بیمه شخص ثالث سامان: بررسی شرایط، قیمت و پوشش ها

 

با اجباری شدن بیمه ثالث بیشترین تعداد بیمه نامه صادره در شرکت‌های بیمه، بیمه  نامه شخص ثالث می‌باشد. هر کس که وسیله نقلیه دارد باید به صورت اجباری اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث برای خودرو و یا هر وسیله نقلیه دیگرش نماید. بیمه ثالث کلیه خسارات جانی و مالی که ممکن است به اشخاص ثالث وارد شود را تحت پوشش قرار می‌دهد. در این مطلب به ارزیابی بیمه شخص ثالث سامان می پردازیم.


سهم بازار و نرخ رشد بیمه ثالث سامان

 

جدول بیمه ثالث سامان

بر اساس آخرین آمار بیمه مرکزی تعداد بیمه نامه‌های بیمه ثالثی که توسط شرکت بیمه سامان در سال 97 و 96 صادر شده بر اساس آمار جدول فوق می‌باشد. همانطور که قابل مشاهده است تعداد بیمه های شخص ثالث بیمه سامان در سال 97 نسبت به سال 96 تقریبا به میزان 26 درصد رشد داشته  و 0.52درصد از سهم بازار بیمه ثالث صنعت بیمه را بیمه سامان به خود اختصاص داده است. تعداد خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث  شرکت بیمه سامان در سال 1396 به میزان 2.322 فقره و در سال 1397 به تعداد  3.319 می باشد که نسبت به سال گذشته 42.94 درصد  بیشتر بوده است.


بیمه شخص ثالث ایران بزرگترین شرکت بیمه ثالث


بررسی پوشش‌ها

با توجه به شرایط بیمه ثالث، پوشش های‌ زیر در این بیمه نامه قابل ارائه می‌باشد:

-پوشش خسارات جانی

در قسمت پوشش خسارات جانی ، هزینه خسارت‌هایی از قبیل هزینه فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی با پوشش خسارات جانی قابل جبران می‌باشد. میزان سقف پوشش جانی بر اساس دیه مصوبه هر سال قابل ارائه می‌باشد که سقف این پوشش بر روی بیمه نامه درج می‌شود. برای سال 98 میزان دیه ماه حرام 360 میلیون تومان و برای ماه عادی 270 میلیون تومان می‌باشد. در زمان خسارت شرکت بیمه بر اساس تعداد نفرات و ظرفیت خودروی بیمه شده خسارت  جانی پیش آمده را پرداخت می‌کند.

-پوشش خسارات مالی

میزان سقف خسارت مالی نیز بر اساس درصدی از میزان دیه هر سال محاسبه می‌شود. در بیمه نامه‌های ثالث مبلغی به عنوان پایه پوشش‌های مالی از سوی بیمه مرکزی در نظر گرفته می‌شود که ضریبی از میزان دیه هرسال می‌باشد. حداقل مبلغ پوشش مالی بیمه ثالث سامان در سال 1398 به میزان 9 میلیون تومان می‌باشد که البته بیمه گذار بیمه ثالث می‌تواند به درخواست خود پوشش‌های بالاتری را تهیه نماید.

 


پوشش بیمه حوادث راننده سامان چیست؟

در بیمه شخص ثالث سرنشینان داخل خودرو و سایر افراد و اشیاء خارج از خودرو به عنوان شخص ثالث دارای پوشش هستند. بر اساس قانون جدید بیمه ثالث راننده مقصر حادثه نیز می‌تواند از پوشش های بیمه ثالث خود در جبران خسارت‌های بوجود آمده استفاده نماید. در بیمه ثالث سامان نیز این پوشش برقرار است و میزان پوشش راننده مقصر بیمه ثالث سامان تا سقف دیه ماه عادی به میزان 270 میلیون تومان می‌باشد.

راننده مقصر حادثه می‌تواند برای خسارت‌هایی از قبیل فوت، هزینه‌های پزشکی، نقص عضو از پوشش‌های بیمه ثالث خود استفاده نماید.


محاسبه قیمت ثالث سامان

به عنوان مثال برای بررسی قیمت بیمه ثالث سامان در بین چند خودرو، می‌توانید جدول قیمت بیمه ثالث سامان رو بررسی نمایید. قیمت ثالث همه خودروها بر اساس تخفیف عدم خسارت دو سال و 15 درصد و با پوشش مالی 9 میلیون تومان محاسبه شده‌اند.

نوع خودروقیمت بیمه ثالث
پژو 2061,528,790تومان
سانتافه1,528,790تومان
پراید 1111,325,091تومان
سمند سورن1,528,790تومان

نحوه استعلام بیمه شخص ثالث شرکت سامان

برای استعلام بیمه ثالث سامان می‌توانید مدل خودرو، سال ساخت خودرو، تعداد سال‌های عدم خسارت و میزان پوشش مالی مورد درخواستتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و قیمت بیمه ثالث سامان را با پوشش‌های مالی مختلف که مد نظرتان هست را با قیمت بیمه ثالث سایر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید.


 

در بیمه ثالث سامان امکان خرید قسطی بیمه نامه وجود ندارد و این شرکت معمولا فروش بیمه نامه های ثالث را به صورت نقدی انجام می‌دهد.

 

تخفیف بیمه ثالث سامان

در خرید و یا تمدید بیمه ثالث سامان، بر اساس تعداد سال‌های عدم خسارتی که روی بیمه نامه‌تان درج شده می‌توانید از تخفیفات بیمه ثالث استفاده نمایید. میزان تخفیفات بیمه ثالث سامان بر اساس جدول زیر ارائه می‌شود.

تخفیف عدم خسارتدرصد
سال اول عدم خسارت5%
سال دوم عدم خسارت10%
سال سوم عدم خسارت15%
سال چهارم عدم خسارت20%
سال پنجم عدم خسارت25%
سال ششم عدم خسارت30%
سال هفتم عدم خسارت35%
سال هشتم عدم خسارت40%
سال نهم عدم خسارت45%
سال دهم عدم خسارت50%
سال یازدهم عدم خسارت55%
سال دوازدهم عدم خسارت60%
سال سیزدهم عدم خسارت65%
سال چهاردهم عدم خسارت70%

نحوه دریافت خسارت و مدارک لازم پرداخت خسارت

پرداخت خسارت در بیمه شخص ثالث

بیمه سامان خسارت وارد شده به اتومبیل را بدون اخذ کروکی در صورتیکه وسیله نقلیه مسبب و زیان دیده در زمان حادثه دارای بیمه نامه معتبر و پیوسته باشد را پرداخت نماید. مدارک مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد:

 • تکمیل فرم قبول تقصیر از سوی مقصر و زیان دیده
 • ارائه شناسنامه مالکیت هر دو طرف
 • ارائه گواهینامه رانندگی هم برای مقصر و هم برای زیاندیده
 • ارائه بیمه‌نامه شخص ثالث هم سوی مقصر و هم برای زیاندیده
 • بازدید از هر دو اتومبیل مقصر و خسارت دیده به صورت همزمان
 • پرداخت خسارت های مالی بیمه ثالث سامان با گزارش نیروی انتظامی
 • کلیه مدارک فوق به همراه کروکی پلیس

نکته: در صورت برهم خوردن صحنه تصادف و یا نداشتن کروکی پرداخت خسارت فقط تا سقف 500 هزار ریال می‌باشد

 


درتصادف صحنه بهم ریخته این نکات را رعایت کنید


روند پرداخت خسارتهای جانی بیمه شخص ثالث سامان:

در صورت بروز خسارت جانی و برای دریافت دیه و هزینه های پزشکی، مدارک زیر مورد نیاز می‌باشد:

 • بیمه‌نامه ثالث مقصر حادثه
 • گزارش برابر اصل شده کارشناس تصادف با پاسگاه انتظامی محل وقوع تصادف
 • اوراق بازجویی برابر اصل شده مقصر و کلیه زیاندیده‌ها و یا ورثه متوفی
 • گواهی برابر اصل شده پزشکی قانونی در مورد مجروحین با گزارش معاینه جسد
 • گواهی برابر اصل شده دفن یا خلاصه فوت افراد متوفی
 • فتوکپی برابر با اصل شده کلیه صفحات شناسنامه‌های افراد متوفی
 • فتوکپی برابر با اصل شده برگ انحصار وراثت
 • رای قطعی دادگاه

حتما بخوانید: هر آنچه از خسارت جانی بیمه ثالث و دیه باید بدانید


خرید بیمه ثالث سامان

برای خرید بیمه شخص ثالث بیمه سامان می‌تونید مشخصات خودروی بیمه شده، سال ساخت خودرو، تعداد سال‌های عدم خسارت را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. برای مقایسه و مشاوره بیمه ثالث می‌تونید از کارشناسان بیمه ثالث  سامانه بیمه تایم کمک بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *