بیمه تایم

شرایط انتقال بیمه بدنه و نحوه انتقال تخفیف بیمه بدنه

انتقال بیمه شخص بدنه
۴.۹
(۱۱)

انتقال بیمه بدنه برای دارندگان این بیمه نامه زمانی که خودروی قبلی شان را فروخته‌اند و یا قصد انتقال آن به هر دلیل از جمله انتقال بیمه بدنه به خودروی صفر کیلومتر، انتقال بیمه بدنه به همسر و فرزندان و یا اقوام درجه یک  و …  را دارند، می‌تواند یک دغدغه بزرگ باشد. از طرف دیگر با توجه به افزایش قیمت خودرو در سال‌های گذشته و جبران خسارات ممکنه  با ارزش تعمیرات بالا برای قطعات خودرو از اولویت‌های بسیار مهم بیمه گذار داشتن بیمه بدنه برای جبران خسارت می‌باشد. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی کامل مراحل انتقال بیمه بدنه در شرایط مختلف داشته باشیم.

چرا نیاز به انتقال بیمه بدنه داریم

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه چیست؟

عدم استفاده از بیمه بدنه در طول مدت داشتن بیمه نامه بدنه، منجربه انتقال تخفیف عدم خسارت از سال‌های قبل به سال‌های بعد می‌شود. در کنار تخفیف عدم خسارت شرکت‌های بیمه تخفیفات مختلفی را به بیمه گذاران ارائه می‌نماید.

 • ۲۵% تخفیف برای یکسال عدم پرداخت
 • ۳۵% تخفیف برای دو سال عدم پرداخت
 • ۴۵% درصد تخفیف برای سه سال عدم پرداخت
 • ۶۰% تخفیف برای چهار سال عدم پرداخت یا بیشتر

انتقال بیمه بدنه چه زمانی لازم می‌شود؟

بیمه بدنه بر خلاف بیمه ثالث اجباری نیست و دارندگان خودرو برای داشتن پوشش‌های بیشتر در زمانی که خسارتی که به اتومبیلشان وارد شده و مقصر حادثه خودشان هستند، فقط و فقط می‌توانند از بیمه بدنه استفاده نمایند. از سوی دیگر باید در نظر داشته باشیم که بیمه ثالث جبران خساراتی را می‌نماید که از اتومبیل راننده مقصر به طرف مقابل وارد می‌آید. بیمه ثالث برای خودرو است اما بیمه بدنه متعلق به مالک خودرو. از این رو انتقال تخفیفات بیمه بدنه برای بسیاری از افراد پر ارزش می‌باشد به همین منظور در این نوشته نیم نگاهی خواهیم داشت به نحوه انتقال بیمه بدنه که یکی از دغدغه‌های همه بیمه گذاران می‌باشد.

علت انتقال بیمه بدنه

از آنجاییکه تخفیفات چند ساله و سابقه عدم خسارت در بیمه بدنه ارزنده می‌باشد، به صرفه است که اگر بیمه بدنه دارید، سابقه بیمه خودتان را منتقل نمایید. علت انتقال بیمه بدنه به خودروی دیگر می‌تواند دلایل مختلفی را داشته باشد که برخی از دلایل مهم آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • خرید خودروی جدید و انتقال تخفیفات عدم خسارت به خودروی جدید
 • انتقال بیمه بدنه به سایر اعضای خانواده
 • خرید خودروی صفر و انتقال تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی به خودوری صفر
 • انتقال تخفیفات بیمه نامه به شخص دیگر امکان پذیر نمی‌باشد
 • انتقال بیمه بدنه به شرکت بیمه دیگر

شرایط انتقال بیمه بدنه

بیمه بدنه برای راننده خودرو صادر می‌شود و معمولا راننده محتاط دارای خسارت نبوده و می‌تواند از تخفیفات عدم خسارت چندین ساله بیمه بدنه خود استفاده نماید. تخفیفات بیمه نامه بدنه  قابلیت انتقال به خودرو و شخص دیگر را ندارد و در حقیقت فروشنده خودرو می‌تواند بیمه نامه بدنه خود را با همه تخفیفات به خودروی تازه‌ای که خریده است منتقل کند و فردی که مالک جدید اتومبیل است، باید بیمه نامه بدنه دیگری را برای خودش خریداری نماید. البته این نقل و انتقال باید ظرف ۲۴ ساعت پس از فروش خودرو صورت گیرد. در انتقال بیمه بدنه باید چند نکته مهم را حتما مد نظر داشته باشید.

 • بهتر است قبل از انقضای تاریخ بیمه بدنه اقدام به انتقال بیمه نامه بکنید.
 • اگر خودرویی که بیمه بدنه دارد را فروخته‌اید حتما تا ۲۴ ساعت به شرکت بیمه اطلاع دهید.
 • اگر اعتبار بیمه نامه بدنتان تمام شده باشد تا ۶ ماه (۱۸۰ روز) شما زمان دارید تا بیمه بدنه را به خودروی دیگر منتقل کنید.
 • اگر انتقال بیمه بدنه به خودروی دیگر انجام می‌شود و اختلاف قیمت بین دو خودرو وجود دارد، بیمه نامه جدید بر اساس ارزش خودروی جدید صادر می‌شود. در این صورت اگر خودروی جدید گران‌تر باید حق بیمه‌ای اضافی پرداخت نمایید و در صورتی که خودروی جدید ارزانتر از خودروی بیمه شده قبلی شما  باشد مبلغی به عنوان حق بیمه برگشتی از شرکت بیمه به شما پرداخت می‌شود.
 • بیمه نامه بدنه قابل انتقال به غیر نیست مگر با توافق نامه کتبی بیمه گذار والبته با رعایت شرایط کلی انتقال بیمه بدنه.
 • بیمه بدنه را نمی‌توان به هر فردی منتقل کرد، بیمه نامه خودرو برای خود بیمه گذار است و سند مالکیت می‌تواند ملاک مهمی برای انتقال بیمه نامه باشد.
 • بیمه بدنه برای دو خودرو با کاربری یکسان قابل انجام است.

انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید

انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید

اگر تا به حال اقدام به خرید خودروی جدید مخصوصا از نمایندگی‌های سایپا و ایران خودرو کرده باشید حتما با واژگانی مثل کارت طلایی مواجه شده‌اید. کارت طلایی در واقع جایگزینی برای بیمه بدنه است و حتما برای شما سوال خواهد بود که خرید بیمه بدنه بهتر است یا کارت طلایی؟

اما اگر سابقه بیمه بدنه دارید و می‌خواهید سابقه تخفیفات این بیمه نامه را به خودروی دیگر منتقل کنید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • امکان انتقال همه تخفیفات چند ساله به خودروی جدید در بیمه بدنه با رعایت شرایط عمومی بیمه بدنه امکان پذیر است
 • انتقال بیمه بدنه از خودرویی به خودروی جدید بر اساس مالکیت خودرو امکان پذیر است و باید برای جابجایی تخفیفات بیمه بدنه مالک خودرو جدید باشد
 •  برای انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید نیازمند به بازدید کارشناسان بیمه از خودروی جدید قبل از صدور بیمه نامه می‌باشد.
 • اگر خودروی جدیدی که قصد انتقال بیمه نامه قبلی را دارید از لحاظ ارزشی گران‌تر باشد، ارزش خودروی جدید در بیمه نامه ثبت می‌شود
 • اگر بیمه نامه قبلی شما اعتبار دارد و می‌خواهید بیمه بدنتان را منتقل کنید، بیمه نامه قبلی شما باطل شده و مابه التفاوت مبالغ حق بیمه باقی مانده به وی بازگردانده شده و در زمان صدور بیمه نامه جدید وی می‌تواند از مبلغ حق بیمه برگشتی استفاده کند.
 • در زمان انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید حتما باید هر دو خودرو در یک گروه خودرویی باشند. طبقه بندی و یا گروه بندی خودروهای مختلف در شرکت‌های بیمه عبارتند از:
 • خودروهای کمتر از ۴ سیلندر مثل ام وی ام ۱۱۰
 • خودروهای ۴ سیلندر شامل پراید و پیکان
 • سایر خودروهای ۴ سیلندر مثل پژو ۲۰۶، رنو ساندرو و…
 • خودروهای بالاتر از ۴ سیلندر مثل ماکسیما، سانتافه و …

نکته مهم: اگر دو خودرو در یک گروه در گروه بندی بالا نباشند امکان انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید در برخی از شرکت‌ها وجود نخواهد داشت. حتی اگر مالک هر دو خودرو یک نفر باشد. در این زمان انتخاب شرکتی که این گزینه را بپذیرد مهم است. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره در این زمینه با تکمیل فرم موجود در صفحه خرید بیمه بدنه از نظرات تخصصی کارشناسان بیمه تایم استفاده نمایید.

انتقال بیمه بدنه به بستگان درجه یک

امکان انتقال تخفیفات بیمه بدنه به بستگان درجه یک برای همه بیمه گذاران وجود دارد. اعضای درجه یک خانواده شامل پدر، مادر، فرزند و همسر است. بنابراین انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخص دیگر فقط در صورتی امکان‌پذیر است که آن شخص از بستگان درجه یک شما باشد.

