نماد سایت بیمه تایم

بازخرید بیمه عمر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بازخریدی بیمه عمر

ممکن است در طول مدت داشتن بیمه عمر، بیمه گذار به نا به دلایلی بخواهد قبل از پایان مدت بیمه نامه بیمه نامه‌اش را بازخرید کند و یا به عبارتی به  قرارداد بیمه نامه عمرش  نزد شرکت بیمه  پایان دهد. علت‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله این که بیمه نامه عمر خریده شده جذابیت لازم برای یک سرمایه گذاری بلند مدت را نداشته باشد، یا از خدمات شرکت بیمه‌ای که بیمه نامه را خریداری کرده ناراضی باشید و یا از لحاظ مالی نیاز به مبلغ اندوخته بیمه  نامه‌ داشته باشید. همه موارد گفته شده می‌توانند از جمله عوامل بازخرید بیمه عمر باشند. در واقع بازخرید بیمه عمر یکی از مزایای بیمه عمر است که اندوخته بیمه نامه همواره در دسترس  بیمه گذاران این بیمه نامه می‌باشد.

 


مطالب مرتبط:

بیمه عمر یا گنجینه سپهر صادرات؟

بیمه عمر یا سرمایه‌گذاری در بانک؟


آیا بازخرید بیمه عمر به ضرر است؟

همانطور که گفته شد بیمه نامه عمر یک بیمه نامه بلند مدت است که بهترین نتیجه را در بازه‌های بالای ۱۰ سال به بیمه گذاران ارائه می‌کند از این رو در زمان خرید بیمه عمر همواره پیشنهاد می شود که این بیمه نامه را برای مدت حداقل ۲۰ یا ۳۰ سال خریداری نمایند. حال اگر سن بالای ۲۰ سال دارید از زمان شروع بیمه عمرتان ۵ سال نگذشته  و اقدام به بازخرید بیمه نامه کنید صد در صد ضرر خواهید کرد.

یکی از راه‌های بررسی ضرر ده بودن بازخرید بیمه نامه‌، مشاهده جدول بیمه عمر است. در زمان خرید بیمه عمر جدولی ضمیمه بیمه نامه به شما داده می‌شود و شما می‌توانید در ان جدول روند شکل گیری سرمایه گذاری بیمه عمرتان را مشاهده و بررسی نمایید. ارزش بازخرید نام ستونی است که در جدول بیمه عمر میزان دقیق بازخرید بیمه نامه‌تان را به شما نشان خواهد داد. این ستون بر اساس حق بیمه‌های پرداختی شما به شرکت بیمه و سود تضمینی است که به اندوخته شما در مدت زمان داشتن بیمه عمر پرداخت شده است.  البته باید به این نکته توجه داشته باشید که مبلغ بازخرید بیمه نامه شما زمانی دقیقا برابر با عدد جدول خواهد بود که شما همه اقساط بیمه عمرتان را دقیقا در سررسید تعیین شده پرداخت کرده باشید و اگر حق بیمه عمرتان را زودتر از زمان سررسید پرداخت کنید می‌توانید از سود های تشویقی شرکت های بیمه هم استفاده کنید.

برای نمونه می‌توانید جدول بیمه عمر پاسارگاد را مشاهده کنید.

 

بهترین زمان بازخرید بیمه عمر چه موقعی است؟

بهترین زمان برای بازخرید بیمه عمر در بیمه نامه های عمر افراد با هم متفاوت است. ممکن است که بیمه نامه عمری برای کودک ۱ ساله بوده که بعد از گذشت  ۵ سال به سود دهی رسیده باشد و بیمه نامه دیگر برای یک فرد ۴۰ ساله است که بعد از ۱۰ سال به سود دهی می رسد. به سود دهی رسیدن یک بیمه نامه عمر از روی جدول آن بیمه نامه قابل بررسی می‌باشد. اگر بیمه نامه عمری دارید که می‌خواهید آن را بازخرید کنید حتما به جدول بیمه عمر که ضمیمه بیمه نامه  است مراجعه کرده و در سالی که بیمه نامه‌تان به سود دهی می رسد اقدام به بازخرید بیمه نامه کنید تا ضرر چندانی را متقبل نشوید و مطمئنا این زمان بعد از ۵ سال اول شروع بیمه نامه است، چراکه در چند سال اول بیمه عمر مبالغی به عنوان هزینه های اداری، هزینه ارائه پوشش‌های بیمه‌ای، هزینه های صدور و … از شما کسر می‌شود و مبلغ باقی مانده به عنوان بازخرید در نظر گرفته می‌شود.

در برخی از بیمه نامه‌های عمر اگر بازخرید قبل از ۶ ماهه اول شروع بیمه و در برخی از شرکت‌ها قبل از پایان سال اول بیمه نامه انجام بگیرد این درخواست به عنوان انصراف از بیمه عمر بوده و هیچ مبلغی به وی بازگردانده نمی‌شود

 

شرایط کلی  بازخرید

با توجه به شرایط بیمه عمر، هر فرد بیمه گذاری می‌تواند آزادانه اقدام به بازخرید بیمه عمر کند حتی اگر دلیل و یا توجیه خاصی نداشته باشد . شما می‌توانید برای بازخرید بیمه عمر به نمایندگی و یا کارگزاری که بیمه نامه‌تان را از آن جا خریداری کرده‌اید مراجعه کرده و درخواست بازخرید بیمه نامه را کتبا به شرکت بیمه ارائه نمایید.

بیشتر بدانید: بیمه عمر آسیا شرکتی با توانگری سطح ۱

در زمان ارائه درخواست بازخرید شرکت بیمه میزان اندوخته شما را بررسی کرده و کل آن را به شما پرداخت می‌کند. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر در طول مدت داشتن بیمه عمر سر رسید پرداخت اقساط بیمه‌تان را پرداخت نکرده اید، شرکت بیمه اقساط را از اندوخته شما برداشت می‌کنند و این امر باعث کاهش مبلغ اندوخته شما می‌شود. ممکن است حتی به علت عدم پرداخت طولانی حق بیمه و برداشت از اندوخته ای که روی بیمه نامه‌تان شکل گرفته اندوخته بیمه‌تان صفر شده و به این صورت بیمه نامه‌تان به اتمام رسیده باشد.

بازخریدی بیمه عمر پاسارگاد

برای بازخرید کردن بیمه عمر پاسارگاد حداقل بعد از گذشت ۶ ماه از شروع بیمه نامه ، بیمه گذار می‌تواند بیمه نامه عمرش را بازخرید نماید. در بیمه عمر پاسارگاد اگر بازخریدی قبل از ۵ سال اول بیمه نامه انجام بگیرد شرکت درصدی از اندوخته را به عنوان هزینه اداری کسر کرده و مابقی مبلغ به حساب بیمه گذار پرداخت می شود.

یک مثال برای بازخریدی بیمه عمر پاسارگاد
در زیر تصویر جدول بیمه عمر برای فرد ۳۰ ساله را مشاهده می‌کنید که سالانه ۲ میلیون تومان را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کند، این جدول  پرداخت ۳۰ ساله بیمه نامه را نشان می‌دهد که در آن جمع حق بیمه‌های پرداختی و ارزش بازخریدی بیمه عمر پاسارگاد رو می‌تونید بررسی کنید. فقط حتما به این موضوع توجه داشته باشید که این جدول بر اساس حق بیمه پرداختی  و شرایط بیمه نامه این فرد تنظیم شده و جدول بیمه نامه هر فرد مخصوص به خود می‌باشد. این بیمه نامه از سال۵ ام به بعد به سود دهی رسیده و اگر فرد بیمه شده بعد سال ۵ ام بیمه نامه‌اش را بازخرید کند متضرر نمی‌شود و بازخریدی زودتر از این مدت به ضرر فرد است. این شرایط تقریبا در همه شرکت‌های بیمه یکسان است و روند سود دهی در بیمه‌های عمر بعد از پایان سال ۵ ام اتفاق می‌افتد.

با توجه به جدول بیمه عمر این شخص، ارزش بازخریدی بیمه  نامه بر اساس فقط سود تضمینی بیمه عمر پاسارگاد در سال ۳۰ ام بیمه نامه  ۹۲۸ میلیون تومان می باشد  در حالیکه فرد  در کل مبلغ ۳۲۸ میلیون تومان را به عنوان حق بیمه پرداخت کرده است.

بازخریدی بیمه عمر ایران

بیمه نامه عمر ایران بعد از پایان ماه دوم قابل بازخریدی می باشد. اما از آنجاییکه حداقل مدت این قرارداد ۵ سال است و  از ابتدای قرارداد پوشش‌های این بیمه نامه برقرار می‌باشد اگر بازخریدی قبل از به سود رسیدن بیمه نامه اتفاق بیافتد ، بازخریدی صد در صد به زیان بیمه گذار است که مبلغ بازخریدی بیمه عمر با توجه به حق بیمه پرداختی و سن بیمه گذار محاسبه می‌شود.

بازخریدی بیمه عمر پارسیان

بازخریدی بیمه عمر پارسیان در صورتی امکان پذیر است که حداقل ۷ ماه تمام حق بیمه عمر توسط بیمه گذار پرداخت شده باشد ،با گذشت این مدت  شرکت بیمه پارسیان با کسر هزینه های اداری بازخریدی بیمه نامه را انجام می دهد. بازخریدی بیمه عمر پارسیان برای بیمه نامه‌هایی امکان پذیر است که دارای اندوخته سرمایه گذاری باشند.

بازخرید بیمه عمر کارآفرین

هر فرد بیمه شده‌ای می تواند در هر سال بیمه‌ای اقدام به بازخرید بیمه نامه عمر نماید. با بازخرید بیمه نامه هیچ مبلغی در اندوخته بیمه نامه باقی نمی‌ماند و سرمایه و پوشش‌های بیمه نامه شما صفر می‌شود و در حقیقت بیمه عمر کارآفرین به اتمام می‌رسد.

بازخرید بیمه عمر سامان

در بیمه عمر سامان درصورت بازخرید بیمه نامه قبل از پایان سال اول هیچ مبلغی به بیمه گذار پرداخت نمی‌شود. اما در صورتی که بیمه گذار درخواست بازخریدی بیمه نامه را بعد از گذشت ۱ سال از زمان صدور بیمه نامه به شرکت بیمه سامان ارائه دهد، ارزش بازخریدی به صورت زیر محاسبه می‌شود.

 

سال بیمه ای ارزش بازخریدی
سال دوم ۹۰% اندوخته
سال سوم ۹۱% اندوخته
سال چهارم ۹۲% اندوخته
سال پنجم ۹۳% اندوخته
سال ششم ۹۴% اندوخته
سال هفتم ۹۵% اندوخته
سال هشتم ۹۶% اندوخته
سال هشتم به بعد ۱۰۰% اندوخته

بازخریدی بیمه عمر آسیا

در بیمه عمر آسیا بیمه گذار بیمه نامه عمر می تواند بعد از یک ماه از آغاز بیمه عمر  اقدام به بازخریدی بیمه نامه نماید و ۹۰ درصد از اندوخته را به عنوان مبلغ بازخریدی دریافت نماید.  مبلغ بازخریدی بیمه عمر آسیا در مواردی که کمتر از ۵ سال باشد به ضرر بیمه گذار بوده و بهتر است که در سال‌های قبل از ۵ سال اول به جای بازخریدی اقدام به دریافت وام نماید. در صورت بازخریدی زودتر از یک ماه بیمه نامه ابطال شده و هیچ مبلغی به وی پرداخت نمی‌شود.

مدارک لازم برای بازخرید بیمه عمر

با تکمیل فرم درخواست بازخرید و ارائه مدارک به نمایندگی یا کارگزاری که بیمه نامه را از آنجا تهیه کرده‌اید ، حداقل ۱۰ تا ۱۵ روز کاری زمان می‌برد که کارهای اداری بازخرید بیمه نامه تان انجام شده و مبلغ بازخرید به شماره حساب اعلام شده واریز و یا حواله‌ای در وجه فرد صادر می شود که می‌تواند با مراجعه به بانک حواله را نقد و مبلغ را به حسابش واریز نماید.

حتما بخوانید: بهترین بیمه عمر (نتایج نظرسنجی مردم)

 

محاسبه ارزش بازخرید بیمه عمر

همانطور که گفتیم ارزش بازخرید بر اساس مبلغ مشخص شده در جدول بیمه عمر پرداخت می‌شود. حال ارزش بازخرید بیمه نامه بر اساس چند فاکتور مهم زیر محاسبه می شود:

 

 

خروج از نسخه موبایل