بیمه تایم

پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی

پوشش ویزیت دارو در بیمه تکمیلی
۵
(۲)

یکی از پوشش های پر طرفدار در بیمه های تکمیلی  پوشش ویزیت و دارو می باشد، این که چه داروهایی را بیمه تکمیلی پوشش می‌دهد؟ آیا هزینه داروهای خارجی را هم بیمه تکمیلی پرداخت می‌کند؟ آیا مکمل های تقویتی را بیمه تکمیلی پوشش می دهد؟ بیمه تکمیلی هزینه‌های ویزیت و دارو را تا چه میزان پرداخت می‌کند؟ چگونه هزینه‌های ویزیت و دارو را از بیمه تکمیلی دریافت کنیم؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی پوش ویزیت و دارو در بیمه های تکمیلی بپردازیم.

 

آیا بیمه تکمیلی هزینه ویزیت و دارو را می دهد؟

پوشش ویزیت دارو از جمله پوشش های اختیاری می باشد که در بیمه های تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی گروهی اراده می شود و بیمه گذار به انتخاب خود می تواند در صورت نیاز پوشش ویزیت و دارو را خریداری نماید. البته با توجه به این نکته توجه داشته باشید که پوشش در بیمه های تکمیلی گروهی با توجه به درخواست بیمه گذار و توافق وی با شرکت بیمه انجام می شود ممکن است برخی از بیمه های گروهی بدون پوشش ویزیت و دارو باشند.

داروهای تحت پوشش بیمه تکمیلی

 

در همه بیمه های تکمیلی، داروهایی تحت پوشش بیمه های تکمیلی  هستند که بیمه گران پایه و سازمان غذا و دارو نیز این دارو ها را تایید کرده باشد. چراکه در استفاده از بیمه های تکمیلی اگر بیمه گر پایه دارید و برای تهیه دارو از این بیمه نامه استفاده کرده باشد ، بخشی از هرینه توسط شرکت بیمه گر پایه شما تحت پوشش قرار می گیرد و باقی هزینه تهیه دارو با بیمه تکمیلی جبران می شود.

در تعرفه نظام پزشکی و بمیه ای ۳ نوع دارو تعریف شده است:

  • داروهای عمومی
  • داروهای آزاد
  • داروهای تخصصی

بر اساس شرایط درج شده در بیمه نامه تکمیلی هر ۳ دسته دارو تحت پوشش بیمه های تکمیلی می باشد و بیمه شده می تواند با توجه به نسخه پزشک و داروی تجویز شده می تواند از پوشش ویزیت و دارو بیمه تکمیلی تا سقف مشخص شده در بیمه نامه استفاده نماید. البته برخی داروهای تخصصی هستند که در شرایط خاص تحت پوشش بیمه نامه های تکمیلی بوده و برای پرداخت هزینه نیاز به تاییدیه پزشک دارند. در مورد داروهای خارجی که مشابه ایرانی دارند نیز پرداخت هزینه دارو معادل قیمت ایرانی پرداخت می شود.

داروهایی که در بیمه تکمیلی تحت پوشش نیستند:

برخی داروها هستند که در بیمه های تکمیلی تحت پوشش نیستند ، از جمله ۷۹ قلم دارو از قبیل انواع قرص های سرماخوردگی یا استامینوفن و یا داروهایی که قیمت بالایی دارند و یا برخی از ویتامین ها تحت پوشش بیمه نامه نمی باشند.

 

لیست داروهایی که تحت پوشش بیمه نمی باشد وباید با نسحه آزاد تهیه شود به ترتیب زیر می باشد:

 

داروهایی که در بیمه های تکمیلی تحت پوشش نیست داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست

داروهایی که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست

داروهایی که در بیمه تکمیلی تحت پوشش نمی باشد

 

مکمل های غذایی تحت پوشش بیمه تکمیلی

با توجه به این که مکمل های تغذیه ای هیچ اثر ثابت شده درمانی ندارند، و نرخ آنها توسط تولیدکنندگان، واردکنندگان و تحت نظارت سندیکا و اتحادیه مربوطه آنها تعیین می‌شود. از این رو قیمت واحد این فرآورده ها همواره چندین برابر قیمت واحد دارو در بازار سلامت کشور می باشد. از این رو تقریبا همه مکمل های غذایی تحت پوشش بیمه های تکمیلی نمی باشد.

پوشش ویزیت در بیمه های تکمیلی

میزان ویزیت در بیمه های تکمیلی بر اساس سقف پوشش ویزیت و دارو در بیمه های تکمیلی پرداخت می شود. ویزیت شامل هزینه ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص می باشد. پرداخت هزینه ویزیت بر اساس نرخ سازمان نظام پزشکی پرداخت می شود.

 

چگونه هزینه‌های دارویی خود را از بیمه می‌توانید دریافت کنید؟

داروهای تحت پوشش در بیمه تکمیلی

پس از پرداخت هزینه‌های دارویی و ویزیت پزشک، شما می‌توانید به یکی از شعب پرداخت خسارت شرکت بیمه مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم (که در ادامه ذکر می‌کنیم)، هزینه‌های خود را تا سقف تعهد شرکت بیمه و تعرفه‌های مشخص شده توسط وزارت بهداشت از شرکت بیمه دریافت کنید،

همانطور که گفته شد یکی از شرایطی که در بیمه تکمیلی وجود دارد، فرانشیز است که بر اساس آن بیمه‌گذار باید درصدی از هزینه‌های درمانی را خودش پرداخت کند. اما در بیشتر شرکت‌های بیمه برای پوشش ویزیت از بیمه‌گذار فرانشیز دریافت نمی‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت هزینه‌های ویزیت و دارو:

  • قبض مهر خورده داروخانه
  • نسخه پزشک

البته ممکن است در برخی از شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت به شما مدارک دیگری هم نیاز باشد که پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه، با شرکت بیمه‌گر خود تماس بگیرید و لیست مدارک مورد نیاز را از آن بپرسید.

در ادامه جدول‌های مربوط به تعرفه ویزیت و دارو که توسط وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰ اعلام شده است را آورده‌ایم.


بیشتر بخوانید: بهترین بیمه تکمیلی 


سقف تعهدات شرکت های بیمه برای پوشش ویزیت و دارو

میزان سقف تعهدات شرکت های بیمه برای داشتن پوشش ویزیت و دارو هم در بیمه تکمیلی انفرادی و هم بیمه تکمیلی گروهی متفاوت می باشد. سقف تعهدات پوشش ویزیت و دارو در بیمه های تکمیلی شرکت های مختلف به ترتیب زیر می باشد:

سقف تعهدات پوشش ویزیت دارو در بیمه تکمیلی تعاون

بیمه تکمیلی تعاون در ۷ طرح مختلف به صورت بیمه تکمیلی انفرادی و خانواده ارائه می شود که هر کدام از طرح های ارائه شده سقف پوشش های مختلفی را دارد که فرد بیمه شده میتواند براساس نیاز بیمه ای خود هر کدام از طرح های بیمه تکمیلی تعاون گفته شده را انتخاب و خریداری نماید.  میزان پوشش ها به تومان و برای سال ۱۴۰۰ می باشد:

پوششدارارساکوشامزداپویاپارساوالا
ویزیت دارو۱۱۰.۰۰۰۱۸۰.۰۰۰۲۰۰.۰۰۰۰۵۰۰.۰۰۰۸۰۰.۰۰۰۱.۰۰۰.۰۰۰۱.۰۰۰.۰۰۰

 

سقف تعهدات پوشش ویزیت دارو در بیمه تکمیلی سامان

بیمه تکمیلی سامان نیز در ۵ طرح مختلف پوشش های ویزیت و دارو را تحت پوشش قرار می دهد که فرد بیمه شده می تواند هر کدام از طرح های پیشنهادی را انتخاب کرده و خریداری نماید. سقف پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی سامان به ترتیب جدول زیر می باشد:
میزان پوشش ها به تومان و برای سال ۱۴۰۰ می باشد:

پوششمهرسروششمیموصالعقیق
ویزیت و دارو۱۰۰.۰۰۰۲۰۰.۰۰۰۵۰۰.۰۰۰۸۰۰.۰۰۰۱.۰۰۰.۰۰۰

 با ۳ شرکت برتر بیمه دندانپزشکی آشنا شوید


سقف تعهدات پوشش ویزیت دارو در بیمه تکمیلی sos

در بیمه تکمیلی شرکت کمک رسان ایران sos مشاوره و ویزیت توسط پزشک عمومی، رایگا ن انجام می شود ولی برای دارو تا سقف ۵۰۰ هزارتومان تحت پوشش می باشد.

تعرفه ویزیت پزشکان

تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر تعیین می شود:
موارد زیر براز ارزیابی و معاینه (ویزیت) پزشکان و کارشناسان پروانه دار در بخش سرپایی دولتی

شرح خدمتتعرفه بر اساس عدم ثبت در سامانه نسخه الکترونیک سلامتتعرفه بر اساس ثبت در سامانه نسخه الکترونیک سلامت
پزشکان، دندانپزشکان عمومی و دکتری متخصص علوم پایه (PhD) پروانه دار۱۶۴.۰۰۰ ریال۱۹۴.۰۰۰ ریال
پزشکان، دندانپزشکان متخصص و پزشکان عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه و پزشکان متخصص کودکان و نوزادان برای معاینه (ویزیت)گروه سنی هفت و بالای هفت سال۲۰۵.۰۰۰ ریال۲۴۲.۰۰۰ ریال
پزشکان متخصص کودکان و نوزادان برای معاینه گروه سنی زیر هفت سال۲۴۶.۰۰۰ ریال۲۹۰.۰۰۰ ریال
پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ و پزشکان فوق تخصص، فلوشیپ کودکان و نوزادان برای معاینه و ویزیت گروه سنی هفت و بالای هفت سال۲۴۸.۰۰۰ ریال۲۹۳.۰۰۰ ریال
پزشکان فوق تخصصدوره تکمیلی تخصصی کودکان و نوزادان برای معاینه و ویزیت گروه سنی زیر هفت سال۲۹۸.۰۰۰ ریال۳۵۲.۰۰۰ ریال
پزشکان متخصص روان پزشکی۲۶۰.۰۰۰۳۰۷.۰۰۰ ریال
پزشکان فوق تخصص روان پزشکی و دوره تکمیلی تخصصی روان پزشکی۳۰۹.۰۰۰ ریال۳۶۵.۰۰۰ ریال
کارشناسان ارشد پروانه دار۱۴۱.۰۰۰ ریال۱۶۶.۰۰۰ ریال
کارشناسان پروانه دار۱۱۴.۰۰۰ ریال۱۳۵.۰۰۰ ریال

 

مدارک لازم جهت دریافت هزینه های ویزیت و دارو

اگر بیمه تکمیلی خریداری کرده اید که پوشش ویزیت و دارو دارد و می خواهید از این پوشش استفاده نمایید. باید برای پرداخت خسارت مدارک زیر را به شرکت بیمه تحویل نمایید.

میزان دریافت شما از پوشش ویزیت و دارو در بیمه تکمیلی بستگی به سقف پوشش ویزیت و داروی شما در بیمه نامه تکمیلی دارد که خریداری کرده اید. مدارک لازم برای پرداخت خسارت ویزیت و دارو به تریب زیر می باشد:

دریافت هزینه ویزیت بیمه تکمیلی

    •  ارسال اصل برگه ویزیت پزشک عمومی، متخصص و یا فوق تخصص داراری مهر و تاریخ و نام بیمار الزامی است. ویزیت متخصص تغذیه و مشاور روانشناس به صورت عمومی در تعهد بیمه تکمیلی نمی باشد.

دریافت هزینه دارو 

    • ارسال اصل دستور پزشک در سربرگ ایشان و یا اصل برگه دفترچه به همراه اصل فاکتور داروخانه که دارای مهر داروخانه باشد ضروری است. مهر داروخانه باید روی نسخه پزشک نیز درج گردد.


حتما بخوانید: بهترین بیمه تکمیلی زایمان کدام است؟


کدام برگه نسخه دفترچه برای دریافت هزینه دارو باید ارسال گردد؟

اگر پزشک نسخه دارو را در دفترچه تامین اجتماعی شما نوشته است شما نسخه را در ۳ برگ سبز، قرمز و آبی دفترچه مشاهده می نمایید. حال سوال اینجاست که برای دریافت هزینه دارو از بیمه کدام برگ دفترچه باید ارسال گردد؟ آیا باید هر ۳ برگ را ارسال کرد و یا ارسال ۱ برگ به دلخواه کفایت می کند؟

این موضوع بستگی به نوع دارویی دارد که در نسخه شما نوشته شده است. اگر داروی تجویز شده تحت پوشش تامین اجتماعی باشد و داروخانه نیز قیمت دارو را با تعرفه تامین اجتماعی محاسبه کند، در این صورت برگه سبز دفترچه شما جدا می شود و شما باید برگه قرمز دفترچه را تحویل شرکت بمیه تکمیلی تان نمایید. اگر برگه سبز شما جدا نشده باشد حتما باید اصل برگه سبز دفترچه تحویل شرکت بیمه داده شود.

 

درصورت تجویز نسخه الکترونیک دارو توسط پزشک (عدم دسترسی به نسخه فیزیکی) چه باید کرد؟

با توجه به اعمال سیستم جدید نسخه الکترونیک در استفاده از انواع خدمات درمانی ، دستورالعمل نسخه الکترونیک تامین اجتماعی به صورت آنلاین در سیستم ثبت می شود و از این طریق و با گرفتن فاکتور از داروخانه می توانید پیگیری پرداخت خسارتتان را از شرکت بیمه تکمیلی را انجام دهید.

خرید بیمه تکمیلی

برای استعلام و خرید بیمه بیمه تکمیلی به صورت انفرادی و گروهی و یا به صورت خانواده می توانید در خواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و با مشاهده قیمت و مقایسه قیمت بیمه تکمیلی شرکت های مختلف بیمه ، یکی از انواع طرح های مورد نظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۲

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر