بیمه شخص ثالث پارسیان [راهنمای خرید و ارزیابی سال 1401]

 

بر اساس قانون، بیمه شخص ثالث بیمه نامه‌ای است اجباری و همه دارندگان وسایل نقلیه موتوری موظف هستند که این بیمه نامه را تهیه نمایند. با داشتن بیمه ثالث تمامی خسارات جانی و مالی که به افراد ثالث وارد می‌شود قابل جبران می‌باشد. بیمه شخص ثالث پارسیان یکی از انواع بیمه‌های خودروی پارسیان است که توسط این شرکت ارائه می‌شود و در این نوشته نگاه کلی به بیمه ثالث پارسیان خواهیم داشت.


 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

نوع پوشش‌ها و میزان تعهدات هر کدام از پوشش‌ها روی بیمه نامه ثالث پارسیان درج می‌شود و شرکت بیمه پارسیان در طول مدت اعتبار بیمه نامه فقط تا سقف مشخص شده هر پوشش، خسارات پیش آمده را جبران می‌کند. پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. پوشش خسارت مالی
 2. پوشش خسارت جانی
 3. پوشش حوادث راننده

 

1- پوشش خسارت مالی

منظور از خسارت مالی آسیب‌هایی است که در اثر تصادف و حادثه خودروی بیمه شده به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود. سقف تعهدات مالی هر ساله با تغییر میزان دیه‌ها محاسبه و تعیین می‌شود. میزان سقف تعهدات مالی بیمه ثالث پارسیان برای سال  1398 از 9 میلیون تومان تا 30 میلیون می‌باشد.

 

2- پوشش جانی بیمه شخص ثالث پارسیان

پوشش جانی بیمه شخص ثالث بیمه پارسیان بر اساس دیه مصوب هر سال بر روی بیمه نامه‌ها اعمال می‌شود. پوشش جانی برای خسارت‌هایی از قبیل فوت، هزینه پزشکی و نقص عضو می‌باشد. سقف پوشش جانی بیمه ثالث پارسیان در سال 1398 برای ماه‌های عادی 270 میلیون تومان و برای ماه‌های حرام 360 میلیون تومان می‌باشد.

 

3- پوشش حوادث راننده بیمه ثالث پارسیان

اگر راننده مقصر حادثه در تصادف فوت نماید یا آسیب جانی داشته باشد، نیز می‌تواند با استفاده از این پوشش، از طریق بیمه شخص ثالث تحت پوشش بوده و تا سقف دیه ماه عادی از محل بیمه ثالث پارسیان خسارت دریافت کند. حداکثر تعهد برای خسارات بدنی راننده مقصر بیمه ثالث پارسیان برای سال 98 تا 270 میلیون تومان می‌باشد.


 

تخفیف بیمه ثالث پارسیان

با توجه به یکسان سازی قیمتی که از سوی بیمه مرکزی انجام گرفت تقریبا قیمت پایه بیمه ثالث بیشتر شرکت‌های بیمه برابر شد و تنها تخفیفی که روی بیمه شخص ثالث می توان ارائه داد فقط تحفیفات عدم خسارت این بیمه نامه است که بیمه گذار با توجه به تعداد سال‌هایی که سابقه عدم خسارت داشته باشد می‌تواند از تخفیفات این بیمه نامه استفاده نماید. میزان تخفیفات بیمه ثالث با بالا رفتن تعداد سال های عدم خسارت بیشتر شده و بیمه گذار حق بیمه کمتری را پرداخت می‌کند. در جدول زیر میزان تخفیفات با توجه به تعداد سال‌های عدم خسارت آورده شده است. همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید از سال چهاردهم به بعد میزان تخفیفات بیمه ثالث پارسیان به 70 درصد می‌رسد.

تخفیفات بیمه ثالث پارسیان


 

قیمت بیمه شخص ثالث پارسیان در سال ۹۸

بیمه شخص ثالث بر اساس طبقه بندی که برای خودرو‌ها انجام گرفته محاسبه می‌شود. هر خودرو با توجه به تعداد سال‌های عدم خسارت و پوشش مالی که درخواست دارد قیمت متفاوتی را دارد. در ادامه به صورت مثالی یک نمونه از قیمت بیمه ثالث برای یک خودرو با پوشش‌های مالی مختلف آورده شده.

مثال: جدول زیر برای همه خودرو‌ها با یکسال عدم خسارت با پوشش مالی 9 میلیون تومان و دیه کامل 360 میلیون تومانی و به مدت یکسال محاسبه شده است.

نوع خودروقیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند1,475,820 تومان
خودروی 4 سیلندر مثل پژو 2061,719,889 تومان
بیشتر از 4سیلندر1,902,650 تومان

مطلب مرتبط: راهنمای خرید اقساطی بیمه شخص ثالث


 

قیمت بیمه ثالث بیمه پارسیان با یکسال عدم خسارت و پوشش مالی 10 میلیون تومان

نوع خودروقیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند1,724,049 تومان
خودروی 4 سیلندر مثل پژو 2061,494,265 تومان
بیشتر از 4سیلندر1,907,299 تومان

 

قیمت بیمه ثالث بیمه پارسیان با یکسال عدم خسارت و پوشش مالی 30 میلیون تومان

نوع خودروقیمت بیمه ثالث پارسیان
پیکان، پراید و سپند1,724,049 تومان
خودروی 4 سیلندر مثل پژو 2061,807,219 تومان
بیشتر از 4سیلندر1,907,299 تومان


 

نحوه دریافت خسارت

خسارت بیمه ثالث پارسیان

در زمان خسارت بیمه گذار موظف است تا 5 روز خسارت را به اطلاع یکی از واحدهای خسارت شرکت بیمه پارسیان برساند و حتما گزارش پلیس برای خسارت‌های جانی که منجربه خسارت‌هایی از قبیل فوت، نقص عضو و یا هزینه پزشکی شده لازم می‌باشد.

در خسارت‌های مالی در صورتی که هر دو طرف حادثه (مقصر و زیان دیده) بیمه شخص ثالث و گواهی‌نامه معتبر داشته باشند، در مورد حادثه اختلاف نظری نداشته باشند و همچنین مبلغ خسارت کمتر از 9 میلیون باشد، می‌توانند بدون نیاز به کشیدن کروکی برای دریافت خسارت اقدام کنند.

برآورد خسارت وارده به خودروی بیمه شده توسط کارشناس شرکت بیمه پارسیان صورت می‌گیرد و در صورت عدم توافق در میزان خسارت بر اساس ماده 22 بیمه نامه ثالث پرداخت انجام می‌شود. روند بررسی تا پرداخت خسارت برای پرونده‌هایی که مشکل خاصی در روند پرونده ندارند، با ارائه مدارک و اطلاعات لازم از سوی بیمه گذار به شرکت بیمه پارسیان، ظرف مدت 15 روز از تاریخ اعلام خسارت رای قطعی داوران و یا دادگاه خسارت پرداخت می‌شود.


مطالب مرتبط:

راهنمای دریافت خسارت بدون کروکی

راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو


مدارک لازم برای حوادث منجر به جراحات بدنی

 • اعلام خسارت حداکثر ظرف پنج روز
 • گزارش مقامات انتظامی
 • گزارش بازجویی طرفین حادثه
 • کروکی تنظیمی توسط افسر کاردان فنی (در صورت لزوم) و نظریه کارشناس رسمی دادگستری
 • کپی شناسنامه مصدومین
 • مشخصات کامل مصدومین
 • مدارک بالینی و اصل صورتحساب بیمارستانی
 • کلیه نظرات پزشکی قانونی در مورد نوع صدمات
 • رای نهایی دادگاه در صورت صدور

 

مدارک  لازم پرداخت خسارت در حوادث منجر به فوت

 • گزارش مقامات انتظامی
 • مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده خسارت بدنی
 • مدارک لازم برای دریافت خسارت های مالی بیمه ثالث پارسیان با کروکی سازشی
 • ارائه اصل بیمه شخص ثالث، گواهینامه رانندگی،‌ کارت ملی‌، کارت شناسايي و شناسنامه مالکيت خودروی زیاندیده
 • ارائه اصل بیمه شخص ثالث، گواهینامه رانندگی،‌ کارت ملی‌، کارت شناسايي و شناسنامه مالکيت خودروی مقصر حادثه
 • ارائه اصل كروكي كه مهمور به مهر افسر تصادفات و مهر منطقه یا پاسگاه پلیس راهنمايي رانندگي باشد

بیشتر بدانید:راهنمای جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث


مدارک لازم برای دریافت خسارت های مالی بدون کروکی سازشی

اگر حادثه دارای خسارت جانی از قبیل فوت، هزینه پزشکی، نقص عضو داشته باشد، در صورتی که راننده مقصر حادثه فاقد گواهینامه باشد یا در زمان وقوع حادثه گواهینامه نداشته باشد و یا طرفین حادثه در خصوص مقصر حادثه به توافق نرسیده باشند برای پرداخت خسارت بیمه پارسیان باید مدارک زیر را به واحد خسارت شرکت بیمه پارسیان  ارائه دهند.

 • ارائه اصل بیمه شخص ثالث، گواهینامه رانندگی،‌ کارت ملی‌، کارت شناسايي و شناسنامه مالکيت خودروی زیاندیده
 • ارائه اصل بیمه شخص ثالث، گواهینامه رانندگی،‌ کارت ملی‌، کارت شناسايي و شناسنامه مالکيت خودروی مقصر حادثه
 • تصویر گزارش مقامات انتظامی و قضایی
 • ارائه اصل یا مصدق تصویر کروکی كه به مهر افسر تصادفات و مهر منطقه یا پاسگاه پلیس راهنمايي رانندگی مهمور شده باشد.
 • ارائه دادن نظريه کارشناسان تصادفات و رسمي دادگستري.(کپی برابر با اصل مدارک توسط مرجع قانونی)
 • ارائه دادن نظريه يا رای نهایی مرجع قانونی يا قضایی.( کپی برابر با اصل مدارک توسط مرجع قانونی)

 

المثنی بیمه ثالث پارسیان

اگر بیمه ثالث پارسیان دارید و اصل بیمه نامه سال قبلتان را گم کرده‌اید، در زمان تمدید بیمه نامه ممکن است به مشکل بخورید. بیمه ثالث پارسیان المثنی ندارد و بیمه گذار موظف است در زمان مفقودی بیمه ثالث، گواهی بیمه نامه را از شرکت بیمه پارسیان دریافت نماید. تمدید این بیمه نامه نیز  با ارائه گواهی بیمه نامه قابل انجام است. اطلاعات بیشتر را در مطلب راهنمای گم شدن بیمه ثالث و بدنه مطالعه بفرمایید.


 

خرید بیمه شخص ثالث پارسیان

برای خرید ارزانترین بیمه ثالث، بهترین بیمه شخص ثالث و یا خرید بیمه ثالث پارسیان می‌توانید درخواست خرید بیمه ثالث را در سامانه بیمه تایم ثبت کرده و نسبت به استعلام بیمه شخص ثالث پارسیان اقدام نمایید. در صورت تمایل می توانید مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف بیمه را نیز به کمک سامانه بیمه تایم انجام دهید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان بخش بیمه شخص ثالث بیمه تایم با شما تماس بگیرند»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *