راهنمای جامع خرید بیمه آتش سوزی و زلزله سامان

مشاوره و خرید بیمه آتش سوزی

پیشتر به بررسی شرایط بیمه آتش سوزی ساختمان و بیمه زلزله ساختمان در شرکت‌های مختلف از جمله بیمه آتش سوزی پاسارگاد پرداخته‌ایم. در این نوشته به بررسی کامل بیمه آتش سوزی سامان خواهیم پرداخت تا با شرایط و طرح‌های ویژه بیمه آتش سوزی سامان بیشتر آشنا شویم.

یک نکته خیلی مهم در بیمه آتش سوزی مبحث بیمه زلزله است. در واقع بیمه زلزله یک بیمه جداگانه نیست و در زمان خرید بیمه آتش سوزی یکی از پوشش‌های قابل انتخاب است و با توجه به اهمیت بیمه زلزله در این نوشته سعی میکنیم هم بیمه آتش سوزی و هم بیمه زلزله سامان را بررسی کنیم.


شرایط کلی بیمه آتش سوزی و زلزله سامان

برای بررسی کردن بیمه آتش سوزی سامان باید چند نکته مهم را مد نظر داشت که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • در بیمه آتش سوزی سامان نشانی ساختمان بیمه شده بسیار مهم می‌‎باشد. اگر بیمه گذار تغییر آدرس داشته باشد باید در اولین فرصت این تغییر آدرس را به شرکت بیمه اطلاع داده شود.
 • هرگونه تغییر در ارزش اثاثیه و لوازم بیمه شده باید به اطلاع شرکت بیمه برسد.
 • خطرات اصلی و خطرات تحت پوشش بیمه  آتش سوزی سامان بر اساس شرایط مندرج در بیمه نامه جبران خسارت می‌شوند.
 • هرگاه درطول مدت داشتن بیمه نامه، تغییراتی در کیفیت و یا وضعیت موجود مورد بیمه داده شود که نهایتا باعث افزایش خطر گردد، بیمه گذار موظف است که بدون تاخیر شرکت بیمه سامان را از تغیرات اتفاق افتاده آگاه کند.
 • پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی، جواهرات، سنگ‌های قیمتی، جواهرات و نسخه‌های خطی و … تحت پوشش بیمه آتش سوزی سامان قرار نمی‌گیرد.
 • بیمه گذار موظف است که در صورت خسارت در مدت مشخص شده خسارت را به شرکت بیمه اطلاع دهد.


انواع طرح‌های بیمه آتش سوزی سامان

انواع بیمه آتش سوزی سامان

نوع کاربری ساختمان مورد بیمه در انتخاب و طبقه بندی انواع بیمه نامه‌های آتش سوزی از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع بیمه آتش سوزی سامان بر اساس کاربری ساختمان عبارتند از: بیمه آتش سوزی منازل مسکونی سامان، بیمه آتش سوزی ساختمان‌های صنعتی از جمله کارخانجات و بیمه آتش سوزی ساختمان‌های غیر صنعتی از جمله ساختمان های اداری، تجاری، رفاهی و …. .

در همه انواع بیمه آتش سوزی سامان، ساختمان، تاسیسات و تمامی وسایل و تجهیزات اماکن مسکونی، موجودی انبار، مواد اولیه، کالای ساخته شده و در جریان ساخت، صنعتی و غیر صنعتی تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرد. مهمترین طرح‌های بیمه سامان را در زیر بررسی می‌کنیم.

 

↵طرح خانه امن سامان

پوشش های بیمه آتش سوزی سامان

این طرح از بیمه آتش سوزی سامان علاوه بر پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی، برخی پوشش‌های اضافی را نیز دارد. امتیاز مثبت خرید طرح امن سامان این است که شما می‌توانید پوشش‌های اضافی را با هزینه کمتر داشته باشید . خانه امن سامان به دو صورت صادر می‌گردد :

 • خانه امن سامان با خطر زلزله و طوفان و بدون پوشش سرقت با شکست حرز (طرح 2) که در اینصورت نیاز به بازدید ندارد.
 • خانه امن سامان با پوشش سرقت با  شکست حرز در صورتیکه مورد بیمه آپارتمان بوده و در مجتمع (ساختمانهای بیش از 4 واحد) در داخل محدوده شهر قرار دارند. در صورت اخذ صورت ریز ارزش تفکیکی و داشتن اثاثیه معمول (با استثنا فرش‌ها و تابلوهای دستباف و اشیا و دکوری گران قیمت) نیاز به بازدید ندارد. در صورت نیاز  به ارائه تخفیف بیشتر، مدارک باید به شعبه سرپرستی ارسال گردد.

در صورتیکه سرمایه پیشنهادهای ارائه شده بالاتر از حدود اختیارات تعیین شده برای شعب باشد، استعلام می‌بایست از طریق مرکز پاسخ داده شود و همچنین در صورتیکه  نیاز به اخذ تخفیف بیشتر باشد باید کلیه مدارک برای مدیریت بیمه آتش سوزی سامان ارسال گردد.

بيمه‌گر بايد در انتخاب ريسک‌ها دقت لازم را داشته باشد و از صدور بيمه‌نامه جهت محل‌هائي که از ريسک بالا و  يا تراکم خطر برخوردار هستند، خودداري نموده و يا در صورت تائيد کارشناس، توصيه‌هاي ايمني لازم به بيمه‌گذار اعلام  و تا انجام آن و تائيد نهائي کارشناس پيگيري شود و محل‌هائی که در مناطق دارای تراکم خطر می باشند در صورت تائید شرایط ایمنی با اضافه نرخ بیمه نامه صادر می گردد. که میزان آن از طرف مدیریت آتش سوزی اعلام می گردد.

طرح خانه امن سامان به لحاظ تعهدات و پوشش‌ها به دو طرح تقسیم می‌شود:

 • طرح 1 خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سيل، سرقت با شکست حرز، مسئوليت در قبال اشخاص ثالث (همسايگان مجاور)، غرامت فوت، نقص عضو و هزينه معالجه بيمه گذار وخانواده در محل مورد بيمه، هزينه اجاره و اسکان موقت بيمه گذار و خانواده.
 • طرح 2 خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سيل، طوفان، زلزله، مسئوليت در قبال اشخاص ثالث (همسايگان مجاور)، غرامت فوت، نقص عضو و هزينه معالجه بيمه گذار وخانواده در محل مورد بيمه، هزينه اجاره و اسکان موقت بيمه گذار و خانواده.

 

↵طرح اصناف بیمه سامان

بیشتر افراد می خواهند که علاوه بر 3 پوشش اصلی بیمه آتش سوزی (آتش سوزی، صاعقه و انفجار) پوشش بیمه زلزله را هم داشته باشند. برای همین منظور بیمه سامان با طرح اصناف برای سرمایه مشخص این طرح را ارائه می‌کند.

 

↵طرح ساختمان‌های اداری سامان

این طرح را بیمه سامان برای ساختمان‌های اداری ارائه می‌کند که همانند طرح خانه امن سامان علاوه بر پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی، پوشش بیمه زلزله را برای ساختمان اداری منظور می‌کند.

 

جهت اطلاع کامل از نرخ پوشش‌ این طرح‌ها بهتر است تا با تکمیل فرم بیمه آتش سوزی و زلزله زیر اجازه دهید تا کارشناسان بیمه آتش سوزی بیمه تایم به شما مشاوره تخصصی دهند تا بهترین انتخاب را انجام دهید.


پوشش های بیمه آتش سوزی سامان

 

بیمه نامه آتش سوزی سامان دارای دو دسته پوشش اصلی و پوشش اضافی می‌باشد. پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی سامان عبارتند از:
پوشش آتش سوزی، صاعقه و انفجار، 3 پوشش اصلی بیمه نامه آتش سوزی می باشد. برای داشتن پوشش های کافی باید پوشش های اضافی توسط بیمه گذار خریداری شود.

پوشش های اضافی بیمه آتش سوزی سامان

با داشتن پوشش‌های اضافی شما می‌توانید علاوه بر داشتن پوشش‌های اصلی، از پوشش های مازاد این بیمه نامه نیز استفاده کنید.

 • پوشش بیمه زلزله و آتش فشان سامان
 • پوشش سیل
 • پوشش طوفان و گرد باد
 • پوشش جبران خسارات ناشی از ترکیدگی لوله آب
 • پوشش جبران خسارات ناشی از سنگینی برف در صورت داشتن پوشش ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف
 • پوشش سقوط هواپیما که اگر محل مورد بیمه نزدیک فرودگاه باشد فاصله تا فرودگاه باید د ربیه نامه مشخص شود
 • پوشش رانش زمین
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات ناشی از آتش سوزی که بر اساس هزینه پاکسازی هر متر مربع در بیمه نامه محاسبه می شود
 • پوشش شکست شیشه
 • پوشش سرقت با شکست حرز
 • پوشش انفجار ظروف تحت فشار صنعتی که این پوشش بیشتر در بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی کاربرد دارد
 • پوشش دفرمه شدن ظروف تحت فشار صنعتی که یکی از پوشش‌های اضافی بیمه نامه‌های آتش سوزی صنعتی می‌باشد

 

انتخاب پوشش درست و مناسب با محل بیمه شده می‌تواند یکی از مهمترین مراحل خرید بهترین  بیمه آتش سوزی باشد. چراکه در زمان حادثه پرداخت خسارت بر اساس پوشش­‌های بیمه نامه شما انجام می‌شود. برای این موضوع صرفا داشتن بیمه نامه آتش سوزی کافی نیست و شما باید پوشش مناسب را در این بیمه نامه از جمله بیمه زلزله را داشته باشید.


نرخ بیمه آتش سوزی و زلزله سامان

نرخ بیمه آتش سوزی سامان

نرخ و قیمت بیمه آتش سوزی بر اساس چند فاکتور مهم محاسبه می‌‎شود. هر کدام از فاکتورها در میزان قیمت دهی بیمه نامه موثر هستند. عوامل موثر بر نرخ بیمه آتش سوزی سامان عبارتند از:

 • کاربری محل مورد بیمه: کاربری ساختمانی که بیمه آتش سوزی می‌شود در محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی سامان حرف اول را می زند چراکه بر اساس ریسک سنجی شرکت بیمه ، میزان ریسک و میزان خسارت ناشی از آتش سوزی آن محل را بررسی می کند.ریسک ساختمان مسکونی بسیار کمتر از ساختمان تجاری و یا حتی آتش سوزی کارخانه می باشد.
 • متراژ محل مورد بیمه: چون موضوع بیمه نامه آتش سوزی اموال فرد می باشد. متراژ ساختمان مورد بیمه و اثاثیه داخل آن سرمایه بیمه شده را تشکیل می دهند که باید به صورت دقیق در بیمه نامه آورده شوند.
 • نوع سازه: نوع سازه ساختمان بیمه شده می تواند در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی سامان موثر باشد.ریسک ساختمان‌ها با سازه های آجری، بتنی و فلزی  دارای ریسک متفاوت می باشند. به عنوان مثال شرکت بیمه سامان سازه های آجری را بیمه آتش سوزی نمی کنند.
 • تعداد و میزان پوشش های انتخابی: پوشش های اضافی که روی بیمه نامه درج می شوند می توانند در محاسبه قیمت بیمه اتش سوزی موثر باشند. به عنوان مثال پوشش سرقت یکی از پوشش‌هایی است که قیمت بیمه آتش سوزی را بالا می‌برد.
 • بازدید کارشناس شرکت بیمه سامان: اگر شرکت بیمه سامان تشخیص دهد که ریسک بیمه ای محل مورد بیمه بالا است، قبل از صدور بیمه آتش سوزی بازدید از محل را الزامی می‌داند تا ریسک محل بیمه شده توسط کارشناس شرکت بیمه بررسی شود. بازدید کارشناس از محل بیمه شده معمولا برای بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی و غیر صنعتی و  بیمه نامه‌هایی که پوشش سرقت را درخواست کرده باشند لازم می‌باشد.


سقف تعهدات بیمه آتش سوزی سامان

در بیمه آتش سوزی، پرداخت خسارات بر اساس پوشش‌ها و مشخصات محل بیمه شده انجام می‌پذیرد. معمولا در بیمه نامه‌های آتش سوزی معیاری برای هزینه بازسازی در نظر گرفته می‌شود . به عنوان مثال در بیمه آتش سوزی سامان هزینه ساخت و پاکسازی هر متر مربع از ساختمان بیمه شده  از 1 میلیون تومان تا 5 میلیون تومان می‌تواند تعریف شود. اگر همراه ساختمان اثاثیه و لوازم نیز تحت پوشش بیمه آتش سوزی سامان باشند حتما باید لیست اثاثیه و لوازم ضمیمه بیمه نامه باشد.


مزایای بیمه آتش سوزی و زلزله سامان

انتخاب شرکت بیمه سامان به عنوان شرکت بیمه گر بیمه نامه آتش سوزی، می‌تواند گزینه ارزشمندی باشد. بیمه آتش سوزی علیرغم اینکه قیمت چندانی ندارد اما در زمان خسارت مبالغ بسیار بالایی را جبران می‌کند. مخصوصا در بیمه نامه‌های صنعتی و غیر صنعتی که مربوط به بیمه های آتش سوزی کارخانجات و مراکز تجاری و انبارها و … می باشند و سرمایه بیمه شده ارزش ریالی بسیار بالایی دارد این موضوع بیشتر به چشم می‌آید.

سایر مزایای بیمه آتش سوزی و زلزله سامان را می توان در دو فاکتور زیر خلاصه کرد:

سطح توانگری بیمه سامان :سطح توانگری از ویژگی های مهم یک شرکت بیمه است. سطح توانگری هر ساله توسط گزارش بیمه مرکزی اعلام می شود. شرکت‌هایی که سطح توانگری بالایی دارند توانسته‌اند در پرداخت خسارات بسیار موفق عمل نمایند. شرکت بیمه سامان نیز از جمله شرکت‌هایی می باشد که همواره توانسته طی چند سال متوالی در سطح توانگری بالایی قرار داشته باشد.

پرداخت خسارت: نحوه پرداخت خسارت شرکت بیمه می‌تواند از گزینه های بسیار مهم در انتخاب شرکت بیمه باشد. عملکرد شرکت بیمه سامان و توانایی کارکنان شرکت بیمه سامان در پرداخت خسارت و تعداد شعب پرداخت خسارت بیمه سامان و…  می‌تواند از امتیازات مثبت انتخاب این شرکت باشد.


استعلام قیمت و خرید بیمه آتش سوزی سامان

برای خرید بیمه آتش سوزی کافی است که فرم بیمه آتش سوزی در سامانه بیمه تایم را تکمیل و ارسال نمایید. کارشناسان بیمه تایم در اسرع وقت با شما تماس گرفته و مقایسه قیمت بیمه آتش سوزی با شرایط مختلف را برای شما انجام می دهد. حتی برای انتخاب پوشش های مناسب و درست می توانید از مشاوران بیمه تایم کمک بگیرید. همواره بیمه تایم تخفیف های مختلف شرکت بیمه سامان را به اطلاع  کاربران خود می‌رساند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.