بیمه تایم

بیمه عمر بعد از فوت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ وارث و ذینفع کیست؟

بیمه عمر بعد از فوت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
۴
(۵۶)

بیمه عمر و سرمایه گذاری، بیمه‌نامه‌ای است که دارای جنبه سرمایه گذاری و پوشش بیمه‌ای می‌باشد. میزان سرمایه گذاری که در بیمه عمر شکل می‌گیرد بر اساس حق بیمه پرداختی فرد و تعداد سال‌هایی است که فرد حق بیمه‌اش را پرداخت می‌کند،محاسبه می‌شود.
بیمه گذار بیمه‌نامه تعیین می‌کند که ذینفع سرمایه در صورت فوت و سرمایه در صورت ذینفع بیمه نامه  چه کسی باشد. در زمان تهیه بیمه عمر هر دو ذینفع بیمه نامه مشخص می‌شود ولی بیمه گذار می‌تواند در طول مدت داشتن بیمه عمر ذینفعان بیمه نامه‌اش را تغییر دهد.

تمامی بیمه‌های عمر بخشی دارند به نام ذینفع بیمه یا استفاده کننده، که در این قسمت بیمه گذار، بیمه شده و یا فرد دیگری را به شرکت بیمه معرفی می‌کند تا در صورت فوت، غرامت فوت و اندوخته بیمه نامه به ایشان پرداخت شود.

تقریبا همه شرکت‌ها در این بخش از بیمه گذار تقاضا می‌نمایند تا اقوام درجه یک خود را معرفی نمایند اما امکان معرفی مراکز خیریه و افراد غیره نیز در برخی شرکت‌ها وجود دارد. بعد از معرفی این افراد بیمه شده یا بیمه گذار اولویت آنها و درصد سهیم شدن در این مبلغ را نیز مشخص می‌نماید.


حتما بخوانید: بهترین بیمه عمر بر اساس شاخص های مختلف


 

تعریف ذینفع در بیمه عمر

ذینفع هر فرد حقیقی و یا حقوقی  است که در صورت فوت بیمه‌شده و یا در پایان مدت بیمه نامه، سرمایه بیمه عمر به او تعلق خواهد گرفت. برای مثال شخصی خودش را بیمه می‌کند. در این حالت بیمه‌گذار و بیمه‌شونده خود او خواهد بود. در صورتی‌که در بیمه‌نامه‌‌اش همسرش را به عنوان ذینفع در صورت فوت خود ذکر کند بعد از فوت او سرمایه بیمه عمرش به همسر او تعلق خواهد گرفت.


 وارث و ذینفع کیست؟

بر اساس شرایط بیمه عمر، و مطابق با قوانین و مقررات بیمه‌ای برای تعیین انواع ذینفع در صورت فوت موارد زیر در بیمه نامه های بیمه عمر شرکت‌های مختلف لحاظ می‌شود:

 • ذینفع در صورت فوت را بیمه گذار معین می‌کند. ممکن است استفاده کننده از سرمایه بیمه عمر یک یا چند نفر با درصد سهم و اولویت‌های مساوی یا مختلف باشد.
 • ذینفع بیمه نامه عمر در صورت فوت می‌تواند وراث قانونی به نسبت سهم الارث، وراث قانونی به نسبت مساوی، با ذکر نام  و نسبت قابل ثبت می‌باشد.

نحوه تقسیم سرمایه بیمه عمر چگونه است؟

 • در صورت تعیین ذینفعان و تعیین سهم هریک از آنان در قرارداد بیمه عمر، سرمایه بیمه نامه به نحو تعیین شده بین ذینفعان تقسیم می‌گردد.
 • در صورت تعیین ذینفعان بدون ذکر سهم هریک از آنان، سرمایه بیمه نامه به استناد اصل تقسیم به تساوی، به صورت مساوی بین آنان تقسیم می‌شود.
 • در صورت عدم تعیین ذینفعان، به استناد ماده ۲۴ قانون بیمه، سرمایه بیمه عمر بر اساس قانون ارث بین وراث قانونی تقسیم خواهد شد.

بیشتر بدانید: بازخرید بیمه عمر چیست؟


تا چند نفر را می‌توان به عنوان ذینفع تعیین کرد؟

معمولا در شرکت‌های بیمه ۵ تا ۶ نفر را می‌توان به عنوان ذینفع بیمه نامه تعیین کرد و بیمه گذار با ارائه مشخصات کامل ذینفعان می‌تواند اولویت و درصد استفاده هر فرد از این بیمه نامه را مشخص نماید.


مبلغ پرداختی به وراث چقدر است؟

میزان مبلغ قابل پرداخت به ذینفعان بیمه عمر در صورت فوت بیمه شده مجموع سرمایه فوت بیمه نامه + اندوخته بیمه نامه می‌باشد،که در صورت فوت فرد بیمه شده مجموع هر دو به ترتیب اولویت و درصد مشخص شده در بیمه نامه به افراد مشخص شده (ذینفعان و استفاده کنندگان بیمه نامه) پرداخت می‌شود.


بیمه عمر سامان را بهتر بشناسید


آیا دوستان بیمه گذار می‌توانند ذی نفع بیمه نامه‌های زندگی و سرمایه گذاری باشند؟

از لحاظ قانونی و با توجه به شرایط بیمه عمر شرکت های بیمه، این امکان وجود ندارد که ذی نفع یک بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری، دوست یک فرد و یا فردی که نسبت درجه یک نسبی و یا سببی با بیمه گذار ندارد، باشد.


در بیمه‌ی عمر آیا می‌توانم فرزندم را که هنوز به سن قانونی نرسیده ذینفع خود قرار دهم ؟

شما از بستگان درجه یک خودتان شامل پدر،مادر،خواهر،برادر و فرزندتون می‌توانید همه و یا هر کسی رو که بخواهید با هر میزان درصدی از غرامت بیمه عمر خودتون منتفع نموده و ذینفع بیمه نامه قرار بدین.
اگه فقط بخواهید فرزند ۳ ساله تون رو بعنوان تنها  ذینفع بیمه تون معرفی کنید مشکلی نیست،فقط اگه تا قبل از به سن قانونی رسیدن فرزندتان (۱۸ سالگی)، خدای ناکرده شما که بیمه گذار هستید فوت کنید، غرامت سرمایه فوت شما، به همراه اندوخته و سودهای مشارکت در منافع، تا سن ۱۸ سالگی نزد شرکت بیمه خواهد ماند و در آن موقع به وی پرداخت خواهد گردید.


آیا موسسه خیریه را می‌توان به عنوان ذینفع بیمه نامه انتخاب کرد؟

بله، موسسات حقوقی که شماره ثبت دارند را می‌تواند در بخش ذینفعان بیمه نامه عمر وارد کرد حتی می‌توان اولویت یا درصد ذینفع برای موسسه خیریه مثل محک و … تعیین کرد.

 

 

اگر سوال دیگری در این رابطه در ذهن شما باقی مانده است می توانید در زیر همین پست کامنت بگذارید تا کارشناسان بیمه عمر بیمه تایم پاسخ شما را بدهند.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد رای ۵۶

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۹۴ comments

  • خانم غنی آبادی عزیز، می تونید از اتحادیه تاکسی رانی در این باره سوال نمایید. با تشکر

  • همسره من بیمه عمره شما بودن در ازدواج اولشون ولی بعداز اینکه فهمیدهمسره ثابقش قصده سوءاستفاده دارد از ادامه زندگی مشترک پا پس میکشن ومتارکه میکنن وبعدازازدواج با من چندماهی بیمه عمره سامان را واریز میکردیم وباتماسهایی که داشتیم با مسئولهای استان خودمون بهشون بیان شد که میخواهد کل پرونده به مکان جدیدش انتقال یابد و کسی جزء خودمون نتواند بدنباله بیمه اش باشد.اما بدشانسی ما دچاره مرگ مغزی کردن وفوت شدن وما نتوانستیم ادامه کار بدهیم اکنون تاکلیفه من درقباله حق بیمه همسرم چیست؟میتوانم حق خودم به عنوان همسرش را دریافت کنم و سهم دو بچه ای خانومم ازازدواج اولش را میشود داد یا نه؟!آیا طلاق از ازدواج اول حق فرزندانش را محدودمیکندویاشامله چه تغییراتی میشود؟ خانومم راضی نبود اون نامرده چرب زبان پولی بگیرد.لطفا” کمک کنید بتوانم به خواسته اش آن مرحوم را برسانم.من قصدداشتم بعدازچهلم همسرم اقدام کنم ولی چون طرفه مقابل بانمایندگی نسبته فامیلی و رفت وآمد شدید باهم دارن ولی از خدا میخوام با پارتی بازی نتوانن به چیزی برسن چون هیچ نسبتی با همسرم کسی ندارد وفقط از مدارکه قبلی دچاره سوءاستفاده نشوم. منو کمک کنید من تنهایم.تنهاماندم بیکس و کار شدم ،نابود شدم. همه زندگیم رفت
   مثله یه خواب مثله یه رویا گذشت و اولش چه شرین بود اما بعدش قابله تصور که هیچ حتی قابل تخیل هم نبود.ازشما مسئولین عاجزانه کمک میخواهم. ممنون

   • جناب پوریای عزیز، حتما با شعبه مرکزی و یا هر شعبه ای که نزدیک به محل زندیگ تان می باشد تماس بگیرید و برای اعلام خسارت و پیگیری خسارت به شعبع مراجعه کنید تا راهنمایی لازم در این مورد را به شما ارائه نمایند.
    پرداخت سرمایه بیمه عمر فقط به ذینفعان بمیه نامه امکان پذیر می باشد.

  • سلام،پدر من بازنشسته ارتش بود به تازگی فوت شده برای دریافت غرامت از بیمه کوثر اقدام کردیم پیام ثبت اومده میخواستم بدونم وام و بدهکاری پدرم به نیروی مسلح از غرامتی به ما پردخت میشه کسر میشه یا از حقوق مستمری که مادرم دریافت میکنه کسر میشود در ضمن مالیات از مبلغ واریزی بیمه کم میشه یا نه باتشکر

   • جناب حامد ، در این باره لطفا از واحد حقوق و دستمزد سازمان پدرتون سوال بفرمایید. ما دسترسی به بیمه نامه پدر شما نداریم.

  • ۱_آیا استفاده کننده همان ذینفع است یا به عبارت دیگر به یک معنی میباشد؟
   ۲_برداشت بنده اینست که فقط افراد درجه یک میتوانند بعنوان ذینفع تعیین شوند درست است؟ در صورت درست بودن چطور موسسات خیریه میتوانند بعنوان ذینفع تعیین شوند؟

   • جناب رضایی عزیز،استفاده کننده همان ذینفع بیمه نامه می باشد . افرادی که نسبت خانوادگی دارند و یا موسسات خیریه که شماره ثبت و شناسه ملی دارند نیز می توانند به عنوان ذینفع تعریف شوند.

 • در یکی از بیمه های زندگی که بیمه شده فوت نموده و سرمایه فوت قابل پرداخت است ،با وجود گذشت ذینفعان هنوز شناسایی نشده اند ،وظیفه بیمه گر چیست

  • جناب مصطفی ذینفع هر بیمه نامه در قسمت ذینفعان درج شده . و اگر ذینفع در قید حیات نباشد سرمایه فوت به وراث قانونی پرداخت می شود.

   • امید عزیز، پوشش های بیمه عمر از جمله پوشش فوت برای فرد بیمه شده می باشد و در صورت فوت بیمه گذار هیچ مبلغی برای هیچ کسی پرداخت نمی شود.

   • سرمایه فوت بیمه نامه در صورت فوت بیمه شده به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود و در صورت فوت بیمه گذار، بیمه گذرا بیمه عمر با توجه به شرایط موجود تغییر می کند.که در مطلب فوق کامل به آن پرداخته شده است.

 • درصورتی که ذینفع بیمه عمر به سن قانونی نرسیده باشد سرمایه ای که نزد شرکت تارسیدن سن قانونی ذینفع میماند آیا سودبانکی به آن اضافه میشود؟
  ۰۹۱۱۷۳۸۶۰۸۷

  • جناب وسطی بزرگوار ذینفع بیمه نامه اگر به سن قانونی نرسیده باشد ، فردی که وکیل قانونی وی می باشد می تواند سرمایه را دریافت نماید.

 • سوال من این هست
  من بیمه عمر و سرمایه دارم
  الان بر اثر حادثه یا بیماری فوت کنم
  پرداخت بیمه دیه به صورت کامل هست یا نه با توجه به تعداد ماههای پرداخت هست؟!

  • پگاه عزیز، میزان سرمایه بیمه عمر به صورت ضریبی از حق بیمه پرداختی تان می باشد. از این رو دیه در این نوع خسارت تاثیری ندارد. میزان سرمایه فوتتان ار می توانید در جدول بیمه عمرتان که ضمیمه بیمه نامه تان می باشد مشاهده کنید.

 • #سوال
  در یک بیمه نامه ای که سرمایه فوت آن قابل پرداخت است، بیمه شده فوت نموده و بیشتر از یکماه است که از ذینفع بیمه نامه خبری نیست و یا شناسایی نشده اند وظیفه بیمه گر چیست؟؟؟

  • خانم ناهید بزرگوار ، پرونده پرداخت خسارت باز می مونه تا ذینفع بیمه نامه پیدا بشه، در صورت فوت ذینفع هم سرمایه فوت به وراث ذینفع پرداخت می شود.البته اگر ذینفع بیمه نامه بعد از بیمه شده فوت کرده باشد.

