بیمه تایم

پیشگیری از آتش سوزی منزل همراه با یک داستان حقیقی

آتش سوزی منزل
۵
(۱)

دانستن این موضوع که هر ساله در ایران حدود ۵۰ هزار حادثه آتش سوزی رخ می‌دهد می‌تواند زنگ خطری برای همه ما باشد مخصوصا این که بخش بزرگی از حوادث آتش سوزی مربوط به آتش سوزی منازل مسکونی می‌باشد. البته با وجود تمامی خطراتی که ممکن است منجربه آتش سوزی شوند، راه‌های بسیاری هم وجود دارد که می‌توان به‌ سادگی از خطر آتش‌سوزی در خانه‌ها جلوگیری کرد، در مطلب امروز قصد داریم راهکارها و نکته‌های ساده ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی در خانه را برای شما بازگو کنیم.

 

چه عواملی باعث آتش سوزی منزل می‌شوند؟

عواملی که باعث آتش سوزی در منزل می شوند

با توجه به آمار آتش سوزی‌های اتفاق افتاده در چند سال اخیر آتش سوزی در آشپزخانه، آتش سوزی به علت سیم کشی برق و آتش سوزی ناشی از وسایل گرمایشی ۳ نوع آتش سوزی هستند که در منازل اتفاق افتاده‌اند. در ادامه به بررسی سایر عواملی که باعث آتش سوزی در منزل می‌شوند می‌پردازیم:

 آتش‌سوزی منزل  در هنگام پخت ‌و‌ پز

 یکی از مهم ترین دلایل آتش سوزی در منزل پخت و پز می‌باشد، اجاق گازها ، کباب پزها و دیگر لوازم از وسایل بالقوه در ایجاد آتش سوزی هستند. از این رو باید چند نکته مهم در زمان آشپزی را مراعات کنیم. در هنگام استفاده از اجاق، فر و لوازم برقی پخت‌ و ‌پز، این وسایل را ترک نکنید و مدام مراقب آن‌ها باشیم.
بلافاصله بعد از اتمام پخت ‌و ‌پز اجاق و فر را خاموش کنید و در زمان خرید اجاق گاز های هوشمند را خریداری نمایید که در صورت افت فشار گاز و قطعی گاز خود بخود خاموش شوند و گاز منتشر نشود تا منجر به آتش سوزی بشود.
در هنگام آشپزی لباس‌های مناسب بپوشید، لباس‌های گشاد می‌تواند باعث برخورد شما با شعله و آتش سوزی شود و به هیچ عنوان دستگیره‌ قابلمه و یا تابه را طوری قرار ندهید که روی شعله‌ی مجاور اجاق قرار گیرد.


مطلب مرتبط: چرا باید منازل را بیمه زلزله کنیم؟


 آتش‌سوزی منزل از طریق وسایل گرمایشی: 

وسایل گرمایشی همچون بخاری گازی، شومینه، بخاری برقی، بخاری هیزمی ‌و بخاری‌های نفتی از دیگر  علت‌های آتش سوزی منزل مخصوصا در فصل زمستان هستند. از این رو قبل از شروع  فصل سرما از یک کارشناس درخواست کنید تا سیستم گرمایشی منزلتان را بررسی و در صورت وجود مشکل آن را رفع کند. همه‌ی اشیاء و اجسام داخل خانه تا یک متر از سیستم گرمایشی خود دور نگاه دارید. دودکش لوازم گرمایشی از قبیل شومینه را حتما قبل از فصل سرما چک نمایید.


مطلب مرتبط: بیمه آتش‌سوزی پارسیان برگ برنده روزهای حادثه


آتش‌سوزی از طریق لوازم الکترونیکی و وسایل برقی: 

لوازم الکترونیک از دیگر دلایل شایع ایجاد آتش‌سوزی در منزل می‌باشند، سیستم‌های الکترونیکی و مدارهای برق فرسوده، جرقه زده و باعث آتش‌سوزی می‌شوند. از این رو همه‌ی کابل‌ها و سیم‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچگونه خوردگی و پوسیدگی در آن‌ها وجود ندارد. از یک پریز چند خروجی برق  نگیرید. برای لوازم برقی خانه از محافظ برق استاندارد استفاده کنید. نکته دیگر این که سیم برق را هرگز از زیر فرش و موکت رد نکنید.


بیشتر بدانید: مهمترین نکات هنگام خرید بیمه آتش‌سوزی کارآفرین


مراقب بچه‌ها باشید

بچه‌ها می‌توانند یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد آتش سوزی باشند. سعی کنید تا بچه های کوچک را از وسایل آتش زا دور نگه دارید تا مشکلی ایجاد نشود. تنها یک بازی ساده با کبریت می‌تواند حادثه ناگواری را به بار بیاورد.

داستان واقعی به زبان آتش یکی از آن داستا‌ن‌های متاثر کننده است که ما را به خوبی قانع می‌کند تا بیشتر مراقب نکات ایمنی آتش‌سوزی منازل باشیم. به خصوص وقتی کودکی در خانه داریم. این پادکست جذاب را که تولید علی بندری عزیز است را می‌توانید در ادامه گوش دهید:

 

مراعات ﻧﮑﺎت اﯾﻤﻨﯽ و داشتن لوازم خاموش کردن آتش

نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی منازل

 • در خانه حتما کپسول آتش نشانی داشته باشید و با نحوه استفاده آن هم آشنا باشید تا بتوانید در زمان حادثه بتوانید از آن استفاده کنید. کپسول‌های آتش‌نشانی ﺑﺎﯾﺪ ﺳﺎﻻﻧﻪ و به‌طور ﻣﺮﺗﺐ ﺳﺮوﯾﺲ ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﺎﯾﺪ دﻗﺖ ﺷﻮد وﺳﺎﯾﻞ اﻃﻔﺎی ﺣﺮﯾﻖ در ﻣﺤﻞ ﺻﺤﯿﺢ ﺧﻮد ﻗﺮار ﮔﯿﺮﻧﺪ. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻧﻮع ﻣﻮاد در ﻫﺮ ﻗﺴﻤﺖ اﻧﺒﺎر ﺑﺎﯾﺪ ﮐﭙﺴﻮل اﻃﻔﺎی ﺣﺮﯾﻖ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻮع آﺑﯽ، ﮔـﺎزی و  ﻏﯿﺮه ﺗﻬﯿﻪ و ﻧﺼﺐ ﮔﺮدد. حتما در کنار موتورخانه ساختمان باید  محلی برای چند کپسول آتش نشانی با توجه به نظر کارشناسان ایمنی تعبیه شود.
 • از هشداردهنده های حساس به دود استفاده کنید. پیشگیری از گسترش آتش می‌تواند یکی از قدم های موثر در زمان آتش سوزی باشد.  این سیستم‌های هشدار هوشمند در اغلب ساختمان‌ها وجود دارد که وجود چنین سیستم‌هایی می‌تواند احتمال مرگ در یک آتش‌ سوزی را به نصف کاهشدهد.
 • در نهایت برای داشتن خانه ای ایمن در مقابل حوادث و داشتن اطلاعات جامع در برابر آتش سوزی می توانید جزوه ایمنی حوادث و آتش سوزی را که مطالعه کنید:

 

در زمان آتش سوزی چه کار کنیم؟

در زمان مواجه با آتش سوزی مهمترین اقدام جلوگیری از گسترش آتش و خاموش کردن آن است. برای همین چند موضوع را باید حتما به یاد داشته باشید:

 1. آتش سوزی به سرعت انتشار می‌یابد از این رو اولین کار با آتش نشانی و اورژانس تماس گرفته و سعی کنید شرح کامل حادثه را خلاصه اعلام کنید
 2. نوع سازه ساختمان را بدانید و به نیروهای امدادی اعلام کنید. سازه های فلزی، به شدت در مقابل آتش سوزی ضعیف بوده و با کوچکترین حریقی که در کنار ستونها ایجاد شود  فولاد  فورا گداخته شده و بخش زیادی از مقاومت خود را از دست می‌دهد. آنچه که در فروریزش ساختمان پلاسکو تهران اتفاق افتاده است دقیقا عدم پیشگیری از وقوع آتش در ساختمان و سپس به جهت سرایت حرارت به اعضای اصلی ساختمان که فلزی بودند باعث گداختگی و ضعف مقاومت آنها شده و در یک لحظه ساختمان ریزش نموده است.
 3. سعی کنید همه افراد را از ساختمان خارج کنید
 4. به هیچ عنوان وارد ساختمان آتش گرفته نشوید
 5. ظرف آتش گرفته که مشتعل است  را حرکت ندهید. شعله را با شن،نمک،پتوی نمناک یا پوشش های دیگر خفه کنید.
 6. اگر دود، حرارت یا شعله های آتش، مسیرهای خروجی شما را مسدود کرده است، در را ببندید و در اتاق بمانید. ترجیحا اتاقی که پنجره دارد را انتخاب کنید. تنها با استفاده از یک پارچه به رنگ روشن، از طریق پنجره کمک بخواهید. اگر در اتاق تلفن وجود دارد به اداره آتش نشانی زنگ بزنید و موقعیت خود را خبر دهید.

 

برای جبران خسارت ناشی از آتش سوزی چه باید کرد؟

جبران خسارت آتش سوزی منازل چه باید کرد؟

جبران خسارات مالی ناشی از آتش سوزی برای همه افراد می‌تواند هزینه ریالی گزافی را داشته باشد. همه دارایی و سرمایه چندین ساله شما در اثر یک اتفاق و سهل انگاری کوچک در آتش می‌سوزد  و بازگردان  اموال و وسایل سوخته شده امکان پذیر نمی‌باشد. از این رو تنها راهکاری که ممکن است مرهمی برای چنین اتفاقاتی باشد و بتواند جبران خسارت به وجود آمده را جبران کند بیمه آتش سوزی است.

شما می‌توانید با  پرداخت هزینه بسیار کمی بیمه آتش سوزی برای ساختمان تهیه کنید و علاوه بر آتش سوزی از سایر پوشش های اضافی این بیمه نامه از قبیل زلزله ، سرقت، ضایعات ناشی از آب برف و باران و خسارات وارد شده به همسایگان و…. استفاده کنید. از طریق لینک زیر می‌توانید بهترین بیمه‌ آتش سوزی را با کمک و راهنمایی کارشناسان بیمه تایم خریداری کنید.

 

فرآیند پرداخت خسارت بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

بیمه گذار بیمه نامه آتش سوزی در هر شرکت بیمه ای موظف است که در زمان خسارت ظرف مدت ۵ روز حادثه را به شرکت بیمه اطلاع دهد. برای تشکیل پرونده و پرداخت خسارت مراحل زیر باید  تکمیل شود:

 • اعلام کتبی خسارت از طرف بیمه‌گذار ‌در فرم  اعلام خسارت مربوطه به شرکت بیمه
 • ثبت و تشکیل پرونده خسارت در شرکت بیمه
 • ارائه مدارک لازم برای تشکیل پرونده
 • تعیین و اعزام کارشناس به محل خسارت
 • رسیدگی و ارزیابی خسارت پس از کارشناسی و تکمیل مدارک و تعیین حدود تعهدات شرکت بیمه بر اساس شرایط و سرمایه  و پوشش های بیمه نامه
 • محاسبه خسارت
 • صدور حواله خسارت و پرداخت خسارت به بیمه گذار

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر