نماد سایت بیمه تایم

بیمه بدنه ایران: بررسی پوشش ها و قیمت سال ۱۴۰۱

بیمه بدنه ایران

بیمه بدنه ایران همواره یکی از انتخاب‌های بیمه‌گذاران بوده است. این بیمه‌نامه با پوشش‌هایی که دارد خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه شما حتی در تصادفاتی که خود شما مقصر حادثه بوده‌اید، یا حتی خساراتی که در اثر تصادف نبوده از جمله سرقت، آتش سوزی، انفجار، سقوط، واژگونی و به طور کلی خساراتی که در اثر برخورد خودرو با اجسام ثابت و یا متحرک دیگر را بر اساس شرایط بیمه بدنه جبران می‌کند.

اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به پوشش‌ها و سایر نکات این بیمه‌نامه مثل تخفیفات و قیمت و … داشته باشیم.

 


قیمت بیمه بدنه ایران  در سال ۱۴۰۱

برای مشاهده قیمت بیمه بدنه ایران در سال ۱۴۰۱ می توانید در سامانه بیمه تای مشخصات خودرویتان راثبت نمایید و قیمت شرکت های مختلف را مشاهده و مقایسه نمایید.

پوشش‌های بیمه بدنه ایران

پوشش های این بیمه نامه دارای دو دسته پوشش اصلی بدنه و پوشش اضافی بدنه می‌باشد:

 

پوشش‌های اصلی

پوشش‌های اضافی

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه فقط جبران خسارات گفته شده را انجام می‌دهد، برای این که در بیمه‌نامه‌ای که خریداری می‌کنید پوشش‌های کامل را داشته باشید بهتر است که بر اساس نیاز خود پوشش‌های اضافی بیمه بدنه را هم در کنار پوشش‌های اصلی این بیمه‌نامه خریداری نمایید.لازم است توجه داشته باشید که هر کدام از پوشش‌های اضافی موجب تغییر قیمت بیمه بدنه می‌شود.

در بیمه بدنه خودرو ایران ارزش لوازمی که تحت پوشش سرقت قرار می‌گیرند نباید از ۲۰ درصد ارزش وسیله نقلیه تجاوز نماید. نرخ پوشش سرقت در جا لوازم در بیمه ایران ۳ درصد حق بیمه پایه بیمه بدنه می باشد

 

شکست شیشه در این بیمه نامه بر اساس ارزش روز شیشه قابل پرداخت می‌باشد و هزینه نصب آن پس از کسر ۱۰ درصد فرانشیز می باشد. نرخ پوشش شکست شیشه  ۵ درصد از حق بیمه بدنه سالانه می‌باشد.

 

نرخ پوشش نوسانات قیمت در بیمه بدنه ماشین  ایران ۵ درصد از حق بیمه سالانه بیمه بدنه می باشد.

 

نرخ پوشش بلایای طبیعی ۵ درصد حق بیمه سالانه بیمه بدنه می باشد.

 

نرخ پوشش پاشیده شدن رنگ، اسید، مواد شیمیایی  ۵ درصد از حق بیمه سالانه بیمه بدنه می‌باشد.

 

جمع کل غرامت روزهای عدم استفاده از خودروی بیمه شده  در بیمه بدنه ایران نباید از ۲۰ درصد مبلغ خسارت برآورد شده بیشتر باشد.تعهد شرکت بیمه ایران برای این پوشش تا مدت ۳۰ روز عدم استفاده از وسیله نقلیه و به ازای هر روز ۲۰۰۰ تومان می‌باشد.

 

 

اگر در حال حاضر بیمه بدنه  ایران دارید و می‌خواهید پوشش‌های خود را افزایش دهید می‌توانید از طریق تکمیل فرم موجود در صفحه خرید بیمه بدنه بیمه تایم علاوه بر خرید آسان از مشاوره تخصصی نیز بهره‌مند شوید.

 


نحوه محاسبه خسارت بیمه بدنه ایران

برای محاسبه  میزان خسارت بیمه بدنه ایران فرمول خاصی وجود ندارد و بر اساس نوع خسارت و نظر کارشناس میزان خسارت اتفاق افتاده قابل محاسبه می باشد، همچنین در محاسبه خسارت بیمه بدنه ارزش خودرو فاکتورهایی از قبیل میزان خسارت پیش آمده، نوع خسارت اتفاق افتاده خسارت جزئی یا کلی و یا اینکه خسارت تعمیری می باشد یا تعویضی ، به اضافه فرانشیز خسارتی که پیش آمده و …. نقش بسیار مهمی را در نحوه محاسبه و برآورد خسارت دارند. فرانشیز و برخی کسوراتی که از مبلغ خسارت بیمه بدنه کسر می شود عبارتند از:


خسارت سیار بیمه ایران

بیمه ایران فقط برای بیمه شخص ثالث و فقط در شهر تهران خسارت سیار ارائه می‌دهد. برای بیمه بدنه مکان ارائه خسارت سیار  وجود ندارد. در صورت تصادف شما می‌توانید در ساعات کاری با مرکز تماس این شرکت تماس بگیرید و درخواست اعزام کارشناس ثبت کنید. اگر تصادف در خارج از زمان کاری رخ داده باشد، پس از گرفتن گزارش پلیس و کروکی می‌توانید روز بعد از تصادف با مرکز پرداخت خسارت سیار شرکت تماس بگیرید و هردو راننده مقصر و زیان‌دیده در محل مشخصی حاضر شوید تا خسارت شما در محل پرداخت شود.


مدارک پرداخت خسارت بیمه بدنه ایران

اگر بیمه بدنه ایران دارید و خسارتی برای شما اتفاق افتاده باید مدارک زیر را به شرکت بیمه ایران ارائه دهید:

ارائه معرفی نامه از شرکت های لیزینگ در صورت خرید اقساطی خودرو


فرایند دریافت خسارت بیمه بدنه ایران

پس از حادثه بیمه گذار موظف است حداکثر ظرف مدت۵ روز خسارت را به شرکت بیمه ایران اعلام نماید. زمانی که به واحد خسارت اعلام خسارت صورت پذیرد روند بررسی خسارت بازدید از خودرو و برآورد خسارت صورت می گیرد و در پایان خسارت برآورد شده به بیمه گذار پرداخت می شود.

اگر شما مقصر حادثه باشید و به شخص یا  خودروی دیگر و یا شی آسیب رسانده باشید باید نسبت به تسویه خسارت از محل بیمه ثالث اقدام نمایید و سپس طی نامه ای به اداره خسارت اعلام نمایید تا فرایند رسیدگی به پرونده تان برای دریافت خسارت از بیمه بدنه به جریان بیفتاد.

برای اعلام خسارت بدنه خودرو بیمه گذار باید فرم اعلام خسارت بیمه خودرو را تکمیل نماید که این فرم از ۴ قسمت زیر تشکیل شده است :

  1. مشخصات بیمه‌نامه/ قرارداد
  2. مشخصات راننده موردبیمه
  3. مشخصات وسیله نقلیه طرف حادثه
  4. چگونگی وقوع حادثه

پس از تکمیل اطلاعات فرم توسط بیمه گذار مهر و امضا می شود و به همراه مدارک لازم پرونده رسیدگی تشکیل می شود. در صورتی که قطعات خودرو آسیب دیده نیاز به تعویض داشته باشند بیمه گذار باید برای قطعات لازم فاکتور تهیه نمایند و پس از تعویض آنها قطعه معیوب که اصطلاحا به آن داغی گفته می شود را به شرکت بیمه تحویل دهد.


 

مدت زمان پرداخت خسارت 

پس از طی مراحل محاسبه خسارت و صدور حواله پرداخت خسارت در سه نسخه به همراه فرم مفاصاحساب از سوی شرکت بیمه ایران در دو نسخه به بیمه گذار تحویل داده می شود. در صورتی که به شرکت بیمه بدهی قبلی داشته باشید حواله پرداخت خسارت در چهار نسخه به شما داده می شود که یک نسخه آن جهت کسر بدهی قبلی شما می باشد. شما باید این حواله ها را به اداره کل حسابداری و آمار تحویل دهید.

بیمه گذار پس از تحویل حواله و فرم مفاصاحساب به اداره کل حسابداری و آمار چک به مبلغ محاسبه شده را تحویل می گیرد و فرم دریافت رسید چک را تکمیل می نماید.

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه ایران با توجه به نکاتی گفته شد بستگی به میزان خسارت شما و همچنین سرعت عمل در تشکیل پرونده و تعمیر خودرو می باشد که هر چه این موارد را سریعتر انجام دهید روند تشکیل پرونده و ارائه به اداره کل حسابداری تسریع می گردد.


مطالعه بیشتر: مزایا و معایب بیمه بدنه


خسارت های غیر قابل پرداخت


 

مراکز پرداخت خسارت بیمه بدنه بیمه ایران در تهران و کرج


 

شرایط تمدید بیمه بدنه ایران

همان طور که می دانید تاریخ اعتبار هر بیمه نامه تا ساعت ۱۲ بامداد تاریخ درج شده در بیمه نامه می باشد، همواره پیشنهاد ما به همه بیمه گذاران بیمه بدنه این است که چند روز قبل از سررسید تمدید بیمه بدنه اقدام به تمدید نمایید. برای تمدید بیمه بدنه، بیمه گذار باید بیمه نامه بدنه سال قبل، بیمه ثالث و مدارک شخصی بیمه گذار را به نماینده یا کارگزاری بیمه ارائه دهد.

اگر بیمه نامه سال قبلتان از شرکت بیمه دیگری است و در طول سال بیمه ای تان خسارتی را از شرکت بیمه دریافت نکرده باشید می توانید در زمان تمدید همه تخفیفات عدم خسارت تان را به راحتی به بیمه بدنه ایران منتقل کنید.
برای تمدید بیمه بدنه به این نکات توجه داشته باشید که اگر بیمه نامه سال قبلتان نیز از شرکت بیمه ایران باشد نیازی به بازدید مجدد خودرو برای صدور بیمه نامه ندارید ولی اگر بیمه قبلتان از شرکت بیمه دیگری هست و می خواهید امسال با بیمه ایران تمدید نمایید حتما باید بازدید خودرو قبل از صدور بیمه بدنه باید انجام بگیرد.

نکته مهم دیگر در تمدید بیمه بدنه، ارزش خودروی شماست که باید در زمان تمدید بیمه بدنه تان  ارزش خودرو بر اساس قیمت روز در بیمه نامه درج شود تا در زمان خسارت به مشکل نخورید.


نحوه استعلام اصالت بیمه بدنه ایران

معتبرترین مرجع برای بررسی اصالت بیمه نامه های بدنه از جمله بیمه بدنه ایران سایت بیمه مرکزی و استفاده از سنهاب بیمه مرکزی می باشد. برای بررسی اصالت بیمه بدنه ایران تان به سنهاب بیمه مرکزی مراجعه کنید و با وارد کردن  مشخصات بیمه نامه تان، شرکت بیمه گر و شماره بیمه نامه ، شماره تلفن و کد ملی بیمه گذار  می توانید اصالت بیمه نامه صادر شده و سوابق سال های گذشته بیمه بدنه تان را مشاهده نمایید.


راهنمای استعلام بیمه خودرو


 

مزایا و معایب بیمه بدنه خودرو ایران

تا اینجا متوجه شدیم که این بیمه نامه دارای دو دسته پوشش اصلی و پوشش اضافی می‌باشد.پوشش‌های اصلی بیمه بدنه تقریبا در همه شرکت‌های بیمه یکسان می‌باشد. اما در پوشش‌های اضافی شرکت‌های بیمه پوشش‌های متفاوت با نرخ های گوناگون ارائه می‌کنند. بیمه ایران نیز در کنار پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اضافی را به بیمه‌گذاران ارائه می‌کند، اما آن چه به عنوان مزیت بیمه بدنه ایران می‌توان بیان کرد ارائه پوشش میخ‌کشی توسط شرکت بیمه ایران می‌باشد. این پوشش را بیشتر شرکت‌های بیمه ارائه نمی‌کنند.

