بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان یکی از انواع بیمه نامه‌های مسئولیت مدنی است که خسارت هایی که علت خطا، اشتباه و یا قصور بیمه گذار در تشخیص، معالجه، مداوا، اعمال جراحی و بطور کلی انجام امور پزشکی دچار صدمات جسمانی یا روانی گردیده و یا فوت شوند را تحت پوشش قرار می دهد.

حرفه پزشکی یکی از مشاغلی است که بسیار پر مسئولیت بوده چرا که با جان افراد سروکار دارد. اغلب پزشکان و پیراپزشکان برای داشتن آسودگی خاطر بیشتر بیمه مسئولیت پزشکی و بیمه مسئولیت پیراپزشکان را خریداری می‌کنند. این بیمه نامه برای جبران خسارات جسمانی و یا روانی که ممکن است در اثر قصور و یا غفلت پزشکان و یا پیراپزشکان به بیماران وارد شود می‌باشد.
مواردی مانند خطا، اشتباه، غفلت و یا قصور در انجام معالجه‌، تجویز نادرست، اعمال جراحی همه از پوشش های این بیمه نامه هستند.حتی اگر مداوای بیمار با رضایت خود و یا ولی قانونی وی انجام بگیرد، بیمه نامه مسئولیت پزشکان، مسئولیت پزشک را در زمان خسارت بر عهده خواهد گرفت.

بیمه مسئولیت پزشکان چه خسارت هایی را پوشش می دهد؟

خسارت های زیر توسط بیمه مسئولیت پزشکان تحت پوشش قرار می گیرد:

 • خسارت نقص عضو که به علت خطا و قصور پزشک یا پیراپزشک منجر به نقص عضو بیمار شود، شرکت بیمه با توجه به شرایط خسارت را به بیمار پرداخت می نماید.
 •  خسارت فوت: اگر بیمار در اثر قصور و اشتباه پزشک فوت نمای دیه فرد بیمه شده بر اساس دیه ماه حرام و ماه عادی تحت پوشش قرار می گیرد.
 • هزینه‌های پزشکی شامل صدمات جسمی یا روانی وارد شده بر بیمار

طبقه بندی مشاغل در بیمه مسئولیت پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس طبقه بندی زیر به چهار گروه زیر تقسیم می‌شود:

طبقه یک : جراح و متخصص زنان و زایمان، جراحان عمومی، بیهوشی، ارتوپدی

طبقه دو: جراح و متخصصین قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترکیبی، پلاستیک و ارولوژی

طبقه سه: جراح و متخصص فک و صورت، گوش و حلق و بینی، جراح دندان و لثه، پوست و اطفال

طبقه چهارم: متخصصین غیر جراح، پزشک عمومی، دندانپزشک، داروساز، رادیولوژی، میکروبیولوژی، آندوسکوپی

برای پزشکانی که تحت عنوان یک قرارداد گروهی هستند تخفیف گروهی اعمال می‌شود.

(گروه یک بالاترین ریسک و طبقه چهار کمترین ریسک بیمه ای را دارند.)


طبقه مشاغل در بیمه مسئولیت پیراپزشکان

 • گروه 1: ماماهایی که دارای مطب مستقل هستند
 • گروه 2: ماماها (شاغل در بیمارستان)، دندانپزشکان تجربی و بهداشت کاران دهان و دندان
 •  گروه 3: كارشناسان ارشد و تكنسين‌هاي بيهوشی، كارشناسان فيزيوتراپی، پرستاران، بهياران شاغل در كليه بخش‌هاي CCU و ICU، دياليز، اورژانس و سوپروایزرها
 •  گروه 4: پرستاران و بهياران ساير بخشها، تكنسين‌هاي اتاق عمل، پرستاران و بهياران اتاق عمل، سوپروایزرهای آموزشی
 •  گروه 5: تكنسين‌هاي راديولوژی، سی تی اسكن و MRI و كارشناسان و تكنسين‌های آزمايشگاه، داروخانه و تكنسين‌های نوارنگاری و CSR و كمك بهياران

حق بیمه مسئولیت پزشکان چگونه محاسبه می‌شود؟

حق بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس سه فاکتور زیر محاسبه می‌شود.

 • نوع تخصص پزشک و حوزه کاری پزشک یا پیراپزشک.
 • سقف پوشش‌هایی که بیمه‌گذار انتخاب و خریداری می‌کند.
 • پوشش های اضافی که برای بیمه نامه ممکن است اضافه شود.
 • میزان تخفیفاتی که بیمه نامه مسئولیت پزشکان دارد.

بیمه مسئولیت پزشکان با پوشش زیبایی

پوشش اعمال زیبایی برای پزشکانی که تخصص انجام کارهای زیبایی را ندارند از جمله مواردی می‌باشد که تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان نبوده و خسارت‌های چنین مواردی را شرکت های بیمه پرداخت نمی‌کنند. البته برخی از شرکت‌های بیمه برای برخی از پزشکانی که تخصص زیبایی ندارند ولی کارهای زیبایی از قبیل تزریق بوتاکس و ژل ، لیزر و … انجام می‌دهند با داشتن مدارک مورد تایید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و با پرداخت حق بیمه اضافی خریداری نمایند.

نکته: فقط برخی شرکت ها پوشش زیبایی را در بیمه مسئولیت پزشکان تحت پوشش قرار می دهند. 

پوشش زيبايي در بیمه مسئولیت پزشکان شامل چه مواردی می شود؟

ارائه خدماتی از قبیل ميکرودرم ابريژن، راديو فرکونسي، کاربرد در ليفتينگ، تايتنينگ و جوانسازي صورت (RF فرکشنال، اولتراسوند) هایفو (انواع لیزرهای  کم توان و پرتوان با کاربرد رفع موهاي زائد، ماسک‌هاي لايه بردار و آبرسان وروشن کننده، اسکراب وليفتينگ صورت، بوتاکس براي کل صورت، فيلر ، ژل (غیر دائم ، نيمه دائم و دائم براي کل صورت)، بشرط استفاده از ابزار، تجهيزات، مواد و ملزومات دارويي پزشکي داراي مجوز معتبر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش – پزشکي تحت پوشش مي‌باشد.

تعهد بيمه گر مشروط بر اين است که بيمه گذار قبل از خريد اين پوشش گواهينامه دوره هاي آموزشي مربوطه را از مراکز معتبر نظير سازمان جهاد دانشگاهي، سازمان نظام پزشکي، انجمن‌هاي علمي پزشکي، دانشگاه‌هاي علوم پزشکي يا سايردانشگاه‌هاي تابعه وزارت علوم دريافت نموده باشند.

ارزانترین بیمه مسئولیت پزشکان سال 1402

با توجه به مقایسه قیمت بیمه های مسئولیت پزشکان همه شرکت های بیمه در سال 1402 ، شرکت بیمه تعاون و رازی از جمله شرکت های ارزان در بیمه مسئولیت پزشکان می باشند که در ادامه قیمت این شرکت ها قابل مشاهده می باشد.


قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران

اگر می خواهید بیمه مسئولیت پزشکان ایران در سال 1402 را خریداری کنید، میزان حق بیمه پرداختی شما بر اساس جدول زیر می باشد، البته اگر سابقه عدم خسارت دارید می تونید از تخفیفات عدم خسارت بیمه مسئولیت ایران بر اساس جدول زیر استفاده کنید.

بیمه مسئولیت پزشکان ایران
قیمت بیمه مسئولیت پزشکان ایران برای سال 1402

نرخ بیمه مسئولیت پزشکان (بیمه رازی) در سال 1402  با لحاظ تخفیف را در جدول زیر می‌توانید ببینید:

بیمه مسئولیت پزشکان

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان رازی سال 1402


تخفیفات بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان شامل چه مواردی می شود؟

در شرایط زیر برای پزشکان عزیز تخفیفاتی لحاظ می‌شود:

 • داشتن سابقه بیمه مسئولیت عدم خسارت
 • ارائه تخفیفات گروهی
 • ارائه تخفیف برای خرید نقدی بیمه نامه
 • ارائه برخی از تخفیفات ویژه از طرف برخی از شرکت‌های بیمه به صورت دوره‌ای و برای مناسبت‌های ویژه

کافی است فرم ابتدای صفحه را تکمیل کنید تا با شما تماس گرفته شود


خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

باید توجه کرد که خطا در هر شغلی غیر قابل اجتناب است و این امر لزوما به معنی عدم مهارت پزشکان عزیز نیست. همانطور که یک مهندس ساختمان نیاز به بیمه مسئولیت ساختمانی دارد و از همین رو است که بیمه‌های مسئولیت شغل‌های تخصصی در جهان به وجود آمده‌اند. آمار زیر از دانشگاه جان هاپکینز مربوط به کشور آمریکا است:

خطاهای پزشکی سومین عامل مرگ و میر

 

موارد خارج از پوشش در بیمه مسئولیت پزشکان

خساراتی هستند که چنانچه از طرف پزشک و پیراپزشک برای بیمار بوجود آید، بیمه مسئولیتی را در مقابل غرامات و خسارات اتفاق افتاده قبول نکرده و خسارتی را پرداخت نمی‌کند:

 • خساراتی که ناشی از درمان و یا عمل جراحی خارج از وظائف شغلی، پزشک و یا پیراپزشک اتفاق بیافتد، بیمه مسئولیتی را قبول نمی‌کند.
 • اگر پزشک و یا پیرا پزشک به دلیل مواد مخدر و یا داروهای خواب آور و یا مشروبات الکلی صدماتی را به بیمار وارد کند، بیمه مسئولیت پزشکان خسارتی را پرداخت نمی‌کند.
 • هرگونه خسارت ناشی از هرگونه معالجه و مداوا و یا عمل جراحی اتفاق بیافتد که بر خلاف قوانین و مقررات جاری کشور باشد، بیمه مسئولیتی را قبول نمی‌کند.
 • هرگونه خسارت ناشی از بیهوشی عمومی که خارج از درمانگاه و یا بیمارستان انجام شده باشد نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت نمی‌باشد.
 • خسارت‌هایی که در اثر معالجه مداوا و یا عمل جراحی نسبت به افراد درجه یک سببی و یا نسبی وارد شود.

راهنمای دریافت خسارت در بیمه مسئولیت پزشکان

در خسارت‌های مربوط به بیمه مسئولیت پزشکان، همه بیمه گذاران(پزشکان و پیراپزشکان) موظف هستند که در هر گونه حادثه‌ای که تحت پوشش این بیمه نامه می باشد ظرف مدت 5 روز کاری ( به استثنای تعطیلات رسمی) صورت کتبی و یا شفاهی حادثه را به شرکت بیمه اعلام نماید. در اعلام حادثه بیمه گذار موظف است که اطلاعات زیر را به شرکت بیمه اعلام نماید: شماره بیمه نامه، زمان و مکان حادثه، مشخصات فرد زیان دیده و شرح مختصری درباره نحوه بروز حادثه و بیان علت اولیه حادثه

مهمترین شرکت‌های بیمه مسئولیت پزشکان

همه شرکت‌هایی که بیمه نامه مسئولیت ارائه می‌کنند، بیمه مسئولیت پزشکان را نیز ارائه می‌کنند. از جمله مهمترین شرکت‌های بیمه مسئولیت پزشکان عبارتند از:

بیمه آسیا، بیمه رازی ، بیمه پاسارگاد، بیمه ایران، بیمه سامان، بیمه کارآفرین، بیمه پارسیان، بیمه دانا، بیمه دی، بیمه ملت.


حتما بخوانید:

راهنمای خرید بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

طرح بیمه حکیم بیمه ایران


مدارک لازم برای تشکیل پرونده خسارت بیمه مسئولیت پزشکان

 • فتوکپی کارت ملی و شناسنامه زیاندیده
 • اصل یا تصویر برابر اصل شده سازمان نظام پزشکی
 • اصل یا تصویر برابر اصل شده رای دادگاه
 • اصل مدارک پزشکی زیاندیده قبل و بعد از تجویز عمل
 • گواهی پزشک معالج در خصوص نوع حادثه و خاتمه درمان
 • در صورت بستری شدن در بیمارستان تصویر پرونده بالینی زیاندیده
 • رادیو گرافی اعضاء آسیب دیده قبل و بعد از عمل جراحی
 • سایر مدارک مورد نیاز حسب مورد در مراحل بررسی پرونده توسط واحد خسارت به بیمه گذار اعلام خواهد شد.
 • سایر مدارک مورد نیاز پرونده طی نامه کتبی به بیمه گذار اعلام و بیمه گزار یا نمایندگان وی موظفند در اسرع وقت کلیه اسناد و مدارک درخواستی را به بیمه‌گر تسلیم نمایند.
 • در تمامی پرونده‌های خسارتی کلیه رشته‌ها ارائه رونوشت بیمه نامه یا قرارداد بیمه تمامی صفحات و پشت و رو الزامی می‌باشد.

چطور بهترین بیمه مسئولیت پرشکان و پیراپزشکان را خریداری کنید

اگر در انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان می خواهید بهترین بیمه نامه را داشته باشد باید چند نکته مهم را رعایت کنید:

 • در انتخاب بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان شرکتی را انتخاب کنید که از لحاظ توانگری مالی در سطح یک بین سایر شرکت های بیمه قرار داشته باشد.
 • در انتخاب پوشش‌های بیمه‌ای، حتما پوشش های لازم برای بیمه‌نامه‌تان را خریداری نمایید.
 • به انتخاب طبقه شغلی در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان دقت فرمایید
 • اگر بیمه نامه شما در نیمه دوم سال صادر می‌شود بهتر است که بیمه مسئولیت شما پوشش دیه را داشته باشد  تا در زمان تغییر دیه‌ها در سال جدید به مشکل نخورید . البته فقط بیمه آسیا و بیمه آرمان این پوشش را دارد.

سایر نکات مهم در خرید بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان به قرار زیر است:

 • محدوده پوشش برای بیمه نامه‌های مسئولیت پزشکان فقط برای داخل کشور ایران بوده و برای خارج از کشور هیچگونه تعهد و پوششی را ندارد.
 • برای خساراتی که پزشک (بیمه گذار) محکوم به پرداخت دیه شود، شرکت بیمه موظف است که بر اساس قانون دیات خسارت را بر اساس ماه عادی و حرام پرداخت نماید.
 • اگر صدمه ای به بیمار وارد شده باشد که بیمار چند سال بعد متوجه این خسارت گردد، پزشک می تواند تا 4 سال بعد از پایان مدت بیمه نامه مسئولیت از پوشش‌های بیمه نامه خود استفاده نماید، شرکت بیمه بعد از صدور رای دادگاه خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند.
 • مدت بیمه نامه مسئولیت پزشکان معمولا به صورت یکساله بوده و پس از پایان یک سال پزشک می‌تواند بیمه نامه خود را تمدید نماید و از تخفیفات عدم خسارت استفاده نماید. البته وی می‌تواند بیمه نامه کوتاه مدت خریداری نماید و در صورت نیاز بیمه نامه خود را تمدید نماید.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان از بیمه تایم

برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان کافی است، فرم پیشنهاد بیمه نامه مسئولیت را تکمیل نمایید. اطلاعاتی که در فرم پیشنهاد ثبت می‌شود باید دقیقا بر اساس مشخصات دقیق پزشک و یا پیراپزشکی که متقاضی بیمه نامه است تکمیل شود، از جمله مواردی که باید حتما در بیمه نامه مسئولیت وارد شود، شماره نظام پزشکی، سقف پوشش های درخواستی بسیار مهم می باشند.

چرا از بیمه تایم بیمه مسئولیت پزشکان بخریم؟

بیمه تایم کارگزاری رسمی بیمه مرکزی می باشد که به صورت تخصصی مشاوره خرید بیمه مسئولیت پزشکان را ارائه می کند و همچنین در زمان خسارات تمامی مراحل اداری پیگیری خسارت توسط کارشناسان بیمه تایم انجام می شود.

 

داشتن بیمه مسئولیت برای پزشکان الزامی است؟

بیمه مسئولیت برای پزشکان و پیراپزشکان اجباری نبوده ولی داشتن این بیمه نامه می تواند برای تمامی پزشکان و پیراپزشکان اطمینان خاطری برای خسارت های پیش بینی نشده شغلشان باشد. چراکه با توجه به مزایای این بیمه نامه می تواند کمک بزرگی برای زمانی که اتفاقی بیافتد باشد.

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است؟

قیمت و نرخ بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس نوع تخصص پزشک و یا پیرا پزشک متفاوت بوده و قیمت نهایی آن بر اساس سقف تعهدات درخواستی وی محاسبه می شود.

آیا بیمه مسئولیت پزشکان برای خارج از ایران هم اعتبار دارد؟

خیر، این بیمه نامه فقط برای داخل کشور بوده و برای محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد و برای خارج از کشور شرکت بیمه هیچگونه تعهدی در مقابل خسارت پیش آمده ندارد.

آیا بیمه مسئولیتی برای پرستاران و پیراپزشکان هم وجود دارد؟

بیمه مسئولیت برای پیراپزشکان یکی از انواع بیمه نامه های مسئولیت می باشد، که یکی از زیر مجموعه های آن داشتن پوشش برای پرستاران می باشد.

 

نرخ قیمت بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است؟

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان بر اساس گروه پزشکی که تخصصشان در آن طبقه پزشکی قرار دارد محاسبه می شود.

تخفیف بیمه مسئولیت پزشکان به چه میزان می باشد؟

اگر پزشک بیمه گذار بیمه نامه مسئولیت پزشکان، در طول مدت داشتن بیمه نامه مسئولیت خسارتی را از شرکت بیمه دریافت نکند می‌تواند از سابقه تعداد سال‌های عدم خسارت خود در زمان تمدید بیمه مسئولیت خود استفاده نماید. میزان تخفیف بر اساس تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه گذار مشخص می‌شود.

آیا بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان خسارت هایی که منشا آنها در سال های گذشته بوده است را پرداخت می‌کند ؟

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان مصوب شورای عالی بیمه چنانچه فوت یا نقص عضو و یا صدمه روانی وارد شده به بیمار در زمانی اتفاق افتاده باشد که پزشک در آن زمان دارای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بوده باشد تا چهار سال پس از تاریخ پایان بیمه نامه میتوان اعلام خسارت کرد و از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد . این مقدار را با خرید کلوز مربوطه میتوان تاشش سال هم افزایش داد.

آیا دیه زنان در بیمه مسئولیت پزشکان برابر با دیه مردان پرداخت میشود ؟

طبق قوانین شرع دیه فوت زن نصف دیه مرد است و در رابطه با دیه اعضای بدن تا زمانیکه دیه زن ثلث دیه مرد باشد مساوی و چنانچه دیه زن از ثلث یا یک سوم دیه بیشتر شود مبلغ دیه به نصف کاهش می‌یابد .
اما بر اساس ماده 551 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 و رای دیوان عدالت اداری سال 1398 دیه زنان و مردان به طور کامل مساوی شد ه است ، با این توضیح که مقصر حادثه بر اساس قانون شرع نصف دیه یا دیه شرعی را پرداخت میکند و تفاوت دیه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد. بنابراین با توضیح فوق چنانچه یک بیمار خانم به دلیل اشتباه پزشک فوت نماید و پزشک مسئول شناخته شود نصف دیه در تعهد پزشک و الباقی در تعهد صندوق تامین خسارت‌های بدنی است . بدیهی است تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان برابر با تعهد بیمه گذار بیمه نامه و معادل نصف دیه خواهد بود.

 

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را کدام شرکت بیمه ارائه می کند؟

انتخاب بهترین بیمه مسئولیت بر اساس پرداخت خسارت و رضایت مندی بیمه گذاران می باشد، برای انتخاب بهترین شرکت بیمه می توانید از مشاوره بیمه تایم استفاده کنید ، تا بیمه نامه ای کامل را بر اساس نیازهای بیمه ای خود از هر شرکت بیمه ای که مد نظرتان است را داشته باشید.

مدت زمان بیمه پزشکان چقدر است ؟

مدت زمان بیمه نامه های مسئولیت پزشکان یک سال است و اگر در طول این مدت خسارتی اتفاق بیافتد و تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد می توانید خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

آیا در بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان می توان خسارت های ناشی از انجام خدمات زیبایی را دریافت نمود؟

بله  اگر پزشک بیمه گذار دارای مدرک معتبر دانشگاهی برای دوره های خدمات زیبایی داشته باشید با پرداخت حق بیمه اضافی می توانید پوشش زیبایی را در برخی از شرکت های بیمه از جمله بیمه مسئولیت پزشکان ملت و بیمه مسئولیت پزشکان ایران و بیمه مسئولیت پزشکان رازی تحت پوشش داشته باشد.

 

آیا بیمه مسئولیت پزشکان شامل ایمپلنت و سایر خدمات دندانپزشکان می شود؟

اگر بیمه گذار دندانپزشک عمومی بوده و امور درمانی که خسارت داشته باشید و این مورد بیشتر از میزان تخصص فرد باشد تحت پوشش بیمه مسئولیت نمی باشد ولی ممکن است برخی از شرکت های بیمه در بیمه نامه های مسئولیت دندانپزشکان با دریافت حق بیمه اضافی پوشش ایمپلنت رو هم تحت پوشش قرار دهند.

میزان دیه برای اشتباه پزشکی چگونه محاسبه میشود ؟

میزان نقص عضو و از کار افتادگی از هر نوع که باشد (کلی یا جزئی / موقت یا دائم ) توسط پزشکی قانونی تعیین می شود. این امر آنقدر حساس و دقیق است که کمتر کسی بدون داشتن تخصص لازم، قادر به تخمین دقیق از کار افتادگی است.

 

در بیمه مسئولیت پزشکان ملت جراحی زیبایی پوشش دارد؟

بله اگه تخصص تون زیبایی هست می توانید درخواست بیمه مسئولیت ملت بدین.

 

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان رازی چقدر است؟

لطفا تخصص تون رو مشخص کنید و اگر بیمه نامه قبلی دارین رو بفرمایید تا بتونیم قیمت بدیم کافیه فرم بیمه مسئولیت بیمه تایم رو پر و ارسال کنید.

 

 

سوالات متداول بیمه مسئولیت پزشکان

[/accordion-item]

بیمه مسئولیت برای پزشکان و پیراپزشکان اجباری نبوده ولی داشتن این بیمه نامه می تواند برای تمامی پزشکان و پیراپزشکان اطمینان خاطری برای خسارت های پیش بینی نشده شغلشان باشد. چراکه با توجه به مزایای این بیمه نامه می تواند کمک بزرگی برای زمانی که اتفاقی بیافتد باشد.

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است؟

قیمت و نرخ بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس نوع تخصص پزشک و یا پیرا پزشک متفاوت بوده و قیمت نهایی آن بر اساس سقف تعهدات درخواستی وی محاسبه می شود.

آیا بیمه مسئولیت پزشکان برای خارج از ایران هم اعتبار دارد؟

خیر، این بیمه نامه فقط برای داخل کشور بوده و برای محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد و برای خارج از کشور شرکت بیمه هیچگونه تعهدی در مقابل خسارت پیش آمده ندارد.

آیا بیمه مسئولیتی برای پرستاران و پیراپزشکان هم وجود دارد؟

بیمه مسئولیت برای پیراپزشکان یکی از انواع بیمه نامه های مسئولیت می باشد، که یکی از زیر مجموعه های آن داشتن پوشش برای پرستاران می باشد.

نرخ قیمت بیمه مسئولیت پزشکان چقدر است؟

قیمت بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان بر اساس گروه پزشکی که تخصصشان در آن طبقه پزشکی قرار دارد محاسبه می شود.

تخفیف بیمه مسئولیت پزشکان به چه میزان می باشد؟

اگر پزشک بیمه گذار بیمه نامه مسئولیت پزشکان، در طول مدت داشتن بیمه نامه مسئولیت خسارتی را از شرکت بیمه دریافت نکند می‌تواند از سابقه تعداد سال‌های عدم خسارت خود در زمان تمدید بیمه مسئولیت خود استفاده نماید. میزان تخفیف بر اساس تعداد سال‌های عدم خسارت بیمه گذار مشخص می‌شود.

آیا بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان خسارت هایی که منشا آنها در سال های گذشته بوده است را پرداخت می‌کند ؟

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان مصوب شورای عالی بیمه چنانچه فوت یا نقص عضو و یا صدمه روانی وارد شده به بیمار در زمانی اتفاق افتاده باشد که پزشک در آن زمان دارای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بوده باشد تا چهار سال پس از تاریخ پایان بیمه نامه میتوان اعلام خسارت کرد و از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد. این مقدار را با خرید کلوز مربوطه میتوان تاشش سال هم افزایش داد.

آیا دیه زنان در بیمه مسئولیت پزشکان برابر با دیه مردان پرداخت میشود ؟

طبق قوانین شرع دیه فوت زن نصف دیه مرد است و در رابطه با دیه اعضای بدن تا زمانیکه دیه زن ثلث دیه مرد باشد مساوی و چنانچه دیه زن از ثلث یا یک سوم دیه بیشتر شود مبلغ دیه به نصف کاهش می‌یابد .
اما بر اساس ماده 551 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 و رای دیوان عدالت اداری سال 1398 دیه زنان و مردان به طور کامل مساوی شد ه است ، با این توضیح که مقصر حادثه بر اساس قانون شرع نصف دیه یا دیه شرعی را پرداخت میکند و تفاوت دیه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد. بنابراین با توضیح فوق چنانچه یک بیمار خانم به دلیل اشتباه پزشک فوت نماید و پزشک مسئول شناخته شود نصف دیه در تعهد پزشک و الباقی در تعهد صندوق تامین خسارت‌های بدنی است . بدیهی است تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان برابر با تعهد بیمه گذار بیمه نامه و معادل نصف دیه خواهد بود.

بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را کدام شرکت بیمه ارائه می کند؟

انتخاب بهترین بیمه مسئولیت بر اساس پرداخت خسارت و رضایت مندی بیمه گذاران می باشد، برای انتخاب بهترین شرکت بیمه می توانید از مشاوره بیمه تایم استفاده کنید ، تا بیمه نامه ای کامل را بر اساس نیازهای بیمه ای خود از هر شرکت بیمه ای که مد نظرتان است را داشته باشید.

مدت زمان بیمه پزشکان چقدر است ؟

مدت زمان بیمه نامه های مسئولیت پزشکان یک سال است و اگر در طول این مدت خسارتی اتفاق بیافتد و تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد می توانید خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

آیا در بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان می توان خسارت های ناشی از انجام خدمات زیبایی را دریافت نمود؟

بله  اگر پزشک بیمه گذار دارای مدرک معتبر دانشگاهی برای دوره های خدمات زیبایی داشته باشید با پرداخت حق بیمه اضافی می توانید پوشش زیبایی را در برخی از شرکت های بیمه از جمله بیمه مسئولیت پزشکان ملت و بیمه مسئولیت پزشکان ایران و بیمه مسئولیت پزشکان رازی تحت پوشش داشته باشد.

مقایسه بیمه مسئولیت شرکت های مختلف را چگونه می توان انجام داد؟

برای مقایسه پوشش ها و خسارت دهی شرکت های بیمه می تونید قبل از خرید از کارشناسان بیمه تایم کمک بگیرید.

آیا بیمه مسئولیت پزشکان شامل ایمپلنت و سایر خدمات دندانپزشکان می شود؟

اگر بیمه گذار دندانپزشک عمومی بوده و امور درمانی که خسارت داشته باشید و این مورد بیشتر از میزان تخصص فرد باشد تحت پوشش بیمه مسئولیت نمی باشد ولی ممکن است برخی از شرکت های بیمه در بیمه نامه های مسئولیت دندانپزشکان با دریافت حق بیمه اضافی پوشش ایمپلنت رو هم تحت پوشش قرار دهند.

میزان دیه برای اشتباه پزشکی چگونه محاسبه میشود ؟

میزان نقص عضو و از کار افتادگی از هر نوع که باشد (کلی یا جزئی / موقت یا دائم ) توسط پزشکی قانونی تعیین می شود. این امر آنقدر حساس و دقیق است که کمتر کسی بدون داشتن تخصص لازم، قادر به تخمین دقیق از کار افتادگی است.

در بیمه مسئولیت پزشکان ملت جراحی زیبایی پوشش دارد؟

بله شرکت بیمه ملت پوشش زیبایی رو به صورت محدود و گسترده  ارائه می کنه.

لطفا تخصص تون رو مشخص کنید و اگر بیمه نامه قبلی دارین رو بفرمایید تا بتونیم قیمت بدیم کافیه فرم بیمه مسئولیت بیمه تایم رو پر و ارسال کنید.

31 دیدگاه برای “بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 1. رسول عزتی گفته:

  سلام چند ماهه هم بیمه میکنین
  چون من چند ماه میخوام بیمه شم چون ب صورت داوطلبی کار کنم اگ اتفاقی افتاد بیمه باشم
  و اینکه رشتم فوریت پزشکیه

 2. زیبا احمدی گفته:

  بیمه مسئولیت پزشکان رو از بیمه تایم خریدم و خسارت داشتم ، تا پرداخت خسارت پیگیر بودند . ممنونم از کارشناسان بیمه تایم.

  • مدیر سایت گفته:

   جناب رضایی عزیز ، بیمه رازی تخفیف داره می تونید از تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان استفاده کنید.

 3. اکبری گفته:

  من با مدرک مامایی به عنوان ماماواکسیناتور در درمانگاهی در شیراز فعالیت می‌کنم. میخواستم بیمه مسئولیت بگیرم. یکی از شرکت‌ها بهم گفتند برای تزریقات واکسن نمیتونیم بهتون پوشش بدیم. در حالیکه در دوران تحصیل آموزش تزریقات داشتیم و تزریق آمپولهای پیشگیری و… رو هم انجام میدیم. همه شرکت‌ها همین قانون رو دارن؟

  • مدیر سایت گفته:

   جناب اکبری اگر تزریق واکسن و یا تزریق سایر آمپول های دیگر در حیطه کاری شما تعریف شده می تونید از پوشش های بیمه مسئولیت برای خسارت های ناشی از این موارد هم استفاده کنید. در غیر این صورت متاسفانه بیمه مسئولیت پوشش برای این موضوع به شما ارائه نمی کند.

  • مدیر سایت گفته:

   جناب ابطری، بهترنی بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس نحوه خسارت دهی شرکت های بیمه می توان انتخاب کرد.

 4. زهرا اکبری گفته:

  استعلام نرخ بیمه مسئولیت پزشکان ایران را بر اساس طرح حکیم ایران برای پزشک عمومی با پوشش زیبایی می تونیم دریافت کنیم؟

  • مدیر سایت گفته:

   جناب افضلی عزیز بله پوشش زیبایی در بیمه مسئولیت پزشکان در برخی از شرکت های بیمه از قبیل بیمه مسئولیت رازی و بیمه مسئولیت ملت با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار می گیره.

 5. سمیرا گفته:

  سلام.چه دلیلی داره بیمه کارآفرین از من ۶۵۰ هزار بابت حق بیمه مسئولیت پیراپزشکان گرفته اما همکارم که بیمه ایران گرفته با سنوات من و مثل من بدون خسارت بوده تاحالا ۲۲۶ هزار داده؟
  مگه هردو تا سقف ۶۴۰ میلیون رو پوشش نمیدن

  • مدیر سایت گفته:

   خانم امانی عزیز پوشش بیمه های مسئولیت یکسان می باشد ولی قیمت پایه بیمه های مسئولیت پزشکان شرکتهای مختلف با هم متفاوت می باشد.

  • مدیر سایت گفته:

   اقای دکتر عزیز تخفیف بیمه مسئولیت پزشکان برای تمامی پزشکان توسط بیمه تایم ارائه می شود و شما می توانید از تخفیفات بیمه مسئولیت پزشکان استفاده کنید.

  • مدیر سایت گفته:

   خانم نیکای عزیز ، ارزان ترین بیمه مسئولیت پزشکان رو بیمه تعاون ارائه می کنه.

  • مدیر سایت گفته:

   جناب امانی عزیز ، بیمه مسئولیت پزشکان رازی و بیمه ملت هر دو پوشش زیبایی دارند.

 6. مجدی گفته:

  سلام من ماما هستم و در بهداشت مراقبت های پیش و حین و بعد از بارداری انجام میدهم در ۳ سال گذشته تحت پوشش بیمه رازی با عنوان پرستاران و سایر بخش ها بیمه مسئولیت شدم الان بعضی از شرکت های بیمه گفتن با این عنوان در صورت بروز مشکل بیمه مسئولیتی برای من مسئولیتی رو قبول نمیکنه چون پرستار نیستم لطفا راهنماییم کنید که آیا این انتخاب درست هست و اگر خیر با چه عنوانی باید بیمه مسیولیت بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.