نماد سایت بیمه تایم

اگر خودرو با جرثقیل پارکینگ منتقل شد چه کار کنیم؟

حمل با جرثقیل

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به محل پارک خودرو برگردید و متوجه شوید خودروی شما نیست! اگر خدای ناکردی دچار سرقت خودرو نشده باشید حتما خودروی شما به پارکینگ منتقل شده است. مطلبی که معروف به حمل خودرو با جرثقیل است و در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم.

برای اینکه خیالتان از بابت سرقت نرفتن خودرو راحت باشد ابتدا موبایل خود را چک کنید. احتمالا چنین پیامکی برای شما آمده باشد:

 

اگر این پیام به هر دلیلی برای شما ارسال نشده بود چک کنید ببینید خودروی شما در محل پارک ممنوع پارک بوده است یا خیر؟ اگر بله اولین فرض شما باید حمل خودرو با جرثقیل باشد در غیر این صورت سریعا با پلیس تماس گرفته و اتفاق را توضیح دهید.

با فرض اینکه خودروی شما به پارکینگ منتقل شده است مابقی مطلب همراه بیمه تایم باشید.

 

چطور آدرس پارکینگ خودرو را پیدا کنیم؟

این امکان برای همه دارندگان خودرو وجود دارد که اگر خودرویشان توسط جرثقیل به پارکینگ منتقل شده با ارسال پیامک از این موضوع با خبر شوند. اگر خودروی شما توسط پلیس به پارکینگ منتقل شده باشد و یک ساعت از انتقال خودروی شما گذشته باشد می توانید با ارسال  اطلاعات عددی پلاک خودرو بدون درج حروف و کلمه «ایران» پلاک به شماره  سامانه پیامک ۳۰۰۰۵۳۵۳ از انتقال خودروی خود به پارکینگ توسط پلیس مطلع شوید.  در صورت انتقال خودرو به پارکینگ توسط ماموران راهنمایی و رانندگی؛ نشانی و نام پارکینگ مربوطه برای شخص ارسال ‌می‌گردد. هم اکنون ۳۷ پارکینگ که ضوابط ۱۳ گانه پلیس راهور تهران را رعایت کــرده و به سامانه نرم افزاری آنلاین متصل شده‌اند.

همچنین راه دیگر تماس با پلیس ۱۱۰ است که با دادن اطلاعات خودروی خود اپراتور به شما خواهد گفت که خودروی شما با کدام پارکنیگ با جرثقیل انتقال پیدا کرده است.

 

مراحل آزادسازی حمل خودرو با جرثقیل

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در ساعت اداری (ترجیحا صبح زود) به پارکینگ مراجعه کنید. با دادن اطلاعات خودروی خود به شما برگه‌ای داده می‌شود که به برای انجام مراحل ترخیص به ستاد ترخیص مراجعه کنید. آدرس ستادهای ترخیص تهران به قرار زیر است:

 

قبل از رفتن به ستاد ترخیص حتما مدارک زیر را همراه داشته باشید:

پیشنهاد خواندن: راهنمای گم شدن بیمه شخص ثالث و بدنه

تا اینجا اگر مدارک شما کامل باشد کار شما در ستاد ترخیص تمام است و فرصت دارید تا مجددا به پارکینگ مراجعه کرده و خودروی خود را تحویل بگیرید. مراحل تقریبی انجام کار در ستاد خود بسته به حجم مراجعه کنندگان چیزی بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت زمان نیاز دارد.

 

 

اگر ماشین شما در حمل خودرو با جرثقیل خسارت دید چه می‌شود کرد؟

حفظ و نگه‌داری از خودرویی که با جرثقیل حمل شده و به پارکینگ منتقل می‌شود بر عهده مامور راهنمایی و رانندگی و حمل‌کننده و نگه‌دارنده آن است و چنانچه در اثر حمل یا نگه‌داری، خسارتی به خودرو یا محموله آن وارد شود، راهنمایی و رانندگی از خسارت‌دیده حمایت می‌کند و جبران خسارت مذکور بر عهده حمل‌کننده یا نگه‌دارنده (مسئول پارکینگ) است.


پیشنهاد خواندن: راهنمای دریافت افت خسارت خودرو


همچنین اگر بیمه بدنه دارید می‌توانید با ارائه مدارک و فاکتورهای معتبر هزینه تعمیر خودرو را از شرکت بیمه دریافت نمایید. بیمه شخص ثالث هیچ گونه خسارتی را در این شرایط جبران نمی کند و البته با توافق مقصر حادثه و فرد آسیب دیده وی می تواند هزینه حمل را از مقصر حادثه دریافت نماید.

اگر خودرو به علت توقف در پارکینگ پلیس جریمه تاخیر در بیمه شخص ثالث داشته باشد، وی می‌تواند در زمان تمدید بیمه نامه با ارائه مدارک لازم مبنی بر توقف خودرو در پارکینگ پلیس همه جریمه‌ها بخشوده می‌شود.

تعیین و پیگیری خسارت خودرو از طرف جرثقیل کار ساده‌ای نیست و پیگیری زیادی نیاز دارد و تنها اگر افسر تشخیص دهد که خودرو با جرثقیل خسارت دیده است شما می‌توانید از پارکینگ خسارت بگیرید. برای همین پیشنهاد می‌کنیم با داشتن بیمه بدنه خیال خود را راحت کرده و مطمئن باشید که خسارت را دریافت می‌کنید.

برای خرید بهترین بیمه بدنه کافی است فرم بیمه بدنه در چند ثانیه پر کنید تا کارشناسان بیمه تایم راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

تعیین و پیگیری خسارت خودرو از طرف جرثقیل کار ساده‌ای نیست و پیگیری زیادی نیاز دارد و تنها اگر افسر تشخیص دهد که خودرو با جرثقیل خسارت دیده است شما می‌توانید از پارکینگ خسارت بگیرید. برای همین پیشنهاد می‌کنیم با داشتن بیمه بدنه خیال خود را راحت کرده و مطمئن باشید که خسارت را دریافت می‌کنید. برای خرید بهترین بیمه بدنه کافی است فرم بیمه بدنه در چند ثانیه پر کنید تا کارشناسان بیمه تایم راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

حتما توجه کنید که پس از ترخیص خودرو خود در همان روز دوباره در مکان های پارک ممنوع قرار ندهید. زیرا ممکن است در یک روز خودرو به دلیل عدم رعایت قوانین رانندگی دوباره توقیف شود.

 


آیا پلیس حق حمل خودرو با جرثقیل در حضور مالک را دارد؟

حتما شما هم بارها شاهد این صحنه بوده‌اید که مامورین راهنمایی و رانندگی اقدام به حمل خودروهای سواری با جرثقیل هستند که این اقدام پلیس ناشی از دلایل مختلفی می‌تواند باشد. اگر خودرویی خلافی داشته باشد بر اساس قانون پلیس بتواند با جرثقیل خودروی وی را به پارکینگ منتقل کند، اما  بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹  ، اگر مالک وسیله در محل حاضر شود پلیس با احراز مالکیت مالک و صدور قبض جریمه خودرو را در اختیار صاحب خودرو قرار می‌دهد. این نکته را فراموش نکنید که اگر کارت خودرو به نام فرد نباشد و مالکیت خودرو برای پلیس احراز نشود خودرو به وی تحویل داده نشده و به پارکینگ منتقل می‌شود. مالک و صاحب اصلی خودرو با همراه داشتن کارت شناسایی خود و کارت ماشین می‌تواند برای تحویل خودرو به پارکینگ مراجعه نماید.


بیشتر بدانید: راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی


نکته: اگر پلیس اصرار به انتقال خودرو به پارکینگ را داشته باشد می‌توانید با شماره تلفن ۱۹۷ بازرسی ناجا تماس و تخلف را گزارش نمایید. در این شرایط مامورین فقط مکلف به صدور برگ جریمه بوده و خودرو را باید به شما تحویل نمایند.

توجه: این مورد برای توقیف خودروهایی است که برخی از قوانین رانندگی را رعایت نکرده‌اند مثل پارک زیر تابلوی حمل با جرثقیل، اما برای تخلفات رانندگی از قبیل مست بودن، نداشتن گواهینامه و …. توقیف خودرو حتی با وجود مالک خودرو در مکان انجام می‌شود.

 


در چه مواقعی خودرو با جرثقیل حمل خواهد شد؟

بر اساس قانون توقف خودرو در مکان های زیر ممنوع می باشد و پلیس می تواند به راحتی خودروی پارک شده در این مکان‌ها را جریمه و به پارکینگ منتقل کند:

حریم تابلوهای راهنمایی و رانندگی چقدر است؟

اگر در مکانی تابلو توقف ممنوع نصب شده باشد رانندگان برای چند لحظه جهت پیاده یا سوار کردن بدون آنکه از پشت فرمان خارج شوند می‌توانند توقف نمایند و اگر در محلی تابلو ایستادن ممنوع نصب شده باشد رانندگان حتی برای یک لحظه هم نمی‌توانند توقف نمایند و حریم این تابلوها برابر آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی ۱۵ متر به چپ و ۱۵ متر به راست می‌باشد. یا به عبارتی ۱۵ متر به جلو و ۱۵ متر به عقب می‌باشد و کارشناسان امر برای مشخص نمودن با فلش حریم تابلو را مشخص می‌نمایند.

 

  1. اگر تابلوها فلش نداشته باشد حریم آن‌ها ۱۵متر به چپ و ۱۵متر به راست می‌باشد.
  2. اگر تابلوها به دو طرف فلش داشته باشند باز حریم آن‌ها ۱۵ متر به چپ و ۱۵ متر به راست می‌باشد.
  3. اگر تابلوها فقط به سمت چپ فلش داشته باشند حریم آن‌ها فقط ۱۵ متر به چپ می‌باشد و توقف در سمت راست تابلو آزاد است.
  4. اگر تابلوها فقط به سمت راست فلش داشته باشند حریم آن‌ها فقط ۱۵ متر به راست می‌باشد و توقف در سمت چپ تابلو آزاد است.
خروج از نسخه موبایل