   • آیا بعد ازدواج وارث حق بیمه به او میرسید یا نه؟
    در بیمه نامه سی سال قید شده ما پونزده سال بریزیم ایا میتوانیم بازنشسته شویم؟

    • جناب امیر عزیز، در بیمه نامه های عمر تاهل تاثیری بر دریافت سرمایه فوت ندارد و بر اساس قانون بیمه های عمر، بعد از فوت بیمه شده سرمایه فوت به افراد درج شده به عنوان ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود.

 • باسلام.ممنون از مطالب مفیدتان. بنده از نمایندگان بیمه عمر میباشم. چگونه میتوان وکیل برای ذینفع که کودک است، تعیین کرد؟

  • همکار عزیز ذینفع بیمه نامه اگر کودک باشد، تمامی حقوق قانونی وی تا رسیدن به سن قانونی بر عهده قیم قانونی کودک می باشد .

 • سلام. بعد از آن سال که از فوت پدرم می گذرد ،مادرم برای دریافت مبلغ بیمه عمر مردم ، مادرم به کانون بازنشستگان مراجعه کرده ( به خیال آنکه میتواند همه اون مبلغ را برای خودش بگیرد)اما با حواله هایی که بنام وراث صادر شده روبرو میشود . لذا او همه حواله ها را گرفته ولی حواله من را نمی دهد و در قبالش مبلغی پول می خواهد . حالا میخواستم بدانم که من باید چکار کنم؟ البه چون شماره تلفن من را معرفی کرده بود ، همه شماره حواله ها را در گوشیم دارم. آیا بانک رفاه با شماره حواله پولم را می دهد سپاس

  • جناب دلاویز به شرکت بیمه مراجعه کنید و خودتون درخواست دریافت حواله نمایید. به احتمال زیاد از طریق پیامک نیز می تونید به بانک رفاه مراجعه کرده و حوالتون رو دریافت کنید.

 • سلام.پدر من بازنشسته نیروهای مسلح(لشکری)است.۸تافرزندهستیم.وقتی پدرمان برای بیمه اقدام کرد۷نفرمون روتحت پوشش گرفتندونمیدانم چراخواهربزرگترراتحت پوشش قرارندادند.بعدازمدتی ک دوباره اقدام کردند ک خواهربزرگترم راهم تحت پوشش قرار دهند،گفتندکه باید بیمه را باطل ودوباره اقدام کنیم ک دراونصورت هم ۴یا۵نفر بیشتر رانمیشه تحت پوشش قراربدهند.آیا همچین چیزی امکان داره که محدودیت تعداد داشته باشند برای فرزندان؟؟؟
  ممنون

   • همین بیمه که اگر شخص فوت کنه،به هرکدوم از فرزندان مبالغی و میدن منظورم هست،فکر نکنم بیمه درمان باشه.حالا اسمشو دقیق نمیدونم،شایدم بیمه عمر اسمشه.ممنون میشم پاسخ بدید

  • همین بیمه که اگر شخص فوت کنه،به هرکدوم از فرزندان مبالغی و میدن منظورم هست،فکر نکنم بیمه درمان باشه.حالا اسمشو دقیق نمیدونم،شایدم بیمه عمر اسمشه.ممنون میشم پاسخ بدید

 • سلام. پدربزرگ من. فوت. شده و تا همین امسالم پول بیمه عمر از حسابش کم میشده ولی الان. بیمه میگه به افراد بالای ۶۰/۷۰ سال تعلق نمیگیره
  اگه نمیگیره پس چرا. برداشت میکردن؟؟؟

  • زهرای عزیز پدر بزرگتان چه نوع بیمه عمری داشتند؟ بیمه عمر و سرمایه گذاری با بیمه عمر زمانی؟

 • پدر بنده فوت کرده وحدود ۳سال بیمه عمرداشته ازطرف بازنشستگی(مستمری بگیربودن)،من رفتم بیمه عمر مربوطه که حق و حقوق ایشان بدهند،اما بیمه گفت که چون بیمه اینا سابقه نمیشه،هیچ چیزی تعلق پیدا نمیکنه،خواستم بدونم این قانون بیمه درست هست؟

  • اسماعیل عزیز بیمه عمر و سرمایه گذاری داشتن یا بیمه عمر زمانی؟ نوع بیمه نامه رو باید بدونید.

  • درصد ذینفعان به صورت درصدی در بیمه نامه مشخص می شود و بر اساس درصد مشخص شده در بیمه نامه سرمایه بین ذینفعان تقسیم می شود.

 • باسلام من برای خودم وپسرم بیمه ارمعان زندگی ثبت نام کردم سوالم اینه آیا پسرم که از ۵سالگی شروع کرده آیا بعد ۳۰سال مثل مستمری بگیر حقوق دارد یاهمه رامیتواند یکجا بگیرد برای خودش وزندگی اش ؟ممنون

  • خانم یاسمن عزیز ما دسترسی به بیمه نامه شما نداریم ، می تونید با نمایندگی که بیمه نامه تون رو صادر کردن تماس گرفته و سوالاتتون رو درباره بیمه عمر بررسی نمایید.

 • سلام، در مورد قرار دادن دوست بعنوان ذینفع ، گفتید که از لحاظ قانونی امکان ندارد. منظورتون کدوم قانونه؟؟؟

  • جناب عباس زاده شرایط ذینفع بیمه نامه عمر در شرکت های مختلف با هم فرق داره ، ذینفع کدوم شرکت بیمه مورد نظرتون هست؟

 • سلام خسته نباشید. اگر شخصی فوت کند در حالی که ذینفعان را در بیمه نامه مشخص نکرده باشد, طبق توضیح بالا , شرکت بیمه به برگه انحصار وراثت استناد میکند و مبلغ بیمه را به ورثه قانونی پرداخت می کند. لطفا بفرمایید قانون بیمه درصد هر یک از ورثه را چگونه در نظر می گیرد؟ آیا طبق قانون انحصار وراثت مبلغ تقسیم می گردد؟

  با تشکر

  • مهناز عزیز اگر ذینفع بیمه نامه وراث قانونی باشد بر اساس انحصار ورثه و قانون انحصار وراثت سرمایه فوت به ذینفعان وی پرداخت می شود.

 • سلام وقتتون بخیر پدر بنده سال۹۷ فوت شدن و بیمه عمر داشتن الان ما نمی دونیم کدوم بیمه خودشون بیمه کردن پدر بنده بازنشسته اداره اب فاظلاب روستایی هستن الان ما باید ب چه بیمه و اداره ای مراجعه کنیم برای استعلام؟

  • جناب کیان عزیز با عرض تسلیت، اگر بیمه عمر پدرتون به صورت کسر از حقوق انجام می شده، میتونید از همکارای پدرتون سوال بکنید یا واحد کسر از حقوق که اطلاعات بیمه نامه ایشون رو به شما بدن. در غیر این صورت متاسفانه ما نمی تونیم کمکی به شما بکبنم.

 • س من مادرم بیمه بودن و فوت شدن و یک پسر و سه خواهر هستیم همه ما داخل خونه با مادرم بودیم و پدر نداریم الان حق بیمه چطور بع ما میدن ..۰۹۱۰۳۴۳۲۰۶۰…میشه یکی زنگ بزنه بهمون بگه چکار کنیم ..من تک پسرخانواده هستم و بیست سه سالمه بقیه از من کوچک تر هستن

  • جناب فرشید عزیز سرمایه فوت بیمه نامه به ذینفعان درج شده در بیمه نامه مادر شما پرداخت می شود، به همراه بیمه نامه عمر مادر به شرکت بیمه ای که این بیمه نامه رو خریداری کردن مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای پرداخت خسارت انجام بگیرد.

  • جناب فرزانه عزیز، سرمایه فوت در بیمه نامه های عمر فقط به ذینفعانی که در بیمه نامه درج شده پرداخت می شود.

  • جناب علیرضای عزیز میزان سرمایه فوت در بیمه نامه درج شده و شما می تونید میزان سرمایه فوت بیمه عمر رو بررسی کنید .

  • خانم زهرایی عزیز سرمایه فوت بیمه عمر به ذینفعان درج شده در بیمه نامه پرداخت می شود و متاسفانه نمی تونید برای این موضوع اعتراضی داشته باشید.

 • سلام با تشکر از توضیحات کامل شما، اگر بخواهیم که همسر و بچه ها به نسبت مساوی سهم برسد باید سهم و اولویت را به چه صورت پر کنم ، مثلا خانواده ای مثل ما که هفت نفر هستیم به چه صورت باید جدول پر شود با تشکر

  • جناب شایسته پور ، سهم ۱۰۰ درصدی فوت رو تقسیم بر تعداد خانوادتان بکنید و سهم هر یک رو می تونید به صورت مساوی تعیین کنید.

 • باسلام پدر من بازنشسته تامین اجتماعی بود که در سال ۹۶فوت کردن وبیمه عمر اورا گرفتیم وبعد از پدر، مادرم حقوق پدرم را دریافت میکرد وحالا مادرم هم فوت شدن، سوال من این است که ایا ما میتوانیم بیمه عمر مادرمان را بگیریم واصلا بیمه عمر دارند یا خیر با سپاس عظیمی تنها ورثه طاهره اقبالی (متوفی)

  • جناب عظیمی بزرگوار، مادر بعد از فوت پدر مستمری تامین اجتماعی دریافت می کردن و در صورت فوت مادر هم اگر دختر مجرد در خانواده باشد می تواند از مستمری تامین اجتماعی استفاده کند در غیر این صورت حقوق مستمری به هیچ کس پرداخت نمی شود. اگر مادر یا پدرتون بیمه عمر هم داشته باشد ، سرمایه بیمه عمر به ذینفعانی که در بیمه نامه درج شده پرداخت می شود.

 • اگه فردی که بیمه عمر داره
  براثرتصادف فوت کنه و دیه از بیمه شخص ثالث ماشین به خانواده ش پرداخت بشه
  ایا از طرف بیمه عمر هم مبلغی دریافت میکنه

  • جناب اصغر عزیز اگر فردی در اثر تصادف فوت نماید و بیمه عمر وی پوشش فوت در اثر حادثه داشته باشد ، میزان سرمایه فوت به هر علت به همراه سرمایه فوت در اثر حادثه به اضافه اندوخته ریاضی بیمه نامه به ذینفع بیمه نامه پرداخت می شود.

 • سلام خسته نباشید اگر من زنم را بیمه عمر کنم وخدای ناکرده فوت کند وذینعفان یا وارث دریافت خودم یا فرزندانم را بنویسم …آیا پدر خانمم میتواند درخواست کند یا نه لطفا توضیح دهید ممنون میشم

  • جناب اخلاق فر ، ذینفع بیمه نامه افرادی هستند که در بیمه نامه درج شده اند و هیچ کس دیگری نمی تواند به جز این افراد سرمایه بیمه نامه را دریافت نمایند.

 • سلام وقت بخیر پدر بزرگم سال گذشته ومادر بزرگم ماه پیش فوت کردن و زیر نظر بیمه تامین اجتماعی پدرم که باز نشسته شهرداری هست بودند و عموی بزرگ ما تمام ارث را تحت کنترل دارد وبه ایشان گفته شده مدار ک لازم جهت بیمه فوتی را به پدرم بدهد جهت پیگیری مبلغ بیمه وعموی من خواستار حق بیمه هست در صورتیکه تحت بیمه پدرم بوده اند این سالها .هفته اینده مدارک بدستم میرسد برای پیگیری و من نمیدانم مبلغ تقسیم میشود یا متعلق به پدرم میباشد در ضمن بابت مراسم هزینه خیلی کمی پرداخت کردن وبرای مراسم دوم هم از همه عموهایم و پدرم مبلغی برای سنگ قبر گرفت اما راجع به فوت پدر بزرگم گمان میکنم از حساب بانکی پدر بزرگم برداشت کردن و اصرار بر پرداخت هزینه نکردن

  • خانم دهقان عزیز سرمایه فوت مستمر بگیران ارتش بر اساس سرمیاه درج شده در بیمه نامه شان تعیین می شود.

 • سلام
  خانمی ذینفع بیمه عمر را شوهرش معرفی میکند بعداز چندسال این دو ازهم طلاق میگیرند بیمه نامه بدون تغییر باقی می ماند شوهر سابق فوت میکند . بیمه گذار ذینفع جدیدی را معرفی نمی کند تا اینکه بیمه گذار (بیمه شده ) فوت میکند سرمایه بیمه نامه به چه کسانی تعلق می گیرد؟ ( بیمه گذار و بیمه شونده یک نفر هست ) .

 • سلام بیمه عمرپدرم بنام من و خواهرم هست آیا برادرم با دردست داشتن کارت ملی و شناسنامه ما میتواند این مبلغ رابرداشت کند؟ممنون از راهنماییتون

  • خانم حسینی عزیز اگر شما و خواهرتان ذینفع بیمه نامه هستید، هیچ کس دیگری حتی مادرتان نمی تواند مبلغ سرمایه شما رو دریافت کنه.

 • درصورتی که بیمه گذار شخصی را بعنوان ذینفع معرفی کند وشخص ذینفع زودتر فرد بیمه گذار فوت نماید (خانمی همسر دوم خود را بعنوان ذینفع معرفی کرده و شوهرشان قبل ایشان فوت کرده )ایشان نیز نسبت تغییر ذینفع اقدام نکرده اند و وخود خانم نیز وراث قانونی دارند و همسر دومشان نیز وراث قانونی دارند تکلیف بیمه عمر ایشان چه می شود؟

  • صادق بزرگوار در صورت فوت ذینفع، شما می توانید ذینفع بیمه نامه تان را در طول داشتن بیمه نامه تغییر دهید. اگر هم ذینفع را تغییر ندهید و بیمه شده فوت نماید سرمایه بیمه نامه به وراث قانونی ذینفع پرداخت می شود.

 • باسلام و درود
  در صورتی که در ذینفع
  همسر ۳۴ درصد و فرزند ۳۳ درصد و فرزند ۳۳ درصد را در اولویت ۱ بزنیم و همسر فرد نیز فوت شود سرمایه فوت و اندوخته چگونه به فرزندان تعلق میگیرد؟ ۵۰ و ۵۰؟؟؟

  • جناب منوچهر عزیز ، سرمایه بیمه عمر به ذینفع درج شده در بیمه نامه پرداخت می شود و هیچ محدودیت سنی ندارد.

 • سلام.پدر من نه سال پیش فوت کرده و بازنشسته آموزش و پرورش و همچنین بازنشسته سردفتری بود.به تازگی مدارک بیمه عمر مربوط به اموزش و پرورش او را پیدا کردیم.ایا میتوانیم برای گرفتن بیمه عمرش اقدام کنیم.با تشکر

  • خانم فریبای بزرگوار ، با توجه به این که ما دسترسی به بیمه نامه شما نداریم لطفا با نمایندگی که بیمه عمرتان را صادر کرده تماس بگیرید و پیگیری بیمه نامه تان را انجام دهید.

 • سلام
  وقت بخیر
  خسته نباشید
  شرکت ما پرسنل خود را بیمه عمر گروهی و حوادث کرده و قرارد داد را بصورت گروهی بسته است و این قرارد داد بصورت اجباری بوده و پرسنل هیچ کدام ذینفع خود را تعیین نکرده
  و برای شخص خود پرسنل و همسر پرسنل بیمه کم میکند در صورت فوت همسر(همسر پرسنل شاغل در شرکت) منظور فوت زن پرسنل ،غرامت بیمه به چه کسی پرداخت میشود ؟
  در صورتی که حق بیمه از خود پرسنل کم شده و خانواده و خود همسر پرسنل اصلا اطلاع ندارد.
  و در این میان ذینفع چه کسی میباشد؟
  و آیا پدر و مادر همسر پرسنل فوت شده (خود کارمند که حق بیمه از ان کم میشود زنده است) میتوانند اقدام کنند؟

  • جناب صفر پور بزرگوار ، ذینفع در بیمه نامه شما درج شده و می توانید از طریق بیمه نامه خود ذینفع بیمه نامه تان را بررسی نمایید.

   • جناب مهندس متاسفانه در قرارداد ذینفع درج نشده
    قرارد داد ما با بیمه پاسارگاد می باشد.
    ایا قانونی مبنی بر این نوع مشکلات هست؟

 • سلام
  وقت بخیر
  خسته نباشید
  شرکت ما پرسنل خود را بیمه عمر گروهی و حوادث کرده و قرارد داد را بصورت گروهی بسته است و این قرارد داد بصورت اجباری بوده و پرسنل هیچ کدام ذینفع خود را تعیین نکرده
  و برای شخص خود پرسنل و همسر پرسنل بیمه کم میکند در صورت فوت همسر(همسر پرسنل شاغل در شرکت) منظور فوت زن پرسنل ،غرامت بیمه به چه کسی پرداخت میشود ؟
  در صورتی که حق بیمه از خود پرسنل کم شده و خانواده و خود همسر پرسنل اصلا اطلاع ندارد.
  و در این میان ذینفع چه کسی میباشد؟
  و آیا پدر و مادر همسر پرسنل فوت شده (خود کارمند که حق بیمه از ان کم میشود زنده است) میتوانند اقدام کنند؟
  پاسخ

  تیم تولید محتوای بیمه تایم
  مهر ۲۹, ۱۳۹۹ در ۲:۳۷ ب٫ظ

  جناب صفر پور بزرگوار ، ذینفع در بیمه نامه شما درج شده و می توانید از طریق بیمه نامه خود ذینفع بیمه نامه تان را بررسی نمایید.
  پاسخ
  شهریار صفرپور
  آبان ۵, ۱۳۹۹ در ۱۲:۳۴ ب٫ظ

  جناب مهندس متاسفانه در قرارداد ذینفع درج نشده
  قرارد داد ما با بیمه پاسارگاد می باشد.
  ایا قانونی مبنی بر این نوع مشکلات هست؟

 • باسلام خسته نباشد به شما استاد گرامی ضمن عرض احترام .من سال ۸۸ .همسرم فوت کرده قبل فوت بهم گفته بود که منو بیمه عمر کرده . ولی تو شرکت گفتن اره به نام شما هست ولی باید انحصار وراثت بشه گفتم ای بابا یعنی چی چیزی که بادست خودش نوشته باید تقسیم بشه خب این چه کاریه بیمه کرده من خودم سه تا بچه دارم من خودم صدرصد بیمه عمر بود حتی فرزند بزرگم معلول هست احتمالا اونم بیمه بوده درهرصورت تقسیم کردن الان میتونم شکایت کنم پیگیر بشم چون هنوزتقسیم ارث نشده خونه ماشین میخوان خونه ماشینم از ما بگیرند ممنون میشم بنده رو راهنمای کنید باتشکر از شما .

  • سرماییه بیمه عمر به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود و هر فردی به عنوان ذینفع در بیمه نامه درج شده باشد مبلغ سرمایه به اون فرد تعلق میگیره و نمی تونید تغییری در این مورد داشته باشید.

 • سلام
  ببخشید نحوه گرفتن مبلغ یعنی سهم بیمه عمر متوفی چگونه است؟ چون الان من و سه برادر و خواهرام در بیمه عمر ذی نفع هستیم و پدرم نیست ولی پدرم میگه که یکی باید بشه وکیل و چک رو بگیره! در صورتیکه ما هیچکدام به همدیگر اعتماد نداریم. آیا راهی نیست ؟ یعنی شماره حساب نمی گیرند و سهم هرکس رو بریزند حساب خودش! اصلا اگه بقیه نیایند می توانم خودم بصورت انفرادی اقدام کنم؟
  خواهشا منرو راهنمایی کنید.

  • جناب اشنای عزیز ، سرمایه بیمه عمر بر حسب سهم ذینفع اختصاصا برای هر فرد واریز می شود و نیاز به وکیل برای دریافت خسارت نمی باشد.

 • اگرپدری سه تادخترزیرده سالش رابیمه عمرکندبعدازفوت پدرمعافیت حق بیمه‌ پرداختی شامل دختران بیمه شده میشوند

  • جناب شهرکی عزیز، اگر بیمه نامه شما پوششش معافیت از پرداخت حق بیمه را داشته باشد بله این امکان وجود دارد.

 • سلام، آیا قیم فرد محجور که یکی از فرزندان است، بعد از فوت میتواند ذینفع و وکیل بیمه وبیمه عمر باشد؟
  یا مبلغ بیمه و بیمه عمر به همه وراث
  تعلق میگیرد؟

  • ذینفع هر بیمه نامه در بیمه نامه مشخص شده است و شرایط پرداخت خسارت با سایر موارد تقسیم ارث متفاوت می باشد.

  • زهرای عزیز در صورت کامل بودن مدارک حداکثر یک ماه پرداخت خسارت بیمه عمر زمان بر می باشد.

 • سلام برای دریافت غرامت بیمه عمر بازنشتگان فرهنگیان باید به کجا مراجعه کنیم در شهر تهران؟

 • سلام من مادرم فوت شدن و برای دریافت غرامت بیمه عمر بازنشگان فرهنگیان باید به کجا مراجعه کنم در شهر تهران؟ باید به اداره بازنشتگی فرهنگیان برم؟ و ادرسش رو میدانید؟

  • خانم ابراهیم خانی عزیز ، به واحد بیمه اداره آموزش و پروش مراجعه کنید تا راهنمایی تون بکنن.

 • من بیمه عمر شدم بیمه گذار پدرم نوشتن بیمه شده خودم بعد در قسمت استفاده کنندگان بیمه در زمان حیات رو پدرم زده در زمان فوت هم که وراث قانونی … الان من حق استفاده از این بیمه را در زمان حیات هم دارم یا خیر؟

  • بیمه عمر و بیمه درمان دو بیمه نامه کاملا مجزا هستند که می توانید هر دو بیمه نامه را همزمان داشته باشید.

  • جناب امیدی می تونید از مرکزی که مسئول پرداخت خسارت بیمه های عمردر سازمان هستند این موضوع رو پیگیری کنید.

 • باسلام من همسرم قبل از ازدواج بیمه عمر بوده و دران زمان زینفع مادرش بوده .حال٧ماه میشود که مادرش فوت کرده و بعداز اون همسرم هم فوت شده ایا مبلغ بیمه عمر به فرزند همسرم میرسد یا به وراث مادرش که قبل از همسرم فوت شده ؟

 • با سلام پدر من بیمه تامین اجتماعی بوده و سال ۸۸ فوت کردن و ما بیمه عمر دریافت نکردیم الان باید چه کار کنیم

  • خانم مرعشیان عزیز ، می تونید از به بخش مستمری بگیران تامین اجتماعی مراجعه کرده و این مورد رو بررسی کنید.

   • بزرگوار من میفهمم که ذینفع در بیمه نامه سهم دارد اما زینفع خودش زودتراز بیمه گزار فوت شده حالا به وراث قانونی بیمه شده میرسد یا به وراث زینفع

 • سلام برادرمن بیمه عمربوده باقطار تصادف کرده و صددرصد مقصر اعلام شده ایا خسارت تعلق میگیره ممنون میشم جواب بدید

 • درود و مهر.پدرم نام منرا بعنوان ذینفع ذکر کردند اما شماره ملی اشتباه درج کردند. ایا مشکلی خواهم داشت. بعلاوه اصل فیش حقوقی پدر رو چطور دریافت کنم. سپاس

  • جناب حسین عزیز، پرداخت سرمایه فوت به ذینفع انجام می شود و اگر فقط یک عدد اشتباه بوده مشکلی برای شما پیش نمیاید.

   • سپاس. جسارتا در برگه مزبور نام من قید شده اما کد ملی اشتباها کد ملی خواهر میباشد. در ضمن نه شماره تلفن من و نه شماره حسابی از من درج نشده. ایا برای واریز مشکلی خواهم داشت. ایا باید مراجعه حضوری داشنه باشم؟ ارادتمند حسین

    • درود. مراجعه کردم به بیمه کوثر مستقر در کانون بازنشستگان نیروی مسلح خ سخایی . نام من را در اولویت بر شماره ملی در نظر گرفتند و مراحل کار انجام شد. سپاس

 • با سلام و عرض ادب
  پدر و مادرم هردو بازنشسته نیروی مسلح هستن و در قید حیات ، لیکن هر دوی آنها بیمه ی عمر خودشون رو به نام من کردن و نام برادرهایم قید نکردند ، حال برگه ی مربوطه را که فقط من ذینفع بودم را گم کردم .
  میخواستم بدونم ، بدون اون برگه با مراجعه به کانون بازنشستگان نیروهای مسلح می تونم بعد از فوت حق بیمه را دریافت کنم یا الزام به وجود برگه هستش؟

  • جناب فرشید ذینفعان بیمه نامه در سیستم بیمه عمر ایران ثبت شده و می توانید از این طریق پیگیری لازم در این مورد را بررسی کنید .

 • سلام عرض ادب سوال من این هست کسی وام بگیری وامش بیمه باشد فوت بکنه آیا شرکت بیمه پرداخت پول رو میتونه به وارثها بدهد وارثها بعدا خودشون پرداخت کنند اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

 • باسلام آیا می شود همسر دوم که بعد از فرم بیمه عمر تمیکل شده جز ذینفع نباشه از طریق وراث حق وحقوق خودش بگیره در صورتی که بدهی به عنوان مهریه ۲۲۵ سکه داره؟؟؟؟

  • پرداخت سرمایه بیمه عمر فقط به ذینفع بیمه نامه اتجام می شود و بدهکاران دسترسی به سرمایه بیمه نامه ندارند.

 • سلام درصورت فوت بیمه شده و سرمایه فوت قابل پرداخت .اگر بعد از ۳۰ روز ذینفعان قابل شناسایی نباشد شرکت بیمه چه اقدامی میکند؟

  • خانم سعیدی عزیز ، سرمایه فوت به ذینفع بیمه نامه پرداخت می شود و اگر ذینفع هم فوت نماید سرمایه به وراث ذینفع پرداخت می شود.

 • با سلام.بنده پدرم مستمری بگیر تامین اجتماعی بودن وبعداز فوت حقوشون به مادرم و منو دوتا خواهرم پرداخت میشد الان مادرمم هم فوت شدن مستمری به‌منو خواهرم پرداخت میشه آیا میتونم برای گرفتن بیمه عمر ایشان اقدام کنم؟وآیا فقط به منو خواهرم تعلق میگیره یا به بقیه فرزندانی که ازدواج کردن هم تعلق میگیره؟

 • سلام خسته نباشید
  پدر من ۴ سال پیش من را به عنوان ذینفع بیمه عمر نیروی مسلح انتخاب کردن آیا این فرم هنوز اعتبار دارد یا هر چند سال یکبار باید تمدید شود
  ممنون

  • خانم سارای عزیز ، ذینفع در زمان فوت بیمه نامه هر فردی ثبت شده باشد ، خسارت به اون فرد پرداخت میشه.

 • باسلام
  بیمه عمر نیروهای مسلح ساتا قوانینش با بیمه عمر معمولی متفاوته؟ در صورت فوت اگر متوفی ذینفع را معیین نکرده باشد به چه صورت بین وراث تقسیم میگردد؟ مساوی یا طبق قانون ورثه(پسر ۲سهم، دختر ۱سهم)؟؟؟؟؟

 • باعرض سلام
  اگه وراث تعدادباباباشن بادادن وکالت به یک نفر میشودمبلغ بیمه عمررادریافت کرد یا مبلغ بیمه به شخص درخواست کننده داده می‌شود؟

  • جناب محمد عزیز ، سرمایه بیمه عمر به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شود و وراث و انحاصار وراثت برای بیمه عمر وجود ندارد.

 • با سلام

  فرض کنید من افرادی رو جهت دریافت بیمه عمر تعیین میکنم ولی یک نفر از اون ها قبل از من فوت میکنه حالا سهم اون شخص چی میشه؟آیا بین مابقی تقسیم میشه؟ یا دیگه سهم اون سوخت میشه

  • جناب اق فری به وراث فرد ذینفع پرداخت میشه. ولی می تونید در طول مدت داشتن بیمه نامه ذینفع بیمه نامه تون رو تغییر بدید.

 • سلام. من بیمه عمرم رو برای ذینفع نوه خواهرم رو که به دنیا اومد زدم. الان ۵ ساله دا م پرداخت میکنم. شرایط بیمه نامه رو الان خوندم نوشته خوانواده درجه یک. اگر بعد فوت من به ایشان نمیرسه من بیمه رو ادامه ندم و فسخ قرارداد کنم.

  • خانم انصاری عزیز شما می تونید ذینفع بیمه نامه را در هر زمان از طول مدت بیمه نامه تغییر دهد. بر اساس قانون بیمه عمر کل سرمایه فوت به ذینفع مشخص شده در بیمه نامه پرداخت می شود.

 • مبلغ پرداخت بیمه عمر بر اساس توان پرداخت هر فرد و میزان مورد نظر برای سرمایه گذاری مشخص می شود و نمی توان مبلغ مشخصی را برای بیمه عمر در نظر بگیرید.

 • سلام،پدر من بازنشسته ارتش بود به تازگی فوت شده برای دریافت غرامت از بیمه کوثر اقدام کردیم پیام ثبت اومده میخواستم بدونم وام و بدهکاری پدرم به نیروی مسلح از غرامتی به ما پردخت میشه کسر میشه یا از حقوق مستمری که مادرم دریافت میکنه کسر میشود در ضمن مالیات از مبلغ واریزی بیمه کم میشه یا نه باتشکر

  • جناب حامد عزیز ، با توجه به این که ما دسترسی به بیمه نامه عمر پدر شما نداریم، پیگیری بیمه عمر ایشون رو از شعبه مرکزی بیمه کوثر تهیه کنید.

 • سلام
  پدر من ۴ سال و نیم بیمه تامین اجتماعی دارد

  و سال۹۷ در سن ۷۵ ساگی فوت شده
  ایا میتوانم برای مادرم مستمری بگیرم؟
  شرایطش چگونه است
  با تشکر

  • بله اگر در مان فوت پوشش تامین اجتماعی شون جاری باشه می تونید با لحاظ شرایط کارای بیمه شون رو انجام بدین.

 • سلام
  مادر من تحت تکلف پدر بیمه و بیمه عمر تامین اجتماعی است و فوت کردن متاسفانه می خواستم بدونم که ایا فقط پدر می تواند حق بیمه عمر را بگیرد یا فرزندان هم شاملش می شوند
  ممنون از شما

 • با سلام
  پدر بنده سال ۶۵ فوت نمودن .
  مادرم جدا شده بودن و همه ی فرزندان کوچک بودیم . کسی برای بیمه عمر اقدامی نکرد .
  ایشون بیمه ی تامین اجتماعی بودن .
  آیا میشه بعد این سالها برای دریافت اقدام کنیم؟وباید به کجا مراجعه نماییم؟
  ممنون

 • با سلام
  در صورتی ک ذینفع در بیمه عمر وراث باشند، زوجه میتواند از باب مهریه نسبت به تمام آن‌اقدام‌نماید؟

  • مریم عزیز دسترسی به اندوخته بیمه عمر فقط ذینفعان می باشد و فقط در صورت فوت فرد نه شرایط دیگر

 • سلام
  پدر من ۱۳سال پیش بر اثر سانحه تصادف فوت کردن وبازنشسته آموزش وپرورش بودن وطرف قراردادبیمه عمر،بیمه ایران بودوکلآ بیمه عمردریافت نکردیم بعد۱۳ سال مراجعه به بیمه گفتند بیمه تا ۲سال بعد فوت میتواند بپردازد شماشامل سنوات شدید دستگاهی برای پرداخت نیست ومدارک برای پرداخت نداریم. آیاحرف بیمه درسته نمیتونیم حق بیمه رو بگیریم؟

  • جناب اشکان عزیز ، با توجه به این که دسترسی به بیمه نامه شما نداریم حتما از شعبه اصلی برای دریافت اطلاعات کمک بگیرید.

 • باسلام ایابیمه عمربه نسبت مساوی بین پسرو دخترتقسیم می شود ویاتابع قانون سهم الارث هست یعنی پسر دوبرابردختر

  • خانم موسوی عزیز ، سرمایه بیمه عمر به فرد مشخص شده به عنوان ذینفع پرداخت می شود و در صورتی که ذینفع وراث قانونی تعریف شده باشه سرمایه بر اساس قانون ارث تقسیم می شود.

 • آیا یک وظیفه بگیر که پس از فوت بازنشسته ازمسمتمری برخوردارهست بیمه عمر راشامل میگرددتاپس ازفوتش وراث ذینفع گردند؟

  • جناب معنوی ، فرد مستمری بگیر تامین اجتماعی یک سرمایه فوت حداقلی داره که به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می شه.

 • سلام من پدرم فوت شده مادرم رو ذینفع بیمه عمر فرار داده ولی مادرمم فوت شدن ایشون زودتر از پدر فوت کردن الان بیمه عمر پدرم چی میشه

  • جناب شفاعتی لطفا از مرکزی که درخواست وام دادید پیگیری کنید حتما در اسرع وقت بهتون پرداخت می شه.

 • سلام همسرم اول فقط من رو ذینفع خودش کرده بود اما بعدا پدر و مادرش رو هم ذینفع کرد البته بدون اطلاع من من اتفاقی متوجه شدم میخام بدونم اگر پدر و مادرش فوت بشن چی میشه خدای نکرده اگر همسرم بعد اونا از دنیا رفت من تنها ذینفع میشم؟

  • خانم مهسای عزیز ، سرمایه درج شده در بیمه نامه در صورت فوت ذینفع به وراث ذینفع پرداخت می شه.

  • سرمایه بیمه عمر فقط به ذینفع درج شده در بیمه امه پرداخت می شود.در صورت فوت ذینفع سرمایه به وراث ذینفع پرداخت می شود.

 • سلام دوست بزرگوار ،من بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح هستم سال پدر و مادرم هم تحت این بیمه قرار دارند و مبلغی هم بابت بیمه عمر از فیش ما کسر می شود پدرم سال ۹۶ فوت نموده است آیا می شد حق بیمه عمر ایشان را گرفت ،البته زمان فوت هم سن بالای ۷۰ سال داشت؟

  • جناب صفری با توجه به این که بیمه عمر پدرتون در دسترس ما نیست ، نمی تونیم به صورت دقیق نظری دریاره بیمه عمر ایشون نظری بدیم.

   • فردی ذینفع بیمه نامه عمرشاه همسرش تعیین می کند ۶ ماه پیش رو را طلاق میدهد و هیچگونه الحاقیه تغییر ذینفع � شرکت بیمه صادر نمی‌کند الان فوت کرده است سرمایه فوت به چه کسی تعلق میگیرد

    • جناب شمس بزرگوار پرداخت خسارت بیمه عمر به همراه اندوخته بیمه نامه به ذینفع درج شده در بیمه نامه انجام می شود.

 • ایا همسر موقت میتواند وارث بیمه عمر باشد
  همسری که در شناسنامه نیست
  فقط برگه عقد موقت دارد

  • جناب روح الله عزیز، ذینفع باید رابطف سببی و نسبی با فرد بیمه شده داشته باشد . همسری که به صورت عقد دائم می باشد می تواند ذینفع بیمه نامه عمر شود.

 • فردی ذینفع بیمه نامه عمر خود را همسرش قرار می دهد ۶ ماه پیش او را طلاق می دهد و هیچ الحاقیه تغییر در ذینفع در شرکت بیمه صادر نکرده است و الان فوت کرده است سرمایه فوت به چه کسی تعلق میگیرد

 • سلام پدر من یک ماه فوت کرده بیمه عمرش را باید به دادگاه حل اختلاف ببریم .نمیه به داده نرویم فوت نامه را بیبریم که ۴بچه هستیم مادرم چند سال پیش فوت کرده

  • جناب علیرضای عزیز، چرا باید بیمه عمرش را به دادگاه حل اختلاف ببرید؟ سرمایه بیمه عمر بر اساس شرایط درج شده در بیمه نامه به ذینفعان پرداخت می شود.

 • سلام وقت بخیر
  پدر بنده بازنشسته نیروهای مسلح هستند و قصد دارند که نوه ی دختری خودشون رو به عنوان آئله تحت تکفل ثبت کنند ، تا پس از فوت ایشون خواهر زاده ام از حقوق بازنشستگی برخوردار شود .
  آیا پس از فوت ایشون مبلغ بیمه عمر بین ۹ فرزند ایشون تقسیم میشه یا فقط به نوه تعلق میگیره ، یا به نوه و فرزندان؟
  ضمنا ایشون برای بیمه عمر ذینفع تعیین نکرده اند

 • سوال
  من پدرم اسم منو با سهم ۱۰۰ در صد تعیین کردن برای بیمه عمر
  ولی هممون میدونیم که این صوری بوده و فقط خواسته بودن که اسم یه نفر باشه که برای کارهای اداری رجوع کنه و دریافت کنه و اون شخص به بقیه وراث این مبلغ رو بده
  با توجه به این الان من باید بطور مساوی مبلغ رو بین خانواده ام تقسیم کنم یا طبق قانون ارث ؟

  • خانم کریمی عزیز، بر اساس قانون بیمه عمر سرمایه فوت فقط به ذینفع امکان پرداخت دارد و هیچ کس دیگه ای غیر اون فرذ نمیتونه دستزسی دیگه ای داشته باشه. الان تصمیم خودتون هست که این سرماهیه رو بین اعضای خانواده تقسیم بکنید یا این که نه.

 • ایا بیمه عمر بعد از فوت بیمه گذار که به اسم پدرو مادرو یا خواهروبرادر است میتواند بعنوان مهریه توسط همسر مطالبه شود؟

 • سلام
  برادر من جانباز بود الان فوت کرده و بنیاد جانبازان میگن بیمه عمر نداره یا به شما یعنی پدر و مادر و خواهر و برادر تعلق نمی گیره آیا این قانونیه؟

 • سلام
  لطفا به این سوال نیز پاسخ دهید” که در صورت فوت بیمه گذار منافع بیمه تا زمان فوت به ذینفعان مشخص شده در بیمه نامه می رسد یا وراث قانونی؟ و اگر جواب وراث قانونی است چگونه می توان سایر ورثه (آنهایی که در بیمه نامه به عنوان ذینفع مشخص نشده اند) را از حق انتفاع ساقط کرد؟

  • جناب ازش عزیز، پرداخت خسارت به ذینفع درج شده در بیمه نامه انجام می شود. شخص دیگه ای به غیر از ینفع دسترسی به منافع بیمه نامه چه در صورت حیات و چه در صورت فوت را ندارد.

 • سلام من چهار فرزند دارم
  موقع خرید بیمه نامه نام سه فرزندم را به عنوان ذینفع در بیمه نامه قید کردم .
  آیا میتوانم یک ذینفع دیگر به بیمه نامه ام اضافه کنم ؟؟ که چهار فرزندم ذینفع باشند ؟؟؟ لطفاً راهنمایی کنید

  • بله ، ذینفع بیمه نامه در طول مدت داشتن بیمه نامه قابل تغییر می باشد. بیمه گذار می تواند هر فردی را که بخواد به عنوان ذینفع به بیمه نامه خود اضافه نماید.

 • سلام اگه یکی از وراث نخواد که سهم بیمه رو بگیره باقی مبلغ به وراث دیگه میرسه یا نه همه باید باشن برای تقسیم اون مبلغ مرسی

  • حدیث عزیز شرکت بیمه سرمایه فوت رو به ذینفعان پرداخت می کنه و بعدا اون شخص می تونه سهم خودش رو به هر شخص دیگه ای منتقل کنه. چون ذینفع فقط توسط بیمه گذار تعیین می شود.

 • سلام وقت بخیر من کارمند هستم وهمسر و فرزند ندارم میخواهم بعد از فوتم حقوق و بیمه عمرم به برادرزاده ام که پسر هست و مادرش را موقع تولد از دست داده و الان ۱۴ سالشه برسد باید چکار کنم ؟

  • جناب قربانی عزیز، ذینفع بیمه نامه تون رو با مشخصات فرد مورد نظر تون ثبت نمایید.

  • بله می تواند هم بیمه گذار و هم ذینفع باشه. البته برخی شرکت های بیمه محدودیت هایی در این زمینه دارند که می تونید به کمک کارشناسان بیمه تایم بهترین بیمه نامه را انتخاب و خریداری نمایید.