بیمه تایم

بیمه عمر چیست؟ مزایا و معایب و شرایط بیمه عمر

۴.۵
(۳۷)

بیمه عمر یکی از انواع بیمه نامه‌های اشخاص می‌باشد که سرمایه گذاری و پوشش‌های بیمه‌ای را برای فرد بیمه شده را همراه دارد. روند این بیمه نامه برای یک بازه طولانی بوده که فرد بیمه شده می‌تواند از همه مزایای این بیمه نامه در طول داشتن آن استفاده کرده و برای زمانی که اتفاقی برای فرد بیمه شده بیافتد چه در زمان بیماری و چه در زمان ازکارافتادگی، فوت و یا حتی در زمان بازنشستگی حامی برای خانواده بیمه شده باشد.
در این نوشته برآنیم که پاسخ کلی درباره بیمه عمر چیست و چه مزایای دارد را به زبان ساده بیان کنیم و مهمترین شرایط بیمه عمر مثل پوشش‌ها، امکانات پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، شرایط دریافت وام و … را بررسی کنیم.

 

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر یکی از روش‌های سرمایه گذاری است که علاوه بر مزایایی که دارد، پوشش‌های بیمه‌ای را نیز ارائه می‌کند،شرکت‌های بیمه این بیمه نامه را در طرح‌های مختلف ارائه می‌کنند که می‌توانید با مقایسه پوشش‌ها و سرمایه گذاری این بیمه نامه در بیمه تایم بهترین بیمه عمر را خریداری نمایید.

نکات مهم خرید بیمه عمر :

 • خرید بیمه عمر به دلیل سرمایه گذاری امن در این بیمه نامه
 • خرید بیمه عمر برای داشتن پوشش‌های بیمه ای
 • خرید بیمه عمر برای دریافت بازنشستگی و مستمری
 • خرید بیمه عمر به علت مزایای مالی این بیمه نامه
 • خرید این بیمه نامه در جهت داشتن حمایت از خانواده برای زمانی که نیستیم

انواع بیمه عمر

بیمه عمر انواع مختلفی دارد که با توجه به پوشش‌های این بیمه نامه می‌تواند این بیمه نامه را در چند دسته بندی کلی بررسی کرد:

بیمه عمر مختلط پس‌انداز (بیمه عمر و سرمایه گذاری)

این بیمه نامه در کنار سرمایه گذاری، پوشش‌های بیمه‌ای را نیز برای بیمه گزاران ارائه می‌‌نماید. پوشش‌های بیمه عمر مختلط قابل توجه می‌باشد و بیمه شده‌ها می‌توانند در طول مدت داشتن بیمه نامه عمر از این پوشش‌ها استفاده نمایند. انواع بیمه عمر مختلط به ترتیب زیر می‌باشد:

 • بیمه‌‌‌ عمر و ‌‌سرمایه‌گذاری
 • بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با کاهش‌ ‌‌حق‌بیمه‌ در سال‌‌های‌ اول‌
 • بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ فوت
 • بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ حیات‌
 • بیمه‌‌نامه‌ پس‌ انداز با حق‌ انتخاب

بیمه مستمری

بیمه مستمری از جمله طرح‌های جذاب در بیمه نامه های عمر می‌باشد که بیمه شده‌ها می‌توانند در پایان مدت بیمه نامه مستمری ماهانه و یا سالانه دریافت نمایند. بیمه مستمری طرح‌های مختلف دارد که بیمه گزار می‌تواند از هر کدام از طرح‌هارا انتخاب و خریداری نمایند:

 • بیمه مستمری فوری یا آنی
 • بیمه مستمری با فاصله
 • بیمه مستمری با برگشت حق بیمه

بیمه بازنشستگی

یکی از طرح‌های جدید که شرکت های بیمه در جهت تامین خواسته‌های بیمه ای بیمه گزاران ارائه کرده بیمه بازنشستگی می‌باشد. بیمه بازنشستگی به صورت مادام العمر و یا برای مدت زمان مشخص ارائه می‌شود که بیشتر افراد و شرکت‌ها این بیمه نامه را به صورت بیمه مکمل بازنشستگی خریداری می‌کنند. داشتن حقوق بازنشستگی بیمه عمر در کنار حقوق بازنشستگی هر فرد می‌تواند کمک شایانی برای وی باشد.

 بیمه تمام عمر

بیمه تمام عمر، در این بیمه نامه اگر فرد بیمه شده در طول داشتن بیمه نامه فوت نماید، سرمایه فوت به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌شود. مدت زمان خاصی برای بیمه نامه تمام عمر وجود ندارد و در طول داشتن بیمه نامه تحت پوش این بیمه نامه می‌باشد و با فوت فرد سرمایه فوت به ذینفعان وی پرداخت می‌شود.

بیمه عمر مانده بدهکار

این بیمه نامه در جهت حمایت از افرادی می‌باشد که وام بانکی دارند و اگر در زمان بازپرداخت اقساط وام اتفاقی برای فرد بیمه شده بیافتد شرکت بیمه بازپرداخت حق بیمه  به بانک را انجام می دهد.

بیمه عمر زمانی

این بیمه نامه با نام بیمه عمر به شرط فوت هم ارائه می‌شود. در این بیمه نامه اگر فردی در طول داشتن مدت بیمه نامه فوت نماید سرمایه فوت به ذینفعان پرداخت می‌شود و اگر هم در پایان مدت بیمه نامه فرد بیمه شده در قید حیات باشد هیچ مبلغی به عنوان اندوخته و یا سرمایه فوت به فرد برگشت داده نمی‌شود.

بیمه عمر انفرادی و مشترک

طرح‌های بیمه عمر به صورت انفرادی و مشترک برای همه افراد قابل انجام می‌باشند. در بیمه نامه عمر مشترک بیمه گزار با پرداخت یک حق بیمه، پوشش‌های یکسان برای بیمه شده اول و دوم را برای هر دو نفر ارائه می‌نماید.

بیمه عمر گروهی

بیمه عمر گروهی به صورت بیمه نامه هایی می‌باشد که ادارات و سازمان ها می‌توانند به صورت کسر از حقوق برای کارکنان خود انجام دهند. با توجه به این که پرداختی‌ بیمه نامه‌های گروهی به صورت ماهانه است می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد باشد.

 

دلایل خرید بیمه عمر

با توجه به مزایا و شرایطی که بیمه نامه عمر دارد، همه افراد با هدف‌های مختلفی این بیمه نامه را خریداری می‌کنند، هر بیمه عمر در هر شرکت بیمه دارای مزایا و برتری‌هایی است که با توجه به انتخاب بیمه گزاران می‌توانند هر کدام از بیمه نامه‌های زیر را خریداری نمایند.

 • خرید بیمه عمر به دلیل سرمایه گذاری امن در این بیمه نامه
 • خرید بیمه عمر به دلیل داشتن پوشش های بیمه ای
 • خرید بیمه عمر به دلیل دریافت بازنشستگی و مستمری
 • خرید بیمه عمر به علت مزایای مالی این بیمه نامه

 

نحوه محاسبه بیمه عمر و سرمایه گذاری

در محاسبه بیمه عمر با توجه به نوع بیمه نامه خریداری شده عوامل مختلف تاثیر گذاری می‌باشند، از جمله موارد تاثیر گذار در محاسبه بیمه عمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن بیمه شده

سن فرد بیمه شده، در محاسبه بیمه عمر بسیار مهم می‌باشد. هر چه سن فرد بیمه شده بیشتر باشد ریسک بیمه نامه عمر هم بالاتر می‌باشد. البته با توجه به امید زندگی هر کشوری بازه سنی‌های مختلف ریسک‌های متفاوتی را در محاسبه بیمه عمر خواهند داشت.

مدت بیمه نامه 

مدت پرداخت حق بیمه رابطه مستقیم با روال سرمایه گذاری بیمه نامه دارد، هر چه مدت پرداخت حق بیمه بیشتر باشد سرمایه گذاری تشکیل شده در بیمه نامه ارشمند تر میشود.

شغل بیمه شده 

ریسک شغلی فرد بیمه شده می‌تواند در محاسبه بیمه عمر تاثیر بسیاری داشته باشد چه بسا برخی از مشاغل به علت ریسک شغلی بالا نمی توانند بیمه نامه عمر داشته باشند.

سبک زندگی و ورزشی

داشتن فعالیت های پرخطر ریسک بیمه عمر شما را بالا برده و می تواند بر ضریب تعیین ریسک بیمه نامه شما تاثیر گذار باشد. داشتن زندگی سالم ارزش بیمه نامه شما را دو چندان می کند.

هزینه‌های اداری بیمه نامه

هزینه‌های صدور بیمه که توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شوند نیز روی مبلغ نهایی سرمایه گذرای بیمه نامه تاثیر دارند. مانند هزینه‌های اجرایی، کارمزد صدور و …

شرایط سلامتی بیمه شده

بر اساس شرایط بیمه عمر فرد بیمه شده در هر سنی باید در سلامت کامل جسمی و ذهنی باشد، اگر مواردی به دلیل سابقه بیماری یا حادثی داشته باشید باید موارد را به شرکت بیمه اطلاع دهد.

سابقه سلامتی خانوادگی بیمه شده

برای تعیین ریسک فرد بیمه شده گاها، سوالاتی درباره سلامتی فرد بیمه شده و سابقه بیماری وی به صورت سابقه سلامتی خانوادگی وی پرسیده می‌شود که در تعیین ریسک این بیمه نامه تاثیر گذار می‌باشد.

مصرف سیگار و دخانیات و سایر موارد 

کشیدن سیگار، حتی تعداد نخ های سیگار مصرفی در محاسبه ریسک بیمه عمر ، فرد بیمه شده تاثیر گذار می‌باشد.

 

مزایای بیمه عمر

مزایای بیمه عمر و سرمایه گذاری

مزایایی که بیمه عمر و سرمایه گذاری برای بیمه گزاران خود ارائه می‌کند را می‌توان به ترتیب زیر بیان کرد:

پوشش‌های بیمه عمر

پوشش‌های ارزنده بیمه ای که این بیمه نامه ارائه می‌کند می‌تواند برای بیمه گزار و بیمه شده بسیار ارزشمند باشد، مهمتر از همه این که پوشش‌های بیمه عمر فقط در محدوده جغرافیایی ایران نبوده و اگر اتفاقی در هر نقطه از جهان برای فرد بیمه شده بیافتد که تحت پوشش بیمه عمر باشد با این بیمه نامه قابل پرداخت می‌باشد.

داشتن پوشش بیمه عمر در سراسر جهان

اگر بیمه عمر دارید و خارج از ایران زندگی می کنید هم می‌توانید از همه پوشش‌های این بیمه نامه با توجه به شرایط درج شده استفاده نمایید.

سرمایه گذاری امن

سرمایه گذاری در بیمه عمر یکی از امن‌ترین گزینه‌ها در سرمایه گذاری می‌باشد. بیمه عمر با توجه به سود تضمین و سود مشارکت می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها در زمینه سرمایه گذاری باشد.

انتخاب روش پرداخت حق بیمه توسط بیمه گزار

هر فرد بیمه شده می‌تواند به انتخاب خود روش پرداخت حق بیمه را به صورت ماهانه، سالانه، شش ماهه و یا ۴ قسطی پرداخت نماید.

معافیت مالیاتی بیمه عمر

از مهم‌ترین ویژگی‌های بیمه عمر معاف بودن این بیمه‌نامه از پرداخت مالیات می‌باشد، سرمایه‌ای که برای ذینفعان می‌باشد و یا اندوخته بیمه نامه که برای فرد تشکیل می‌شود نیز بر اساس ماده ۱۳۶ قانون مالیات‌‌های مستقیم، سرمایه بیمه عمر و همچنین اندوخته حاصل از ‌‌سرمایه‌گذاری‌‌های صورت گرفته، تماما از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

امکان تغییر بیمه گزار در طول مدت بیمه نامه

در بیمه عمر این امکان وجود دارد که بیمه گزار بیمه نامه به علت فوت و یا دلایل دیگر تغییر کند اما امکان تغییر بیمه شده در بیمه عمر وجود ندارد.

تعیین ذینفعان بیمه نامه به انتخاب بیمه گزار

در بیمه عمر بیمه گزار این امکان را دارد که ذینفعان بیمه نامه را مشخص نماید و یا حتی در طول داشتن بیمه نامه ذینفعان خود را تغییر دهد.

منعطف بودن میزان حق بیمه پرداختی برای بیمه عمر و سرمایه گذاری

با توجه به شرایط بیمه عمر، این بیمه نامه بسیار منعطف بوده و برخی از گزینه‌های این بیمه  نامه را می‌توان در طول مدت داشتن این بیمه  نامه تغییر داد از جمله میزان حق بیمه، نحوه پرداخت، تعداد اقساط، میزان و تعداد پوشش‌ها  و … .

امکان فسخ بیمه عمر

بیمه گزار می‌تواند در هر زمان که بخواهد بیمه نامه را فسخ کرده و ارزش بازخریدی بیمه نامه خود را بر اساس مبلغ درج شده در جدول بیمه نامه دریافت نماید.

دریافت وام بدون نیاز به ضامن

سرمایه گذاری که در بیمه نامه عمر شکل می‌گیرد، به عنوان یک سرمایه و دارایی در دسترس بیمه گزار است و وی می‌تواند در صورت نیاز درصدی از اندوخته خود را وام بگیرد. وام این بیمه نامه نیاز به ضامن ندارد  و در زمان دریافت وام پوشش‌های بیمه نامه همچنان برای فرد برقرار می‌باشد.

دریافت سود تضمین و مشارکت

یکی از مزایای مهم بیمه عمر، دریافت سود مشارکت به همراه سود تضمینی بیمه نامه می‌باشد. سود مشارکت هر سال در پایان سال مالی توسط شرکت های بیمه محاسبه و اعلام می‌شود.

امکان بازخرید بیمه نامه زودتر از مدت پایان بیمه نامه

بازخرید بیمه نامه، یکی از مزایای بیمه عمر است که هر فرد بیمه شده می‌تواند در هر سال بیمه‌ای با ارسال درخواست بارخریدی اقدام به بازخرید بیمه نامه و دریافت ارزش بازخریدی بر اساس تعهدات بیمه نامه می‌باشد.

دریافت سرمایه بیمه نامه به صورت یکجا یا به صورت مستمری

در پایان بیمه نامه عمر، همه بیمه گزاران می‌توانند به انتخاب خود سرمایه بیمه نامه را یکجا دریافت کرده و یا در شرکت‌‌هایی که این امکان وجود داشته باشد اندوخته را تبدیل به مستمری نمایند.

تعریف روش پرداخت بیمه عمر توسط بیمه گزار

در بیمه عمر امکان تعریف روش پرداخت به صورت ماهانه، شش ماهه و سالانه و ۴ قسطی وجود دارد.

تبدیل بیمه نامه به ضمانت نامه

با توجه به مزایای بیمه نامه و با توجه به مزایای بیمه عمر امکان تبدیل بیمه عمر به ضمانت نامه بانکی وجود دارد.

پوشش‌های بیمه عمر

پوشش سرمایه فوت به هر علت

در واقع اصلی ترین پوشش بیمه عمر‌، سرمایه فوت به هر علت می‌باشد. میزان سرمایه فوت بر اساس حق بیمه پرداختی ماهانه و سالانه  هر فرد محاسبه می‌شود و در جدول بیمه عمر قابل مشاهده می‌باشد. در صورت فوت عادی فرد بیمه شده سرمایه فوت عادی به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌­شود.

پوشش فوت حادثه

این پوشش برای زمانی است که اگر فرد در اثر حادثه فوت نماید، شرکت بیمه چند برابر سرمایه فوت عادی به همراه اندوخته بیمه نامه به ذینفعان بیمه عمر پرداخت می­‌شود. بر اساس مصوبه جدید در برخی از شرکت‌های بیمه سقف خاصی برای پوشش سرمایه فوت  وجود ندارد و با پرداخت حق بیمه بالاتر می‌توانید پوشش بیشتری هم داشته باشید.

پوشش از کارافتادگی

این پوشش از جمله پوشش‌هایی می‌­باشد که فقط برخی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌کنند و  در این پوشش بیمه شده در صورتی که از نظر شرکت بیمه از کارافتاده اعلام شود، تا پایان قرارداد بیمه‌­ای از پرداخت حق بیمه معاف شده و شرکت بیمه بر اساس شرایط بیمه نامه حق بیمه را خودش پرداخت می‌­کند و مبلغی را به عنوان سرمایه از کارافتادگی به وی پرداخت می‌کند. برای استفاده از پوشش از کارافتادگی فرد باید شاغل بوده و بالای ۱۸ سال باشد.

شرایط بیمه عمر برای پوشش هزینه‌های پزشکی و نقص عضو

این پوشش هم توسط برخی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود و با داشتن این پوشش اگر بیمه شده در طول داشتن بیمه عمر در اثر حادثه مجبور به بستری و یا نقص عضو شود می‌تواند از این پوشش استفاده کند. میزان سقف این پوشش بر اساس ضریبی از سرمایه فوت عادی بوده و در شرکت‌های مختلف سقف مبلغی متفاوتی را دارد.

پوشش بیماری در بیمه عمر

در این پوشش هزینه درمان برای ۵ بیماری خاص پرداخت می‌شود. منظور از بیماری‌های خاص در بیشتر شرکت‌های بیمه، پنج بیماری سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان است. البته برخی شرکت‌ها تعداد بیماری های بیشتری را پوشش می‌دهند از جمله بیمه عمر اندوخته دار امید کارآفرین، بیمه عمر سامان که تا ۳۲ بیماری در این بیمه نامه‌ها تحت پوشش می‌باشد.

پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه در اثر از کارافتادگی کامل

این پوشش مربوط به افرادی است که در دامنه سنی ۱۸ تا ۵۵ سال قرار دارند و شاغل هستند می‌باشد. در صورتی که افراد در این دامنه سنی دچار از کارافتادگی دایم شوند، از پرداخت حق بیمه به طور کامل معاف می‌شوند. این پوشش تکمیلی شامل حال افراد دانشجو، سرباز، بازنشسته و خانه دار نمی‌شود و فقط افرادی که در اجتماع دارای شغل با ماهیت استخدامی و فعالیت در یک بنگاه اقتصادی هستند، می‌توانند در صورت بروز حادثه از چنین پوشش بیمه‌ای استفاده کنند.

پوشش‌­های­ اضافی بیمه عمر

در بیمه عمر تنها سرمایه  فوت تحت پوشش بوده و داشتن سایر پوشش‌ها برای فرد اختیاری است و هر فرد می‌تواند به درخواست خود هر کدام از پوشش‌های زیر را به بیمه نامه عمر خود اضافه نماید.

 • پوشش غرامت بستری در بیمارستان
 • پوشش خطرات اضافی از قبیل سیل و زلزله و آتشفشان
 • پوشش ورزش های رزمی و پر خطر

شرکت‌های برتر برای مقایسه بیمه عمر

مزایای بیمه عمر کارآفرین

بیمه عمر کارآفرین یکی از برترین انواع بیمه عمر در بین شرکت‌های بیمه می‌باشد که از سال ۱۳۸۵ انواع بیمه عمر مختلف را به بیمه گزاران ارائه نموده است. برخی از مزایای بیمه عمر کارآفرین به ترتیب زیر می‌باشد:

 • ارائه طرح امید بازنشستگی به صورت بازنشستگی مادام العمر
 • داشتن پوشش امراض برای ۳۲ بیماری
 • ارائه پوشش های بیمه عمر با سقف تعهدات بالا
 • داشتن پوشش معافیت از پرداخت
 • ارائه بیمه عمر بر اساس طرح‌های جدید بیمه ای (اندوخته دار امید کارآفرین)
 • امکان دریافت وام، برداشت از اندوخته، واریز به اندوخته و … به صورت آنلاین

مزایای بیمه عمر پاسارگاد

بیمه عمر پاسارگاد یکی از پرفروشترین بیمه‌های عمر در بین شرکت بیمه می‌باشد. بیمه عمر پاسارگاد مزایا و معایبی دارد که دارندگان بیمه عمر می‌توانند از مزایای بیمه عمر پاسارگاد استفاده نمایند:

 • امکان دریافت وام بدون نیاز به ضامن
 • ارائه پوشش بیمه تکمیلی SOS رایگان
 • ارائه پوشش بیمه تکمیلی به دارندگان بیمه های عمر پاسارگاد
 • ارائه پوشش امراض خاص
 • ارائه پوشش آتش سوزی مسکونی
 • امکان ارائه پوشش برای آتش فشان و زلزله
 • داشتن پوشش معافیت از پرداخت
 • ارائه تخفیفات مختلف در انواع بیمه نامه دیگر

مزایای بیمه عمر سامان

یکی از چند شرکت برتر ارائه دهنده بیمه نامه‌های عمر، بیمه عمر سامان می‌باشد، از جمله مزایای بیمه عمر سامان را می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پرداخت میانگین سود مشارکتی بالا در چند سال گذشته
 • امکان ارائه پوشش برای تعداد امراض بیشتر علاوه بر امراض خاص تحت پوشش بیمه نامه های عمر از جمله ام اس، الزایمر، گرفتگی رگ کرونر قلب و ….
 • امکان پرداخت مستمری بعد از اتمام مدت قرارداد
 • امکان برداشت از اندوخته بعد از سال دوم بیمه نامه تا ۱۰۰ درصد اندوخته
 • امکان برخورداری از تمامی مزایای بیمه عمر

مزایای بیمه عمر معلم

بیمه گزاران بیمه نامه های عمر معلم می‌توانند از همه مزایای بیمه عمر معلم استفاده نمایند. از جمله مزایای بیمه عمر معلم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت وام بدون ضامن
 • امکان برداشت از اندوخته بیمه عمر
 • ارائه تمامی پوشش های بیمه عمر
 • امکان تغییر ذینفع بیمه نامه
 • امکان تغییر حق بیمه و مدت بیمه نامه
 • و تمامی مزایای بیمه نامه عمر

مزایای بیمه عمر ایران

شرکت بیمه ایران نیز همانند سایر شرکت‌های بیمه، بیمه نامه های عمر را ارائه می‌نماید که دارندگان بیمه نامه‌های عمر می‌توانند از همه مزایای بیمه نامه عمر ایران استفاده نماید.

مزایای بیمه عمر آسیا

شرکت بیمه آسیا طرح‌های مختلفی را در بیمه نامه‌های عمر ارائه می‌نماید که همه دارندگان بیمه نامه های عمر می‌توانند از همه مزایای بیمه عمر آسیا استفاده نمایند.

شرایط بیمه عمر

شرایط بیمه عمر پس انداز و سرمایه گذاری

بیمه گزار بیمه عمر

بیمه گزار شخص حقوقی و یا حقیقی است که با پذیرش شرایط عمومی و خصوصی درخواست انجام بیمه نامه برای فرد بیمه شده را دارد و حق بمیه را پرداخت می نماید.

بیمه شده بیمه عمر

شخص حقیقی است که فوت یا حیات او شرط بیمه نامه می‌باشد.

ذینفع بیمه نامه عمر

شخص یا اشخاصی هستند که نام آن ها به عنوان ذینفع در بیمه نامه درج شده است و مزایای فوت یا حیات بیمه شده متعلق به وی می‌باشد.

ارزش بازخریدی

درصدی از اندوخته صندوق بیمه نامه عمر می باشد که بیمه گزار می‌تواند قبل از سررسید بیمه نامه به آن دسترسی داشته باشد.

مبلغ حق بیمه

شما می­‌توانید با هر مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه در بیمه عمر را شروع کنید، حداقل و حداکثر مبلغ ماهیانه و سالانه حق بیمه عمر توسط خود فرد مشخص می‌­شود.

شرایط  پرداخت حق بیمه عمر

حق بیمه به تقاضای بیمه گزار می‌تواند با اقساط شش ماهه، سه ماهه، سالانه و یا ماهانه پرداخت شود. البته پرداخت حق بیمه سالانه از لحاظ سوددهی بسیار بهتر می‌باشد.

مدت بیمه نامه

بیمه عمر، بیمه نامه‌ای بلند مدت است و هر فرد می‌تواند بین ۵ تا ۳۰ سال این بیمه نامه را داشته باشد. البته تقریبا در همه شرکت‎های بیمه‌ای سن بیمه شده به علاوه تعداد سال‌های بیمه‌ای نباید بالاتر از ۷۰ سال باشد.

امکان دریافت وام بدون نیاز به ضامن

دریافت وام بدون نیاز به ضامن از مزایای بیمه عمر می‌باشد، هر فردی در هر شرکت بیمه ای می‌تواند بعد از پایان سال دوم اقدام به دریافت ۹۰ درصد از اندوخته بیمه عمر خود را وام دریافت کند.

 افزایش سرمایه فوت

میزان سقف سرمایه فوت بیمه عمر در همه شرکت های بیمه به هر تعداد بیمه نامه برای هر فرد تا سقف ۵ میلیار تومان افزایش یافته است. هر فرد بیمه شده می تواند تا این مبلغ سرمایه فوت از شرکت های مختلف بیمه نامه عمر داشته باشد.

شرایط سنی ثبت نام بیمه عمر

هر فرد بیمه شده از بدو تولد تا سن ۷۰ سالگی می تواند بیمه نامه عمر داشته باشد. مجموع سن فرد بیمه شده و مدت بیمه نامه نباید بالاتر از ۷۰ سال باشد. مدت بیمه نامه هم می تواند بین ۵ تا ۳۰ سال باشد.

دریافت اندوخته بیمه نامه به صورت یکجا یا مستمری

در پایان مدت بیمه نامه فرد بیمه شده می تواند اندوخته سرمایه گذاری شده در بیمه نامه را به صورت یکجا دریافت نماید و یا در برخی از شرکت ها به صورت مستمری و بازنشستگی دریافت نماید.

بیماری‌های تحت پوشش در بیمه عمر

در بیمه نامه‌های عمر ۵ دسته بیماری، سکته قلبی و مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان تحت پوشش قرار می‌گیرد. هر گونه عارضه جسمی و یا اختلال در اعضای مختلف بدن بر اساس تشخیص پزشک معتمد شرکت بیمه و ارائه مدارک پزشکی مشخص می‌شود. میزان تعهدات شرکت بیمه برای هر کدام از بیماری‌های بالا بر اساس ضریبی از سرمایه فوت بیمه نامه عمر هر فرد محاسبه می‌شود. سقف تعهدات شرکت‌های بیمه در بخش بیماری‌ها متفاوت می‌باشد. البته دانستن چند نکته در این پوشش مهم می‌باشد:

 • سن بیمه شده در پوشش بیماری‌ها: در تمامی شرکت‌های بیمه شرایط سنی خاصی برای بیمه شده در نظر گرفته می­‌شود. در بیشتر شرکت‌ها برای داشتن این پوشش حداقل سن بیمه شده ۲۰ سال و حداکثر ۵۹ سال می‌باشد.
 • دوره انتظار استفاده از پوشش بیماری‌ها: برای استفاده از پوشش بیماری‌ها دوره انتظار سه ماهه پس از تاریخ شروع این پوشش می‌باشد که اگر منشا بیماری‌های تحت پوشش و یا ابتلای بیمه شده به این بیماری دارای دوره مدت انتظار می‌باشد. در صورت عدم داشتن حسن نیت در بیان سلامتی خسارت دهی این پوشش‌ها باطل می‌شود.

شرایط سود دهی بیمه عمر

سود تضمین بیمه عمر: میزان سود تضمینی در واقع تضمین شرکت‌های بیمه برای بیمه نامه‌های عمر است، به طور مثال در  سال ۹۷ ، میزان سود تضمینی برای بیمه نامه‌های عمر در همه شرکت‌های بیمه برای ۲ سال اول ۱۶ درصد، برای ۲ سال بعد ۱۳ درصد و برای سال های آتی ۱۰ درصد می‌باشد.

سود تضمین بیمه‌های عمر در همه شرکت‌های بیمه یکسان می‌باشد.

سود مشارکتی بیمه عمر: میزان سود مشارکتی بیمه عمر در شرکت‌های بیمه متفاوت می­‌باشد. سود مشارکتی در واقع ۸۵ تا ۹۰ درصد از سود سرمایه گذاری شرکت‌های بیمه می‌باشد که هر ساله شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران خود پرداخت می‌کند.

 

 

بیمه عمر چه خساراتی را پوشش نمی‌دهد؟

در بیمه نامه عمر نیز همانند سایر رشته های بیمه ای مواردی هستند که جز استثنائات بیمه عمر می‌باشد و در این بیمه نامه تحت پوشش قرار نمی‌گیرند و در صورت خسارت مبلغی به وی و ذینفعان بیمه عمر پرداخت نمی‌شود، استثنائات بیمه عمر به ترتیب زیر می‌باشد:

 • جنگ

همه رشته‌های بیمه‌ای در همه شرکت‌ها ریسک جنگ را به دلیل داشتن عوارض و خسارات متفاوت تحت پوشش بیمه عمر قرار نمی‌دهند. البته اگر فردی دارای بیمه باشد و در کشوری که درگیر جنگ است فوت کند، ذی‌نفعان باید اثبات کنند که فوت فرد در اثر جنگ و یا عملیات مربوط به آن نبوده است. اگر چنین چیزی اثبات نشود شرکت بیمه تنها اندوخته فرد را پرداخت می‌کند.

 • خروج غیر قانونی فرد بیمه شده

اگر فرد بیمه شده به علت خروج غیر قانونی از کشور فوت نماید، در بیمه عمر تحت پوشش نمی باشد.

 • تشعشعات هسته ای

اگر فرد اثر تسعشعات هسته‌ای یا عوارض ناشی از آن فوت کند، سرمایه فوت به وی تعلق نخواهد گرفت.

 • خودکشی در بیمه عمر

در صورتیکه بیمه شده در دو سال اول از تاریخ شروع بیمه نامه خودکشی نماید، فقط اندوخته بیمه نامه به ذینفعان پرداخت می‌شود. البته در برخی شرکت‌ها از قبیل بیمه عمر کارآفرین این مدت یکسال می‌باشد.

 • قتل بیمه شده به وسیله استفاده کنندگان (ذینفعان)

اگر ذینفعان بیمه نامه عمر عمدا و به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب مرگ بیمه شده شوند، استفاده کننده از همه سرمایه محروم می‌شود.

 • مسافرت‌های غیر عادی

مسافرت با وسیله های هوایی غیر مجاز هم از استثنائات این بیمه نامه بوده و در صورت فوت به علت سفر با هواپیماهای مسافر بری اگر اسم فرد بیمه شده در لیست مسافران نباشد تحت پوشش نمی‌باشد.

 • فعالیت‌‌های خطرناک

فوت در اثر پروازهای اکتشافی، هر نوع تمرین و آموزش غواصی، پرواز هوایی، پرش با چتر نجات (سقوط آزاد)، هدایت کایت و یا سایر وسایل پرواز بدون موتور از پوشش بیمه‌نامه عمر خارج است و شرکت بیمه در این شرایط سرمایه فوت پرداخت نخواهد کرد.

 • فوت به علت بارداری

اگر فوت به علت بارداری در سال بیمه‌ای اتفاق بیافتد در بسیاری از انواع بیمه نامه های عمر تحت پوشش نمی‌باشد.

چه کسانی به بیمه عمر نیاز دارند؟

با توجه به شرایط و مزایای این بیمه نامه، افراد زیر بهتر است که بیمه عمر داشته باشند:

 • کودکان از بدو تولد برای سرمایه گذاری آینده
 • والدین با بچه های خردسال 
 • والدینی که فرزندان بزرگسال با نیازهای متفاوت دارند
 • سالمندانی که می خواهند سرمایه ای را برای خانواده به جا بگذارند
 • جوانانی که می خواهند برای ادامه تحصیل و شروع کار سرمایه داشته باشند.
 • جوانانی که می خواهند با مبالغ کم سرمایه گذاری کنند.
 • خانم های خانه دار
 • خانواده های ثروتمند برای معافیت مالیاتی سرمایه این بیمه نامه 
 • افرادی که فکر می کنند توانایی پرداخت هزینه کفن و دفن را ندارند.
 • مستمری بگیران و بازنشسته‌ها 
 • افراد شغل آزاد که بیمه ندارند.

 

بهترین بیمه عمر چیست؟

با توجه به تعداد بالای شرکت های ارائه دهنده بیمه عمر شاید انتخاب شرکت بیمه ای که بهترین بیمه عمر را ارائه می‌نماید کار سختی باشد. اگر تصمیم به خرید بیمه عمر گرفته اید می‌توانید تمامی مطالب مربوط به بهترین بیمه عمر را در بلاگ بیمه تایم مطالعه کرده و همچنین به کمک کارشناسان بیمه تایم بهترین بیمه عمر را خریداری نمایید.

 

بیمه مکمل عمر چیست؟

بیمه نامه ای به عنوان مکمل عمر تعریف نشده ولی شرکت‌هایی هستند که برای بیمه عمر پوشش‌های تکمیلی ارائه می‌کنند که می‌توانید از این پوشش‌ها در طول داشتن بمیه نامه عمر استفاده نمایید. بیمه عمر اندوخته دار امید کارافرین و بیمه عمر سامان دو شرکتی هستند که این پوشش‌ها را ارائه می کنند. البته برخی شرکت هیا بیمه با ارائه بیمه مستمری و بازنشستگی حالت مکمل را برای انواع بیمه عمر به بیمه گزاران ارائه می‌کنند که بتوانند در زمان بازنشستگی بهترین استفاده را از این بیمه نامه داشته باشند.

 

چرا ایرانی‌ها بیمه عمر نمی‌خرند؟

با توجه به شرایط صنعت بیمه عمر، ایرانی ها کمتر از سایر کشورها تمایل به خرید بیمه عمر و داشتن این بیمه نامه می‌کنند. وضعیت اقتصادی و اجتماعی و … نهایتا منجربه این اتفاق شده است. بیشترین دلایل عدم خرید بیمه عمر توسط ایرانی ها می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • عدم آگاهی نسبت به مزیت های بیمه عمر
 • وضعیت اقتصادی و درآمدی بیشتر اقشار
 • نداشتن آگاهی نسبت به پوشش ها و شرایط بیمه عمر
 • بررسی بی طرفانه سرمایه گذاری در بانک و طلا و بورس و بیمه عمر

در خرید بیمه عمر داشتن اطلاعات کامل و بی طرف نسبت به مقایسه سرمایه گذاری در بیمه عمر و بانک و بورس و … بسیار مهم می‌باشد. حتما قبل از خرید نسبت به بررسی و مقایسه موارد به صورت بی طرف از کارشناسان بیمه عمر بیمه تایم دریافت نمایید.

قبل از خرید بیمه عمر چه باید کرد؟

 • بررسی و مقایسه شرکت‌های بیمه 

با توجه به سرمایه گذاری مالی که در بیمه عمر شکل می گیرد توان مالی آن شرکت در انتخاب شما تاثیر گذار می باشد که آن شرکت بتواند در طول مدت بیمه نامه سود قابل توجهی را برای سرمایه گذاری شما پرداخت نماید. در این انتخاب از کارشناسان بی طرف کمک بگیرید.

 • بدانید که چرا بیمه عمر می‌خرید

هدف خرید بیمه عمر در انتخاب و خرید بیمه عمر شما تاثیر گذار است. این که بیمه نامه عمر را برای سرمایه گذاری خریداری می کنید با برای پوشش های بیمه ای و یا برای بازنشستگی می تواند گزینه های مختلفی در انتخاب بیمه عمر شما داشته باشد.

 • سرمایه فوت را از قبل از مرگ تان بررسی کنید

سرمایه فوت به عنوان پوشش اصلی بیمه نامه عمر مهم ترین گزینه در خرید بیمه عمر می باشد. این که بعد از فوت شما این مبلغ به بازمانده‌های شما پرداخت می شود و می‌تواند یک حامی مالی ارشمندی برای آن ها باشد. از این رو بیمه نامه ای با پوشش سرمایه فوت کامل خریداری نمایید.

 

خرید آنلاین بیمه عمر از بیمه تایم

برای خرید بیمه عمر کافی است که درخواست استعلام بیمه عمر رو به صفحه بیمه عمر وب سایت بیمه تایم ارسال نمایید یا درخواست مشاوره تلفنی ارائه دهید تا کارشناسان ما مقایسه بین بیمه‌ها و شرکت‌های بیمه در طرح‌های مختلف بیمه عمر را برای شما انجام دهد، انجام مقایسه و انتخاب بهترین بیمه عمر از طرف بیمه تایم کاملا بی طرفانه بوده و بر اساس انتخاب پوشش‌ها و شرایط بیمه‌ای شما خواهد بود.

امکان خرید اینترنتی بیمه مسافرتی، بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث و استعلام بیمه آتش سوزی از جمله خدمات دیگر بیمه تایم است. با مراجعه به سایت بیمه تایم می توانید از همه خدمات بیمه تایم استفاده نمایید. خرید هوشمندانه بیمه هدف ما است تا شما همواره آگاهانه بیمه عمر خریداری نمایید.

 

سوالات متداول

۱-آیا بیمه عمر دفترچه درمانی دارد؟
بیمه عمر هیچ کدام از شرکت‌های بیمه دفترچه ندارد اما در زمان خسارت با ارائه مدارک تشخیص و درمان می توانید از پوشش های بیمه عمرتان استفاده نمایید.

۲-انواع مختلف بیمه عمر کدام است؟
انواع مختلف بیمه عمر شامل بیمه تمام عمر، بیمه مختلط پس‌انداز،، بیمه عمر زمانی، بیمه عمر انفرادی و مشترک، بیمه مستمری، و بیمه بازنشستگی است. هر یک از این انواع دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند و برای شرایط مختلف افراد مناسب‌ است.

۳-آیا بیمه عمر اجباری است؟
بیمه عمر اجباری نیست اما با توجه به مزایای بیمه عمر بیشتر افراد این بیمه نامه را برای خودشان و فرزندانشان خریداری می‌کنند.

۴-برای بیمه عمر چه مدارکی لازم است؟
ارائه کارت ملی فرد بیمه شده و بیمه گزار برای خرید بیمه عمر کافی است.

۵-بیمه عمر به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
همه افراد می‌توانند بیمه عمر داشته باشند اما سرمایه فوت بیمه نامه فقط به ذینفعان پرداخت می‌شود.

۶-بیمه عمر ماهیانه چقدر است؟
مبلغ ماهیانه بیمه عمر به درخواست فرد بیمه شده در بیمه نامه درج میشود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد رای ۳۷

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۸ comments