بیمه آتش سوزی رازی ، پوشش ها و شرایط خرید

مشاوره و خرید بیمه آتش سوزی

 

یکی از رشته‌های بیمه نامه های اموال بیمه آتش سوزی می‌باشد که توسط شرکت بیمه رازی در انواع مختلف ارائه می‌شود. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی رشته بیمه آتش سوزی بیمه رازی ، پوشش‌ها و شرایط این بیمه نامه بپردازیم:

خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی رازی

در بیمه آتش‌سوزی اموال و دارائی‌ها در برابر خطر آتش سوزی و خطرات جانبی تحت پوشش قرار می‌گیرند. خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی به شرح ذیل می‌باشند:

خطرات اصلی بیمه آتش سوزی رازی

سه پوشش آتش سوزی، انفجار، صاعقه به عنوان پوشش‌های اصلی این بیمه نامه بوده و خسارات و هزینه‌های ناشی از اقدامات لازم که به منظظور جلوگیری از خسارت صورت می‌گیرد و همچنین خسارت و هزینه‌های ناشی از نقل مکان ضروری مورد بیمه به منظور نجات آن از خطرات بیمه شده با پوشش‌های اصلی قابل جبران می‌باشد.

خسارت ایجاد شده بر اثر برخورد مستقیم صاعقه به هریک از وسائل و تجهیزات برقی و الکترونیکی اعم از خرابی و یا حریق و یا انفجار و خسارات غیر مستقیم ناشی از صاعقه چنانچه منجربه حریق و یا انفجار در محل مورد بیمه باشد، تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد.

 

خطرات اضافی تحت پوشش بیمه آتش سوزی رازی

سیل و طغیان آب، زلزله، طوفان و تند باد، سقوط بهمن، سقوط هواپیما و هلیکوپتر، ترکیدگی لوله‌های آب، ضایعات ناشی از برف و باران، سرقت با شکست حرز، شکست شیشه، نشست، ریزش و رانش زمین، برخورد اجسام خارجی، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی و چندین خطر اضافی دیگر تحت پوشش قرار می‌گیرند.


حتما بخوانید: چرا باید ساختمان و منازل مسکونی را بیمه آتش سوزی کنیم؟


پوشش های بیمه آتش سوزی رازی

انواع بیمه آتش سوزی بیمه رازی

بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی بیمه رازی

در بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی ساختمان‌، تأسیسات و اثاثیه منزل و مشاعات و مشترکات تحت پوشش قرار می‌گیرند و بیمه گذاران می توانند با پرداخت حق بیمه اضافی، خطرات اضافی را نیز برای موارد گفته شده تحت پوشش داشته باشند.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به موجب قانون تملک آپارتمان‌ها بیمه نمودن مجتمع‌های دارای هیئت مدیره‌، اجباری است و در صورت عدم اخذ بیمه نامه‌، با وقوع خسارت‌، کل مسئولیت متوجه هیئت مدیره بوده و بایستی خسارت از طرف هیئت مدیره پرداخت شود.

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی بیمه رازی

این بیمه نامه برای کارخانجات و مراکز تولیدی و … را تحت پوشش خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و خطرات اضافی قرار می دهد‌. دارایی‌ها و اموالی که در یک کارخانه می‌توان بیمه کرد شامل ساختمان‌ها‌، ماشین‌آلات‌، تأسیسات‌، موجودی مواد اولیه و کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده (‌محصول‌)‌، ابزار آلات و تجهیزات‌، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره است‌. این نوع دارائی‌ها اعم از منقول و غیر منقول را بایستی به قیمت روز بیمه شوند تا در هنگام پرداخت خسارت مشمول قاعده نسبی موضوع ماده ۱۰ قانون بیمه نشود‌.
بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی بیمه رازی
در این نوع بیمه نامه مراکز تجاری از قبیل فروشگاه‌های تجاری‌، تعمیرگاه‌ها‌، اماکن عمومی‌، ساختمان‌های اداری‌، بنگاه‌های معاملاتی‌، مراکز تفریحی و ورزشی و غیره تحت پوشش خطرات آتش سوزی و خطرات تبعی قرار می‌گیرند‌. این بیمه‌، ساختمان‌، تأسیسات‌، موجودی‌، اثاثه ثابت و دکوراسیون آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد .

بیمه آتش سوزی انبارها (‌عمومی و اختصاصی‌) بیمه رازی

این بیمه نامه معمولاً برای انبارها و موجودی داخل آن‌ها و در دو نوع زیر صادر می‌شود:

 • بیمه نامه با مبلغ بیمه شده ثابت:
  در این نوع بیمه نامه، خسارت‌های ناشی از آتش سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و قوانین و مقررات بیمه ای با در نظر گرفتن شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه جبران می‌گردد .
 • بیمه نامه با مبلغ شناور (اظهارنامه‌ای)
  با توجه به نوع فعالیت و پیچیدگی فعالین در انبارها و حجم مبادلات و کالاهایی که به انبار وراد یا خارج می شود این بیمه نامه می تواند سرمایه محل مورد بیمه را تحت پوشش قرار دهد.

بر اساس این بیمه نامه‌، بیمه گذار موظف است در پایان هر ماه حداکثر تا هر ۱۵ روز ماه بعد حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود کتباً به بیمه‌گر اظهار نماید. در این صورت حق بیمه قطعی از سوی بیمه گذار متناسب با میزان سرمایه اعلامی در پایان مدت بیمه نامه محاسبه می‌گردد.


پیشنهاد خواندن: پیشگیری از آتش سوزی همراه با یک داستان واقعی!


استثنائات بیمه آتش سوزی رازی

خطرات ناشی از موارد زیر  تحت پوشش بیمه نمی باشد مگر مواردی که به توافق شرکت بیمه رسیده باشد:

 • مسکوکات، پول اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل،جواهرات و مروارید، سنگ های قیمتی سوار شده یا نشده هر گونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه ، جمع آورری اطلاعات مجدد، تنظیم دفاتر بازرگانی
 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقداماتاحتیاطی مقامات نظامی و انتظامی، زمین لرزه، آتشفان، ریزش زمین، سیل و طغیان رودخانه یا آفات سماوی،
 • انفجار مواد منفجره مانند دینامیت، تی ان تی و باروت، فعل و انفعالات  هسته ای
 • خسارات وارده به موتورها و ماشین های برقی در نتیجه اتفاقات زیر که در داخل موتورها و ماشین های مزبور به وقوع بپیوندد به هر علت مورد پوششش این بیمه نامه نمی‌باشد.
 • خسارت‌های وارده به ظروف تحت فشار صنعتی ناشی از انفجار این ظروف مورد پوشش بیمه نامه نمی باشد. لکن خسارتی که در نتیجه تحقق خطر مورد نظر در سایر قسمت های مورد بیمه بروز نماید تحت پوشش خواهد بود.
 • خسارت وارده به مورد بیمه در محدوده آتش کنترل شده تحت پوشش این بیمه نامه نخواهد بود.

علاوه بر استثنائات گفته شده موارد دیگری هستند در صورت وقوع هر کدام از موارد بیمه گذار حقوق خود را از دست می‌دهد:

 • در موارد زیر بیمه نامه باطل است و حق بیمه قابل برگشت نخواهد بود و اگر قسمتی از حق بیمه وصول نشده باشد.
 • کتمان حقایق و اظهارات خلاف واقع عمدی بیمه گذار در پیشنهاد بیمه به نحوی که منجر به کاهش اهمیت خطر در نظر شرکت بیمه شده باشد.
 • بیمه کرد اموال به بیش از ارزش واقعی به قصد تقلب
 • بیمه مضاعف مورد بیمه د رمقابل همان خطر و مدت در نزد شرکت بیمه دیگر به قصد تقلب انجام گرفته باشد.
 • بیمه کردن خطر و خسارتی که قبلا اتفاق افتاده باشد.

مطلب مرتبط: بررسی بیمه آتش سوزی ایران


شرایط بیمه نامه آتش سوزی رازی

کلیه حقوق این بیمه نامه در برابر اشخاص ثالث به لحاظ تقصیر یا مسئولیت اشخاص مذکور در ایجاد حادثه تا میزان خسارت پرداخت شده توسط شرکت بیمه به شخص خیر منتقل می‌شود. در صورت تغییر مالکیت مورد بیمه به شخص دیگر حتما باید مراتب به اطلاع شرکت بیمه  رازی رسانده شود.

در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله  شود، خسارت پیش آمده قابل پرداخت خواهد بود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود .

بیمه نامه های آتش سوزی مسکونی نیاز به بازدید ندارند ولی اگر پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه در بیمه نامه باشد برای صدور بیمه نامه نیاز به بازدید اولیه دارد.

پرداخت خسارت بیمه آتش سوزی رازی

 1. در صورت وقوع خسارت بیمه گذار موظف است ظرف مدت 5 روز کاری خسارت را با ارائه مدارک به اطلاع شرکت بیمه برساند.
 2. ظرف مدت 10 روز از زمان اطلاع از وقوع خسارت باید کیفیت حادثه و فهرست اشیا نجات یافته‌، محل جدید آن ها و مبلغ تقریبی خسارت به شرکت بیمه رازی ارسال شود.
 3. اگر مالی به مبلغ کمتر از ارزش واقعی بیمه شده باشد ، شرکت بیمه با لحاط تناسب و به قیمت واقعی مسئول پرداخت خسارت می‌باشد.
 4. در صورت توافق بیمه گذار و بیمه گر پرداخت خسارت انجام می‌شود.

خرید بیمه آتش سوزی رازی

برای خرید انواع بیمه آتش سوزی رازی می توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نموده و به کمک مشاوران بیمه های آتش سوزی و مقایسه قیمت بین شرکت‌های بیمه را انجام داده و بتوانید بهترین طرح را انتخاب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *