۱ ستاره و ۱ ستاره پلاس ارائه می شود:

خدمات کارت ایران خودرو یک ستاره شامل موارد زیر است:

خدمات کارت ایران خودرو تک ستاره پلاس شامل موارد زیر است:

کارت دو ستاره: سرویس‌های دوره‌ای تا ۲۵۰۰۰ کیلومتر به همراه پوشش کلیه تعمیرات مورد نیاز اضافه می‌شود.

خدمات کارت طلایی ۲ ستاره

تمام خدمات کارت دوستاره به شرح زیر است:

 کارت سه ستاره: سرویس‌های دوره‌ای تا سقف ۴۰ هزار کیلومتر اضافه می‌شود.در سرویس‌های دوره‌ای شمع، لنت و فیلتر بنزین نیز در کیلومتر‌های معین تعویض می‌شود.

خدمات کارت طلایی ۳ ستاره

خدماتی که شامل کارت ۳ ستاره می‌شود شامل موارد زیر است:

 گلدن کارت چهار ستاره: سقف سرویس‌های دوره‌ای تا ۶۰ هزار کیلومتر اضافه می‌شود.پس از ۶۰ هزار کیلومتر پیمایش در یک دوره، ۴ حلقه لاستیک تعویض می‌شود.

خدمات کارت ۴ ستاره

تمام خدماتی که شامل کارت ۴ ستاره میشود را در زیر برایتان شرح می‌دهیم:

کارت طلایی برای چه خودروهایی‌ است؟

در صورتی که سن محصول ایران خودرو کمتر از ۱۰ سال باشد، دارندگان خودروها می‌توانند از خدمات این کارت که توسط شرکت ایران خودرو ارائه می شود استفاده نمایند. در صورتی که سن خودروی شما بیشتر از ۵ سال باشد، امکان خرید کارت طلا سال و تک ستاره را خواهید داشت.

بیمه بدنه چیست و پوشش‌های خسارت آن چطور است؟

یکی از انواع بیمه خودرو، بیمه بدنه می‌باشد که برای دارندگان وسایل نقلیه در ایجاد پوشش‌های لازم برای مواردی که بیمه ثالث پوششی ارائه نمی‌کند می‌تواند همراه بیمه گذاران باشد. بیمه بدنه از بیمه نامه‌هایی می‌باشد که دارای دو دسته پوشش اصلی و اضافی است، پوشش‌های بیمه بدنه عبارتند از:

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

 

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

 

 

تفاوت گارانتی و کارت طلایی

گارانتی خودرو مجموعه خدماتی است که شرکت‌های خودروساز بر اساس قوانین وضع‌شده به خریدار محصول خود ارائه می‌کنند. این گارانتی‌ها معمولا ۱۸ ماه تا ۵ ساله هستند. گارانتی به این معنا است که خریدار ماشین برای تعویض یا تعمیر تمامی قطعات موجود در خودرو به جز خدمات مصرفی در طی مدت زمان گارانتی مبلغی پرداخت نمی‌کند. مشکل اصلی گارانتی و تفاوت عمده آن با کارت طلایی و بیمه این است که برای استفاده از گارانتی باید فقط به نمایندگی‌های اصلی خودروسازان مراجعه کنید.

 

مزایای بیمه بدنه به کارت طلایی چیست؟

تا کنون مطالعه اجمالی درباره ویژگی‌های بیمه بدنه و کارت طلایی داشتیم. در ادامه به این امر می‌پردازیم که  چه تفاوتی بین داشتن بیمه بدنه و کارت طلایی وجود دارد؟ و به بیان بهتر بیمه بدنه چه برتری‌هایی نسبت به بیمه طلایی دارد؟

 1. اول این که بیمه بدنه برای تمام خودروها ارائه می شود ولی کارت طلایی خودرو فقط مختص خودروهای ایران‌خودرو می باشد.
 2. قیمت بیمه بدنه کمتر از کارت طلایی هستش.
 3. خسارات پرداختی در بیمه بدنه به صورت نقدی و به حساب بیمه گذار می‌باشد ولی در کارت طلایی فقط قطعه آسیب دیده تعمیر و یا تعویض می‌شود.
 4.  داشتن  سابقه بیمه‌ای در بیمه بدنه امکان جابجایی و انتقال از شخصی به شخص دیگر و از خودرویی به خودروی دیگر وجود دارد ولی چنین امکانی در داشتن کارت طلایی وجود ندارد.
 5. تخفیفات بیمه بدنه قابلیت انتقال از خودرویی به خودروی دیگر و حتی از یک شرکت به شرکت دیگر را دارد و هر فرد می تواند تخفیفات بیمه بدنه را برای چندین سال برای خود حفظ نماید. ولی در کارت طلایی تخفیف عدم خسارت وجود ندارد.
 6. با داشتن بیمه بدنه ، سابقه عدم خسارت تخفیفات می تواند در محاسبه قیمت بیمه بدنه باعث کاهش قیمت بیمه بدنه گردد.
 7. خدمات کارت طلایی فقط برای خودروهای تولید شده در شرکت‌های ایرانی می‌باشد و حتی اتومبیل‌های مدل قبل از سال ۸۹ ایران خودرو هم، نمی‌توانند از خدمات کارت طلایی و بیمه بدنه استفاده نمایند. ولی همه وسایل نقلیه می‌توانند بیمه بدنه داشته باشند
 8. قیمت بیمه بدنه کمتر از  قیمت خرید کارت طلایی می باشد
 9. شما می‌توانید با پاسخ گویی به چند سوال قیمت بیمه بدنه را از شرکت‌های مختلف بیمه‌ای دریافت کنید و برای محاسبه قیمت کارت طلایی نیازمند به بازدید کارشناسی می‌باشد
 10. امکان خرید کارت طلایی برای ماشین‌های خارجی وجود ندارد در صورتیکه بیمه بدنه را می‌توان به هر وسیله نقلیه‌ای خریداری کرد.
 11. امکان خرید بیمه بدنه به صورت آنلاین و یا حتی با یک تماس تلفنی از هر نمایندگی و یا کارگزاری بیمه وجود دارد ولی برای خرید کارت طلایی حتما باید به نمایندگی ایران خودرو مراجعه نمایید

تفاوت بیمه بدنه و کارت طلایی

با توجه به همه مزایایی که گفته شد، تفاوت بیمه بدنه و کارت طلایی کاملا مشخص می باشد و برتری های بیمه بدنه را می توانید به صورت واضح مشاهده نمایید.

 

مراحل دریافت خسارت از کارت طلایی

اگر کارت طلایی خودرو دارید و به خسارت خورده‌اید، برای دریافت خسارت باید به مراکزی ارائه دهنده خدمات بیمه طلایی ایران مراجعه کرده و با ارائه شماره کارت طلایی نسبت به دریافت خسارت اقدام نمایید. اگر این سوال برایتان پیش آمده که آیا می‌توان همزمان از بیمه بدنه و کارت طلایی خسارت گرفت پاسخ منفی است و نمی توان همزمان از هر دو خسارت گرفته شود. با گرفتن خسارت از کارت طلایی مهر خسارت روی بیمه ثالث زده می‌شود و البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که کارت طلایی تنها برای خودروهای مدل ۸۶ به بالا می‌باشد.

قیمت کارت طلایی ایران خودرو سال ۱۴۰۲

قیمت انواع کارت طلایی ایران خودرو با توجه شماره شاسی محاسبه می شود. با ارائه شماره شاسی خودرو به کارشناسان ایران خودرو می توانید انواع قیمت کارت طلایی رو دریافت نمایید. رای استعلام قیمت روز کارت، یا باید با شماره تلفن ۰۹۶۴۴۰ تماس بگیرید یا به سایت اینترنتی امداد خودرو ایران مراجعه کنید.

تفاوت پرداخت خسارت در بیمه بدنه و کارت طلایی

کارت طلایی نسبت به بیمه بدنه در پرداخت خسارت تفاوت هایی را دارد. در کارت طلایی ایران خودرو، «خسارت جزیی خودرو» برای حادثه پنجم به بعد نیز پرداخت می‌شود در صورتیکه شرکت بیمه، پرداخت حادثه پنجم را فقط با موافقت رئیس مرکز خسارت انجام می‌دهد و حادثه ششم به بعد را هم پرداخت نمی‌کند.

خسارت جزیی امداد خودرو ایران شرکت بیمه
حادثه اول ۱۰% ۱۰%
حادثه دوم ۲۰% ۲۰%
حادثه سوم ۳۰% ۳۰%
حادثه چهارم ۴۰% ۴۰%
حادثه پنجم ۵۰% درصورت تایید بیمه
حادثه ششم ۵۰% پرداخت نمیشود
حادثه هفتم به بعد ۵۰% پرداخت نمیشود

در کارت طلایی ایران خودرو، «خسارت کلی خودرو» بصورت کامل (با کسر فرانشیز) پرداخت می‌شود درحالیکه شرکت بیمه، میزان خسارت دریافتی مشتری را از اصل سرمایه (با کسر فرانشیز) کم می‌کند.

در کارت طلایی ایران خودرو، «تامین قطعات» نیز جهت پوشش خسارت وجود دارد. درحالیکه شرکت بیمه، تعهدی برای تامین ندارد و فقط هزینه آنرا طبق تعرفه، پرداخت می‌کند. به عنوان مثال در اشتراک کارت طلایی، تمامی قطعات حتی با قیمتی بالاتر از تعرفه، باید تهیه شده و در اختیار نمایندگی ایران خودرو قرار بگیرد. همچنین نیازی به تحویل داغی قطعه نیست و همه کارها در نمایندگی انجام شده و نیازی به حضور مشتری نیست.

در کارت طلایی ایران خودرو، «خسارت شکستگی قطعات داخل اتاق» نیز به مشتری پرداخت می‌شود. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

اما شرکت بیمه، هیچ تعهدی برای جبران خسارت در هنگام شکستگی قطعات فوق، ندارد.


بیمه بدنه یا کارت طلایی؟ کدام‌یک را باید خرید

با همه مزایا و معایبی که برای بیمه بدنه و کارت طلایی گفته شد شاید در انتخاب یکی از هر دو با توجه به محاسن هر کدام یکم گیج شده باشید اما می‌توان این راه حل را داشت که اگر داشتن برخی خدمات سیار و حتی امداد سیار و تعمیر در محل و برخی از خدمات دیگری که کارت طلایی ارائه می‌کند مد نظرتان باشد می‌توانید کارت طلایی بخرید، اما اگر بخواهید از سایر خدمات بیمه بدنه بخواهید استفاده کنید و پوشش‌های کامل داشته باشید و بتوانید سابقه عدم خسارت خود را منتقل کنید، خرید بیمه بدنه کار عاقلانه‌تری است. و البته اگر قیمت برای شما مهم است بیمه بدنه انتخاب بهتری است. همچنین امکان خرید آنلاین و بدون دردسر از امکانات بیمه‌های بدنه است که در ادامه توضیح داده شده است.

محاسبه بیمه بدنه

تخفیفات بیمه بدنه در قیمت بیمه بدنه موثر است و شرکت‌های بیمه در زمان صدور از داشتن سابقه عدم خسارت بیمه نامه از سیستم استعلام بیمه مرکزی استفاده می‌نمایند. با داشتن سابقه تعداد سال‌های عدم خسارت بیشتر قیمت بیمه بدنه کمتر می‌شود . در انتخاب بهترین بیمه بدنه تخفیفات بیمه بدنه می‌تواند گزینه مهمی در انتخاب شرکت بیمه‌ای باشد.

خرید بیمه بدنه از بیمه تایم

برای خرید بیمه بدنه خودرو می‌توانید فرم درخواست خود را برای سامانه بیمه تایم ارسال کنید و حتی اگر زمان تمدید بیمه بدنه شما رسیده می‌توانید بیمه بدنه‌تان را با همه تخفیفات قبلی از هر شرکت بیمه‌ای که مد نظر شما باشد را انجام دهید. در کنار بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث را نیز می‌توانید از وب سایت بیمه تایم خریداری نمایید.

شما می‌توانید به راحتی و با تکمیل فرم موجود در صفحه بیمه بدنه بیمه تایم اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما به شما در خرید بهترین بیمه عمر راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

خروج از نسخه موبایل