نماد سایت بیمه تایم

اطلاعات بیمه حکیم: بیمه مسئولیت پزشکان ایران

بیمه حکیم بیمه‌ای مخصوص پزشکان

شغل پزشکی از جمله مشاغل پر مسئولیت می‌باشد که کوچکترین خطا و قصور در کار می‌تواند خسارات غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد. از این رو برای داشتن پوشش‌های مناسب زمان خسارت داشتن بیمه مسئولیت پزشکان برای همه پزشکان یک نیاز ضروری به نظر می‌رسد. برای ارائه خدمات بهتر به پزشکان سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران با همکاری بیمه ایران یک بیمه نامه جامع به نام طرح بیمه حکیم را  تنظیم و ارائه کرده است که بتواند نیازهای کلی بیمه نامه‌های مسئولیت پزشکان را تحت پوشش قرار دهد که امروز می خواهیم نگاه کلی به این بیمه نامه داشته باشیم.

 

طرح بیمه حکیم چیست؟

یکی از طرح‌های بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح بیمه حکیم ایران است که بیمه ایران با همکاری سازمان نظام پزشکی اقدام به ارائه این بیمه نامه نموده است. علاوه بر پوشش‌هایی که بیمه مسئولیت پزشکان در برابر بیماران دارد این بیمه نامه پوشش بیمه مسئولیت پزشکان در مقابل کارکنان و اشخاص ثالث نیز به صورت یک بیمه نامه جامع  به همراه پوشش‌های اختیاری به پزشکان ارائه می‌نماید. در واقع این بیمه نامه متشکل از ۳ بیمه نامه است که پوشش‌های کاملی را به پزشکان ارائه نماید:

۱- بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان
۲- بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان (جهت پوشش حوادث احتمالی کارکنان مطب)
۳- بیمه مسئولیت مدنی پزشکان در برابر اشخاص ثالث (جهت پوشش حوادث احتمالی مراجعه کنندگان به مطب)

سطح پوشش‌های طرح بیمه حکیم

طرح بیمه حکیم به صورت دو پوشش جامع و اختیاری به پزشکان ارائه می‌شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

الف) نکات و شرایط پوشش‌های جامع

 

ب)  پوشش‌های اختیاری طرح حکیم

علاوه بر پوشش های اصلی، بیمه گذار می تواند پوشش های زیر را نیز به بیمه طرح حکیم خود اضافه نماید:

 

۱- پوشش تجهیزات الکترونیک پزشکی

با داشتن این پوشش پزشکان میتوانند تجهیرات الکترونیک و وسایل الکترونیکی ثابتی که در مطب و درمانگاه و کلیلنیکی که در آن جا مشغول به کار هستند ار در مقابل حوادث تحت پوشش قرار می دهد.

خطرات تحت پوشش این بیمه نامه عبارتند از: سیل، آب گرفتگی، امواج دریا، صاعقه، انفجار (فیزیکی یا شیمیایی)، آتش سوزی، رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره، اتصال کوتاه، اتصال برق DC AC، سقوط، تصادم، واژگونی، جابه‌جایی، نم، رطوبت، ریختن مایعات به داخل دستگاه، غفلت، نداشتن مهارت، سهل‌انگاری، دود، دوده، ذرات معلق در هوا، گرد و خاک، خسارت‌های هنگام تمیز کردن یا تعمیر کردن، دمای بالا، بخارات غیر خورنده، باران، برف، تگرگ، بهمن، یخ‌زدگی، یخ شناور، خسارت‌های هنگام باز و بسته کردن، خرابکاری غیر عمدی، مواد مصرفی معیوب، اجرای نادرست کار، سایر حوادث به جزء آن چه صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی شده است.

سایر نکات مربوط به این پوشش به قرار زیر است:

 

۲- بیمه آتش سوزی

از دیگر پوشش‌های اختیاری بیمه طرح حکیم ایران ارائه پوشش بیمه آتش سوزی با تخفیف ویژه برای مطب و مراکز درمانی و تشخیصی و همچنین بیمه آتش سوزی مسکونی برای اعضا و پرسنل سازمان نظام پزشکی ارائه می‌کند.
خطراتی که تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد عبارتند از آتش سوزی، انفجار، صاعقه، زلزله، سیل و طغیان آب، طوفان و گرد باد و تند باد، ترکیدگی لوله آب، مسئولیت مالی همسایگان، سرقت موجودی و اثاثیه.

 

۳- بیمه عمر و حادثه

پوشش  اضافی و اختیاری دیگر بیمه طرح حکیم داشتن پوشش بیمه عمر و حادثه است. با توجه به شرایط ارائه شده در این پوشش بیمه گذار می‌تواند با خرید این بیمه نامه از پوشش های این بیمه نامه استفاده کند. پوششش های بیمه عمر و حادثه طرح حکیم ایران به شرح زیر می باشد:

 

۴- تخفیف بیمه ثالث وتخفیف بیمه بدنه

علاوه بر پوشش ها و تخفیف بیمه آتش سوزی، تخفیفات بیمه ثالث و تخفیف بیمه بدنه به اعضا و دارندگان این بیمه نامه ارائه می شود.

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح حکیم

جدول زیر قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران با سقف پوشش ۸۰۰ میلیون تومان به صورت مبلغ پایه را نشان می دهد.  در صورت داشتن سابقه عدم خسارت،تخفیف عدم خسارت بر اساس جدول آمده از این مبالغ کم می شود.  (این مبالغ بر اساس دیه سال ۱۴۰۰ می باشد.)

جدول تخفیفات عدم خسارت بیمه مسئولیت پزشکان ایران طرح حکیم


مزایای بیمه حکیم نسبت به سایر بیمه مسئولیت پزشکان

 


مطالب بیشتر: بیمه مسئولیت پزشکان ایران


معایب بیمه حکیم

در بیمه های مسئولیت پزشکان تخفیف هایی به علت داشتن سابقه عدم خسارت به بیمه گذاران ارائه می شود که در طرح بیمه حکیم چنین تخفیفی وجود ندارد.
طرح بیمه حکیم فقط توسط شرکت بیمه ایران ارائه می شود و بالتبع پرداخت خسارت این بیمه نامه در همه خسارت از سوی شرکت بیمه ایران ارائه می شود که این موضوع می تواند محدودیت هایی در پیگیری خسارت داشته باشد.
همچنین با توجه به این که پوشش های مختلف توسط یک بیمه نامه ارائه می شود سقف تعهدات در این صورت محدود می شود. به عنوان مثال بیمه آتش سوزی که به صورت جداگانه خریداری می شود پوشش های کاملتری را نسبت به پوشش بیمه آتش سوزی است که در داخل این طرح ارائه می شود.


حتما بخوانید: مهمترین معیارهای خرید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


استعلام قیمت و خرید بیمه مسئولیت پزشکان حکیم و سایر طرح‌ها

اگر پزشک هستید و یا در یکی از شاخه‌های پزشکی فعالیت می کنید می توانید از پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پیراپزشکان استفاده نمایید. برای خرید و مقایسه پوشش های شرکت های مختلف بیمه می توانید فرم بیمه مسئولیت را در سایت بیمه تایم تکمیل نمایید. مشاوران ما با شما تماس گرفته و مقایسه و مشاوره لازم را برای شما انجام می دهند تا بتوانید بهترین بیمه مسئولیت را خریداری نمایید.

خروج از نسخه موبایل