 نحوه انتقال بیمه بدنه به خریدار

امکان انتقال بیمه بدنه به خریدار جدید خودرو امکان پذیر است ولی سابقه تخفیفات سال‌های قبل به خریدار جدید خودرو امکان پذیر نمی‌باشد .
برای مثال شما دارای خودرویی با بیمه بدنه با سابقه  ۳ سال تخفیف عدم خسارت هستید و این خودرو را در مرداد ماه می‌فروشید. تاریخ اعتبار بیمه نامه بدنه شما تا بهمن ماه همین سال می‌باشد، در این صورت بیمه بدنه به خریدار جدید منتقل می‌شود ولی وی می‌تواند از این بیمه نامه تا بهمن ماه استفاده نماید، اما امکان انتقال تخفیفات بیمه‌ای سال‌های قبل به خریدار جدید وجود ندارد.

انتقال بیمه بدنه به شرکت بیمه دیگر

اگر شما بیمه بدنه دارید و می‌خواهید شرکت بیمه را عوض کنید، این امکان برای شما وجود دارد که در زمان رسیدن تاریخ تمدید بیمه نامه بدنه درخواست تمدید و انتقال بیمه بدنه را به شرکت جدید بیمه ارسال نمایید. با جابجا شدن شرکت بیمه همه تخفیفات بیمه بدنه شما سر جای خود باقی بوده و اگر قبل از تاریخ تمدید اقدام به تمدید و انتقال به شرکت بیمه جدید نمایید نیاز به بازدید خودرو توسط کارشناسان بیمه بدنه در شرکت جدید می‌باشد. اما اگر تاریخ تمدید شما گذشته است حتما بازدید کارشناسان از خودرو برای صدور بیمه نامه در هر حالتی چه شرکت قبلی بیمه بدنه و چه شرکت جدید لازم می‌باشد.

فرآیند انتقال بیمه بدنه

مراحل انتقال بیمه بدنه

فرایند انتقال بیمه بدنه خودرو را می‌توان به صورت خلاصه و جامع به صورت مراحل زیر عنوان کرد:

 • اطلاع به شرکت بیمه مبنی بر انتقال بیمه بدنه
 • در صورت انتقال بیمه به خودوری دیگر، ارسال درخواست انتقال به شرکت بیمه
 • به همراه داشتن مدارک ماشین و مدارک بیمه‌ای و مراجعه به شرکت بیمه برای انجام کارهای انتقال بیمه نامه
 • بازدید کارشناس از خودروی جدید و اعلام ارزش جدید خودرو روی بیمه نامه
 • پرداخت مبلغ مابه التفاوت حق بیمه و صدور بیمه نامه بدنه

مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه بدنه

برای انتقال تخفیف بیمه بدنه مدارک زیر را لازم داریم:

 • کارت ماشین
 • سند فروش ماشین
 • مدارک شناسایی شامل کارت ملی، شناسنامه و…

انتقال بیمه بدنه از طریق بیمه تایم 

اگر بیمه بدنه ندارید و می‌خواهید برای اولین بار بیمه بدنه خریداری نمایید و یا اگر زمان تمدید بیمه بدنه شما نزدیک است و می‌خواهید بهترین بیمه بدنه را داشته باشید می‌توانید از مشاوران بیمه تایم کمک بگیرید، مقایسه بین شرکت‌های مختلف بیمه در بیمه نامه بدنه یک قسمت در انتخاب شماست و قسمت مهم و ارجح تر در انتخاب بهترین شرکت با پوشش‌های مناسب بیمه و با خسارت دهی مناسب استفاده از نظر کارشناسی کارشناسان می‌باشد.

برای انتقال بیمه بدنه با داشتن مدارک لازم و به کمک کارشناسان بیمه تایم می توانید درخواست انتقال بیمه بدنه تان را به بیمه تایم داده و این کار را به راحتی و به صورت آنلاین انجام دهید. کارشناسان بیمه بدنه بیمه تایم همراهی لازم از صفر تا صد انتقال بیمه بدنه را به صورت آنلاین انجام می دهند.

شما می‌توانید درخواست بیمه بدنه خود را با تکمیل فرم موجود در صفحه خرید بیمه بدنه ارسال نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و مشاوره لازم برای خرید بیمه بدنه را برای شما انجام می‌دهند. یکی از برتری‌های بیمه تایم همراهی بیمه گذار از زمان خرید بیمه نامه تا زمان خسارت می‌باشد و همه تلاش ما این است که خرید بیمه بدنه خود را کاملا تخصصی و حرفه‌ای انجام دهید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۹ / ۵. تعداد رای ۱۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۹ comments

 • سلام من حدود ۸ سال روی پراید مدل ۸۷ پدرم با بیمه بدنه راننده بودم. اکنون تیبا ۲ مدل ۹۶ به نام خودم خریدم. آیا امکان انتقال بیمه بدنه به همراه تخفیفات آن از پراید مدل ۸۷ پدرم به تیبا ۲ مدل ۹۶ خودم وجود دارد؟

  • سلام آقای صفری عزیز. بله این امکان وجود داره که شما بیمه بدنه خودتون رو کنسل کنید و مابقی حق بیمه تان را به صورت روز شمار دریافت کنید.

 • با سلام
  بنده خوردرویی خریداری کردم که بیمه بنده داشت و در زمان اتمام تاریخ اعتبار بیمه بدنه خودرو را دوباره به نام مالک قبلی (با همان پلاک فروشنده)بیمه کرده و ذینفع اسم خودم رو قید کردم و الان تعویض پلاک کردم و نام مالک خودم شدم .
  حالا سوال اینجاست که بیمه بدنه اعتبار داره یا باید ابطال و بیمه بدنه جدید به نام خودم صادر کنم؟
  با سپاس

  • سلام مجید عزیز. نیازی به ابطال بیمه بدنه نیست. در زمان تمدید الحاقیه تغییر ببمه گذار بزنید و بیمه نامه را به نام خودتان بکنید.

 • با سلام.وقت بخیر.بنده حدود ۱ ماه پیش ماشینم رو فروختم(پژو پارس) و بیمه بنده خودرو رو که ۲ سال تخفیف بود به اشباه به خریدار دادم کنار سایر مدارک.بعد از ۲۰ روز که میخواستم ماشین جدیدم رو بیمه بدنه کنم شرکت بیمه گفت که میتونم همون بیمه رو منتقل کنم.من اینکار رو کردم و به خریدار پارس اطلاع دادم که اینکارو کردم.حالا ایشون ادعا میکنه که چون اصل بیمه نامه دست اون بوده بیمه بدنه متعلق به ایشون بوده و حالا که من اینکارو کردم میره شکایت میکنه.آیا امکان شکایت وجود داره و کار من غیر قانونی بوده؟
  من بیمه نامه رو بهش نفروختم و هیچ مدرکی هم وجود نداره که من بیمه بدنه رو بهش فروختم.حتی قول نامه.

  • سلام دوست عزیز. با توجه به شرایط بیمه بدنه، بیمه نامه بدنه متعلق به فرد بیمه گذار می باشد و در صورت فروختن خودرو می تواند بیمه نامه رو به وابستگان درجه یک و یا خودروی جدید خود منتقل کند.
   برای انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر باید موافقت کتبی شما به شرکت بیمه ارائه شود و الحاقیه تغییر بیمه گذار بیمه بدنه در شرگت بیمه ثبت شود.

 • با سلام آیا در زمان بیمه بدنه مانند بیمه ثالث باید بیمه نامه قبلیو کلا تحویل نمایندگی داد یا فقط دادن اطلاعات و مشخصات کفایت میکنه

 • با سلام
  در صورتی که خودرو فرد فوت شده توسط ورثه فروخته شود .امکان انتقال بیمه بدنه ان به ماشین ورثه وجود دارد؟
  در صورتی که قرار بر انتقال بیمه بدنه به خریدار جدید باشد تخفیفات نیز منتقل می گردد یا خیر؟
  با تشکر

  • جناب صمیمی عزیز بله تخفیفات بیمه بدنه بعد از فوت بیمه گذار می تواند به وراث درجه یک یعنی همسر و فزرندان وی منتقل شود.

 • سلام اگر کسی بیمه ی بدنه اش به نام مالک قبلی بوده باشد ولی سند به نام خودش باشد میتواند از ان بیمه نامه استفاده کند وخسارت وارده به ماشین را از بیمه بدون حضور مالک قبلی استفاده کند؟

  • جناب افشین عزیز بیمه بدنه برای هر فرد بوده و نمی توان تخفیفات این بیمه نامه را به فرد دیگری منتقل کنید. فقط می تونید ذینفع بیمه نامه باشید.

 • سلام من تاکسی پژو خریدم ۵سال بیمه بدنه سرمد داره حالا که تعویض پلاک کردم میتونم بیمه رو بنام خودم انتقال بدم

 • سلام من پژو۴۰۵ تاکسی خریدم که۵ سال بیمه داره الان من تعویض پلاک کردم میتونم بیمه بدنه رو به نام خودم انتقال بدم