بیمه تایم

راهکارهای جلوگیری از سرقت خودرو + فیلم و عکس

راهکارهای جلوگیری از سرقت خودرو
۴.۸
(۸)

سالانه ده‌ها هزار خودرو در ایران به سرقت می روند و آمارها نشان می‌دهند که سرقت خودرو به صورت متوسط ۲.۵ دقیقه زمان می برد. اعداد مرکز آمار ایران در سال ۹۵ نشان می‌دهند که حدود ۴۰ درصد از کل سرقت‌ها مربوط به سرقت خودرو می‌باشد. پنج استان تهران، خراسان رضوی، البرز، خوزستان و اصفهان به ترتیب درصدر بیشترین سرقت‌ها قرار دارند. آمار مربوط به جستجوی گوگل نیز نشان می‌دهد که سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی در سال ۹۷ بیشترین دغدغه مربوط به سرقت خودرو را داشته‌اند.

آمار-سرقت-خودرو-گوگل

همچنین در میان خودروها خودروهای پراید و پژو بیشترین سهم را از دزدی به خود اختصاص داده‌اند. از این رو همراه ما باشید تا با راهکارهای جلوگیری از سرقت خودرو احتمال خسارت را به حداقل برسانید.

راهکارهای پیشگیری از سرقت پژو ۲۰۶

خم شدن شدن در ۲۰۶ یکی از نقاط ضعف این خودرو می باشد که سارقان با خم کردن در پژو ۲۰۶ و رانا با استفاده از پیچ گوشتی و خم کردن کلاف در به راحتی می توانند در را باز کنند. در زیر ویدویی در رابطه با این موضوع می‌توانید ببینید که با این روش در عرض کمتر از ۲۰ ثانیه در ۲۰۶ باز می‌شود.

 

 

یکی از راهکارها برای جلوگیری از این کار استفاده از نوار درب سرقت ۲۰۶ (یا همان تقویت کمان درب ۲۰۶) است که با نصب این قطعه بر روی خودرو فاصله موجود بین در و بدنه اتومبیل را پر می کند و مانع خم شدن آن توسط سارقان می شود که این قطعه را می توانید از بازار تهیه نمایید.

نوار درب سرقت ۲۰۶ و رانا

راه حلی برای جلوگیری از سرقت ضبط هیچ خودرویی حتی ضبط ۲۰۶ از دست سارقان وجود ندارد، قفل پنل ۲۰۶ یکی از راهکارهایی است که شاید بتواند مانعی باری سارقان حرفه ای باشد. قفل پنل ضبط ۲۰۶اما راهکار مطمئنی که می‌توان پیشنهاد کرد این است که سیستم های صوتی با ارزش بالا را روی ماشینتان نصب نکنید و یا حداقل بیمه بدنه برای خودرویتان تهیه کنید که در زمان به سرقت رفتن ضبط تان بتوانید خسارتتان را جبران کنید.

سرقت پراید

سرقت پراید

بر اساس اعلام معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی کشور بیشترین نرخ سرقت خودرو  در سال های گذشته مربوط به خودرو پراید و پژو می باشد که حتی علی رغم بالا بردن ضریب امنیت خودروها همچنان میزان سرقت خودروهایی از قبیل پراید و پژو از علاقه مندی های سارقین اتومبیل می باشد. مخصوصا پراید های قدیمی و فاقد سیستم ایمبولایزر (مدل های قبل از ۸۵) بهترین انتخاب برای دزدی در کشورمان هستند و بالاترین آمار سرقت را به خود اختصاص داده اند. از پارک کردن این دسته از خودروها در محیط فاقد نگهبان خودداری کنید و سعی کنید در مواقع لزوم نیز یکی از قطعات مهم خودرو در سیستم برق رسانی را از کار بیاندازید.  همه راهکارهای مختلفی که برای مقابله با سرقت اندیشیده شده‌اند متاسفانه نتوانسته‌اند میزان سرقت را کاهش دهند. اینجاست که داشتن بیمه بدنه پراید توجیحی مناسب برای جلوگیری از سرقت خودرو پراید است.

 

چند راهکار برای جلوگیری از سرقت خودرو و یا قطعات آن

راه های جلوگیری از سرقت

استفاده از دزد گیر و لوازم الکترونیک بازدارنده

یکی از رایج ترین ابزارهای ایمنی خودرو در مقابل سرقت استفاده از دزدگیر است که با فعال بودن دزدگیر هرگونه دستکاری روی در، کاپوت، صندوق صدای آژیر دزدگیر بلند می‌شود. مدل‌های مختلف برای دزدگیر خودرو طراحی شده که سیستم های محافظی مختلفی را دارند که شما می‌توانید با تهیه سیستم‌های دزدگیر به روز ریسک به سرقت رفتن خودرویتان را کاهش دهید. به عنوان مثال یکی از مدل های پرطرفدار دزدگیر، مدلی است که روی ریموت آن یک نمایشگر کوچک طراحی شده و در هنگام سرقت علاوه‌ بر به صدا در آمدن آژیر خودرو، آژیر و ویبره ریموت نیز فعال می‌شود و حتی روی نمایشگر باز بودن هر کدام از در‌ها را نمایش می‌دهد.


مطلب مرتبط:‌ راهنمای گم شدن بیمه بدنه و شخص ثالث


قفل پدال

به گفته فروشندگان وسایل جانبی خودرو قفل فرمان کاملا قابل باز کردن است و تنها با کندن غربیلک فرمان و جایگزین کردن غربیلک دیگر به جای آن می توان قفل فرمان را به راحتی باز کرد که انجام چنین کاری برای دزدان حرفه ای مثل آب خوردن است و ما شاهد خبرهای سرقتی هستیم که علی رغم داشتن قفل فرمان دزدیده شده اند. اما از این جهت می گویند که قفل پدال بهتر است چون که سارق مجبور است بنشیند و دید کافی نسبت به بیرون ماشین ندارد تا در صورت آمادن صاحب ماشین سریعا فرار کند و تنها مزیت دیگر آن به تاخیر افتادن باز کردن قفل پدال است.

 

قفل چرخ

یکی دیگر از راهکارهای ایجاد امنیت برای خودرو استفاده از قفل چرخ است. استفاده از قفل چرخ شاید بتواند محافظی برای جلوگیری از به سرقت رفتن رینگ و لاستیک خودرو باشد.

 

سوئیچ مخفی راهکاری امن برای جلوگیری از سرقت ماشین

یکی از راهکار های تخصصی و شاید قدیمی مقابله با سرقت خودرو داشتن سوئیچ مخفی برای خودرو است. همانطور که از نام آن پیداست، در سوئیچ مخفی کاربر سیستمی را در خودروی خود ایجاد می‌کند که بدون آن امکان روشن کردن خودرو وجود نخواهد داشت. اغلب افراد در خودرو‌های قدیمی سوئیچی را به صورت مخفی در بخشی از خودرو قرار می‌دادند که با قطع کردن آن برق رسانی به سیستم احتراق یا همان کوئل قطع می‌شد و دیگر سارق نمی‌توانست خودرو را روشن کند و البته چون این سوئیچ نیز مخفی است، نمی‌توانست آن را بیابد. اما در خودرو‌های امروزی پیچیدگی‌های زیادی در بخش الکترونیک خودرو وجود دارد و شاید چندان درست نباشد که سیم‌کشی جدیدی را برای ایجاد سوئیچ مخفی انجام دهید اما می‌توانید به سراغ جعبه فیوز خودرو خود بروید و فیوز مربوط به بخش سوخت رسانی و یا کوئل را خارج کنید تا در نتیجه آن خودرو دیگر روشن نشود و بدون شک سارق نیز وقت کافی برای عیب یابی خودرو نخواهد داشت و عملا موفق به سرقت خودرو نخواهد بود.


بیشتر بخوانید: راهکارهای خرید بیمه بدنه ارزان


سیستم جی پی اس

به سرقت رفتن خودرو

یکی از روش هایی که به شما کمک می کند تا خودروی دزدیده شده خود را پیدا کنید، استفاده از دستگاه های ردیاب جی پی اس ماشین است. ردیاب های جی پی اس ماشین می تواند مکان دقیق خودروی دزدیده شده را در هر لحظه به شما اطلاع دهند و به شما در پیدا کردن آن کمک کنند. اطلاعات خروجی از ردیاب خودرو به پلیس این امکان را می دهد که خودرو را ردیابی کند و ماشین دزدیده شده را در کمترین زمان به شما بازگرداند.

قفل درب کاپوت

از دیگر موارد سرقتی دیگر سرقت باطری، کامپیوتر و ادوات دیگر است که با داشتن قفل درب کاپوت می توانید مانع از باز شدن کاپوت ماشین خود شوید. قفل کاپوت به صورتی طراحی شده که حتی اگر اهرم باز کننده کاپوت که داخل کابین خودرو قرار داد توسط سارقین کشیده شود درب باز نمی‌شود، چون قفل مربوطه از جلوی کاپوت آزاد شود تا اجازه بازکردن درب کاپوت داده شود. بنابراین با این قفل نیز می‌توانید یک قدم به جلوگیری از سرقت خودرو نزدیک‌تر شوید.

 

سایر روش‌های پیشگری از سرقت خودرو

سرقت خودرو

علاوه بر روش های گفته شده فوق، رعایت نکات زیر برای پیشگیری از سرقت ماشین بسیار مهم هستند:

  • سعی کنید خودرویتان را در مکان های خلوت پارک نکنید، در مکان های شلوغ مقابل مغازه و جاهای پررفت و آمد سارقان سراغ ماشین شما نمی‌آید.
  • اگر ماشین جدید خرید کرده اید حتما قفل درب‌ها  و صندوق خودرو را عوض کنید
  • سعی کنید لوازم و اشیای گران بها و حتی کیف و مدارک  و…. را داخل ماشین و در مقابل دید دیگران نگذارید
  • هنگام خرید خودرو، سوئیچ یدک را حتما از فروشنده تحویل بگیرید
  • زمانی که می خواهید خودرو را ترک کنید از بسته بودن در‌ب‌ها و بالا بودن شیشه‌ها مطمئن شوید

 

راهکار نهایی: خرید بیمه بدنه با پوشش سرقت

با وجود رعایت همه نکات ایمنی و حتی با استفاده از دزدگیر و قفل و … سارقان همیشه راهی برای به سرقت بردن ماشین دارند. مخصوصا خودرو هایی که پارکینگ ندارند و مجبورند ماشین را در خیابان و کوچه پارک کنند از مواردی هستند ریسک سرقت بالایی را دارند. حال اگر ماشین شما و یا حتی لوازم آن به سرقت برود بیمه بدنه می تواند بهترین گزینه برای جبران خسارت شما باشد.
بیمه بدنه دارای دو نوع پوشش سرقت کلی و سرقت جزئی می باشد. در پوشش سرقت کلی اگر ماشین‌تان به سرقت رفت در صورت پیدا نشدن، شرکت بیمه به‌اندازه ارزش خودروی‌تان به شما خسارت پرداخت می‌کنند. اگر یکی از قطعات فابریک یا غیر فابریک خودروی شما به سرقت برود، در بیمه بدنه پوشش سرقت درجا خسارت آن را به شما می‌پردازد. پرداخت خسارت بابت سرقت درجا لوازم فابریک و غیر فابریک یک سقف مشخص‌ شده‌ای برای هر شرکت بیمه‌گر دارد که در روی بیمه نامه شما با ارزش مشخص شده درج شده است.

اگر لوازم دیگر ماشین تان از قبیل ضبط، لاستیک و رینگ و … به سرقت رفت با داشتن پوشش سرقت جزئی شرکت بیمه خسارت آن قطعه را با توجه به شرایط بیمه نامه بدنه شما به شما پرداخت می کند. این نکته را فراموش نکنید که فرانشیز پرداخت خسارت سرقت در شرکت های مختلف بیمه متفاوت است که می توانید در زمان خرید میزان فرانشیز بیمه بدنه در شرکت های مختلف بیمه را حتما مقایسه کنید.

برای خرید بیمه سرقت حتما باید بیمه بدنه برای خودرویتان خریداری نمایید، برای خرید  بهترین بیمه بدنه می توانید فرم بیمه بدنه را از طریق لینک زیر در سایت بیمه تایم تکمیل کنید، کارشناسان بیمه تایم با شما تماس گرفته و قیمت بیمه بدنه را از هر شرکت بیمه که مد نظر شما باشد را ارائه می کند. البته برای تهیه بهترین بیمه بدنه شما می توانید از مشاوره قبل از خرید کارشناسان بیمه تایم استفاده کنید تا با همه شرایط بیمه های بدنه شرکت‌های بیمه آشنا شوید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۸ / ۵. تعداد رای ۸

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر