بیمه تایم

راهکارهای بیمه‌ ای برای مقابله با شرایط سخت اقتصادی!!

بیمه و حفظ ارزش سرمایه
۵
(۱)

در این شرایط اقتصادی که قیمت‌ها دارای ثبات زیادی نیستند، بیشتر افراد در تلاشند که با سرمایه گذاری‌های مختلف در بازارهای گوناگون مالی از قبیل سرمایه گذاری در مسکن، خرید دلار، سکه ،سرمایه گذاری در بورس بتوانند علی رغم تورم جهنده ای که اتفاق افتاده بتوانند ارزش سرمایه شان را حفظ کنند. انتخاب هر کدام از گزینه‌های مالی که گفته شد نیاز به داشتن تجربه و مهارت در زمینه فعالیت در آن سرمایه گذاری و داشتن سرمایه کافی و در برخی موارد پذیرفتن ریسک است تا این که فرد بتواند سود ارزشمندی نیز کسب نمایند که شاید داشتن همه این شرایط برای یک فرد عادی بسیار سخت می‌باشد.

بیمه می‌تواند یک راهکار ساده و مفید برای حفظ و نگهداشت ارزش سرمایه و مهمتر زمانی که تورم و افزایش قیمت اتفاق افتاده باشد. ما در ایران نیاز به این نگرش داریم که بیمه سرمایه گذاری است نه هزینه. در ادامه در مورد اینکه بیمه‌ها چطور می‌توانند در این شرایط به ما کمک کنند صحبت خواهیم کرد.

 

بیمه‌ عمر: یادآور قلک‌های رنگی کودکی

بیمه عمر و حفظ ارزش سرمایه

یکی از دغدغه‌های همه ما حفظ ارزش پس انداز در برابر تورم و یا در واقع حفظ قدرت خرید و حفظ ارزش سرمایه‌مان است. این دغدغه مخصوصا  در بین خانواده‌های ایرانی بیشتر پر رنگ می‌شود، چرا که داشتن سرمایه و پس انداز برای روز مبادا جمله‌ای است که ما همواره از پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها‌یمان شنیده‌ایم و در عمل و طی زندگی هم به کار گرفته‌ایم.

از همان دوران کودکی به ما یاد داده‌اند که بخش از پولمان را پس انداز کنیم. قلک‌های رنگی که هر کدام از ما داشتیم و لحظه شماری که برای باز کردن قلک می‌کردیم تا ببینیم چقدر پول جمع کرده‌ایم بیانگر همین موضوع می‌باشد. اما با بزرگ شدن کم کم یاد گرفتیم که باید قلک‌های دیگری را برای پس انداز داشته باشیم، قلک‌هایی که پشتوانه توانایی برای ما باشند.

حفظ  ارزش سرمایه به روش‌های مختلف انجام می‌شود که یکی از این روش‌های سرمایه گذاری بیمه عمر است. حتما می‌پرسید که چگونه؟ در چند سال گذشته وقتی صحبت از بیمه عمر و سرمایه گذاری  می شد، ناخواسته بیشتر افراد سود سرمایه گذاری در بیمه عمر را با سود پس انداز بانکی مقایسه می‌کردند. متاسفانه شاید علت این مقایسه نادرست عدم شناخت کامل از ماهیت بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری باشد. سرمایه گذاری یکی از مزایای بیمه عمر است که برای فرد بیمه شده ارائه می‌شود که تمام ماهیت این بیمه نامه نیست.

شاید بیان این موضوع با یک مثال کار راحت‌تری باشد. یک فرد  ۳۰ ساله یک بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری با پرداخت حق بیمه سالانه  ۲ میلیون تومان خریداری می‌کند. با شروع این بیمه نامه  شرکت بیمه یک سرمایه فوت ۲۰۰ میلیون تومانی را علاوه بر بازپرداخت و پس انداز حق بیمه با سود مشارکت که اندوخته قابل توجهی می‌گردد برای فرد ارائه می‌کند که البته با پرداخت حق بیمه های بالاتر میزان این پوشش و سایر پوشش‌های بیمه نامه (امراض خاص بارزترین پوشش دیگر بیمه عمر می‌باشد) افزایش می‌یابد. سرمایه فوت فقط یکی از پوشش‌های ارزنده بیمه عمر است که فرد بیمه شده می‌تواند از آن استفاده کند و هیچ سرمایه گذاری دیگری چنین شرایطی را ندارد.

در این مثال امکان حفظ سرمایه با یک مبلغ پرداختی کم بسیار آشکار است. سرمایه فوتی که در بیمه عمر وجود دارد می‌تواند پشتوانه مالی ارزشمندی برای خانوادمان و عزیزانمان برای زمانی که کنارشان نیستیم باشد. پشتوانه مالی که از طریق پس انداز و سرمایه گذاری در هیچ بازار مالی در این بازه بسیار کوتاه جبران نمی‌شود. سرمایه گذاری که معاف از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث بوده و دارای پوشش های ارزنده‌ای نیز می باشد که در کنار سودی که به همراه سرمایه گذاری برای فرد تشکیل می‌شود می‌تواند از چند جنبه مختلف جبران کننده ارزش سرمایه فرد باشد.

 


مطالب مرتبط:


 

بیمه آتش سوزی: پیک خوش خبر روزهای حادثه

بیمه اتش سوزی و حفظ سرمایه

حفاظت از دارایی و اموال از جمله اولویت‌های  مهم زندگی برای تک تک افراد است. با افزایش قیمتی که در بازار مسکن و لوازم منزل اتفاق افتاده و همچنین با چند برابر شدن ارزش سرمایه واحد‌های صنعتی و غیر صنعتی کوچکترین اتفاق پیش بینی نشده، می‌تواند خسارت ریالی بالایی را به همراه داشته  باشد که اهمیت جبران و ذخیره کردن ارزش هر کدام از سرمایه‌هایمان را چند برابر می‌کند.

آتش سوزی از حوادثی است که وقوع آن کم است ولی اگر اتفاق بیافتد می‌تواند خسارات بسیار وحشتناک و در بسیاری از موارد خسارت غیر قابل جبرانی را به جای می‌گذارد که چه بسا این اتفاق خدای ناکرده می‌تواند باعث نابودی منزل و یا کسب و کار چندین ساله شود.

بیمه آتش سوزی می‌تواند راهکاری برای جبران سرمایه از دست رفته ما باشد. هزینه بیمه آتش سوزی از لحاظ ریالی مبلغ قابل توجهی نبود ولی برای جبران خسارتی که بیمه آتش سوزی در حوادث تحت پوشش برای شما انجام می‌دهد می‌تواند بسیار قابل توجه و ارزنده باشد. جواب این سوال که چرا باید بیمه آتش سوزی داشته باشیم را با یک مثال ساده می‌توان پاسخ داد.

حادثه تلخ پلاسکو نمونه بارز از یک حادثه آتش سوزی بود که خسارت جانی و مالی غیر قابل جبرانی را برای بیشتر کسبه آن ساختمان به همراه داشت. همانطور که گفته شد تنها برخی از واحدها دارای بیمه آتش سوزی بودند و متاسفانه بسیاری از این واحدها برای پرداخت هزینه کمتر ، سرمایه‌شان را کمتر از میزان موجود اعلام کرده بودند و در چنین شرایطی  جبران سرمایه چندین ساله کسبه از این طریق هم امکان پذیر نشد. اینجاست که ما می‌توانیم با انتخاب و خرید آگاهانه یک بیمه نامه آتش سوزی  از اموال و سرمایه مان حفاظت کنیم. بیمه آتش سوزی دارای پوشش‌هایی مانند سرقت،ترکیدگی لوله آب و … این شاید دلیل اول برای خرید بیمه آتش سوزی باشد.

از طرفی دیگر جبران خسارت آتش سوزی منازل نیز راحت نیست. قیمت مسکن طی مدت اخیر با افزایش چشمگیری روبرو بوده است و دلیل اینکه چرا باید منازل خود را بیمه آتش سوزی کنیم آشکار است. به نسبت هزینه‌ اندکی که برای این بیمه نامه پرداخت می‌کنید می‌توانید از خسارت‌ها سنگینی پیشگیری کنید. یادمان باشد که حادثه خبر نمی‌دهد!

 

بیمه زلزله: قوت قلب شما در روزهای دلهره

این موضوع که کشورمان از لحاظ زمین شناسی در محدوده کشورهای زلزله خیز قرار گرفته از اولین درس‌هایی است که همه ما  در کتاب‌های تحصیلی جغرافیا خوانده‌ایم.  شنیدن خبر وقوع زلزله از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب کشور برای ما موضوع چندان قریبی نیست. علی رغم بهبود ساخت و سازه‌ها و بالا رفتن مقاومت و ایمنی ساختمان‌ها در مقابل زلزله، وقوع زلزله همواره خسارت های مختلفی را ممکن است به همراه داشته باشد، مخصوصا برای مناطق شهری که تراکم ساختمان‌ها بالاست میزان این خسارت‌ها بیشتر خواهد بود. ریزش ساختمان‌های مسکونی، تجاری و  از دست دادن محل زندگی، محل کار و مغازه و سرمایه همه از جمله حوادث ناگواری هستند که ممکن است زلزله به همراه داشته باشد.
متاسفانه موضوع خرید بیمه زلزله فقط برای مدت کوتاهی بعد از هر زلزله داغ شده و بعد از آن به فراموشی می‌رود. چه بهتر که قبل از وقوع حادثه به فکر جبران آن باشیم.
اگر خدای ناکرده زلزله‌ای در هر کجای ایران به وقوع بپیوندد اگرچه یک بیمه نامه نمی‌تواند تمام بار روانی مصیبت را جبران کند اما دست کم از یک طرف می‌تواند دلگرمی خوبی برای ما باشد که می‌تواند بخش مهمی از خسارت‌های ما را پوشش خواهد داد.

بیمه زلزله یکی از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است که با خرید بیمه آتش سوزی می‌توانید پوشش زلزله را به آن اضافه کنید

 

 

بیمه بدنه: پشتیبان شما در شرایط گرانی خودرو و افزایش سرقت

بیمه بدنه و حفظ ارزش سرمایه

هملانطور که می‌دانیم بیمه ثالث بیمه نامه‌ای است اجباری و بر اساس قانون دارنده هر وسیله نقلیه باید این بیمه نامه را تهیه کرده باشد. اما بیمه بدنه بیمه‌ای است اختیاری. اگر بیمه بدنه ندارید و فکر می‌کنید توی این اوضاع اقتصادی سخت چرا باید پول بیمه بدنه بدهید با ما همراه باشید تا چند دلیل برای خرید بیمه بدنه برای شما بازگو نماییم.

حوادث رانندگی از جمله حوادث بسیار رایج بوده و به سرعت هم اتفاق می‌افتد که گاها خسارات اتفاق افتاده می‌تواند بسیار زیان بار باشد. بر اساس آمار متاسفانه روز به روز بر تعداد تصادفات افزوده می‌شود و در بسیاری از موارد حتی اگر شما هم محتاط باشید راننده‌ای بی احتیاط می‌تواند باعث بروز خسارت خودروی شما شود.

افزایش قیمت خودرو و به طبع آن قطعات خودرو جبران هزینه خسارات را روز به روز سنگین‌تر می‌کند. هزینه تعمیر خودرو مخصوصا در تصادفاتی که خود شما مقصر خسارت وارد شده به خودرویتان هستید و یا حتی راننده مقصر فرار کرده باشد بیمه بدنه می‌تواند حامی خوبی برای شما باشد. علی الخصوص با افزایش هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات خودرو در این شرایط در مقایسه با مبالغ کم بیمه بدنه دلیل قانع کننده‌ای برای خرید بیمه بدنه برای فرد باشد که فکر می‌‍کند بیمه بدنه گران است. البته هزینه‌های بالای تعمیر و تعویض قطعات خودرو، هزینه‌های رنگ و صافکاری چند دلیل ساده و قانع کننده برای افرادی است که می‌گوید بیمه بدنه گران است.

البته یکی دیگر از طبعات این افزایش قیمت خود و لوازم یدکی، افزایش سرقت خودرو و قطعات آن خواهد بود. بد نیست بدانید علاوه بر خسارات ناشی از تصادف خسارات دیگری هم تحت پوشش بیمه نامه بدنه می‌باشد به نام بیمه سرقت خودرو. یک دزد می‌تواند با به سرقت بردن حتی ضبط و باتری اتومبیل شما یک هزینه پیش بینی نشده قابل توجهی برای شما ایجاد کند. جالب است بدانید سرقت خودرو و سرقت اجزای فابریک و غیر فابریک یکی از پوشش‌های بیمه بدنه هستند که شما با پرداخت مبلغی اندک می توانید جبران خسارت به سرقت رفتن هر کدام از اجزای خودتان را انجام دهید.

 

بیمه سرقت منزل: نگهبان همیشه حاضر شما

بیمه سرقت منزل و حفظ ارزش سرمایه

آمارهای مربوط به خبرهای دزدی آپارتمان نشان دهنده این موضوع است که سرقت از منازل یکی از محبوبترین سرقت‌ها در سال های اخیر بوده که متاسفانه با رشد قیمتی که اخیرا در قیمت لوازم و سرمایه‌های بیمه شده خسارت بالایی هم به بار آورده است.

همچنین وقتیکه پای سرقت از مغازه، انبار و ساختمان‌های اداری و تجاری به میان می‌آید شاید خسارت‌های بسیار بالاتری برای فرد صاحب سرمایه ایجاد کند. سرقت‌هایی که حتی وجود رعایت اصول ایمنی ازجمله داشتن دوربین‌های مدار بسته و دزد گیر و … اتفاق می‌افتد بسیار ناراحت کننده هستند.

از این رو داشتن پوششش سرقت برای محل بیمه شده در بیمه آتش سوزی می‌تواند اطمینان خاطری برای همه ما باشد. جالب است که بدانید حتی اگر مستاجر هم باشید می‌توانید از همه پوشش‌های بیمه آتش سوزی استفاده نمایید.

بیمه سرقت نیز یکی دیگر از پوشش‌های بیمه آتش سوزی است که با خرید بیمه آتش سوزی می‌توانید این پوشش را به آن اضافه کنید


بیمه مسئولیت کارفرما

ما مسئول حوادث و اتفاقاتی که از عمل و کار ما به افراد دیگر وارد می‌آید هستیم این خسارات جانی، هزینه پزشکی یا مالی می‌تواند باشد، اگر کارفرما هستید حتما با درد سرهای پیش بینی نشده که ممکن است برای کارکنان کارگرانتان در حین کار اتفاق بیافتد آشنا هستید، قطع عضو و فوت حتی  آسیب‌های جسمانی و مالی که ممکن است کار شما به افراد دیگر غیر از کارکنانتان وارد شود، می‌تواند هزینه ریالی بسیاری را برای شما داشته باشد فقط کافیه به میزان دیه در سالی که در آن هستیم دقت نمایید که چه عدد بالایی می‌باشد، اگر از خودتان می‌پرسید که بیمه مسئولیت در این اوضاع اقتصادی چه کمکی به من کارفرما می کند با چند مثال ساده می‌توان به این سوال پاسخ داد:

اگر شما از آن دسته کارفرمایانی هستید که علی رغم خطرات کاری که برای کارکنانتان وجود دارد فکر می‌کنید که داشتن فقط بیمه تامین اجتماعی کافی است، باید گفت که بیمه تامین اجتماعی هزینه خساراتی از جمله دیه فوت و نقص عضو را پرداخت نمی‌کند و اگر حادثه‌ای پیش بیاید که مسئول آن حادثه کارفرما باشد باید هزینه چند صد میلیون تومانی را خودش پرداخت کند.

یک کارفرما میزان سودی که در طی انجام یک پروژه کوچک کسب می‌کنه چقدر است که در این مدت انجام کار چند  خسارت دیه و یا خسارتی مالی را هم پرداخت بکنه؟ در صورتیکه با داشتن یک بیمه نامه مسئولیت که هزینه ریالی بالایی نداره می‌تونه به راحتی همه خسارات خودش را جبران کنه. فکر کنید یک کارفرمای پروژه ساختمانی در طول مدت انجام کار چند حادثه از جمله ریختن بتن روی یک ماشین گرونی که کنار پروژه پارک کرده، فوت کارگر به علت سقوط از ارتفاع، قطع عضو و حوادث شبیه به این رو داشته باشه چقدر باید هزینه خسارت پرداخت بکنه؟ با یه حساب سر انگشتی می توان به راحتی به این نتیجه رسید که خرید بیمه مسئولیت با پوشش‌ها و کلوزهای کامل می‌تواند یک آرامش خاطر برای هر کارفرما در هر رده شغلی باشد.

بیمه درمان

سلامتی ما به جد می‌توان گفت مهمترین گزینه در زندگی ما می‌باشد سلامتی در کنار تامین سرپناه و دیگر نیازهای ضروری از اولین گزینه های زندگی همه ما می‌باشد. بیمه درمان بعد از بیمه اتومبیل از بیمه نامه‌هایی است که طرفداران زیادی را دارد. چراکه جبران هزینه های سرسام آور درمان بدون داشتن بیمه درمان تکمیلی می‌تواند سخت باشد. داشتن بیمه نامه درمان تکمیلی تا حدودی توانسته بخشی از بار سنگین هزینه‌های درمانی را کم کند.  شاید مفهوم حفظ ارزش سرمایه با بیمه نامه‌های درمان ناخواسته در بین مردم بیشتر از داشتن سایر بیمه نامه‌ها جا افتاده است. چراکه برای حفظ و نگهداشت سلامتی باید چکاپ‌های پزشکی سالانه رفت و حتی هزینه درمان‌های سرپایی  پرداخت کرد که همه پیش گیری کننده از بیماری‌های سخت است که ممکن است هزینه درمان بالایی داشته باشد و از این رو حافظ ارزش سرمایه می‌باشد.

جبران هزینه های مختلف پزشکی از ویزیت و دارو گرفته تا هزینه‌های بستری و جراحی که هزینه‌های بسیار بیشتری را دارند از مهمترین گزینه‌های مورد نظر بیشتر بیمه گذاران بیمه درمان می‌باشد. نهایتا می‌توان گفت که بیمه درمان هزینه نیست و در بیشتر مواقع خساراتی که بابت داشتن بیمه درمان از شرکت بیمه دریافت می‌شود بیشتر از مبلغی است که فرد به عنوان حق بیمه پرداخت کرده است. از این رو در شرایط تورم و افزایش قیمت‌ها بیمه درمان یکی از راهکارهای حفظ ارزش سرمایه  است چراکه با بررسی آمارهای شرکت‌های بیمه مبنی بر افزایش تقاضای خرید بیمه درمان به راحتی می‌توان به این موضوع پی برد.

جمع بندی

اگرچه به بیمه عموما به چشم یک هزینه نگاه می‌شود اما اگر کمی زاویه دید خود را عوض کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از بیمه‌ها می‌توانند در حکم یک سرمایه‌گذاری و یا یک سپر قوی در برابر هزینه‌های بالای اقتصادی عمل کنند.

  • بیمه عمر نه تنها در شرایط بد اقتصادی می‌تواند یک حساب پس‌انداز مطمئن باشد بلکه شما می‌توانید با افزایش سالانه نرخ بیمه خود اثر تورم را خنثی کنید. این مزیت جدا از پوشش‌های متنوع درمانی و یا امکان دریافت وام است.
  • بیمه آتش سوزی در کنار پوشش‌های مثل زلزله و سرقت می‌تواند با هزینه‌ای ناچیز شما را از پرداخت هزینه های سرسام‌آور خسارات احتمالی رویین تن کند و در بدترین لحظات حادثه و فشار روانی و مادی مثل یک نجات دهنده به کمک شما بیاید.
  • در نهایت بیمه بدنه اگرچه مثل بیمه شخص ثالث اجباری نیست اما با توجه به افزایش قیمت خودرو و قطعات و تعمیرات آن می‌تواند یک ضرورت برای شما باشد. با این بیمه نامه و پرداخت یک هزینه سالیانه می‌تواند خودروی خودتان را از گزند هزینه‌های تصادف و یا سرقت خودرو و قطعات آن  دور کنید.

یادمان باشد که مدیریت کردن خود و اطرافیان در شرایط سخت اقتصادی تنها به معنی افزایش درآمد نیست و در بسیاری از موارد که در بالا چند نمونه آن صرفا توضیح داده شد می‌توانید هزینه‌های احتمالی خود را کاهش دهید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments