نماد سایت بیمه تایم

بیمه شخص ثالث پارسیان [راهنمای خرید و ارزیابی سال ۱۴۰۱]

بیمه شخص ثالث پارسیان

بر اساس قانون، بیمه شخص ثالث بیمه نامه‌ای است اجباری و همه دارندگان وسایل نقلیه موتوری موظف هستند که این بیمه نامه را تهیه نمایند. با داشتن بیمه ثالث تمامی خسارات جانی و مالی که به افراد ثالث وارد می‌شود قابل جبران می‌باشد. بیمه شخص ثالث پارسیان یکی از انواع بیمه‌های خودروی پارسیان است که توسط این شرکت ارائه می‌شود و در این نوشته نگاه کلی به بیمه ثالث پارسیان خواهیم داشت.


 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

نوع پوشش‌ها و میزان تعهدات هر کدام از پوشش‌ها روی بیمه نامه ثالث پارسیان درج می‌شود و شرکت بیمه پارسیان در طول مدت اعتبار بیمه نامه فقط تا سقف مشخص شده هر پوشش، خسارات پیش آمده را جبران می‌کند. پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان به ترتیب زیر می‌باشد:

  1. پوشش خسارت مالی
  2. پوشش خسارت جانی
  3. پوشش حوادث راننده

 

۱- پوشش خسارت مالی

منظور از خسارت مالی آسیب‌هایی است که در اثر تصادف و حادثه خودروی بیمه شده به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود. سقف تعهدات مالی هر ساله با تغییر میزان دیه‌ها محاسبه و تعیین می‌شود. میزان سقف تعهدات مالی بیمه ثالث پارسیان برای سال  ۱۳۹۸ از ۹ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون می‌باشد.

 

۲- پوشش جانی بیمه شخص ثالث پارسیان

پوشش جانی بیمه شخص ثالث بیمه پارسیان بر اساس دیه مصوب هر سال بر روی بیمه نامه‌ها اعمال می‌شود. پوشش جانی برای خسارت‌هایی از قبیل فوت، هزینه پزشکی و نقص عضو می‌باشد. سقف پوشش جانی بیمه ثالث پارسیان در سال ۱۳۹۸ برای ماه‌های عادی ۲۷۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام ۳۶۰ میلیون تومان می‌باشد.

 

۳- پوشش حوادث راننده بیمه ثالث پارسیان

اگر راننده مقصر حادثه در تصادف فوت نماید یا آسیب جانی داشته باشد، نیز می‌تواند با استفاده از این پوشش، از طریق بیمه شخص ثالث تحت پوشش بوده و تا سقف دیه ماه عادی از محل بیمه ثالث پارسیان خسارت دریافت کند. حداکثر تعهد برای خسارات بدنی راننده مقصر بیمه ثالث پارسیان برای سال ۹۸ تا ۲۷۰ میلیون تومان می‌باشد.


 

تخفیف بیمه ثالث پارسیان

با توجه به یکسان سازی قیمتی که از سوی بیمه مرکزی انجام گرفت تقریبا قیمت پایه بیمه ثالث بیشتر شرکت‌های بیمه برابر شد و تنها تخفیفی که روی بیمه شخص ثالث می توان ارائه داد فقط تحفیفات عدم خسارت این بیمه نامه است که بیمه گذار با توجه به تعداد سال‌هایی که سابقه عدم خسارت داشته باشد می‌تواند از تخفیفات این بیمه نامه استفاده نماید. میزان تخفیفات بیمه ثالث با بالا رفتن تعداد سال های عدم خسارت بیشتر شده و بیمه گذار حق بیمه کمتری را پرداخت می‌کند. در جدول زیر میزان تخفیفات با توجه به تعداد سال‌های عدم خسارت آورده شده است. همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید از سال چهاردهم به بعد میزان تخفیفات بیمه ثالث پارسیان به ۷۰ درصد می‌رسد.


 

قیمت بیمه شخص ثالث پارسیان در سال ۹۸

بیمه شخص ثالث بر اساس طبقه بندی که برای خودرو‌ها انجام گرفته محاسبه می‌شود. هر خودرو با توجه به تعداد سال‌های عدم خسارت و پوشش مالی که درخواست دارد قیمت متفاوتی را دارد. در ادامه به صورت مثالی یک نمونه از قیمت بیمه ثالث برای یک خودرو با پوشش‌های مالی مختلف آورده شده.

مثال: جدول زیر برای همه خودرو‌ها با یکسال عدم خسارت با پوشش مالی ۹ میلیون تومان و دیه کامل ۳۶۰ میلیون تومانی و به مدت یکسال محاسبه شده است.

نوع خودرو قیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند ۱,۴۷۵,۸۲۰ تومان
خودروی ۴ سیلندر مثل پژو ۲۰۶ ۱,۷۱۹,۸۸۹ تومان
بیشتر از ۴سیلندر ۱,۹۰۲,۶۵۰ تومان

مطلب مرتبط: راهنمای خرید اقساطی بیمه شخص ثالث


 

قیمت بیمه ثالث بیمه پارسیان با یکسال عدم خسارت و پوشش مالی ۱۰ میلیون تومان

نوع خودرو قیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند ۱,۷۲۴,۰۴۹ تومان
خودروی ۴ سیلندر مثل پژو ۲۰۶ ۱,۴۹۴,۲۶۵ تومان
بیشتر از ۴سیلندر ۱,۹۰۷,۲۹۹ تومان

 

قیمت بیمه ثالث بیمه پارسیان با یکسال عدم خسارت و پوشش مالی ۳۰ میلیون تومان

نوع خودرو قیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند ۱,۷۲۴,۰۴۹ تومان
خودروی ۴ سیلندر مثل پژو ۲۰۶ ۱,۸۰۷,۲۱۹ تومان
بیشتر از ۴سیلندر ۱,۹۰۷,۲۹۹ تومان


 

نحوه دریافت خسارت

در زمان خسارت بیمه گذار موظف است تا ۵ روز خسارت را به اطلاع یکی از واحدهای خسارت شرکت بیمه پارسیان برساند و حتما گزارش پلیس برای خسارت‌های جانی که منجربه خسارت‌هایی از قبیل فوت، نقص عضو و یا هزینه پزشکی شده لازم می‌باشد.

در خسارت‌های مالی در صورتی که هر دو طرف حادثه (مقصر و زیان دیده) بیمه شخص ثالث و گواهی‌نامه معتبر داشته باشند، در مورد حادثه اختلاف نظری نداشته باشند و همچنین مبلغ خسارت کمتر از ۹ میلیون باشد، می‌توانند بدون نیاز به کشیدن کروکی برای دریافت خسارت اقدام کنند.

برآورد خسارت وارده به خودروی بیمه شده توسط کارشناس شرکت بیمه پارسیان صورت می‌گیرد و در صورت عدم توافق در میزان خسارت بر اساس ماده ۲۲ بیمه نامه ثالث پرداخت انجام می‌شود. روند بررسی تا پرداخت خسارت برای پرونده‌هایی که مشکل خاصی در روند پرونده ندارند، با ارائه مدارک و اطلاعات لازم از سوی بیمه گذار به شرکت بیمه پارسیان، ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ اعلام خسارت رای قطعی داوران و یا دادگاه خسارت پرداخت می‌شود.


مطالب مرتبط:

راهنمای دریافت خسارت بدون کروکی

راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو


مدارک لازم برای حوادث منجر به جراحات بدنی

 

مدارک  لازم پرداخت خسارت در حوادث منجر به فوت


بیشتر بدانید:راهنمای جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث


مدارک لازم برای دریافت خسارت های مالی بدون کروکی سازشی

اگر حادثه دارای خسارت جانی از قبیل فوت، هزینه پزشکی، نقص عضو داشته باشد، در صورتی که راننده مقصر حادثه فاقد گواهینامه باشد یا در زمان وقوع حادثه گواهینامه نداشته باشد و یا طرفین حادثه در خصوص مقصر حادثه به توافق نرسیده باشند برای پرداخت خسارت بیمه پارسیان باید مدارک زیر را به واحد خسارت شرکت بیمه پارسیان  ارائه دهند.


 

المثنی بیمه ثالث پارسیان

اگر بیمه ثالث پارسیان دارید و اصل بیمه نامه سال قبلتان را گم کرده‌اید، در زمان تمدید بیمه نامه ممکن است به مشکل بخورید. بیمه ثالث پارسیان المثنی ندارد و بیمه گذار موظف است در زمان مفقودی بیمه ثالث، گواهی بیمه نامه را از شرکت بیمه پارسیان دریافت نماید. تمدید این بیمه نامه نیز  با ارائه گواهی بیمه نامه قابل انجام است. اطلاعات بیشتر را در مطلب راهنمای گم شدن بیمه ثالث و بدنه مطالعه بفرمایید.


 

خرید بیمه شخص ثالث پارسیان

برای خرید ارزانترین بیمه ثالث، بهترین بیمه شخص ثالث و یا خرید بیمه ثالث پارسیان می‌توانید درخواست خرید بیمه ثالث را در سامانه بیمه تایم ثبت کرده و نسبت به استعلام بیمه شخص ثالث پارسیان اقدام نمایید. در صورت تمایل می توانید مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف بیمه را نیز به کمک سامانه بیمه تایم انجام دهید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان بخش بیمه شخص ثالث بیمه تایم با شما تماس بگیرند»

خروج از نسخه موبایل