بیمه شخص ثالث

 خریدبیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث از بیمه نامه هایی می‌باشد که بسیار پرطرفدار بوده و اغلب افراد آشنایی نسبی با این بیمه نامه دارند، شاید علت این ماجرا بیمه اجباری بودن و این که اغلب برای خودرو افراد انجام می‌شود که وسیله نقلیه ای است پر تردد و اغلب مردم از این وسیله برای جابجایی استفاده می‌کنند. از این رو در طول مدت هر سال همه افراد برای یکبار هم شده، در زمان تمدید بیمه نامه با نوع و میزان پوشش‌های این بیمه نامه و محاسبه قیمت بیمه ثالث درگیر می‌شوند.
در بیمه شخص ثالث بیمه گذار، عموما مالک وسیله نقلیه بوده و کسی است که بیمه نامه به نام او صادر می‌شود، شرکت بیمه گر همان شرکتی است که بیمه نامه شما از آن شرکت بیمه صادر می‌شود. شخص ثالث، فرد زیان دیده ای است که غیر از راننده مقصر حادثه بوده و خسارت دیده است.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

در رانندگی با هر وسیله نقلیه ای حتی با موتورسیکلت و اتومبیل احتمال تصادف و در پی آن بوجود آمدن خسارت مالی و یا جانی وجود دارد، بیمه شخص ثالث بر اساس قانون مصوب، جبران مسئولیت مدنی همه خسارات مالی و جانی (دیه) ایجاد شده از طرف راننده مقصر برای شخص ثالث و دیه سرنشین خودرو و حتی راننده مقصر را جبران می‌کند.

پوشش جانی بیمه ثالث:

پوشش جانی شامل موارد غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی می‌شود. در واقع پوشش جانی بیمه شخص ثالث دیه یا ارش شخص ثالث آسیب‌دیده در تصادف را براساس نوع صدمه بدنی از جمله شکستگی، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم پرداخت می‌کند.

پوشش مالی بیمه ثالث:

پوشش مالی  تمامی خسارت‌‌های مالی و مادی كه به‌دلیل تصادف یا برخورد ماشین بیمه‌شده به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود را جبران می‌کند. این خسارت ممکن است آسیب به خودروی دیگر باشد یا اجسام ثابت دیگر مثل گاردیل و درخت و جدول یا حتی حیوانات.

پوشش حوادث راننده:

راننده مقصر حادثه هم درصورت داشتن گواهینامه معتبر و مرتبط با ماشین می‌تواند هزینه خسار‌ت‌های جانی خود را از بیمه شخص ثالث بگیرد.

محاسبه حق بیمه شخص ثالث

در محاسبه بیمه شخص ثالث چندین فاکتور موثر می‌باشند که در زمان استعلام بیمه ثالث روی قیمت بیمه شخص ثالث اثر گذار می‌باشند. در ادامه به بررسی همه فاکتورها خواهیم پرداخت:

-قیمت پایه بیمه ثالث
معیار اصلی محاسبه بیمه شخص ثالث و میزان پوشش های جانی و مالی که روی بیمه نامه منظور می شود ، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. میزان دیه هر ساله و عموما در پایان سال و ابتدای سال جدید بر اساس تصمیم قوه قضائیه اعلام می شود که بطور مثال: برای سال ۱۳۹۶ دیه کامل در ماه حرام ۲۸۰ میلیون تومان و برای ماه های عادی ۲۱۰ میلیون تومان تصویب شده است.
با توجه به میزان دیه اعلام شده چنانچه فردی در حادثه رانندگی دچار خسارت جانی شود، خسارت ها بر اساس این دیه تعیین می شود و طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث در شروع هر سال شمسی و اضافه شدن مبلغ دیه ، الحاقیه افزایش دیات از سوی بیمه مرکزی بدون دریافت هر گونه حق بیمه اضافی از بیمه گذار بصورت اتوماتیک اعمال می گردد و همچنین بر اساس دیه مصوب ، پوشش های مالی بیمه شخص ثالث نسبت به دیه تعیین شده تغییر می یابد بطور مثال در بیمه ثالث مبلغ مالی برای سال ۹۶ میزان ۷ میلیون تومان تعیین گردیده است.

نکته: سقف مالی بیمه نامه به اختیار شخص بیمه گذارو با تایید شرکت بیمه می تواند بیشتر انتخاب گردد مانند ۳۰ میلیون تومان پوشش مالی.
بر اساس دیه ماه های حرام و عادی و میزان پوشش مالی پایه، قیمت پایه برای بیمه ثالث محاسبه می شود که با اضافه و کم شدن تخفیفات و سایر شرایط بیمه نامه، قیمت بیمه ثالث محاسبه و اعلام می شود.

-نوع وسیله نقلیه

در بیمه ثالث نوع وسیله نقلیه بر اساس قدرت و سیلندر ماشین تقسیم بندی می شود با بالا رفتن تعداد سیلندر ماشین حق بیمه ثالث بیشتر می شود.

-سال ساخت وسیله نقلیه
سال ساخت وسیله نقلیه یکی از مهمترین فاکتورهای محاسبه بیمه شخص ثالث است ، با بالا رفتن سن خودرو به علت فرسودگی وسیله نقلیه و افزایش ریسک حادثی ، حق بیمه افزایش می یابد.

-کاربری خودرو
نوع کاربری خودرو در میزان ریسک خودرو بسیار مهم بوده، چراکه خودروهایی که کاربری همچون تاکسی داشته باشند، در معرض حوادث رانندگی بیشتری بوده و بالتبع باید حق بیمه های بیشتری را پرداخت کنند. برای همین موضوع در بیمه ثالث کاربری خودرو بر اساس شخصی، بارکش، آمبولانس و … تقسیم بندی می شود.

