بیمه آتش سوزی، مشاوره و خرید اینترنتی

مشاوره و خرید بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی 

بیمه آتش سوزی به عنوان یکی از انواع بیمه نامه‌های اموال یکی از راه های حفظ و نگهداشت اموال از خطرات گوناگون می‌باشد. خبرهای مربوط به آتش سوزی در مکان‌های مختلف از آتش سوزی در ساختمان مسکونی گرفته تا آتش سوزی در پاساژها و ساختمان‌های مختلف همواره در بین اخبار حوادث روزانه دیده می‌شود، خسارات مالی ناشی از آتش سوزی به همراه اتفاقات غم انگیز دیگر همچون از دست دادن جان هموطنانمان برای همه ما ناراحت کننده می‌باشد. یکی از حوادث ناراحت کننده آتش سوزی تاریخ ایران، آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در سال 95 بود که هنوز با گذشت یکسال از این حادثه هنوز جبران خسارات مالی بسیاری از کسبه انجام نشده است. همه این اتفاقات می‌تواند دلیل بسیار مهمی باشد تا به اهمیت بیمه آتش سوزی پی برده و محل کار یا زندگیمان را بیمه کنیم. در کنار آتش سوزی، زلزله از دیگر حوادثی است می‌تواند خسارات غیر قابل جبرانی را داشته باشد. بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی است که در ادامه به بررسی کامل این بیمه‌نامه خواهیم پرداخت.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی بیمه‌نامه‌ای است برای جبران خسارات مالی وارد شده به اموال فرد بر اثر حوادثی که منجر به آتش سوزی و سایر خسارات تحت پوشش این بیمه نامه باشد، بیمه آتش سوزی خسارات جانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد بلکه شما با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه، محل مورد نظر و اثاثیه و محتویات متعلق به بیمه گذار را در برابر خسارات ناشی از آتش سوزی و زلزله تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

شرایط عمومی بیمه آتش سوزی

شما با خرید بیمه آتش سوزی اموال و ساختمان خود را در برابر 3 خطر اصلی از جمله آتش سوزی، صاعقه و انفجار (آصا) بیمه می‌کنید. تعریف هر کدام از خطرات فوق در شرایط عمومی بیمه آتش سوزی به صورت کامل آمده است. احتمالا سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که خطرات دیگر از جمله بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله و سایر خطرات چگونه تحت پوشش قرار می‌گیرند؟ در ادامه به توضیحات پوشش‌های اضافی این بیمه نامه می‌پردازیم.

پوشش‌های بیمه آتش سوزی

پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی

خطرات اصلی که در بیمه آتش سوزی تحت پوشش می‌باشند عبارتند از:
1-آتش سوزی: ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن که با تولید شعله همراه شود در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرد که اغلب حوادث و خسارات ناشی از آتش سوزی می‌باشد.
2-صاعقه: تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجربه خسارت و یا حتی آتش سوزی شود در این دسته قرار می‌گیرد.
3-انفجار: خساراتی که در اثر آزاد شدن گاز یا بخار انرژی زیادی صورت بگیرد و خسارات زیادی را ایجاد کند در دسته خطرات اصلی بیمه نامه قرار می‌گیرند. البته برخی از انفجارات از جمله انفجارات ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای تحت پوشش این بیمه نامه نمی‌باشد.
موارد یاد شده آصا، از پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی است و در استعلام بیمه آتش سوزی و فرمول محاسبه حق بیمه آتش سوزی تاثیر ندارد.

پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی

همانطور که گفته شد فقط 3 دسته از خطرات به عنوان خطرات اصلی این بیمه نامه می‌باشند ولی برای داشتن پوشش در مقابل خطرات اضافی باید پوشش‌های اضافی را بیمه گذار خریداری نماید. البته برخی از پوشش‌های اضافی در برخی از شرکت های بیمه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند. انتخاب هر یک از پوشش‌ها در نحوه محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی و استعلام نرخ بیمه آتش سوزی موثر می‌باشد و در حالت کلی  پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی به شرح زیر می‌باشد:

 • سیل و طغیان آب رودخانه
 • زلزله و آتش­فشان، بیمه زلزله
 • طوفان و تند باد و گرد باد
 • جبران خسارات ناشی از ترکیدن لوله آب
 • جبران خسارات ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف و تگرگ
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر و قطعات منفصله آن
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات آتش سوزی
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • رانش و فروکش کردن زمین
 • ریزش کوه و سقوط بهمن
 • نشت دستگاه آب افشان
 • مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش سوزی وارد شده به همسایگان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

هر فردی که قصد بیمه کردن ساختمان و اموال خود را دارد باید همه شرایط محل مورد نظر را به همراه پوشش‌های اضافی مورد نیاز را بررسی و انتخاب و خریداری نماید. از جمله پوشش‌های مورد توجه و مهم در بیمه آتش سوزی پوشش زلزله است که بین افراد به نام بیمه زلزله تعبیر می‌شود، برای ساختمان‌هایی که در منطقه‌ای قرار دارند که احتمال رانش زمین وجود دارد و یا برای ساختمان‌هایی که در نزدیکی های فرودگاه قرار دارند خرید هر کدام از پوشش‌های مرتبط می‌تواند کمک شایانی در زمان خسارت به وی می‌نماید. با توجه به ریسک مورد بیمه و انتخاب پوشش‌های اضافی قیمت بیمه آتش سوزی تغییر می‌نماید.

کدام پوشش‌ها در بیمه آتش سوزی نیاز به بازدید دارند؟

برخی از پوشش‌های اضافی در بیمه نامه آتش سوزی نیاز به بازدید دارند مانند:

 • سرقت
 • نشست زمین
 • ترکیدگی لوله آب

برای خرید بیمه آتش سوزی با پوشش‌های اضافی بالا شرکت بیمه با بیمه گذار تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم جهت بازدید از محل مورد بیمه را انجام می‌دهند.

نحوه بازدید در بیمه آتش‌سوزی

اگر بیمه گذار درخواست خرید هر کدام از پوشش‌های اضافی از جمله سرقت، نشست زمین و ترکیدگی لوله آب شرکت بیمه را داشته باشد، شرکت بیمه کارشناسان خود را برای بازدید از محل هماهنگ می‌کنند. با هماهنگی کارشناس صدور با نماینده شرکت روز و ساعت بازدید مشخص می شود. با بازدید  از محل مورد بیمه بررسی میزان ریسک نرخ و حق بیمه  آتش سوزی محاسبه و بیمه نامه صادر می‌شود.

استثنائات بیمه آتش سوزی

بر اساس شرایط عمومی بیمه آتش سوزی برخی از خطرات قابل بیمه شدن نیستند و تحت پوشش این بیمه نامه قرار نمی‌گیرند از جمله:

 • مسکوکات (سکه طلا، سکه‌های کلکسیونی و عتیقه)
 • پول نقد
  اوراق بهادار (چک، سفته، سهام، اوراق قرضه، مشارکت و مشتقات)
 • آثار هنری، نسخه‌های خطی و ‌تاریخی
 • فلزات قیمتی به هر شکل
 •  جواهرات و مروارید یا سنگ‌های قیمتی سوارنشده
 • هزینه بازسازی نقشه ساختمان
 • جمع‌آوری مجدد اطلاعات و تنظیم مجدد دفاتر
 • خساراتی که در اثر انفجار مواد منفجره مانند دینامیت، تی ان تی و باروت اتفاق بیافتد
 • آتش سوزی و خساراتی که در اثر فعل و انفعالات هسته‌ای باشد.
 • خسارت‌هایی که در اثر ( جرقه زدن ، اتصالات و اتفاقاتی که در اثر جریان برق باشد.
 • خسارت هایی که در اثر امواج برقی که در اثر بار زیاد برق باشد.
 • خسارت‌هایی که در اثر عایق بندی نادرست باشد.
 • تمامی خطراتی که در اثر جنگ  آشوب و بلوا، انقلاب و اعتصاب، کودتا، قیام، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی نظامی و انتظامی اتفاق افتاده باشد.
 • خسارت وارد شده به موتور ها و ماشین های برقی در نتیجه اتفاقات که در بیمه نامه درج نشه باشد.

انواع بیمه آتش سوزی

تقسیم بندی انواع بیمه نامه‌های آتش سوزی بر اساس نوع کاربری محل مورد بیمه شده به سه دسته تقسیم می‌شود:

بیمه آتش سوزی ساختمان

که در این بیمه نامه همراه ساختمان و اثاثیه، هزینه پاکسازی و سایر خساراتی که در شرایط بیمه آتش سوزی تحت پوشش  است قابل جبران می‌باشد.

بیمه آتش سوزی صنعتی

ساختمان های صنعتی شامل کارخانجات و غیره می‌باشد که در این بیمه نامه ساختمان، تاسیسات، ماشین آلات و … که در بیمه نامه آتش سوزی صنعتی آورده شده را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه آتش سوزی انبار

معمولا سرمایه موجود در انبارها درگردش بوده و مدام در حال تغییر می‌باشد و باید حتما به روز باشد از این رو معمولا برای انبارها بیمه نامه با سرمایه شناور صادر می‌کنند. در این بیمه هر ماه لیستی از موجودی و کالای در گردش به همراه سرمایه موجود در ساختمان به شرکت بیمه اعلام می‌شود. میزان حق بیمه این نوع بیمه نامه هرسال براساس لیست موجودی انبار و میانگین موجودی سرمایه موجود در آن محاسبه می‌شود.

بیمه آتش سوزی مغازه بیمه آتش سوزی ساختمان‌های غیر صنعتی

شامل واحد‌های تجاری، اداری، خدماتی، رفاهی، خدماتی حتی بیمه آتش سوزی مغازه است که شامل ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، موجودی کالا و غیره می باشد که تحت پوشش قرار می‌گیرد.

نکته مهم: در همه انواع بیمه آتش سوزی اوراق بهادار، پول نقد و اشیاء قیمتی، آثار هنری و …  در هیچ کدام از شرکت‌های بیمه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

بیمه آتش سوزی برای خانه‌های اجاره‌ای

خرید بیمه آتش سوزی فقط برای جبران خسارت های وارد شده به ساختمان نیست. بیمه گذار می‌تواند اموال و اثاثیه موجود در ساختمان نیز تحت پوشش این بیمه نامه قرار بدهد و یا فقط اموال داخل ساختمان را بیمه کند. با این شرایط مستاجرین خانه های اجاره ای می‌توانند فقط اموال و اثاثیه متعلق به خود را به تنهایی در مقابل خطرات اصلی آتش سوزی و خطرات اضافی مثل زلزله، سیل، طوفان و… بیمه کنند. حق بیمه این بیمه نامه فقط بر اساس ارزش سرمایه وسایل منزل محاسبه می‌شود.

شرایط بیمه آتش سوزی

در بیمه آتش سوزی انواع خطرات مختلف که در تعهدات بیمه‌ای وجود دارد تحت پوشش قرار می‌گیرند، هر شرکت بیمه با توجه به شرایط بیمه گذار پوشش‌های لازم را برای وی ارائه می‌دهد.

بیمه نامه با سرمایه ثابت

در این نوع بیمه نامه ها ارزش روز مورد بیمه را شرکت بیمه کارشناسی کرده و محاسبه می‌نماید  که ارزش سرمایه برای مدت یک سال ثابت بوده و یک حق بیمه ثابتی را می‌پردازد، این نکته را فراموش نکنید که همانند سایر انواع بیمه نامه‌ها دادن اطلاعات صحیح به شرکت بیمه از اصول مهم بیمه نامه بوده تا در زمان خسارت به مشکل نخورید.

بیمه نامه با سرمایه شناور

معمولا این گونه بیمه نامه‌ها برای موجودی انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، که در ابتدا بیمه گذار سقف موجودی را اعلام کرده و در طول مدت بیمه نامه نیز با توجه به تغییرات موجودی انبار افزایش و یا کاهش موجودی انبار را بر اساس گزارش موجودی به شرکت بیمه اعلام می‌کند و در پایان سال حق بیمه واقعی محاسبه می‌شود.

بیمه نامه با شرایط جایگزین و بازسازی

در این بیمه نامه افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار نیز پیش بینی شده و تحت پوشش قرار می‌گیرد. از این نوع بیمه نامه‌ها بیشتر برای ماشین آلات و ساختمان‌هایی که عمر آن‌ها بیش تر از 5 سال نباشد می‌باشد. در زمان خسارت شرکت بیمه متعهد به پرداخت مبالغ جایگزین در صورت تغییر قیمت بیمه نامه می‌باشد البته اگر بیمه گذار قیمت اموال خود را به ارزش واقعیشان بیمه کرده باشد.

بیمه نامه با شرایط فرست لاست (EML)

شرایطی هست که اموال بیمه شده در محدوده جغرافیایی وسیعی پراکنده شده و احتمال از بین رفتن یکجای اموال به صورت یکجا وجود ندارد، در این نوع بیمه نامه تعهدات شرکت بیمه در هر خسارت و در طول دوره بیمه نامه پیش بینی می‌شود. در شرایط فرست لاست شرکت های بیمه تخفیفات ویژه‌ای را در طول بیمه نامه به بیمه گذار ارائه می‌کنند.

بیمه نامه با شرایط توافقی

در این نوع بیمه نامه شرکت بیمه و بیمه گذار بعد از رسیدن به یک توافق در میزان سرمایه قرارداد بیمه آتش سوزی منعقد می‌شود.

بیمه خانه اجاره‌ای 

افرادی که مستاجر هستند هم می‌توانند لوازم منزل خودشان را تحت پوشش بیمه نامه آتش سوزی با پوشش های اصلی و اضافی قرار دهند.

عوامل موثر بر قیمت بیمه آتش سوزی

1. نوع سازه ساختمان مورد بیمه

2. متراژ ملک مورد بیمه

3. هزینه ساخت هر متر بنا

4. ارزش لوازم منزل

5. عمر بنای مورد بیمه

6. جنس مصالح به کار رفته در ساخت

7. سیستم برق‌کشی ساختمان مورد بیمه

8. تعداد طبقات ساختمان مورد بیمه

9. امکانات اطفاء حریق حل مورد بیمه

10. مدت بیمه‌نامه (چندساله، یک ساله و کوتاه‌مدت)

11. تعداد پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه

12- میزان ریسک سنجی سازه مورد بیمه

محاسبه آنلاین بیمه آتش سوزی در بیمه تایم

برای محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی باید تمامی عواملی که در محاسبه تعرفه بیمه آتش سوزی ساختمان و اموال موثرند را بررسی کنیم. همه شرکت‌های بیمه در محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی از فاکتورهای مختلف استفاده می‌کنند که در ادامه به طور کامل به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم:
میزان زیربنا
سطح زیر بنای ساختمان از فاکتورهای مهم قیمت بیمه آتش سوزی می‌باشد.
نوع سازه بنا
نرخ بیمه آتش سوزی برای هر کدام از ساختمان‌ها با اسکلت فلزی و یا اسکلت بتنی و گلی و آجری متفاوت می‌باشد. برای ساختمان‌های دارای آیین نامه 2800 نیز نرخ متفاوتی اعلام می‌شود.
هزینه ساخت و بازسازی هر متربع از بنا
هزینه بازسازی ساختمان نیز از عوامل  تعیین کننده در قیمت بیمه آتش سوزی است.
ارزش اثاثیه و موجودی
ارزش ریالی همه لوازمی که می‌خواهید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد باید مشخص شود و بر اساس ارزش واقعی هر کدام از اثاثیه بیمه نامه صادر می‌شود. برای ساختمان‌های مسکونی ارزش لوازم منزل، برای ساختمان‌های غیر صنعتی ارزش دکوراسیون و موجودی انبار و برای ساختمان‌های صنعتی ارزش تاسیسات و ماشین آلات به ارزش بنا اضافه شده و باعث افزایش حق بیمه می‌شود. افرادی که مستاجر هستند می‌توانند تنها لوازم منزلشان را بیمه آتش سوزی کنند و مبلغ کمتری را نیز بابت بیمه نامه پرداخت کنند.

انتخاب پوشش‌های اضافی
انتخاب هر پوشش‌های اضافی بر اساس نرخی که دارد، در قیمت بیمه آتش سوزی موثر می‌باشد. بیمه زلزله در حقیقت یکی از پوشش‌های اضافی مهم در بیمه آتش سوزی است.

ریسک منطقه محل بیمه شده
محاسبه ریسک مکانی که قرار است بیمه نامه داشته باشد از مهمترین گزینه‌های محاسبه نرخ بیمه نامه آتش سوزی است، ریسک مناطقی که تراکم بالای جمعیت دارند و یا حتی در بافت فرسوده هستند همانند بافت بازارهای قدیمی از لحاظ ریسک پذیری در سطح بالایی بوده و نرخ بالایی را خواهند داشت. تمامی موارد یاد شده در این بخش در فرمول محاسبه بیمه آتش سوزی و استعلام بیمه آتش سوزی و قیمت بیمه آتش سوزی میسر بوده و حق بیمه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نحوه پرداخت خسارت در بیمه آتش سوزی

مهمترین بخش هر بیمه نامه، نحوه پرداخت خسارت در آن بیمه نامه می‌باشد. بیمه آتش سوزی نیز از جمله بیمه نامه‌هایی است که علی رغم حق بیمه بسیار کم در زمان خسارت با انتخاب پوشش‌های درست خسارت قابل توجهی را پرداخت می‌نماید. در این قسمت به بررسی شرایط عمومی بیمه آتش سوزی در زمان خسارت می‌پردازیم.

وظایف بیمه گذار در زمان حادثه

اگر شما بیمه گذار بیمه نامه آتش سوزی هستید، دانستن چند نکته مهم در زمان اتفاق افتادن آتش سوزی بسیار ضروری می‌باشد.

 • اقدامات لازم برای پیشگیری از از گسترش آتش را حتما انجام دهید.
 • شما به عنوان بیمه گذار، باید حداکثر ظرف مدت 5 روز شرکت بیمه را از حادثه آتش سوزی مطلع کنید.
 • اگر در حین حادثه توانسته‌اید وسایلی را نجات دهید ، تا 10 روز بعد از حادثه لیستی از وسایل نجات داده شده و مبلغ تقریبی خسارت وارد شده را به شرکت بیمه اعلام نمایید.
 • شما حداکثر تا 15 روز وقت دارید که فهرستی از اموال موجود در مکانی که دچار حریق شده و میزان اموال از بین رفته را تهیه  به شرکت بیمه ارسال کنید.
  البته پرداخت خسارت بر اساس لیستی که ضمیمه بیمه نامه بوده انجام می‌شود.

کارشناسی خسارت آتش سوزی

بعد از این که شما گزارش آتش سوزی را به شرکت بیمه ارسال کرده و شرکت بیمه را از حادثه مطلع کرده‌اید، کارشناسی از سوی بیمه گر برای ارزیابی خسارت به محل حادثه ارسال می‌شود. کارشناس با بررسی تمامی جوانب حادثه ارزیابی میزان خسارت را انجام داده و  شرکت بیمه بر اساس گزارش کارشناس میزان خسارت پرداختی را به بیمه گذار اعلام می‌نماید. اگر طرفین در میزان خسارت برآورد شده به توافق برسند‌، مبلغ خسارت پرداخت می‌شود. اما اگر در میزان خسارت برآورد شده شرکت بیمه و بیمه گذار به توافق نرسند، بر اساس درخواستی که شما به شرکت بیمه ارائه می‌نمایید هیاتی 3 نفره در شرکت بیمه تشکیل و درخواست شما بررسی می‌شود.

مزایای خرید آنلاین بیمه آتش سوزی از بیمه تایم

از طریق وب سایت بیمه تایم می‌توانید بیمه آتش سوزی را به صورت آنلاین خریداری نمایید، خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی از طریق بیمه تایم برخی از مزایای زیر را دارد:

 •  استعلام نرخ بیمه آتش سوزی از همه شرکت‌های بیمه
 •  بهترین بیمه آتش سوزی
 •  محاسبه آنلاین قیمت بیمه آتش سوزی شرکت‌های مختلف به صورت همزمان
 • پوشش های شرکت های مختلف را بررسی کنید
 • کم یا زیاد کردن پوشش های بیمه نامه و بررسی تاثیر هرکدام روی قیمت بیمه آتش سوزی
 • مطلع شدن از­ تخفیف‌ بیمه آتش سوزی دائمی و مناسبتی شرکت‌های بیمه
 • مقایسه سطح توانگری شرکت های مختلف و رضایت مشتریان از میزان خسارت پرداختی و رسیدگی به شکایات و …
 • خرید آنلاین بیمه نامه و تحویل بیمه نامه صدور آنلاین بیمه در محل تعیین شده توسط شما

فسخ بیمه آتش سوزی

فسخ بیمه آتش سوزی در هر زمانی توسط بیمه گذار امکان پذیر می باشد، در این صورت شرکت بیمه با منظور کردن شرایط بیمه نامه کوتاه مدت، حق بیمه را محاسبه کرده و مابه التفاوت را به بیمه گذار برگشت می دهد. شرکت های بیمه با داشتن مجوز قانونی می توانند بیمه نامه را با یک اخطار 10 روزه از تاریخ اعلام مزبور به بیمه گذار به صورت روز شمار بازپرداخت نماید.

در چه شرایطی بیمه آتش سوزی ابطال می شود؟

 • کتمان حقایق یا اظهارات خلاف واقع توسط بیمه گذار
 • بیمه مضاعف مورد بیمه در مقابل همان خطر به قصد تقلب
 • مباشرت و یا مشارکت در ایجاد خسارت عمدی به موضوع مورد بیمه
 • بیمه خسارتی که قبلا افاق افتاده

راهنمای خرید آنلاین بیمه آتش سوزی از بیمه تایم

برای خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی کافیست:

 1. ورود به وب سایت بیمه تایم
 2. تکمیل اطلاعات محل بیمه شده بر اساس سند ساختمان
 3. وارد کردن ارزش لوازم بیمه شده
 4. مشخص کردن هزینه بازسازی برای هر متر مربع
 5. انتخاب تخفیف بیمه آتش سوزی که شامل شما می‌شود
 6. مقایسه قیمت و کیفیت شرکت های مختلف و ثبت سفارش بیمه نامه
 7. ورود به حساب کاربری و یا ثبت نام در سایت
 8. مشخص کردن اطلاعات تحویل گیرنده بیمه نامه
 9. مطالعه شرایط و قوانین و بررسی و تایید نهایی اطلاعات بیمه نامه
 10. پرداخت آنلاین بیمه نامه

بعد از تکمیل مراحل خرید بیمه آتش سوزی، از طرف پشتیبانی وب سایت بیمه تایم با شما تماس گرفته شده و هماهنگی‌های لازم برای ارسال بیمه نامه با شما انجام خواهد گرفت.

حداکثر تعهد بیمه گر در بیمه آتش سوزی چقدر است؟

تعهدات بیمه آتش سوزی بر اساس سرمایه ثبت شده در بیمه نامه می‌باشد. هر گونه تغییر در سرمایه باید توسط بیمه گذار به اطلاع شرکت بیمه رسانده شود.

آیا خرید بیمه آتش سوزی اجباری است؟

خرید بیمه آتش سوزی بر اساس قانون تملک آپارتمان ها باید حتما توسط مدیر ساختمان خریداری شود.

چقدر در خرید بیمه آتش سوزی نیاز به مشاوره است؟

مشاوره در خرید برخی از انواع بیمه نامه می تواند راه رسیدن ما به بهترین بیمه را کوتاه نماید. از جمله بیمه‌نامه‌هایی که نیاز به مشاوره و مقایسه شرایط بیمه دارد بیمه آتش سوزی با پوشش های کامل و مهم از جمله بیمه زلزله می باشد. بیمه تایم با توجه به ماهیت کارگزاری که دارد، برای تمامی بیمه گذاران مشاوره تخصصی رایگان از زمان قبل از خرید تا زمان خسارت را ارائه می نماید. اگر تمایل به دریافت مشاوره دارید می توانید فرم بیمه آتش سوزی بالای همین صفحه را تکمیل کرده و ارسال نمایید تا کارشناسان بخش آتش سوزی در اسرع وقت با شما تماس گرفته و بهترین نرخ و شرایط را اعلام نمایند.

در چه صورتی صدور بیمه آتش‌سوزی نیاز به بازدید و کارشناسی دارد؟

در این مورد شرایط شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است. در صفحه مقایسه و استعلام نرخ بیمه آتش سوزی در وبسایت بیمه‌دات‌کام بر اساس شرایط ساختمان، پوشش‌های انتخابی که اعلام می‌‌کنید و با توجه به قوانین هریک از شرکت‌های بیمه، در صورت نیاز به بازدید قبل از صدور، شرکت بیمه مربوطه با شما تماس می‌گیرد و کارشناس خود را برای بازدید از محل اعزام می‌کند.

قانون بیمه آتش سوزی آپارتمان به چه صورت است؟

با توجه به قانون خرید اجباری بیمه آتش سوزی که توسط مجلس تصویب شد، مدیران موظف به خرید بیمه آتش سوزی هستند. به تازگی قانون خرید بیمه اجباری ساختمان مسکونی که همان بیمه آتش سوزی است،

فرانشیز بیمه آتش سوزی به چه میزان می‌باشد؟

همانطور که می‌دانید فرانشیز آن قیمت از خسارت است که باید توسط خود بیمه گذار پرداخت شود. در بیمه‌های آتش سوزی معمولا از اعمال فرانشیز خودداری می‌کنند چراکه خسارت‌های بیمه نامه‌های آتش‌سوزی نسبت به حق بیمه‌ای که بیمه گذار پرداخت کرده بسیار ناچیز می‌باشد. اما اگر خسارت مربوط به پوشش‌های اضافی باشد، فرانشیز خسارت در بیمه نامه منظور می‌شود. میزان فرانشیز در خسارت‌های مختلف و در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است.

اموال خسارت دیده در آتش سوزی چه می‌شوند؟

شرکت بیمه می‌تواند اموالی را که در طی آتش سوزی خسارت دیده‌اند و یا اموالی را که از حادثه نجات داده شده‌اند را تعمیر و یا تعویض نماید. البته روند کاری شرکت‌های بیمه در نحوه پرداخت خسارت می‎تواند متفاوت باشد. مدت زمان پرداخت خسارت، کیفیت خسارت پرداختی و یا نرخ‌هایی که شرکت‌های بیمه در بیمه اتش سوزی اعلام می‌نمایند کاملا متفاوت است. از این رو داشتن یک مشاور بیمه ای برای انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی می‌تواند کمک بزرگی برای ما باشد. سامانه بیمه تایم این همراهی را برای همه بیمه گذاران بیمه آتش سوزی را از زمان قبل از خرید تا زمان پرداخت خسارت را انجام می دهد.

بیمه آتش سوزی چند روزه خسارت را پرداخت می‌کند؟

شرکت بیمه تا 4 هفته بعد از دریافت مدارک لازم اعلام خسارت و تشکیل پرونده خسارت مهلت دارد تا پرداخت خسارت را انجام دهد. میزان خسارت و میزان مسئولیت شرکت بیمه در قبال خسارت اتفاق افتاده بر اساس مدارک ارائه شده از سوی بیمه گذار به  شرکت بیمه می‌باشد. ممکن است در برخی از موارد شرکت بیمه نسبت به حادثه آتش سوزی مبنی بر این که حادثه عمدی بوده باشد مشکوک شود که در این صورت مدت زمان پرداخت خسارت به تعویق می افتد و با تکمیل بررسی کامل و دقیق  تمامی جوانب حادثه پرداخت خسارت انجام می‌شود.

اگر خسارت آتش سوزی به علت نوسانات برق باشد با بیمه آتش سوزی جبران می‌شود؟

فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود .

چگونه از تخفیفات بیمه آتش سوزی استفاده کنیم؟

معمولا شرکت های بیمه در بازه های زمانی های مختلف تخفیفات دوره ای را برای خرید بیمه آتش سوزی ارائه می کنند، برای اطلاع از تخفیفات بیمه آتش سوزی می توانید با کارشناسان بیمه تایم در ارتباط باشید تا در زمان خرید و یا تمدید بیمه نامه آتش سوزی از این تخفیفات استفاده نمایید.

تخفیفات بیمه آتش سوزی

در شرکت‌های مختلف بیمه برای بازه‌های زمانی مختلف تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند، که در قیمت بیمه آتش سوزی تاثیر دارد برخی از این تخفیفات برای ساختمان‌های مختلف از لحاظ کاربری می‌باشد، برخی از تخفیفات گروهی هستند، برخی از تخفیفات در شرکت‌های مختلف بیمه به صورت طرح‌های مختلف می‌باشد. سامانه بیمه تایم همواره شما را از تمامی تخفیفات شرکت‌های مختلف و طرح‌های مختلف بیمه و شرایط عمومی بیمه نامه‌ها را مطلع می‌کند تا بتوانید بهترین بیمه آتش سوزی را به صورت محاسبه آنلاین بیمه آتش سوزی تا خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی تهیه نمایید.

شرکت‌های ارائه دهنده بیمه آتش سوزی و بیمه زلزله

شرکت‌هایی که بیمه آتش سوزی ارائه می‌کنند عبارتند از:

بیمه آتش سوزی پاسارگاد
بیمه آتش سوزی سامان
بیمه آتش سوزی پارسیان
بیمه آتش سوزی دانا
بیمه آتش سوزی البرز
بیمه آتش سوزی کارآفرین
بیمه آتش سوزی ملت
بیمه آتش سوزی آسیا
بیمه آتش سوزی نوین
بیمه آتش سوزی سینا

با خرید بیمه آتش سوزی برای ساختمان بر اساس پوشش های اصلی بیمه نامه ، هزینه بازسازی ساختمان و هزینه لوازم منزل تحت پوشش قرار می گیرند. علاوه بر این موارد می توانید با خرید پوشش های اضافی بیمه نامه کامل تری را هم داشته باشید.

حق بیمه آتش سوزی بر اساس ریسک سنجی محل مورد بیمه تعیین می شود، از جمله موارد مهم عبارتند از ارزش لوازم و اثاثیه ، مشخصات ساختمان مورد بیمه از جمله مصالح سازه، منطقه جغرافیایی، متراژ ساختمان و … می باشند که در زمان تکمیل فرم پیشنهاد و استعلام نرخ بیمه آتش سوزی از شما پرسیده می شوند.

در بیمه نامه های آتش سوزی دو نوع پوشش اصلی و پوشش های اضافی روی بیمه نامه منظور می شود. در حالت پایه پوشش های اصلی آتش سوزی و انفجار و صاعقه می باشند. برای پوشش های اضافی از جمله ترکیدگی لوله و بلایای طبیعی و … باید پوشش های اضافی روی بیمه نامه خریداری شود.

خرید بیمه آتش سوزی با توجه به شرایط و ریسک هایی می باشد که فرد بیمه گذار فکر می کند که داشتن این پوشش ها برایش لازم می باشد. به عنوان مثال خرید پوشش  جبران خسارت های ناشی از برف و باران برای مناطقی که بارش برف و باران زیادی دارد برای منازلی که در این مناطق جغرافیایی هستند لازم به نظر می رسد.

در زمان آتش سوزی ارزش زمین در سرمایه بیمه شده از بین نمی رود و ارزش بنا بر اساس هزینه لازم برای بازسازی هر متر مربع از بنا ضرب در متراژ بنا در بیمه آتش سوزی می باشد.

معمولا برای بیمه نامه های آتش سوزی مسکونی بازدید لازم نیست ولی اگر ارزش بنا بالاتر از یک و نیم میلیون تومان باشد و ارزش لوازم منزل کمتر از 70 درصد ارزش کلی بنا باشد و برای خرید بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی و غیر صنعتی ، نظر کارشناسی در نرخ بیمه آتش سوزی بسیار موثر می باشد

در زمان آتش سوزی ، شما باید حتما تا 5 روز گزارش خسارت را به شرکت بیمه ارائه دهید.

بیمه آتش سوزی تخفیف عدم خسارت ندارد ولی معمولا برای این بیمه نامه از طرف شرکت های بیمه تخفیفات دوره ای و مناسبتی ارائه می شود. می توانید با استعلام نرخ بیمه آتش سوزی از سامانه بیمه تایم از تخفیفات دوره ای تمامی شرکت های بیمه آگاه شوید

بیمه آتش سوزی از بیمه نامه هایی می باشد که می توان به صورت کوتاه مدت و چند ماهه خریداری کرد، اما از نظر اقتصادی ، قیمت بیمه آتش سوزی یکساله از دو بیمه نامه 6 ماهه کمتر است

باید گفت بیمه زلزله از پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی است که می توانید در زمان خرید و حتی بعد از خرید بیمه نامه این پوشش را بر روی بیمه نامه خود اضافه کنید.

تغییر آدرس محل بیمه شده، حتما این تغییر آدرس را به شرکت بیمه اعلام نمایید تا روی بیمه نامه این تغییرات اعمال شوند

برای حل چنین مشکلی باید از شورای حل اختلاف سه کارشناس کمک گرفت، این کارشناسان از طرف بیمه گذار، شرکت بیمه و کارشناس منتخب سوم موضوع را بررسی می کنند

اگر شما در بیمه نامه آتش سوزی خود این پوشش را خریداری کرده باشید، می توانید برای جبران خسارت وارد شده به همسایه از این پوشش استفاده کنید

هر بیمه گذار بیمه نامه آتش سوزی موظف است که در صورت افزایش سرمایه بیمه شده ، این افزایش را به شرکت بیمه اطلاع داده و الحاقیه افزایش سرمایه در بیمه آتش سوزی را دریافت نماید تا در زمان خسارت به مشکل نخورد

خسارات ناشی از جنگ و شورش و اغتشاش و انفجار تحت پوشش هیچ کدام از شرکت های بیمه پرداخت نمی شود حتی برای بیمه آتش سوزی

انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی با توجه به شرایط و پوشش های مختلف بیمه ای است که بیمه گذار به دنیال داشتن آن می باشد، برای استعلام نرخ بیمه آتش سوزی و مقایسه بین نرخ شرکت های مختلف می توانید از سامانه بیمه تایم استفاده کنید که  علاوه بر مقایسه قیمت می توانید از مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان بیمه آتش سوزی استفاده نمایید

در زمان پرداخت خسارت کارشناس شرکت بیمه از محل بازدید کرده و عوامل موثر در آتش سوزی را بررسی می کند. در صورتیکه ثابت شود که حادثه آتش سوزی عمدی باشد، هیچ خسارتی برای بیمه گذار پرداخت نمی شود و شاید از لحاظ قانونی هم به مشکل بخورد

باید گفت این نرخ با توجه به نوع فعالیت مغازه و بعد از بازدید کارشناس بیمه از محل مورد بیمه مشخص می شود. هر مکان و فروشگاهی ریسک بیمه ای متفاوت و در نتیجه نرخ بیمه ای متفاوتی را دارد

فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود .

قرارداد شرکت گاز مربوط به بیمه‌های مسئولیت است؛ بنابراین اگر علت حادثه غیر از گاز باشد خسارت پرداخت نخواهد شد. علاوه بر آن قرارداد بیمه مسئولیت شرکت گاز دارای سقف تعهد معینی است و اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهدات آن بیمه‌نامه باشد، غرامت آن تا سقف قرارداد پرداخت خواهد شد، و باقی آن را پوشش نخواهد داد.‌

[

[/accordion-item] [/accordion]

جهت خرید بیمه آتش سوزی تماس بگیرید

2 دیدگاه برای “بیمه آتش سوزی، مشاوره و خرید اینترنتی

 1. بهروز ترابی گفته:

  با سلام و احترام
  در بیمه نامه های آتش سوزی قسمت شرایط خصوصی مواردی را از پوشش خارج می کنند
  مثلا در قسمت شرایط بیمه زلزله و آتشفشان قید می گردد خسارت ناشی از رانش و ریزش و فروکش زمین تحت پوشش بیمه نامه نمی باشد.
  حال اگر زلزله باعث این خسارت شده باشد به چه نحوی باید بیمه گر عمل کند و تعهد خود را انجام دهد و یا این شرایط گزینه هایی است برای شانه خالی کردن و یا راهی برای پرداخت نکردن خسارت و انجام ندادن تعهدات توسط بیمه گر
  ممنون از راهنمایی شما

  • مدیر سایت گفته:

   جناب ترابی می تونید پوشش زلزله و رانش و سایر پوشش های اضافی رو به بیمه آتش سوزی تون اضافه کنید که بیمه نامه کاملی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *