نماد سایت بیمه تایم

چرا و چطور بیمه سرقت منزل و مغازه بخریم؟

بیمه سرقت منزل

داشتن امنیت برای منزل مسکونی و حفظ آن از مهمترین گزینه‌ها می‌باشد. با بالا رفتن تعداد سرقت در سال های اخیر نیاز به داشتن بیمه سرقت منزل و مغاره را لازم تر می‌کند.
اگر یک نگاه سر انگشتی به آمار دزدی های اتفاق اقتاده بیاندازیم به راحتی می‌فهمیم که آقایان سارق چطور می‌توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی چنین دزدی‌های حرفه‌ای انجام بدهند که نه وسایلی برای صاحبخانه به جا بگذارند و نه اثر انگشت و سر نخی برای پلیس.
استفاده از وسایل پیشگیری از قبیل نگهبان و دوربین مداربسته، درب ضد سرقت و… یکی از راه هایی است که بسیاری از افراد برای محافظت از اموالشان به کار می گیرند اما حادثه خبر نمی کند و ممکن است علی رغم همه تدابیر حادثه سرقت برای شما هم اتفاق بیافتد. مهمترین نکته اینجاست که در این شرایط بتوانیم خسارت اتفاق افتاده را جبران نماییم. با بررسی بیمه سرقت منزل می‌توانید از مزایای  و پوشش های داشتن این بیمه نامه مطلع شده و آگاهانه آن را خریداری نمایید.


بررسی آمار سرقت در سال ۱۳۹۶

بر اساس گزارشات پلیس از سال ۱۳۹۲ ما شاهد افزایش سرقت بوده‌ایم و با به کاربردن روش‌های مقابله با سرقت در سال های ۹۴ و ۹۵  تعداد پرونده‌های سرقت کاهش یافت. اما متاسفانه علی رغم به کار گیری روش‌های مختلف پیشگیری  در سال ۹۶ و شش ماهه اول سال ۹۷ میزان سرقت افزایش یافته است و به ۷ تا ۸ برابر رسیده است (منبع). از مجموع سرقت‌های انجام گرفته ۹ درصد مربوط به سرقت از منازل را دارد که بیشترین درصد میزان سرقت در بین انواع سرقت‌ها می‌باشد. بعد از سرقت منزل، سرقت خودرو و خروج احشام از کشور و  سرقت از بانک سرقت‌هایی هستند که بیشتر آمار سرقت را داشته‌اند. یکی از علت‌های بالا بودن آمار سرقت از منازل را نگه داشتن طلا و ارز و داشتن اجناسی که به راحتی نقد می‌شوند و در زمان دستگیری سارقان بازگرداندن اموال به مالباختگان وجود ندارد .


بیمه سرقت منزل چیست؟

در هیچ شرکت بیمه‌ای بیمه نامه ای به نام بیمه سرقت منزل یا مغازه وجود ندارد و بیمه سرقت یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی است که می‌توانید در زمان خرید بیمه آتش سوزی  پوشش سرقت با شکست حرز را به پوشش های دیگر به بیمه نامه‌تان اضافه کنید.

بیمه سرقت منزل از این لحاظ به سرقت با شکست حرز محدود شده است که  در این بیمه نامه خسارات ناشی از سرقت‌هایی است که توسط سارقین کاملاً خارج از محل مورد بیمه و تقریباً بدون ارتباط نزدیک با بیمه گذار انجام می‌شوند جبران می کند. به مفهوم دیگر، در سرقت با شکست حرز، سارق باید برای ورود به محل سرقت مانعی را از پیش رو بردارد تا سرقت را انجام دهد. بنابراین، ورود به محل سرقت بدون برخورد به مانع و حفاظ، سرقت با شکست حرز تلقی نمی شود و تحت پوشش بیمه سرقت قرار نمی‌گیرد.

به طور کلی، وقتی حادثه ایسرقت با شکست حرز محسوب می شود که:


مطلب مرتبط:  بیمه ترکیدگی لوله ساختمان


بررسی پوشش‌های بیمه سرقت منزل و مغازه

اگر پوشش سرقت در بیمه نامه آتش سوزی خود دارید و خسارت سرقت برایتان پیش آمده، پوشش‌های زیر برای اشیا به سرقت رفته ارائه می‌شود:


مطلب مرتبط: پیشگیری از آتش سوزی منزل همراه با یک داستان حقیقی


استثنائات بیمه سرقت منازل چیست؟

در انواع‌ بیمه‌نامه‌ آتش سوزی‌، موارد زیر خارج‌ از تعهد شرکت بیمه‌گر می باشند‌ مگراینکه‌ با توافق‌ قبلی بیمه‌گر و بیمه‌گذار، بعضی‌ از آنها با اضافه‌ نرخ‌ تحت‌ پوشش‌ قرار بگیرند:


در بیمه نامه سرقت بیمه گذار چه وظایفی دارد؟

بر اساس شرایطی که بیمه آتش سوزی دارد بیمه نامه‌هایی که پوشش سرقت دارند باید بیمه گذار چند مورد مهم را در  زمان داشتن این بیمه نامه مد نظر داشته باشد:


مطلب مرتبط: چرا باید منازل را بیمه زلزله کنید؟


مدارک لازم برای دریافت خسارت سرقت

برای دریافت خسارت سرقت منزل یا مغازه از هر شرکت بیمه‌ای، بیمه گذار باید مدارک زیر را به شرکت بیمه ارائه نماید:


خرید بهترین بیمه سرقت منزل و مغازه

همانطور که گفته شد پوشش سرقت منزل و مغازه یکی از پوشش های اضافی در بیمه نامه آتش سوزی  است و در ارائه این پوشش هر شرکت بیمه با توجه به محل مورد بیمه شرایط و نرخ های مخصوص به خود را ارائه می دهند.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید بهترین بیمه آتش سوزی

برای صدور بیمه آتش سوزی منازل مسکونی با پوشش های پایه نیاز به بازدید وجود ندارد اما اضافه کردن برخی از پوشش های اضافی از قبیل سرقت و پوشش جبران خسارت ضایعات ناشی از ترکیدگی لوله آب نیاز به بازدید دارند. در زمان بازدید برای داشتن پوشش سرقت، کارشناس شرکت بیمه منزل شما را از لحاظ داشتن درب ضد سرقت، داشتن دزد گیر و دوربین مدار بسته و نگهبان ۲۴ ساعته بررسی میکنند. حتی همسایگان اطراف ساختمان مورد بیمه نیز در بررسی میزان ریسک سرقت بررسی می شود چراکه اگر اطراف ساختمان شما زمین خالی و خرابه وجود داشته باشد بسیاری از شرکت های بیمه از بیمه کردن این محل اجتناب می‌کنند. سخت گیری شرکت های بیمه در انجام بیمه سرقت مغازه و انبارها بیشتر هم میشود چراکه ارزش ریالی اموال بیمه شده رد این شرایط قابل توجه می باشد.

با تکمیل فرم پیشنهاد بیمه آتش سوزی از سوی بیمه گذار و بازدید کارشناس از محل بیمه شده  و اعلام نرخ ریسک سرقت، حق بیمه محاسبه می‌شود. هر چه سرمایه بیمه شده و ریسک سرقت محل بیمه شده بیشتر باشد حق بیمه ای که باید بیمه گذار پرداخت کند نیز بالاتر می رود.


چند توصیه پلیس برای پیشگیری از سرقت منازل

 

خروج از نسخه موبایل