بیمه آتش سوزی دانا

مشاوره و خرید بیمه آتش سوزی

 

بیمه نامه آتش سوزی یکی از انواع بیمه نامه‌های اموال می‌باشد که توسط شرکت بیمه دانا ارائه می‌شود. شرکت بیمه دانا با ارائه طرح‌های مختلف بیمه‌ای پوشش‌های بیمه آتش‌سوزی را برای ساختمان‌ها با کاربری های مختلف ارائه می‌نماید. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی شرایط و پوشش‌های این بیمه نامه می‌پردازیم.

 

انواع بیمه آتش سوزی دانا

بر اساس دسته بندی شرکت بیمه دانا، بیمه نامه آتش سوزی به ترتیب زیر دسته بندی می‌شود:

 • بیمه های آتش سوزی عمومی

انواع بیمه های تحت پوشش بیمه آتش سوزی دانا عبارت است از:

بیمه آتش سوزی واحد های مسکونی

این بیمه نامه پوشش هایی را برای خطرهایی از قبیل آتش سوزی ، انفجار و صاعقه و پوشش های اضافی  را برای ساختمان و اثاث منزل ارائه می نماید.

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

شامل تمامي كارخانجات صنايع غذايي، آشاميدني، دخانيات، نساجي، پوشاك، چرم، چوب، كاغذ، مقوا، چاپ و صحافي، شيميايي، محصولات كاني غيرفلزي، فلزات اساسي و صنايع متفرقه مي‌شود.

ساختمان تأسيسات ماشين‌آلات مواد اوليه موجود و محتويات هر يك از مراكز ياد شده را مي‌توان در مقابل خطرهاي آتش‌سوزي، انفجار، صاعقه و همچنين كليه خطرهاي اضافي ذكر شده به قيمت روز بيمه نمود.

 

بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی

این بیمه نامه پوشش هایی را  باری واحد های تجاری، ادرای، مجموعه های رفاهی، آموزشی و خدماتی و مواردی از این قبیل را تحت پوشش قرار می دهد. پوشش های بیمه نامه آتش سوزی برای ساختمان و تاسیسات، ارزش دکوراسیون و اثاثه اداری و موجودی محل مورد می باشد.

 

بیمه آتش سوزی انبار

در بیمه نامه های اتش سوزی انبار کالا به محلی گفته می شودکه یا چند نوع کالای بازرگانی، محصولات صنعتی، مواد اولیه و یا فرآورده های دامی وکشاورزی در آنجا نگهداری  گردد. البته انبار ه بر اساس ماهیت مواد داخل انبار به صورت انبار اختصاصی، انبار گمرگی و انبارهای عمومی تقسیم بندی می شود.

 

 • بیمه نامه با شرایط اظهارنامه و شناور

این بیمه معمولا برای موجودی انبارها و با توجه به نوسانات موجودی انبارهای مناسب می باشد. بر اساس شرایط این بیمه نامه بیمه گذار موظف است در دوره های مورد نظر را به صورت منظم به شرکت بیمه اعلام نماید. درصورت وقوع خسارت احتمالي، حداكثر تعهد بيمه گربراساس ارزش موجودي اوليه مندرج در بيمه نامه ويا آخرين اظهارنامه خواهدبود.

 • بیمه آتش سوزی فرست لاس  first loss

در شرایطی از بیمه نامه فرست لاس استفاده می شود که بیمه گذار مطمئن است هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمامی مورد بیمه وجود ندارد یا اینکه اموال بیمه شده درسطح جغرافیائی بسیار وسیع و پراکنده است و بر اثر حادثه فقط بخشی از آن دچار خسارت می شود و همچنین می شود آن را به چندین ریسک مستقل تقسیم کرد و برای مورد بیمه از نظر سرمایه ، خطر های بیمه شده و سایر عوامل سرمایه فرست لاس محاسبه کرد در مواردی که محاسبه سرمایه کل مورد بیمه امکان پذیر نبود و مرتب در حال تغییر است (مثل انبارهای عمومی) از بیمه نامه فرست لاس استفاده می شود اصولاَ در برخی از رشته ها تمام اموال در معرض خطر نیستند نظیر سرقت در اینگونه موارد به جای اینکه مورد بیمه به ارزش کل بیمه شود آن را به حداکثر مبلغی که مبین حداکثر خسارت وارده بر اثر تحقق خطر بیمه شده است بیمه می کند.

در زمینه بیمه نامه های فرست لاس به 3 نکته به شرح ذیل باید توجه شود:

 • حداکثر تعهد بیمه گر در هر حادثه مبلغ بیمه شده (ارزش فرست لاس) است و به هیچ وجه از آن تجاوز نمی کند.
 • حق بیمه بر اساس سرمایه کل تعیین می شود لذا بیمه گزار موظف است که ارزش کل مورد بیمه را در حد امکان برای محاسبه حق بیمه اعلام کند.
 • بیمه گر در نرخ حق بیمه بر اساس شرایط فرست لاس تخفیف خاص اعمال می نماید.

راهنمای خرید بهترین بیمه آتش سوزی


پوشش های بیمه آتش سوزی دانا

طرح‌های بیمه آتش سوزی دانا

شرکت بیمه دانا طرح‌های مختلفی را برای انواع بیمه نامه ارائه می‌کند، که برخی از بیمه نامه‌های آتش سوزی دانا به ترتیب زیر می‌باشد:

1-طرح جامع آسايش خانه وخانواده بیمه دانا 

این طرح برای منازل مسکونی بوده و ساختمان، تاسیسات و اثایه منزل ررا در مقابل خطراتی از قبیل آتش سوزي، انفجار، صاعقه، سيل، سرقت محافظت می نماید. البته پوشش مسئولیت مدنی بیمه گذار برای اشخاص ثالث برای همسایگان که به علت خطرات آتش سوزي و انفجار، غرامت فوت، نقص عضو و جبران هزينه اجاره و اسكان موقت بيمه گذار و افرادخانواده وي تحت پوشش قرار دهد.

۱-ساختمان وتاسیسات  درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل تا سقف ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۲- لوازم و اثاثیه منزل مسکونی درمقابل خطرهای آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل تا سقف ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۳- لوازم و اثاثیه منزل در مقابل خطر سرقت با شکست حرز (طبق فهرست مندرج در پشت برگ پیشنهاد) تا سقف ۱۰.۰۰۰.۰۰۰. ریال

۴- مسئولیت مدنی(مالی): خسارت مالی وارده به اموال اشخاص ثالث(همسایگان همجوار) درنتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار تا سقف ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۵-فوت و نقص عضو اشخاص مجاز به اقامت در محل بیمه در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل برای یک نفر تا سقف ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۶- هزینه پزشکی اشخاص مجاز به اقامت در محل بیمه در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ،انفجار ،صاعقه و سیل تا سقف ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

۷-هزینه اجاره و اسکان موقت برای مدت ۱۸۰ روز تا سقف ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

 

حق بیمه سالانه بر اساس سرمایه پایه:

حق بیمه دانا

 • حق بیمه های فوق بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

 

 

طرح جامع واحد های صنفی بیمه دانا

این طرح بیمه‌ای برای ارائه به واحدهای صنفی بوده که علاوه بر خطرات اصلي، خطرات سيل، زلزله، سرقت با شكست حرز، مسئوليت مدني (مالي) بيمه‌گذار در قبال همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش سوزی و انفجار، فوت، نقص عضو و هزينه پزشكي، وقفه در فعاليت و هزينه پاكسازي و جمع آوري ضايعات تحت پوشش قرار می‌گیرد.

نکته: حق بيمه خطرات اضافي، مطابق موارد مندرج در پيشنهاد بوده و حق بيمه خطرات اصلي نيز با توجه به نوع فعاليت و بر اساس نرخ تعرفه محاسبه مي‌شود.

 • صدور بیمه نامه با اعمال 30 درصد تخفیف امکان پذیر است.
 • حق بیمه های مزبور بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می‌باشند.

 

سرمایه پایه در بیمه های  آتش سوزی

بیمه آتش سوزی صنعتی دانا

 

پوشش‌های بیمه آتش سوزی دانا

بیمه نامه آتش سوزی دانا، دو نوع پوشش اصلی و اضافی را ارائه می‌نماید.

پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی دانا

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه‌نامه آتش سوزی عبارتند از:

 • آتش سوزی: به عنوان خطر بیمه ای می باشد که از یک منبع حرارتی کنترل ناپذیر شروع شده باشد .
 •  حریق:  خسارت های ناشی از احتراق شدید مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و از کنترل خارج شده که معمولا با دود و حرارت و نور زیاد توام است‌‌.
 • صاعقه: خسارتی می باشد که ناشی از  تخلیه بار الکتریکی دو ابر یا بین ابر و زمین که بر اثر القای دو بار مخالف بوجود‌ می‌آید.
 • انفجار :  خسارت هایی که به علت  آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از انبساط گاز و یا بخار است. هر انفجاری در بیمه‌نامه آتش سوزی قابل بیمه شدن نمی‌باشد، مانند انفجارهای هسته‌‌ای و مواد منفجره و‌‌…

خطرات اضافی بیمه آتش سوزی دانا

علاوه بر پوشش های اصلی، خطرات دیگری هستند که بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی این موارد را تحت پوشش پوشش قرار می‌دهد. خطرات اضافی بیمه آتش سوزی  دانا به ترتیب زیر می‌باشد:

 • بیمه زلزله:
  این پوشش تمامی ‌‌خسارت‌هایی است که ممکن است مستقیما دراثر وقوع زلزله یا  آتشفشان و زلزله همزمان با هم ایجاد شده باشد را تحت پوشش قرار می دهد.
 • پوشش سیل:
  پوشش های این بیمه نامه برای خسارت های ناشی از جریان ناگهانی آب‌های سطحی خارج از مسیر طبیعی آن به علت بارش برف و باران، طغیان رودخانه و یا شکستن سدها ایجاد شده باشد را تحت پوشش می باشد.
 • پوشش طوفان، گردباد وتندباد:
  بر اساس این پوشش تمامی اموال در مقابل ‌‌خسارت‌های مستقیم ناشی از طوفان، تندباد و گردباد تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد‌‌.
 • پوشش ترکیدگی لوله آب:
  در این پوشش ‌‌خسارت‌های ناشی از ترکیدگی  لوله کشی ها و فاضلاب و دستگاهها یآب رسان و تانکر های آبی که در محل نصب شده باشد تحت پوشش قرار می گیرد.
 • پوشش ضایعات برف و بارا‌ن:
  خسارت‌های ناشی از آب باران وذوب شدن برف مشروط براینکه آب ازطریق بام ویا گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آبراه‌ها وناودان‌ها به محل مورد بیمه نفوذکرده باشد، تحت پوشش قرارمی گیرد.
 • پوشش ناشی از سنگینی برف:
  خسارت‌های ‌‌وارد شده ناشی از سنگینی برف به مورد بیمه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.
 • پوشش ناشی از خسارت سقوط هواپیما:
  این پوشش شامل کلیه ‌‌خسارت‌های ناشی از سقوط هواپیما، هلیکوپتر یا اشیا ساقط شده (به استثنا بمب و یا مواد منفجره و یا سایر جنگ افزارهای جنگی دیگر) است‌‌.
 • پوشش زیان یا ‌‌خسارت‌های ناشی از اعتصاب ، شورش و اغتشاش:
  در این پوشش ‌‌خسارت‌های ‌‌وارد شده به مورد بیمه را که مستقیما ناشی از شورش و بلوا و اعتصاب باشد طبق شرایط پیوست بیمه‌نامه جبران‌ می‌نماید.
 •  پوشش شکست شیشه:
  اگر شیشه های نصب شده در ساختمان دراثر عوامل خارجی، شکسته شود این پوشش هزینه‌های ‌‌وارد شده را جبران می‌کند.
 • پوشش دزدی با شکست حرز:
  یکی از پوشش های مهم بیمه نامه آتش سوزی پوشش سرقت می باشد که این پوشش خسارت‌های ‌‌وارد شده دراثر  به سرقت رفتن و یا خراب شدن اموال بیمه‌شده ناشی از دزدی با شرط شکستن حرز بشرح زیر جبران می‌شود:
 1. پرداخت ارزش ریالی ‌‌‌اشیا مسروقه‌‌.
 2. پرداخت ارزش ریالی ‌‌‌اشیا خراب شده غیرقابل تعمیر.
 3. پرداخت مبلغ کاسته شده از ارزش اشیا خراب شده قابل تعمیر.
 4. موارد زیر نیز دزدی با شرط شکستن حرز محسوب می‌شود :
 5. ورود دزد به محل مورد بیمه با تهدید و عنف‌‌.
 6. ورود به محل مورد بیمه از روی دیوارها، پشت بام و حصارها.
 • پوشش انفجار ظروف تحت فشار صنعتی:

این پوشش برای بیمه‌های آتش سوزی مراکز صنعتی می‌باشد که برای جبران خسارت ‌‌وارد شده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه را که ناشی از ترکیدن و تلاشی این ظروف بر اثر حادثه باشد با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • پوشش هزینه پاکسازی محل مورد بیمه:

هزینه پاکسازی برای جمع آوری ضایعات ناشی از خطرات مورد بیمه بر اساس درخواست بیمه گذار و حداکثر تا 20 درصد مجموع سرمایع می‌باشد.

 • پوشش مسئولیت مدنی در مقابل همسایگان همجوار:

مسئولیت مدنی (مالی) بیمه‌گذار در مقابل اشخاص ثالث ناشی از خطرات حریق و انفجار جهت واحدهای مسکونی، اداری و تجاری به میزان 30% سرمایه بیمه‌نامه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.


چرا باید ساختمان و منازل مسکونی را بیمه زلزله کنیم؟


خطرات بیمه اتش سوزی دانا

استثنائات بیمه آتش سوزی دانا

خسارت های زیر از استثنائات بیمه نامه آتش سوزی بوده و خسارت‌های زیر توسط شرکت بیمه دانا جبران نمی‌شود:

 • خسارتهایی كه نميتواند از آتش سوزي ناشي شده باشد مانند شيئي كه در بخاري افتاده باشد
 • خسارتهایي كه عمدا” از طرف بيمه گذار يا ذوی الحقوق و يا با مشاركت و معاونت آنان وارد آيد .
 • خسارتهاي غيرآتش سوزي كه از عيب ذاتي يا اكسيداسيون مورد بيمه ناشي شود .
 • خسارتهاي ناشي از جنگ ، جنگ داخلي ، شورش ، انقلاب ، تروريسم و ……
 • خسارتهاي ناشي از زلزله ، آتشفشان ، سيل و طغيان آب . مگر توافق خاصي در اين زمينه شده باشد .
 • خسارتهاي ناشي از تشعشعات اتمي

خسارت‌های وارده به مسکوکات، پول اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات و مروارید، سنگهای قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی.

نرخ‌های بیمه آتش سوزی دانا

در بیمه نامه های آتش سوزی دانا، با توجه به نوع کاربری هایی که هر محل بیمه دارد نوع سازه و خطرات بیمه ای مورد نظر نرخ های بیمه نامه آتش سوزی متفاوتی دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه آتش سوزی دانا

 • اصل بیمه‌نامه
 • گزارش اولیه بازدید
 • قبوض رسید دریافت حق بیمه
 • مدارک تکمیلی توسط کارشناسان بیمه دانا اعلام می‌شود.

 

مراحل  لازم جهت پرداخت خسارت بیمه نامه آتش سوزی

بیمه گذاران بیمه نامه های آتش سوزی جهت دریافت خسارت باید مدارک زیر را به شرکت بیمه ارائه نمایند:

 • تکمیل فرم اعلام خسارت بیمه نامه آتش سوزی و اعلام خسارت حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری
 • ارائه شماره تماس بیمه گذار برای هماهنگی های الزم جهت تعیین زمان بازدید از موارد خسارت

 

ارائه مدارک لازم جهت تکمیل پرونده خسارت بیمه نامه اتش سوزی

 • حداکثر ظرف مدت 10 روز از زمان اطلاع وقوع حادثه بایستی علت و چگونگی حادثه، فهرست اشیا نجات داده شده، محل جدید آنها و مبلغ تقریبی خسارت را ارائه نمیده
 • برای جلوگیری از توسعه خسارت در زمان یا بعد از وقوع حادثه ، بیمه گذار باید کلیه اقدامات لازم را بعمل آورد
 • شرکت بیمه  نباید بدون اجازه شرکت بیمه در مورد بیمه تغییراتی ندهد مگر آنکه تغییرات جهت کاهش خسارت و یا رعایت منافع عمومی باشد

 

وظایف بیمه گذار در زمان وقوع خسارت:

 • برای جلوگیری از توسعه خسارت در زمان یا بعد از وقوع حادثه ، کلیه اقدامات الزم را بعمل آورد.
 • بدون اجازه شرکت بیمه در مورد بیمه تغییراتی ندهد مگر آنکه تغییرات جهت کاهش خسارت و یا رعایت منافع عمومی باشد.

مدارک لازم جهت تکمیل پرونده خسارت بیمه آتش سوزی

حداکثر ظرف مدت 10 روز از زمان اطلاع وقوع حادثه بایستی علت و چگونگی حادثه،فهرست اشیا نجات داده شده، محل جدید آنها و مبلغ تقریبی خسارت را ارائه نماید.

تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز با توجه به نظر شرکت بیمه

ضمن همه گونه همکاری با شرکت بیمه جهت تعیین حدود اختیارات خود، حداکثر ظرف مدت 15 روز بعد از اطلاع از وقوع حادثه فهرست اموال موجود در روز حادثه ، اموال از بین رفته و آسیب دیده و در صورت درخواست بیمه گر، ارزش قبل از خسارت آنها را به شرکت بیمه ارائه نماید.

 

خرید بیمه آتش سوزی دانا

برای خرید بیمه نامه آتش سوزی دانا می‌توانید با تکمیل فرم آتش سوزی در سامانه بیمه تایم و ثبت اطلاعات محل مورد بیمه از جمله متراژ، نوع سازه، محل بیمه نامه و … بیمه نامه آتش سوزی را به کمک کارشناسان بیمه تایم انتخاب و خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *