راهنمای کامل خرید بیمه شخص ثالث ایران

بر اساس قانون کلیه دارندگان وسایل نقلیه موظف هستند که بیمه شخص ثالث داشته باشند. در هر حادثه رانندگی مقصر حادثه برای جبران خسارت مالی و یا خسارت جانی که ممکن است اتفاق بیافتد می‌تواند از پوشش‌های مالی و جانی بیمه ثالث خود استفاده نماید. با توجه به گزارش بیمه مرکزی که هر ساله ارائه می شود می توان تعداد بیمه های صادره در رشته بیمه ثالث این شرکت را مشاهده کرد که بیشترین تعداد بیمه نامه صادره را در سال های قبل داشته اند. از این با توجه به این که شرکت بیمه ایران از جمله شرکت‌هایی می‌باشد که در صنعت بیمه، سهم بالایی از بیمه نامه های ثالث را به خود اختصاص داده است و تعداد بیمه گذاران بیمه ثالث ایران بسیار زیاد می باشد، می‌خواهیم در این نوشته نگاه کلی به بیمه شخص ثالث ایران داشته باشیم.


پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث بیمه‌نامه‌ای است اجباری که حتی در صورت گم شدن، المثنی هم برای این بیمه‌نامه صادر نمی‌شود و گواهی بیمه شخص ثالث نهایتا صادر می‌گردد. بیمه شخص ثالث ایران دو نوع خسارت جانی و مالی را جبران می‌کند. سقف قابل جبران در هر کدام از پوشش‌ها به صورت زیر می‌باشد:

 • پوشش تعهد جانی برای جبران خساراتی از قبیل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی ناشی از تصادف می‌باشد. میزان خسارات جانی قابل جبران بر اساس دیه فوت یک مرد مسلمان، هر سال بر اساس مصوبه قوه قضائیه محاسبه می‌شود. میزان دیه برای سال 1401 برای ماه‌های عادی 600 میلیون تومان و دیه فوت ماه حرام 800 میلیون تومان می‌باشد. پوشش راننده و سرنشین بیمه نامه ثالث بر اساس مبالغ دیه فوت در ماه حرام و ماه عادی محاسبه می‌شود.
 • پوشش تعهد مالی برای جبران خسارات مالی می‌باشد که در اثر تصادف به شخص ثالث وارد می‌شود، میزان پوشش‌های مالی بیمه شخص ثالث ایران متفاوت‌تر از سایر شرکت های بیمه می‌باشد. چرا که با تصویب قانون خودروی متعارف سقف پوشش خسارت مالی در بیمه شخص ثالث ایران تا 200 میلیون تومان قابل پرداخت می‌باشد و بیمه گذار می‌تواند این سقف پوشش مالی را انتخاب نماید. پوشش‌های مالی بیمه ایران در قالب ۲۱ طرح از  کمترین نرخ (20 میلیون تومان) تا بیشترین نرخ (200میلیون تومان ) متغیر است.
 • تعهد راننده راننده خودرو،  راننده در بیمه ثالث، شخص ثالث به حساب نمی‌آید. با این تعهد می توان خسارت جانی راننده را جبران کرد.  در کنار راننده اگر سرنشین های خودرو هم خسارت دیه فوت و نقص عضو و هزینه پزشکی داشته باشند می‌توانند از پوشش‌های کامل استفاده نمایند اما میزان این پوشش برای راننده خودرو مقصر بر اساس قانون بیمه شخص ثالث بر حسب دیه یک مرد مسلمان در ماه های غیر حرام می‌باشد.

نرخ بیمه شخص ثالث ایران در سال 1401

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، نرخ بیمه‌نامه‌های ثالث در بین همه شرکت‌های بیمه یکسان سازی شده است و معمولا شرکت‌های بیمه برای پوشش مالی پایه دارای نرخ یکسان می‌باشد. اما در پوشش‌های مالی بالاتر مبالغ حق بیمه شخص ثالث متفاوت می‌باشد.

جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1401 بیمه ایران

بر اساس آخرین نرخ بیمه شخص ثالث اعلامی از سوی بیمه مرکزی قیمت بیمه شخص ثالث به صورت جدول زیر می باشد.

پایه قیمت بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌های بیمه از جمله بیمه شخص ثالث ایران بر اساس همین جدول می‌باشد.

اطلاع از شرایط تخفیف بیمه شخص ثالث ایران

بیمه ایران فعلا در رشته بیمه شخص ثالث به غیر از تخفیف سابقه عدم خسارت هیچ گونه تخفیف دیگری بر روی بیمه‌نامه‌های ثالث ارائه نمی‌کند. بسیاری از شرکت‌های بیمه امکان ارائه تخفیف 2.5 درصد علاوه بر تخفیف عدم خسارت را دارند. اما در بیمه ثالث ایران فقط تخفیف عدم خسارت به بیمه گذاران ثالث ارائه می‌شود از این رو قیمت بیمه ثالث ایران کمی بالاتر از سایر شرکت‌های بیمه است. تخفیف عدم خسارت ثالث برای بیمه‌نامه‌هایی می باشد که در طول مدت داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث خسارتی را از شرکت بیمه دریافت نکرده باشند. به این ترتیب هر سال با افزایش تعداد سال‌های داشتن تخفیف عدم خسارت میزان تخفیف عدم خسارت بیشتر می‌شود. سامانه بیمه تایم در زمان خرید بیمه ثالث ایران و یا تمدید بیمه ثالث ایران بیمه‌گذاران خود را از تخفیفات دیگر این شرکت مطلع می‌کند.

مطالب مرتبط:

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران

تخفیف بیمه ثالث ایران با یک سال عدم خسارت 5 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با دو سال عدم خسارت 10 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با سه سال عدم خسارت 15 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با چهارم  سال عدم خسارت 20 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با پنج سال عدم خسارت 25 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با شش سال عدم خسارت 30 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با هفت سال عدم خسارت 40 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با هشت سال عدم خسارت 45 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با نه سال عدم خسارت50 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با ده سال عدم خسارت 55 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با یازده سال عدم خسارت 60 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با دازده سال عدم خسارت 65 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با سیزده سال عدم خسارت 70 درصد
تخفیف بیمه ثالث ایران با چهارده سال عدم خسارت 75درصد

 

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران در صورت داشتن خسارت

یک بار خسارت مالی 20% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت
دو بار خسارت مالی 30% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت
سه بار و بیشتر خسارت مالی 40% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت

یک بار خسارت جانی 30% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت
یک بار خسارت جانی 70% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت
یک بار خسارت جانی 100% کاهش در میزان تخفیف عدم خسارت

 


شرایط بیمه شخص ثالث ایران

 • شرکت بیمه ایران بالاترین شعب پرداخت خسارت بیمه ثالث را دارد که تعداد آن حدود 209 شعبه در سراسر کشور می باشد.
 • بیمه ثالث ایران تقریبا 50 درصد سهم بازار بیمه ثالث کشور را در پرتفوی خود دارد.
 • شرکت بیمه ایران خسارت سیار دارد و در زمان خسارت می توانید با تماس با شماره 09668 و اعزام  کارشناس به محل حادثه خسارت را دریافت نمایید.
 • تعداد نماینده های فعال بیمه در کل کشور  10.890 می باشد.
 • اگر پوشش مالی بالایی برای بیمه ثالث می خواهید ، شرکت بیمه ایران بالاترین پوشش مالی را در بیمه شخص ثالث دارد.

 

مدارک لازم برای خرید بیمه شخص ثالث ایران

برای خرید حضوری و یا خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران باید مدارک زیر همراه بیمه گذار باشد.

 • تصویرکارت ماشین
 • بیمه شخص ثالث قبلی
 • پرداخت حق بیمه ثالث
 • ارائه چک در صورت قسطی بودن بیمه شخص ثالث

نکته: بیمه شخص ثالث ایران از جمله بیمه‌نامه‌هایی است که توسط شرکت بیمه ایران به صورت قسطی به فروش می‌رسد. برای خرید بیمه شخص ثالث قسطی باید قسط اول نقدی پرداخت شود و اقساط بعدی با ارائه چک با تاریخ‌های مشخص قابل پرداخت می‌باشد.

نکته: در صورت خرید بیمه شخص ثالث از بیمه تایم کافی است مدارک خود را پس از تماس کارشناسان ما برای آنها به صورت اینترنتی ارسال کنید تا سایر کارها را برای شما انجام دهند و بیمه‌نامه را درب منزل دریافت کنید

در صورت خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث از بیمه تایم کافی است مدارک خود را پس از تماس کارشناسان ما برای آنها به صورت اینترنتی ارسال کنید تا سایر کارها را برای شما انجام دهند و بیمه‌نامه را درب منزل دریافت کنید


مزایای بیمه شخص ثالث ایران

با توجه به قدمت شرکت بیمه ایران تعدد شعبات در سراسر کشور و حتی در بسیاری از شهرهای دور افتاده در زمان خسارت می‌تواند رفاه خاطری برای بیمه گذاران ثالث ایران باشد. از این رو تعدد شعبات این شرکت بیمه را می‌توان از مزایای بیمه شخص ثالث ایران برشمرد. در کنار تعدد شعبات پرداخت قسطی بیمه شخص ثالث می‌تواند برای برخی از افراد مزیت دیگر داشتن این بیمه نامه باشد. اگر معیار انتخاب بیمه شخص ثالث برای شما پرداخت قسطی حق بیمه و در دسترس بودن شعبات است بیمه شخص ثالث ایران می تواند گزینه انتخابی شما باشد.


استعلام بیمه شخص ثالث ایران

اگر می‌خواهید بیمه‌نامه ثالث خود را را تمدید کنید باید از طریق استعلام بیمه شخص ثالث از سامانه بیمه مرکزی اعتبار بیمه ثالث تان بررسی شود. اگر هم به دنبال استعلام قیمت بیمه شخص ثالث هستید، می‌توانید فرم درخواست استعلام بیمه ثالث را به سامانه بیمه تایم ارسال نمایید. قیمت بیمه شخص ثالث بر اساس پوشش‌های مالی مورد درخواست شما اعلام می‌شود.


تمدید بیمه شخص ثالث ایران

چه بیمه شخص ثالث قبلی شما ایران باشد و یا هر شرکت دیگر شما می‌توانید تمدید بیمه شخص ثالث خودروی خود را با شرکت بیمه ایران انجام دهید. در بیمه ثالث ایران، شما با ارائه بیمه شخص ثالث قبلی با حفظ تخفیفات عدم خسارت چند ساله، با پرداخت حق بیمه تمدید و صادر می شود.

بیمه ثالث ایران اقساطی

یکی از مزایای خرید بیمه ثالث ایران، خرید بیمه ثالث به صورت اقساطی می باشد. برای خرید بیمه شخص ثالث اقساطی ایران می توانید با ارائه چک اقدام به خرید بیمه ثالث ایران نمایید.


مدارک لازم برای پرداخت خسارت مالی در بیمه شخص ثالث ایران

 • اصل برگه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی ( در صروت وجود)
 • کارت ماشین یا سند مالکیت خودروی طرفین حادثه
 • اصل و کپی کارت ملی طرفین حادثه
 • اصل و کپی بیمه نامه ثالث طرفین حادثه
 • اصل و کپی گواهی نامه طرفین حادثه

مدارک لازم برای پرداخت خسارت جانی در بیمه شخص ثالث ایران

 • کارت ماشین یا سند مالکیت خودروی طرفین حادثه
 • اصل برگه کروکی یا گزارش مقامات انتظامی ( در صروت وجود)
 • اصل و کپی کارت ملی راننده حادثه
 • اصل و کپی بیمه نامه ثالث راننده حادثه
 • اصل و کپی گواهی نامه راننده مقصر حادثه

خریداینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران کافی است فرم درخواست بیمه شخص ثالث در سامانه بیمه تایم را تکمیل و برای کارشناسان اتومبیل ارسال نمایید.  همچنین ارسال تصویر کارت ماشین و بیمه نامه قبلی ثالث شما نیز برای صدور بیمه شخص ثالث الزامی می‌باشد که کارشناسان ما شما را برای دریافت اینترنتی این مدارک راهنمایی خواهند کرد.

 تمدید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

برای تمدید بیمه شخص ثالث ایران می توانید مشخصات بیمه ثالث را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و در زمان تمدید با استفاده از مشخصات درج شده در سامانه این بیمه نامه را تمدید نمایید. استعلام بیمه ثالث ایران و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث از طریق بیمه تایم امکان پذیر می باشد.

دریافت بیمه نامه شخص ثالث ایران

اگر بیمه ثالث ایران از بیمه تایم خریداری کرده اید، بیمه نامه به صورت آنلاین برای شما ارسال می شود. چراکه با توجه به قانون جدید بیمه ثالث بیمه نامه فیزیکی بیمه شخص ثالث حذف شده و با تمدید بیمه ثالث این بیمه نامه در سامانه بیمه مرکزی تمدید می شود. اگر هم تمایل به دریافت بیمه نامه به صورت فیزیکی هستید هم چاپ بیمه ثالث برای شما ارسال می شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *