نماد سایت بیمه تایم

راهنمای کامل دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

یکی از مقصد های پر طرفدار برای سفر هم از لحاظ مسافتی و هم از لحاظ میزان هزینه سفر، سفر به کشور های نزدیک و هم مرز با ایران از جمله ترکیه می باشد. در سال های اخیر با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و چند نرخی شدن ارز برای سفر های خارج از کشور ارز مسافرتی توسط بانک مرکزی با قیمت پایین تر از نرخ بازار آزاد ارائه می شود.

ارزهایی در دنیا هستند که در سراسر دنیا شناخته شده و قابل قبول هستند مثل دلار و یورو و پوند هستند که به عنوان ارز مسافرتی به مسافران قابل پرداخت می باشد.

ارز مسافرتی برای سفر به همه کشورهای جهان حتی کشورهای همسایه مثل ترکیه و عراق و غیره نیز تخصیص داده می شود. در ادامه به بررسی کلی تخصیص ارز مسافرتی برای همه سفر ها رو بررسی می کنیم.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند تنها یک بار در سال با نرخی کمتر از نرخ ریالی ارز بازار این میزان را پرداخت می کند. البته برای دریافت ارز مسافرتی باید افراد شرایطی را داشته باشند.

شرایط دریافت ارز مسافرتی سال ۱۴۰۰

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

 1. اصل و کپی بلیط هواپیما به مقصد کشور خارجی با مهر آژانس مسافرتی
 2. اصل و کپی گذرنامه همه مسافران
 3. اصل و کپی ویزا (در صورت نیاز)
 4. خط موبایل به نام شخص متقاضی هر مسافر به صورت جداگانه
 5. اصل کارت ملی همه مسافران
 6. کارت بانکی به نام شخص خریدار برای افراد بالای ۱۸ سال باید به اسم هر مسافر باشد.
 7. اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور برای هر مسافر
 8. نشانی کامل و کد پستی ۱۰ رقمی
 9. تکمیل فرم درخواست ارز مسافرتی در بانک به صورت آنلاین
 10. پرداخت معادل ریالی ارز دریافتی
 11. تحویل رسید دریافت ارز مسافرتی

برای چه کشورهایی می توانیم ارز مسافرتی دریافت کنیم؟

میزان ارز مسافرتی برای سفر به کشورهای مختلف با هم متفاوت می باشد . در پاییز سال ۱۴۰۰ ارز مسافرتی برای کشورهای مشترک المنافع و هم‌مرز با ایران ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها محاسبه می شود.
کشورهای مشترک‌المنافع شامل ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، عمان، ترکمنستان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، امارات متحده عربی و قبرس است که ارز مسافرتی در نظر گرفته شده برای آن‌ها ۵۰۰ یورو می‌باشد.

سهمیه ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

مبلغ ارز مسافرتی در سال  ۱۴۰۰ کمی متفاوت با سال های قبل می باشد. در حال حاضر میزان ارز مسافرتی برای سفر های هوایی به ترتیب زیر پرداخت می شود:

البته بانک  مرکزی در اوایل آذرماه میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی را از ۲هزار به ۲۲۰۰ یورو افزایش داد و بر تداوم روند تخصیص ارز به صورت اسکناس با مصارف خدماتی ۲۵‌گانه تاکید کرد و از شبکه صرافی‌‌های کشور خواست تا در صورتی‌که متقاضیان درخواست خرید ارز برای مصارفی، به جز مصارف تعریف شده در فهرست مذکور دارند، به بانک مرکزی اعلام کنند

مقدار ارز مسافرتی برای ترکیه هم شامل این موارد می شود.

میزان مبلغ ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

مبلغ نرخ ارز مسافرتی قابل تهیه از بانک ها متغییر بوده و این مبلغ برای ماه دی حدود ۲۶ هزار تومان می باشد. البته این مبلغ را قبل از مراجعه به بانک حتما بررسی کرده و برای خرید مراجعه نمایید.

خرید بیمه مسافرتی ترکیه

کدام بانک ها ارز مسافرتی دارند؟

بر اساس بخش نامه بانک مرکزی فقط بانک های زیر اجازه ارائه ارز مسافرتی را دارند:

 

اما در عمل تنها شعب ارزی سه بانک ملی، سامان و تجارت حواله را در شرایط خاص صادر می کند. شرایط پرداخت ارز مسافرتی به ترتیب زیر می باشد:

 1. برای دریافت حواله ارزی از بانک ملی حداقل ۴ روز قبل از زمان پرواز در اول وقت اداری با هماره داشتن مدارک به بانک ملی مراجعه کنید.
 2. برای دریافت حواله ارزی از بانک سامان حداقل ۱۰ روز قبل از پروازتان اقدام با همراه داشتن مدارک به بانک سامان مراجعه فرمایید.
 3. دریافت حواله ارزی از شعب بانک تجارت معمولا درهمان روز با ارائه مدارک لازمه انجام می‌شود.

نکته: حواله ارزی در بانک در بین ساعات ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰ داده می‌شود. البته باید گفت تا زمانی که بانک مرکزی نرخ ارز را اعلام نکند، بانک به شما حواله‌ای نخواهد داد. برای همین ممکن است که برخی روزها به علت شلوغی ساعت بیشتری را در صف منتظر بمانید.

مراحل دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۰

خرید بیمه مسافرتی درزمان کرونا

برای خطرات و اتفاقی که ممکن است در خارج از کشور برای شما پیش بیاید که مجبور باشید که مبلغ قابل توجهی را برای هزینه های درمانی و یا سایر پوشش های بیمه نامه پرداخت کنید می تواند از بیمه مسافرتی استفاده کنید.

سقف پرداخت خسارت در بیمه های مسافرتی تا سقف ۵۰.۰۰۰ یورو می باشد. که البته برای برخی کشورها مثل ترکیه و آذربایجان و ارمنستان خرید بیمه مسافرتی با پوشش ۱۰.۰۰۰ یورو هم امکان پذیر می باشد.

در زمان کرونا برای سفر به خارج از کشور می توانید بیمه مسافرتی با پوشش کرونا رو از سایت بیمه تایم خریداری نمایید.

برای خرید بیمه مسافرتی با پوشش کرونا و یا بدون پوشش کرونا می توانید با وارد کردن مشخصات مسافرین از جمله سن افراد  و مقصر سفر و تعداد روزهای سفر میزان حق بیمه تان را در سامانه بیمه تایم مقایسه کرده و بیمه نامه مورد نظرتان را به راحتی خریداری نمایید.

خروج از نسخه موبایل