 

اما باید توجه داشت که برخی پوشش‌ها از جمله پوشش ترانزیت، پوشش حذف فرانشیز و پوشش حذف استهلاک در این بیمه نامه ارائه نمی‌شود.


شرایط تخفیف بیمه بدنه شرکت ایران

تخفیفات بیمه بدنه در محاسبه قیمت بیمه بدنه بسیار مهم می‌باشند. در فرمول محاسبه بیمه بدنه تخفیفات بیمه بدنه از حق بیمه کل کسر می‌شود و در نهایت باعث کاهش قیمت بیمه بدنه می‌شوند.تخففیفات بیمه بدنه ایران عبارتند از:

اگر بیمه بدنه شما دارای سابقه عدم خسارت در بیمه می‌باشد، می‌توانید از این تخفیف در بیمه بدنه‌تان استفاده کنید. میزان تخفیفات عدم خسارت در بیمه بدنه ایران بر اساس جدول زیر می‌باشد:

یک سال عدم خسارت ۲۵ درصد تخفیف
دو سال عدم خسارت ۳۵ درصد تخفیف
سه سال عدم خسارت ۴۵ درصد تخفیف
چهار سال و بیشتر عدم خسارت ۶۰ درصد تخفیف

نحوه انتقال بیمه بدنه و تخفیفات آن یکی دیگر از مواردی است که ممکن است با آن برخورد داشته باشید و آشنایی با فرایند آن خالی از لطف نیست.


خرید بیمه بدنه ایران: قیمت و مدارک

محاسبه قیمت بیمه بدنه ایران

محاسبه قیمت بیمه بدنه بر اساس چند فاکتور انجام می‌شود. در واقع این فاکتورها عامل‌های مهم در فرمول محاسبه بیمه بدنه می‌باشند:

 

مدارک لازم برای خرید 

 

تمدید بیمه بدنه وسیله نقلیه ایران

در صدور بیمه بدنه حتما نیاز به بازدید از اتومبیل می‌باشد.در صورتیکه بیمه ایران دارید و از تاریخ بیمه بدنه نگذشته باشد دیگر برای تمدید بیمه بدنه نیاز به بازدید اتومبیل نمی‌باشد. اگر شما بیمه بدنه دارید می‌توانید تاریخ تمدید بیمه‌نامه‌تان را در سامانه بیمه تایم وارد کنید و اگر  هم تاریخ تمدید بیمه‌نامه‌تان فرا رسیده هم می‌توانید درخواست بیمه بدنه تان را از طریق تکمیل فرم بیمه بدنه به سامانه بیمه تایم ارسال نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و تمدید بیمه نامه شما را با دریافت بیمه نامه قبلی شما انجام بگیرد.


پیشنهاد:  خرید کارت طلایی یا بدنه


بیمه بدنه ایران قسطی

برای خرید بیمه بدنه ایران می توانید به صورت قسطی اقدام به خرید بیمه بدنه نمایید. البته با خرید قسطی بیمه بدنه ، تخفیف خرید نقدی حذف می شود و حق بیمه بیشتر می شود.


استعلام و خرید

برای خرید و یا تمدید بیمه بدنه ایران، کافی است فرم درخواست خرید بیمه بدنه را تکمیل کرده و به سامانه بیمه تایم ارسال نمایید. بیمه نامه بدنه شما بر اساس پوشش‌های انتخابی شما بعد از پرداخت حق بیمه بدنه صادر می شود و تقدیم شما می‌گردد.

 

 

 

خروج از نسخه موبایل