-پوشش های بیمه نامه
پوشش های بیمه نامه در واقع همان تعهد های مالی و جانی شرکت بیمه در مقابل خسارات بیمه گذار می باشد. همانطور که در بالا گفته شد میزان این پوشش ها بر اساس دیه همان سال محاسبه می شود.
پوشش مالی
این پوشش برای جبران هزینه های مالی است که در اثر حادثه رانندگی به اموال تحت مالکیت شخص ثالث وارد می شود.. میزان پوشش مالی برای سال ۱۳۹۶ ، از ۷ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان می باشد ، محاسبه حداقل پوشش مالی در هر سال با دیه در آن سال نسبت دارد و یک چهلم دیه ماه حرام می باشد. اما هر فردی می تواند به هر میزان پوشش مالی که لازم داشته باشد را با توافق شرکت بیمه بر روی بیمه شخص ثالث خود خریداری نماید.

پوشش جانی
که برای جبران آسیب های جانی و صدمه های وارد شده از حادثه رانندگی به انسان ها می باشدکه شامل دیه فوت، دیه نقص عضو و دیه جرح و هزینه های پزشکی بوده که ناشی از تصادف وسیله نقلیه باشد.
پوشش سرنشین
تمامی خسارت وارد شده به راننده را شامل نقص عضو و هزینه پزشکی و فو ت را شامل می شود.

تخفیف بیمه شخص ثالث
میزان تخفیفات در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث موثر می‌باشد و هر خودرو بر اساس تعداد سال های عدم خسارت درج شده در بیمه نامه می‌تواند از تخفیفات استفاده کرده و مبلغ کمتری را پرداخت نماید.

تخفیفات بیمه شخص ثالث

تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

این تخفیف بیمه شخص ثالث در واقع همان تعداد سال‌هایی می باشد که بیمه نامه خودرو خسارتی را نداشته است. تخفیف بیمه شخص ثالث با نداشتن خسارات، با افزایش تعداد سال های عدم خسارت بیشتر می‌شود. یک نکته جالب این که بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه ثالث با یک بار خسارت و کنده شدن یک کوپن بیمه نامه از بین نمی‌روند و فقط تخفیفات بیمه نامه بر اساس خسارات ایجاد شده پلکانی کاهش می‌یابند که در ادامه به این موضوع هم می‌پردازیم.

 • ۱ سال عدم خسارت ۵ درصد
 • ۲ سال عدم خسارت ۱۰درصد
 • ۳ سال عدم خسارت ۱۵ درصد
 • ۴ سال عدم خسارت ۲۰ درصد
 • ۵ سال عدم خسارت ۲۵ درصد
 • ۶ سال عدم خسارت ۳۰ درصد
 • ۷ سال عدم خسارت ۳۵ درصد
 • ۸ سال عدم خسارت ۴۰ درصد
 • ۹ سال عدم خسارت ۴۵ درصد
 • ۱۰ سال عدم خسارت ۵۰ درصد
 • ۱۱ سال عدم خسارت ۵۵ درصد
 • ۱۲ سال عدم خسارت ۶۰درصد
 • ۱۳ سال عدم خسارت ۶۵ درصد
 • ۱۴ سال عدم خسارت ۷۰ درصد

تخفیفات ویژه بیمه شخص ثالث

همه شرکت های بیمه هر ساله با مجوز بیمه مرکزی تخفیفاتی را برای بیمه گذارانش اعلام می کنند. تخفیف ویژه بیمه شخص ثالث در شرکت های بیمه برای بازه زمانی معینی ارائه می شوند. میزان نرخ تخفیفات ارائه شده در همه شرکت های بیمه محدود می باشد و معمولا بیمه مرکزی اجازه ارائه تخفیفات بالاتر را به شرکت های بیمه نمی دهد.

جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث

هر فرد بیمه گذار باید تمدید بیمه نامه خود را قبل از پایان تاریخ اتمام بیمه نامه و یا در همان تاریخ انجام دهد. اگر تمدید بیمه نامه به تاخیر بیافتد، بابت هر روز دیر کرد جریمه ای پرداخت شود. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به مبلغ بیمه نامه شخص ثالث اضافه می شود. نرخ جریمه بیمه بر اساس نوع خودرو و به صورت روز شمار در شرکت های بیمه با نرخ های متفاوتی محاسبه می شود. البته جریمه دیرکرد حق بیمه به صورت روز شمار بوده و تا یکسال یعنی ۳۶۵ روز محاسبه می شود و بعد از گذشت یکسال شمسی کلیه تخفیفات عدم خسارت از بیمه ثالث حذف گردیده و حق بیمه بیمه نامه دوبرابر می گردد . نکته: در بیمه شخص ثالث از تمدید بیمه نامه یکسال بگذرد یا چند سال، جریمه دیر کرد برابر است با جریمه دیر کرد یکسال.

مبلغ جریمه بیمه شخص ثالث در سال 1401

میزان جریمه بیمه ثالث در خودروها با توجه به تعداد سیلندر و نوع طبقه بندی بر اساس شرایط زیر می‌باشد:

ماشین های کمتر از 4 سیلندر : مبلغ جریمه روزانه 6422 تومان

پیکان، پراید و سپند: مبلغ جریمه روزانه 7605 تومان

ماشین های چهار سیلندر: مبلغ جریمه روزانه 8716 تومان

سایر ماشین های بالای چهار سیلندر: مبلغ جریمه روزانه 9755 تومان

 چگونه جریمه دیر کردن بیمه شخص ثالث را کاهش دهم؟

با توجه به این که بیمه شخص ثالث اجباری می باشد، نداشتن بیمه ثالث می تواند برای دارندگان وسیله نقلیه دردسر ساز باشد. شاید علت فراموشی سررسید بیمه نامه به علت مشکلات مالی، مشغله کاری، فراموشی و … باشد. با به اتمام رسیدن تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث جریمه ای به صورت روزانه محاسبه شده و به حق بیمه ثالث اضافه می شود و به هیچ عنوان قابل تخفیف و بخشودگی نمی‌باشد. اگر نمایندگی و یا هر کارگزاری بیمه چنین کاری را برای کاهش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث انجام دهد به عنوان تخلف بیمه ای به شمار می‌رود.

تنها استثنای کاهش جریمه بیمه ثالث

همانطور که در بالا گفتیم هیچ گونه بخششی در جریمه‌های بیمه ثالث وجود ندارد، مگر در یک مورد آن هم، بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای اعتبار بیمه نامه خودروهایی که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده است نه در پارکینگ راهنمایی و رانندگی و به علت تخلف در رانندگی.
با ارائه مدارک لازم در جهت رفع توقیف به شرکت بیمه ، از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه ثالث معاف می‌شود.

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث معمولا بخشوده نمی شود، بلکه در مواردی که اعتبار بیمه ثالث آن ها زمان به پایان برسد که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده باشد. که در این شرایط حتما مالک خودرو باید با مجوز توقیف به شرکت بیمه مراجعه کرده و درخواست بخشش بیمه ثالث را ارائه دهند. در صورت موافقت شرکت بیمه ، از جریمه‌های دیرکرد بیمه شخص ثالث چشم پوشی می‌شود.

مدت اعتبار بیمه نامه ثالث

معمولا همه بیمه نامه های ثالث یکساله می‌باشند چرا که خرید بیمه ثالث یک ساله از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه است. البته مدت اعتبار این بیمه نامه می تواند از چند روز تا یک سال باشد. این نکته را بدانید که قیمت بیمه نامه شش ماهه از نصف قیمت بیمه نامه یکساله بیشتر است.

 چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه باید آن را تمدید کرد؟

اعتبار همه بیمه نامه های ثالث از ساعت ۱۲ بامداد روزی که بیمه نامه خریداری شود، شروع می شود و تا بامداد روز تاریخ اتمام بیمه نامه دارای اعتبار می باشد. به عنوان مثال: اگر بیمه نامه ثالثی در هر ساعت از روز یکشنبه خریداری شود اعتبار آن بیمه نامه از ساعت ۱۲ بامداد روز دوشنبه آغاز می شود . اگر خسارتی در زمانی که بیمه نامه اعتبار نداشته باشد اتفاق بیافتد، فرد باید همه خساراتش را خودش پرداخت نماید.
معمولا بهترین زمان پیشنهادی ما برای تمدید بیمه شخص ثالث چند روز قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه نامه می باشد.
پوشش های بیمه ای شما از زمانی شروع می شود که تاریخ صدور بیمه نامه جدید شما دارای اعتبار شود و اگر چند روز قبل از پایان مدت اعتبار بیمه نامه قبلی ، بیمه نامه جدید خریداری کرده اید ، حادثه ای اتفاق بیافتد، شما می توانید از بیمه نامه قبلی خود برای جبران خسارت استفاده نمایید.

بهترین بیمه شخص ثالث کدام است؟

شاید خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث از اولویت های خرید هر بیمه گذاری باشد ولی بدانید که داشتن بیمه نامه ای که در زمان خسارت بالاترین خدمات و همراهی را با شما داشته باشد بهترین گزینه در خرید بیمه نامه ثالث است. اگر هم قصد مقایسه قیمت این بیمه نامه رادارید می توانید به راحتی با استفاده از تکمیل فرم قرار گرفته در ابتدای این صفحه با کمک کارشناسان خبره بیمه تایم نسبت به دریافت مشاوره اقدام نمایید . مطمئنا شرکت بیمه ای می تواند در ارائه خدمات بالاترین کیفیت را داشته باشد که درسطح بالای توانگری قرار داشته باشد. سطح توانگری شرکت های بیمه را بیمه مرکزی بر اساس گزارش سالانه خود اعلام می نماید که می توانید با مطالعه این گزارش برترین شرکت های بیمه را از لحاظ ارائه خدمات به مشتریان ، نحوه پاسخگویی، رسیدگی به شکایات و توانایی مالی در پرداخت خسارات و مطالبات مالی و … ر ابررسی کرده و بهترین شرکت بیمه را انتخاب کنید.

 انتقال بیمه شخص ثالث

یکی از موارد مهم که به احتمال فراوان برای هرکسی رخ خواهد داد انتقال بیمه شخص ثالث است که با مطالعه مطلب انتقال بیمه شخص ثالث اطلاعات کاملی از این فرایند بدست خواهید آورد. اما به طور خلاصه انواع این انتقال شامل موارد زیر است:

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به خودرو دیگر

با خرید ماشین جدید همه افراد تمایل دارند تا تخفیفات چندین ساله بیمه ای خود را به خودروی دیگر منتقل کنند. فرد با خرید یک خودروی جدید می تواند تمام تخفیفات خود را بر اساس شرایط جدید بیمه نامه به خودروی جدید منتقل نماید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به فرد دیگر

در مواردی ممکن است که فرد بخواهد بیمه شخص ثالث خود را به یک فرد دیگر منتقل کند، در این شرایط فرد می تواند این تخفیفات را به یکی از اعضای خانواده خود مانند مادر و پدر و فرزندان خود با طی مراحل قانونی منتقل نماید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

وقتی شما خودروی خود را می فروشید ، همه تخفیفات عدم خسارت بیمه ثالث شما می تواند به مالک جدید منتقل شود. با تغییر مالک خودرو در صورت تغییر پلاک ، مالک جدید می تواند با دریافت الحاقیه از شرکت بیمه مشخصات مالک بیمه نامه را با ذکر شماره شاسی خودرو این تغییرات را دریافت نماید. البته باز هم دریافت این الحاقیه الزامی نمی باشد.

انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر بیمه

در طول داشتن بیمه ثالث ممکن است بیمه گذار به علت ناراضی بودن از برخی از خدمات شرکت بیمه، بخواهد شرکت بیمه خود را تغییر دهد و در زمان تمدید ، این بیمه نامه را با یک شرکت دیگر تمدید کند، در این صورت کافی است که وی به شرکت جدید بیمه مراجعه نموده و درخواست تمدید بیمه نامه خود را اراده دهد که بیمه نامه جدید ثالث با حفظ همه تخفیفات امکان پذیر می باشد.

بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث چه باید کرد؟

قدم اول، مراجعه به شرکت بیمه ای است که بیمه نامه از آن شرکت خریداری شده است. چون برای بیمه ثالث المثنی صادر نمی شود، بعد از گم شدن بیمه نامه گواهی برای وی صادر می شود. صدور گواهی برای گم شدن بیمه نامه کاملا رایگان می باشد. اگر هم شرکت بیمه ای که بیمه نامه ثالثتان را از آن شرکت خریداری کرده اید فراموش کرده اید می توانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و وارد کردن شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور و یا شماره بیمه نامه خود، مشخصات بیمه نامه ثالثتان را مشاهده نمایید. نکته: در زمان گم شدن بیمه ثالث و تمدید بیمه نامه معمولا اگر در همان شرکت قبلی تمدید صورت پذیرد ، تخفیفات بیمه نامه لحاظ می گردد ولی در صورت انتخاب شرکت بیمه دیگر معمولا در شرکت جدید بیمه نامه بدون تخفیف صادر گردیده و در سال بعد بیمه ایی و در تمدید ، تخفیفات قبلی لحاظ می گردد.

قانون جدید بیمه شخص ثالث

در سال ۱۳۹۶، تغییراتی در بیمه ثالث انجام شده است، که هر دارنده بیمه شخص ثالث باید اطلاعات کافی در این باره را داشته باشد.

از سال ۱۳۹۶ دیگر نیازی به الحاقیه افزایش دیات در بیمه شخص ثالث نیست. در سال های قبل از سال ۹۶با افزایش میزان دیات در ابتدای هر سال، همه دارندگان وسیله نقلیه می بایست الحاقیه ای را برای جبران هزینه پرداخت دیات در زمان حادثه را خریداری می کردند تا جبران خسارت آن ها بر اساس دیه همان سال پرداخت می شد.
اما بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث  برای افزایش دیات حذف شد و سقف تعهدات پوشش جانی بیمه ماشین به صورت خودکار افزایش یافته و به میزان دیه روز می رسد. شاید این گزینه کمک بسیاری به رانندگانی باشد که خرید الحاقیه ثالث را پشت گوش می انداختند و در زمان خسارت به مشکل می خوردند. این نکته را در نظر داشته باشید که منظور از حذف الحا قیه، حذف الحاقیه مربوط به دیات بوده و سایر الحاقیه های دیگر این بیمه نامه از قبیل الحاقیه تغییر ادرس، الحاقیه بروزرسانی سرمایه و … در صورت نیاز حتما باید انجام شوند.

راننده مدار شدن بیمه ثالث در قانون جدید بیمه شخص ثالث!

تا سال های قبل، تعداد خسارات وسیله نقلیه معیاری معیار محاسبه ریسک بیمه ثالث بود در حالی که بر اساس قانون جدید، یکی از معیارهای تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث بر اساس رانندگی افراد می باشد و افرادی که تخلفات رانندگی بالا داشته و به عبارت دیگر راننده پر خطر هستند برای شرکت بیمه پر ریسک هستند، این قانون در جهت کاهش تخلفات رانندگی و کم شدن خسارات رانندگی می باشد. در راستای اجرای این قانون راهنمایی و رانندگی با شرکت های بیمه همکاری می کنند.


مطلب مرتبط: بیمه ثالث رانندگان پر حادثه


از بین نرفتن همه تخفیفات بیمه نامه با کنده شدن کوپن بیمه نامه ثالث

تا پاییز سال ۹۶ با یک خسارت جانی و یا مالی که اتفاق می افتاد و حتی یک کوپن از بیمه نامه کنده می شد، همه تخفیفات چندین ساله بیمه نامه از بین می رفت ولی با تصویب قانون جدید دیگر این تخفیفات یکجا از بین نمی روند و فقط د رهر حادثه به صورت پلکانی کاهش می یابد. درصد کاهش تخفیفات بر اساس نوع خسارت جانی و مالی اتفاق افتاده متفاوت خواهد بود.

برابر شدن دیه زن و مرد در تصادفات

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، دیه پرداختی برای زن و مرد یکسان می باشد.

دریافت خسارت از سازمان هایی که مقصر خسارت می‌باشند

در صورتیکه حادثه رانندگی اتفاق بیافتد و مقصر این حادثه عواملی از قبیل نبودن علامت های راهنمایی و رانندگی و مشکلاتی ار قبیل نامساعد بودن راه و … باشد، شرکت بمیه خسارت ایجاد شده را از همان شرکت و سازمان دریافت می نماید.

دریافت خسارت بدون نیاز به کروکی

در حادثه‌های رانندگی که میزان خسارت های آن ها کمتر از 20 میلیون تومان باشد، دریافت خسارت از شرکت بیمه نیازی به کروکی و گزارش پلیس نداشته و طرفین حادثه دیده با به همراه داشتن مدارک لازمه از قبیل عکس از خودرو و بیمه نامه ثالث و مدارک لازم برای پرداخت خسارت می توانند خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کنند.

فسخ بیمه شخص ثالث

فسخ بیمه شخص ثالث بعد از صدور این بیمه نامه امکان پذیر نمی‌باشد اما در برخی شرایط امکان فسخ این بیمه نامه وجود دارد:

 • خودروی دارای بیمه نامه اسقاط شده باشد
 • خودرو مسروقه و گواهی معتبر از نیروی انتظامی داشته باشد
 • خودرو فرسوده و از رده خارج تشخیص داده شود
 • برای یک خودرو، از دو نمایندگی بیمه صادر شده باشد. هرچند این شرایط بسیار نادر است، اما در صورت بروز، بیمه‌گذار این حق را دارد که یکی از بیمه‌نامه‎‌ها را باطل کند. طبق قانون در چنین شرایطی حق با شرکتی است که زودتر اقدام به صدور بیمه‌نامه کرده است.

دیجیتالی شدن بیمه شخص ثالث

یکی از جدیدترین تغییرات در بیمه شخص ثالث، حذف نسخف فیزیکی این بیمه نامه و دیجیتالی شدن این بیمه نامه می‌باشد. آنلاین شدن مراحل خرید این بیمه نامه  از سال 99 انجام شده و با دریافت فایل pdf همه بیمه گذاران می‌توانند از طریق کد یکتای بیمه نامه به استعلام بیمه شخص ثالث را از بیمه مرکزی دریافت نمایید.

از جمله تغییرات مثبتی که در صنعت بیمه رخ داده است، آنلاین شدن پروسه خرید، صدور و پرداخت خسارت بیمه و حذف نسخه فیزیکی بیمه‌ ثالث خودرو است. در همین راستا، بیمه‌نامه‌های سنتی شخص ثالث از سال 99 به فایل پی دی اف دارای QR کد تبدیل شده‌اند که مالکان خودرو می‌توانند پرینت این فایل یا صرفا کد یکتای ذکر شده در بیمه‌نامه را به‌همراه خود داشته باشند.

جریمه بیمه شخص ثالث شرکت های بیمه

اگر خسارت اتفاق افتاده باشد و همه مدارک بیمه گذار برای جبران خسارت کامل بوده و دادگاه نیز رای بر دریافت خسارت از شرکت بیمه به نفع بیمه گذار صادر کرده باشد و شرکت بیمه در پرداخت خسارت تعلل کرده و تاخیری داشته باشد، جریمه دیر کرد پرداخت خسارت را شرکت بیمه باید پرداخت نماید.

تمدید بیمه شخص ثالث

برای تمدید بیمه شخص ثالث می‌توانید مشخصات بیمه ماشین را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید، استعلام بیمه شخص ثالث را در همه شرکت‌های بیمه مشاهده نمایید. بیمه شخص ثالث خودرو به صورت آنلاین قابل خرید می‌باشد.

نرخ بیمه شخص ثالث سال 1401

نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به مبلغ دیه تعیین شده در سال 1401 ، از طریق بیمه مرکزی ابلاغ و اعلام شده است. البته در محاسبه بیمه شخص ثالث نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به نوع خودرو و تعداد سیلندر ماشین مشخص می‌شود.

نرخ بیمه شخص ثالث ماشین های کمتر از 4 سیلندر: 2344000 تومان
پیکان، پراید و سپند: 2776000 تومان
ماشین های چهار سیلندر: 3263000 تومان
سایر ماشین های بالای چهار سیلندر: 3652000 تومان

 

استعلام بیمه شخص ثالث

اگر از اصالت بیمه ماشین خود مطمئن نیستید، می‌توانید از طریق راه‌های زیر از بیمه مرکزی استعلام بگیرید.

 • استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک
 • استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی
 • استعلام بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه
 • استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتای بیمه نامه

سابقه بیمه ثالث، نوع خودرو، شماره بیمه نامه و نام شرکت برخی از اطلاعاتی است که از طریق استعلام می توانید به دست آورید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه تایم

با بررسی همه موارد مهم بیمه نامه شخص ثالث و با آشنایی کامل با همه موارد می توانید آگاهانه خرید بیمه شخص ثالث را انجام دهید. شما کافی است با پر کردن اطلاعات خود در فرم ابتدای این صفحه به طور رایگان از مشاوره کارشناسان خبره ما برخوردار شوید تا با ارزیابی تمامی شرکت‌های ارائه دهنده بیمه شخص ثالث بهترین بیمه شخص ثالث برای شما خریداری شود. خیالتان راحت باشد بیمه تایم یک کارگزار رسمی بیمه است که از ابتدای تصمیم به خرید بیمه تا تمدید هر ساله بیمه شخص ثالث و یا انتقال تخفیفات و … همراه شما خواهد بود.

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه نامه های اجباری خودرو می باشد که خسارات جانی و مالی که برای اشخاص ثالث در اثر حوادث رانندگی اتفاق می افتد را جبران می کند.

در بیمه نامه شخص ثالث، هر شخصی  است که در حوادث ناشی از وسیله نقلیه دچار زیان جانی و یا مالی شود ، به جز راننده مقصر حادثه

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری بوده و باید این بیمه نامه را داشته باشد.

این پوشش برای تمامی خسارت های مالی می باشد که در حوادث رانندگی برای سایر دارنگان وسائل نقلیه اتفاق می افتد، می باشد.

این پوشش برای تمامی خسارت های مالی می باشد که در حوادث رانندگی برای سایر دارنگان وسائل نقلیه اتفاق می افتد، می باشد.

هر نوع آسیب جسمی که به شخص ثالث وارد می شود، خسارت جانی نامیده شده و هر نوع دیه و ارش ناشی از این صدمه همانند صدمه، شکستگی، نقص عضو و … از طریق این خسارت قابل پرداخت می باشد.

بر اساس قانون بیمه ثالث، بیمه حوادث راننده مقصر نیز از محل خسارت جانی بیمه نامه تحت پوشش می باشد.

اگر وسیله نقلیه بیمه ثالث داشته باشد ، شرکت بیمه خسارت را ا زمحل صندوق خسارات مالی شرکت بیمه پرداخت کرده و در آینده از فرد مقصر بازگرفته می شود.

الحاقیه بیمه ثالث برای اعمال برخی تغییرات در شرایط بیمه نامه می باشد. از جمله این تغییرات افزایش پوشش های مالی و … می باشد.

هر سال نرخ های جدید دیه برای ماه های حرام و عادی از طرف قوه قضائیه به بیمه مرکزی و شرکت های بیمه اعلام می کنند. در سال ای قبل برای افزایش میزان خسارات جانی بیمه نامه الزامی بود که هر فرد دارنده بیمه نامه ثالث الحاقیه ای را برای افزایش پوشش ها خریداری نمایند ولی از سال 1396 الحاقیه افزایش دیات حذف شده و بعد از افزایش نرخ دیات ، سطح پوشش های جانی بیمه نامه خود به خود روی بیمه نامه اعمال می کند و نیازی به این الحاقیه نیست.

افت قیمت خودرو در اثر تصادف توسط هیچ شرکت بیمه ای در بیمه نامه ثالث پرداخت نمی شود.

یکی از تخفیف های بیمه ثالث، داشتن عدم خسارت بر اساس تعداد سال هایی است که فرد از بیمه نامه خود استفاده نکرده باشد. بر اساس آخرین تغییرات بیمه ثالث ، میزان تخفیفات بیمه شخص ثالث از 5 درصد شروع شده و برای سال 14 ام به هفتاد درصد می رسد .

بر اساس قانون جدید بیمه ثالث در سال 1396، تخفیفات سالانه عدم خسارت از 5 درصد سال اول شروع شده و در سال 14 ام به 70درصد می رسد.

بیمه ثالث بیمه نامه ای است اجباری که در صورت تردد وسیله نقلیه حتما باید بیمه نامه ثالث داشته باشد، و در صورت نداشتن بیمه ثالث و درصورت مشاهده پلیس تخلف بوده و جریمه به همراه خواهد داشت.

بر اساس آخرین مصوبه بیمه مرکزی ، همه شرکت های بیمه موظف هستند که نهایتا تا 2.5 درصد روی بیمه نامه های ثالث تخفیف اعمال کنند و اجازه ندارند تخفیفی بالاتر از این درصد به بیمه نامه ها ارائه کنند، و این کار در جهت یکسان سازی قیمت بیمه ثالث در همه شرکت های بیمه انجام شده است.

در این صورت فرد باید به همراه داشتن کارت شناسایی و کارت ماشین به نمایندگی و یا کارگزاری بیمه ای که این بیمه نامه را از آنجا خریداری کرده اید مراجعه کرده و مفقودی بیمه نامه را اعلام نمایید. نکته مهم این است که بیمه نامه ثالث المثنی ندارد.

معمولا بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند، اما مدت اعتبار بیمه شخص ثالث را بیمه گذار  انتخاب می کند. برخی  از شرکت های بیمه ، بیمه ثالث کوتاه مدت صادر نمی کنند. البته خرید بیمه ثالث کوتاه مدت از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد. قیمت بیمه ثالث سه ماهه و قیمت بیمه شش ماهه اصلا به صرفه نیست

انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو و شرایط مورد درخواستی بیمه نامه می باشد. برای داشتن بهترین بیمه شخص ثالث می توانید مقایسه بین شرکت های مختلف را از طریق سامانه بیمه تایم استفاده کنید و حتی از مشاوران ما هم کمک بگیرید.

با توجه به شرایط هر شرکت بیمه ای و انجام مراحل اداری در هر شرکت بیمه ای می توانید تخفیفات بیمه شخص ثالث را به شخص دیگر، خودروی دیگر و به شرکت بیمه دیگر منتقل کنید.

مدت زمان پرداخت هر کدام از خسارات تحت پوشش در بیمه ثالث بستگی به شرکت بیمه و شرایط پرونده ونوع خسارت دارد.

قبلا در هر حادثه رانندگی برای تمامی خسارات جانی و مالی یک کوپن استفاده می شد. ولی بر اساس آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث کوپن های بیه ثالث حذف شده و با اتفاق افتادن هر خسارت جانی و مالی همه تخفیفات بیمه نامه از بین نرفته و فقط میزان تخفیفات بیمه نامه کم می شود

شما می توانید با مراجعه به وب سایت بیمه تایم و استعلام بیمه شخص ثالث از وب سایت قیمت به روز شده شرکت های مختلف بیمه را با هم مقایسه نمایید.

برای مشاهده جدول نرخ بیمه ثالث شرکت های مختلف بیمه می توانید از وب سایت و سامانه بیمه تایم استفاده کنید.

برای دریافت خسارت مالی  نیاز به مدارک زیر است، که البته با توجه به شرایط تصادف که نیاز به کروکی داشته یا نه شرایط پرداخت خسارت متفاوت می باشد. برای دریافت خسارت مالی، اگر برای تصادف کروکی دارید، نیاز به اصل کروکی، اصل و رونوشت کارت خودرو، بیمه‌نامه و گواهینامه زیان‌دیده و مقصر حادثه و اصل برش کوپن مقصر نیاز دارید. درصورتی‌که کروکی تصادف غیرسازشی باشد، همراه داشتن رونوشت کروکی حادثه و مدارک قضائی نیز لازم است. در تصادفات جرحی یا تصادفاتی که به اموال دولتی خسارت وارد شده است، حضور مقصر حادثه در هنگام پرداخت خسارت الزامی است.
اگر تصادف بدون کروکی باشد، اصل و رونوشت کارت ماشین، گواهینامه، بیمه‌نامه و برش کوپن بیمه‌نامه مقصر حادثه لازم است. در تصادفات بدون کروکی، حضور مقصر حادثه به همراه خودروی خود الزامی است تا کارشناس بیمه هر دو خودرو را بازدید کند.

[/accordion]

سوالات بیمه شخص ثالث

 

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه نامه های اجباری خودرو می باشد که خسارات جانی و مالی که برای اشخاص ثالث در اثر حوادث رانندگی اتفاق می افتد را جبران می کند.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری بوده و باید این بیمه نامه را داشته باشد.

در بیمه نامه شخص ثالث، هر شخصی  است که در حوادث ناشی از وسیله نقلیه دچار زیان جانی و یا مالی شود ، به جز راننده مقصر حادثه

 

این پوشش برای تمامی خسارت های مالی می باشد که در حوادث رانندگی برای سایر دارنگان وسائل نقلیه اتفاق می افتد، می باشد.

 

هر نوع آسیب جسمی که به شخص ثالث وارد می شود، خسارت جانی نامیده شده و هر نوع دیه و ارش ناشی از این صدمه همانند صدمه، شکستگی، نقص عضو و … از طریق این خسارت قابل پرداخت می باشد.

بر اساس قانون بیمه ثالث، بیمه حوادث راننده مقصر نیز از محل خسارت جانی بیمه نامه تحت پوشش می باشد.

اگر وسیله نقلیه بیمه ثالث داشته باشد ، شرکت بیمه خسارت را ا زمحل صندوق خسارات مالی شرکت بیمه پرداخت کرده و در آینده از فرد مقصر بازگرفته می شود.

الحاقیه بیمه ثالث برای اعمال برخی تغییرات در شرایط بیمه نامه می باشد. از جمله این تغییرات افزایش پوشش های مالی و … می باشد.

هر سال نرخ های جدید دیه برای ماه های حرام و عادی از طرف قوه قضائیه به بیمه مرکزی و شرکت های بیمه اعلام می کنند. در سال ای قبل برای افزایش میزان خسارات جانی بیمه نامه الزامی بود که هر فرد دارنده بیمه نامه ثالث الحاقیه ای را برای افزایش پوشش ها خریداری نمایند ولی از سال 1396 الحاقیه افزایش دیات حذف شده و بعد از افزایش نرخ دیات ، سطح پوشش های جانی بیمه نامه خود به خود روی بیمه نامه اعمال می کند و نیازی به این الحاقیه نیست.

افت قیمت خودرو در اثر تصادف توسط هیچ شرکت بیمه ای در بیمه نامه ثالث پرداخت نمی شود.

یکی از تخفیف های بیمه ثالث، داشتن عدم خسارت بر اساس تعداد سال هایی است که فرد از بیمه نامه خود استفاده نکرده باشد. بر اساس آخرین تغییرات بیمه ثالث ، میزان تخفیفات بیمه شخص ثالث از 5 درصد شروع شده و برای سال 14 ام به هفتاد درصد می رسد .

بر اساس قانون جدید بیمه ثالث در سال 1396، تخفیفات سالانه عدم خسارت از 5 درصد سال اول شروع شده و در سال 14 ام به 70درصد می رسد.

بیمه ثالث بیمه نامه ای است اجباری که در صورت تردد وسیله نقلیه حتما باید بیمه نامه ثالث داشته باشد، و در صورت نداشتن بیمه ثالث و درصورت مشاهده پلیس تخلف بوده و جریمه به همراه خواهد داشت.

بر اساس آخرین مصوبه بیمه مرکزی ، همه شرکت های بیمه موظف هستند که نهایتا تا 2.5 درصد روی بیمه نامه های ثالث تخفیف اعمال کنند و اجازه ندارند تخفیفی بالاتر از این درصد به بیمه نامه ها ارائه کنند، و این کار در جهت یکسان سازی قیمت بیمه ثالث در همه شرکت های بیمه انجام شده است.

در این صورت فرد باید به همراه داشتن کارت شناسایی و کارت ماشین به نمایندگی و یا کارگزاری بیمه ای که این بیمه نامه را از آنجا خریداری کرده اید مراجعه کرده و مفقودی بیمه نامه را اعلام نمایید. نکته مهم این است که بیمه نامه ثالث المثنی ندارد.

معمولا بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند، اما مدت اعتبار بیمه شخص ثالث را بیمه گذار  انتخاب می کند. برخی  از شرکت های بیمه ، بیمه ثالث کوتاه مدت صادر نمی کنند. البته خرید بیمه ثالث کوتاه مدت از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد. قیمت بیمه ثالث سه ماهه و قیمت بیمه شش ماهه اصلا به صرفه نیست

انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو و شرایط مورد درخواستی بیمه نامه می باشد. برای داشتن بهترین بیمه شخص ثالث می توانید مقایسه بین شرکت های مختلف را از طریق سامانه بیمه تایم استفاده کنید و حتی از مشاوران ما هم کمک بگیرید.

با توجه به شرایط هر شرکت بیمه ای و انجام مراحل اداری در هر شرکت بیمه ای می توانید تخفیفات بیمه شخص ثالث را به شخص دیگر، خودروی دیگر و به شرکت بیمه دیگر منتقل کنید.

مدت زمان پرداخت هر کدام از خسارات تحت پوشش در بیمه ثالث بستگی به شرکت بیمه و شرایط پرونده ونوع خسارت دارد.

قبلا در هر حادثه رانندگی برای تمامی خسارات جانی و مالی یک کوپن استفاده می شد. ولی بر اساس آخرین تغییرات بیمه شخص ثالث کوپن های بیه ثالث حذف شده و با اتفاق افتادن هر خسارت جانی و مالی همه تخفیفات بیمه نامه از بین نرفته و فقط میزان تخفیفات بیمه نامه کم می شود

شما می توانید با مراجعه به وب سایت بیمه تایم و استعلام بیمه شخص ثالث از وب سایت قیمت به روز شده شرکت های مختلف بیمه را با هم مقایسه نمایید.

برای مشاهده جدول نرخ بیمه ثالث شرکت های مختلف بیمه می توانید از وب سایت و سامانه بیمه تایم استفاده کنید.

برای دریافت خسارت مالی  نیاز به مدارک زیر است، که البته با توجه به شرایط تصادف که نیاز به کروکی داشته یا نه شرایط پرداخت خسارت متفاوت می باشد. برای دریافت خسارت مالی، اگر برای تصادف کروکی دارید، نیاز به اصل کروکی، اصل و رونوشت کارت خودرو، بیمه‌نامه و گواهینامه زیان‌دیده و مقصر حادثه و اصل برش کوپن مقصر نیاز دارید. درصورتی‌که کروکی تصادف غیرسازشی باشد، همراه داشتن رونوشت کروکی حادثه و مدارک قضائی نیز لازم است. در تصادفات جرحی یا تصادفاتی که به اموال دولتی خسارت وارد شده است، حضور مقصر حادثه در هنگام پرداخت خسارت الزامی است.
اگر تصادف بدون کروکی باشد، اصل و رونوشت کارت ماشین، گواهینامه، بیمه‌نامه و برش کوپن بیمه‌نامه مقصر حادثه لازم است. در تصادفات بدون کروکی، حضور مقصر حادثه به همراه خودروی خود الزامی است تا کارشناس بیمه هر دو خودرو را بازدید کند.

23 دیدگاه برای “بیمه شخص ثالث

 1. نصرتی گفته:

  سلام .خودروبند ه به مدت نزدیک 5 ماه به خاطر ضمانت بانک توسط شکایت بانک به وسیله اگاهی در پارکننیگ توقیف شده بودمیخوام از دادگاه نامه بیارم به کجا باید نامه رابدم وچکار بیاید انجام بدم از برج شش تا برج ده 98 در پارکنیگ نیروی انتظامی بود

  • مدیر سایت گفته:

   نامه را به شرکت بیمه ارائه نمایید تا جرایم بیمه نامه بررسی شده و اقدامات لازم انجام بگیرد.

   • ایرج گفته:

    سلام من سال 1401تصادف کردم و بیمه نامم مال 1400یعنی تهد مال من 480ملیونه بعد امسال میخواهن دیه به من بدن چه جور حساب میشه

 2. محمد گفته:

  سلام
  ممنون از لطفتون
  چرا سن و مدل خودرو در میزان پرداختی حق بیمه تاثیردارد، مگر میزان پرداختی به شخص متفی فرق می کند.

  • مدیر سایت گفته:

   یکی از قوانین بیمه ثالث اعمال درصدی حق بیمه اضافی برای خودورهایی است که سن بالایی داشته باشند. سن خودروها برای اعمال اضافه نرخ در شرکت های مختلف متفاوت می باشد.

  • مدیر سایت گفته:

   جناب اژدری از طریق سایت بیمه مرکزی و استعلام سنهاب می تونید اطلاعات بمیه نامه تون رو دریافت نمایید.

 3. عاطفه گفته:

  سلام من بیمه نامه تهیه کردم و مالک مادرم هستن. تو قسمت مالک نام مادرم و قسمت بیمه گذار اسم خودم درج شده. آیا این موضوع مشکلی بوجود میاره؟ نام بیمه گذار هم باید نام مالک باشه؟

 4. مدیر سایت گفته:

  جناب مرادی می تونید در زمان اغلام بخشودگی جرایم بیمه ثالث ، جریمه کمتری را پرداخت کنید.

 5. مسعود ورزنده گفته:

  سلام آیا امکان خرید بیمه نامه 5 روزه میسر است؟ چه شرکت هایی این نوع بیمه نامه را صادرمی کنند؟

  • مدیر سایت گفته:

   جناب ورزنده بیمه نامه کوتاه مدت ثالث باید تهیه کنید که البته برخی از نمایندگی ها امکان صدور این بیمه نامه را دارند.

 6. فرزانه سید گفته:

  سلام. من مستمری بگیر آموزش وپرورش هستم . آیا ماشینی که بنام پسرم هست میتونم بیمه اقساطی بکنم؟

 7. مژگان جوهدی گفته:

  سلام پسرم چند ماه قبل توی اتوبان روی گاردریل رفت وکل جلوبندی داغون شد بیمه چقدر پرداخت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *