بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی

تامین اجتماعی یک سازمان بیمه گر اجتماعی است که همه افراد شاغل و حقوق بگیر را به صورت اجباری و افراد دارای حرفه و شغل‌های آزاد را به صورت اختیاری تحت پوشش قرار می‌دهد.

ثبت نام در تامین اجتماعی

برای ثبت نام در سامانه بیمه تامین اجتماعی باید کد ملی و شماره همراه را در سامانه ثبت کنید. حتما باید کد ملی و شماره همراه متعلق به فرد بیمه شده باشد چرا که در همه مراحل استفاده از خدمات اینترنتی تامین اجتماعی دریافت استعلام سوابق بیمه و سایر مراحل به این دو مورد نیاز خواهید داشت. برای ثبت نام باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.
-ورود به سامانه تامین اجتماعی و انتخاب گزینه ثبت نام
-وارد کردن کد ملی و شماره همراه
-در این مرحله می‌توانید سایر اطلاعات شخصی بیمه شده از جمله نام و نام خانوادگی، شهر و کشور، شماره شناسنامه، آدرس و وارد کردن گذرواژه و جواب به سوال امنیتی را نیز تکمیل کنید. پاسخ به سوالات امنیتی بسیار مهم هستند، که درصورت فراموشی رمز عبور خود باید جواب سوالات امنیتی را در خاطر داشته باشید. باید دقت کنید که پر کردن تمامی موارد الزامی است.بعد از تکمیل همه موارد گزینه ثبت نام را کلیک نمایید.
-بعد از ثبت نام اطلاعات تا 48 ساعت، تاییدیه ورود اطلاعات و ثبت نام در سامانه از طریق پیامک به شماره تلفن همراه ثبت شده در سیستم ارسال می‌شود.

شماره بیمه تامین اجتماعی

برای هر فرد بیمه شده در سازمان تامین اجتماعی یک شماره بیمه 10 رقمی به فرد تعلق می‌گیرد که این شماره بیمه برای مشاهده سوابق بیمه با شماره بیمه لازم می‌شود. البته شماره بیمه تامین اجتماعی افراد تحت تکفل با شماره بیمه شده اصلی متفاوت بوده و سابقه بیمه تامین اجتماعی برای هر فردی که بیمه شده اصلی می‌باشد منظور می‌شود.

استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی

از دغدغه‌های هر فرد بیمه شده‌ای مشاهده سوابق بیمه شدگان تامین اجتماعی است. با امکانات فراهم شده شما می‌توانید سوابق بیمه‌ای خود را از طریق سامانه بیمه تایم مشاهده کنید. برای این کار کافی است که کد ملی و گذر واژه را در سامانه وارد کنید و همه سوابق بیمه تامین اجتماعی خودتان را چک نمایید.

ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی

پرداخت حق بیمه در اسرع وقت و ارسال لیست بیمه کارمندان به سازمان تامین اجتماعی می‌توانید از سمانه سمت بیمه تامین اجتماعی به ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت بپردازید برای این کار کافی است که در سامانه سمت بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کنید، مراحل ثبت نام در سامانه سمت بیمه تامین اجتماعی به شرح زیر است:
-قبل از ثبت نام اینترنتی، باید به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرده و شعبه تامین اجتماعی که مسئول رسیدگی به امور بیمه ای محل کار مان را مشخص نمایید.  با مشخص شدن شعبه بیمه‌ای و دریافت کد شعبه می‌توانید ثبت نام خود را در این سامان انجام دهید.
-ورود به صفحه اصلی پرتال سمت و بعد از مطالعه ضوابط  ثبت نام در سامانه را آغاز کنید
-وارد کردن اطلاعات کارفرما به صورت کد ملی کارفرما، شعبه تامین اجتماعی و شماره بیمه
-تکمیل کردن برخی از اطلاعات اختیاری از جمله جنسیت، شماره ثابت و همراه کارفرما و آدرس پست الکترونیکی وی. بعد از کلیک روی دکمه ثبت نام می‌توانید از طریق این سامانه به ارسال لیست بیمه شدگان خود اقدام نمایید.
دریافت دفترچه بیمه تامین اجتماعی
همه افرادی که اولین بار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرند بعد از ثبت نام و دریافت شماره بیمه، می توانند با مراجعه به یکی از شعب یا کارگزاری‌های رسمی تامین اجتماعی و ارائه مدارک لازمه برای خودشان و افراد تحت تکفلشان دفترچه درمانی دریافت نمایند.

مدارک لازم برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

-تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی
-یک قطعه عکس 4*3 از فرد بیمه شده و همه افراد تحت تکفل
–اصل شناسنامه و کارت  ملی بیمه شده اصلی و افراد خانواده تحت تکفل
-تصویر صفحه اول و دوم شناسنامه عکس داربیمه شده و افراد تحت تکفل
-گواهی اشتغال به تحصیل برای فرزندان پسر بالای 18 سال
-تکمیل فرم تعهد نامه مبنی بر عدم ازدواج و اشتغال فرزندان دختر بالای 19 سال
-ارائه نظریه کمسیون پزشکی در جهت ازکارافتادگی فرزندان پسر، شوهر بیمه شده زن یا پدر و مادر بیمه شده اصلی
-تکمیل فرم تعهد نامه اگر بیمه شده اصلی زن بوده و درخواست عدم پوشش بیمه ای برای شوهر و یا ارائه گواهی حضانت فرزندان
-فرم  تایید کفالت پدر یا مادر بیمه شده یا مستمری بگیر
مدارک لازم برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی نوزاد
-تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی
-اصل و کپی از صفحات اول دوم شناسنامه سرپرست (بیمه شده اصلی)
-اصل و کپی شناسنامه نوزاد
-اصل دفترچه درمانی بیمه شده اصلی
برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانید با در دست داشتن مدارک  به مراکز صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی مراجعه نمایید و یا از سامانه بیمه تایم استفاده کنید و بیمه نامه خود را به صورت آنلاین صادر نمایید.

مدت اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی
مدت اعتبار دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی تامین اجتماعی متناسب با مدت سابقه بیمه و نوع بیمه تعیین می‌شود. در حال حاضر کمترین مدت تامین اعتبار 6 ماه و بیشترین مدت تامین اعتبار برای بیمه‌شدگان دارای بیش از پنج سال سابقه، تا آخرین برگه دفترچه درمانی است.
برای مشاهده اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانید به صفحه اول بیمه نامه مراجعه کرده و مدت اعتبار بیمه نامه را ببینید. برای استعلام اعتبار دفترچه تامین اجتماعی نیز می‌توانید از طریق سایت بیمه تایم و بعد از ثبت نام در سایت تامین اجتماعی می‌توانید سوابق بیمه‌ای خود را به همراه اعتبار بیمه نامه خود را مشاهده کنید.

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی

داشتن اعتبار در دفترچه های بیمه تامین اجتماعی برای استفاده از خدمات این بیمه نامه الزامی است، چرا که با مراجعه به هر مرکز درمانی تاریخ اعتبار دفترچه بیمه بررسی می‌شود. تمدید دفترچه تامین اجتماعی در صورت پایان تاریخ انقضای دفترچه انجام می‌شود. معمولا مهلت اعتبار این دفترچه برای فرزندان پسر تحت تکفل بالای 19 سال تا 6 ماه و برای فرزندان دختر بالای 15 سال 9 ماه می‌باشد. البته در زمان مراجعه به هر کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی برای تمدید  بیمه نامه ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای فرزندان پسر و ارائه صفحه دوم شناسنامه برای دختران 15 سال الزامی می‌باشد. برای تمدید اینترنتی اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانید از سامانه بیمه تایم نیز استفاده کنید. مراکز تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی، کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی هستند.

تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی

با به پایان رسیدن تعداد برگه های دفترچه بیمه، قبل از اتمام اعتبار دفترچه، باید دفترچه بیمه را تعویض کرد. ممکن است که همزمان هم برگه های دفترچه و هم اعتبار آن به پایان برسد، در این صورت دفترچه جدید بیمه با تاریخ انقضای جدید به روز می رسد. برای تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی نیز همانند تمدید بیمه نامه لازم است که برای پسران بالای 19 سال گواهی اشتغال به تحصیل و برای دختران بالای 15 سال ارائه شناسنامه الزامی است.

گم شدن دفترچه بیمه تامین اجتماعی

ممکن است که هر فرد بیمه شده  و یا حتی مستمری بگیر به هر علت دفترچه بیمه‌اش را گم کند. در این صورت فرد می‌تواند به کارگزاری بیمه و شعبه تامین اجتماعی مربوطه مراجعه کرده و درخواست صدور دفترچه المثنی بکند.

صدور دفترچه المثنی بیمه تامین اجتماعی

بعد از گم شدن دفترچه بیمه تامین اجتماعی، برای دریافت المثنی دفترچه بیمه تامین اجتماعی باید به همراه مدارک زیر به شعبه تامین اجتماعی خود مراجعه کنید و درخواست صدور دفترچه المثنی را نمایید. البته در صورت گم شدن دفترچه بیمه تامین اجتماعی باید برای صدور دفترچه المثنی جریمه پرداخت کنید، البته برای دفترچه‌هایی که بر اساس گواهی ذیصلاح (مراجع قضایی، نیروی انتظامی و …) به علت حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله و یا به سرقت رفتن دفترچه، گم شده باشند دیگر نیازی به پرداخت جریمه ندارند.
مبلغ جریمه صدور دفترچه المثنی برای اولین بار نصف حداقل دستمزد روزانه و برای بار دوم معادل تمام حداقل دستمزد روزانه همان سال می‌باشد. مدت اعتبار دفترچه المثنی بر اساس تاریخ دفترچه گم شده بوده و تاریخ دفترچه المثنی تمدید نمی‌شود. البته دفترچه المثنی با تعداد برگه کامل صادر می‌شود حتی اگر یک برگه از دفترچه قبلی باقی مانده باشد.

مدارک لازم برای دفترچه المثنی:
-فرم درخواست برای صدور المثنی دفترچه بیمه تامین اجتماعی
-برگه پرداخت جریمه المثنی دفترچه بیمه تامین اجتماعی
-یک قطعه عکس 4*3
-اصل کارت ملی و شناسنامه

خدمات آنلاین بیمه تامین اجتماعی در سامانه بیمه تایم

با توجه به این که سامانه بیمه تایم تمامی خدمات بیمه‌ای را در همه رشته‌های بیمه ای از قبیل بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه عمر، بیمه آتش سوزی و بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسافرتی به صورت آنلاین ارائه می‌دهد، برخی از خدمات دیگر از قبیل بیمه تامین اجتماعی نیز به صورت آنلاین ارائه می‌کند، از جمله خدمات اینترنتی بیمه تامین اجتماعی که در وب سایت بیمه تایم ارائه می‌شود عبارتند از تمدید و تعویض و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی.
سامانه بیمه تایم به عنوان یک مشاور آگاه و همراه شما، در تلاش است که با ایجاد زمینه لازم برای استفاده آگاهانه از خدمات انواع بیمه نامه‌ها در کنار بیمه گذاران خود بوده تا بتوانند هر چه راحت‌تر از خدمات اینترنتی همه شرکت‌های بیمه در زمینه همه رشته های بیمه‌ای استفاده نمایند.