بیمه تایم

الحاقیه بیمه بدنه

الحاقیه بیمه بدنه
۰
(۰)

در چند وقت گذشته شاهد افزایش نرخ ارز و افزایش قابل توجه ارزش خودرو‌ها در بازار بوده‌ایم، که این اتفاق نگرانی‌هایی را هم برای بیمه گذاران و هم برای شرکت‌های بیمه ایجاد کرده است چراکه کوچکترین حادثه ممکن است خسارت قابل توجهی را  مخصوصا برای خودروهای گران قیمت به همراه داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم نگاه کلی به شرایط تهیه الحاقیه بیمه بدنه داشته باشیم تا بتوانیم در صورت نیاز الحاقیه درستی را برای خودرویمان انجام دهیم.

الحاقیه چیست؟

هر بیمه نامه‌ای که در هر رشته بیمه‌ای و در هر شرکت بیمه‌ای صادر می‌شود، دارای مدت اعتبار مشخصی است. به این معنا که در این مدت به هیچ عنوان نمی‌توان تغییری در اصل بیمه نامه وارد نمود و به جز در موارد استثنا که قرارداد باطل می‌گردد، بیمه نامه همواره براساس شرایط تنظیم شده پیش می‌رود. مواردی اتفاق می‌افتد که باید تغییراتی را در برخی از مفاد قرارداد باید انجام بگیرد که از طریق الحاقیه این کار انجام می‌شود.

الحاقیه در واقع سندی است که ضمیمه بیمه نامه شده و شرایط و قوانین جدید در آن قید می‌گردد. الحاقیه جز لاینفک بیمه نامه تلقی می‌گردد یعنی از خود بیمه نامه جدا نیست و پس از صدور بیمه نامه تغییراتی با تقاضای بیمه گذار توسط الحاقیه انجام می‌شود که از جمله آنها می توان به اعلام تشدید یا کاهش خطر، افزایش و یا کاهش حق بیمه، افزایش و یا کاهش سرمایه، تغییر در هر یک از موارد بیمه نامه، تغییر محل مورد بیمه، تغییر تاریخ شروع و خاتمه یا انقضا بیمه نامه، فسخ و یا ابطال بیمه نامه، اعتبار دادن به بیمه نامه ای که قبلا معلق مانده و فسخ شده اشاره کرد.لازم به ذکر است که بیمه گر و بیمه گذار از نظر قانونی، حق ندارند به دلخواه خود بیمه نامه را تغییر داده و الحاقیه صادر کنند. بلکه این امر باید با توافق دو طرف و با لحاظ شرایط صورت گیرد چرا که ممکن است هر طرف به منافع خود بیاندیشید و شرایط الحاقیه را بر همین اساس تعریف کند.


انواع الحاقیه بیمه بدنه

انواع الحاقیه بیمه بدنه

الحاقیه اضافی بیمه بدنه

معمولا سندی با افزایش بار مالی برای بیمه گذار که شامل افزایش سرمایه، افزایش پوشش خطرات، افزایش مدت بیمه نامه یا عواملی که باعث بروز تشدید خطر می‌شود این موارد موجب افزایش حق بیمه پرداخت شده توسط بیمه گذار می گردد. در بیمه بدنه با افزایش ارزش خودرو و یا اضافه کردن پوشش به بیمه نامه این الحاقیه برای بیمه نامه بدنه صادر می شود.

الحاقیه برگشتی بیمه بدنه

بر عکس الحاقیه اضافی برای بیمه گر بار مالی ایجاد می‌شود و به موجب آن در مواردی که بیمه گذار درخواست کاهش سرمایه،حذف یکی از خطرات تحت پوشش وجود شرایط تخفیف خطر و یا کاهش مدت بیمه نامه را داشته باشد برگشت تمام یا قسمتی از حق بیمه پرداخت شده به بیمه گذار انجام خواهد شد. به عنوان مثال ممکن است بیمه گذار بخواد رد طول مدت داشتن بیمه بدنه پوشش را از بیمه نامه حذف نموده و یا ارزش خودرو را کاهش دهد و موارد از این قبیل که در این صورت با تایید شرایط مورد درخواست بیمه گذار از طرف شرکت بیمه، حق بیمه برگشتی به بیمه گذار پرداخت می‌شود.

الحاقیه اصلاحی بیمه بدنه

این الحاقیه به منظور انجام تغییرات در بیمه نامه بدنه و برای هیچ یک از دو طرفین بار مالی ندارد مثل اینکه نام بیمه گذار یا آدرس محل مورد بیمه یا موارد دیگر تغییر پیدا کند.

الحاقیه ترمیم سرمایه بیمه بدنه

در صورتی که به مورد بیمه خسارتی وارد شده باشد بعد از پرداخت خسارت آن قسمت که زیان دیده از تعهدات بیمه خارج می‌گردد برای اینکه مجددا تحت پوشش قرار گیرد باید بیمه گذار بعد از ترمیم آن قسمت به بیمه گر اطلاع دهد تا با پرداخت حق بیمه اضافی، مورد بیمه ترمیم شده دوباره تحت پوشش قرار گیرد با اتمام یا انقضای مدت قرار داد بیمه، رابطه ی حقوقی طرفین پایان می‌پذیرد خواه بیمه گر تعهدات خود را در برابر خسارت انجام داده یا اینکه در این مدت حادثه ای رخ نداده باشد.


الحاقیه بیمه بدنه

بیمه نامه بدنه یکی از انواع بیمه نامه‌هایی می‌باشد که ممکن است انواع الحاقیه در طول مدت بیمه نامه بر روی آن اعمال شود از قبیل افزایش و کاهش پوشش‌ها،  تغییر آدرس بیمه گذار و ….. یکی از الحاقیه‌های پر طرفدار در بیمه نامه بدنه الحاقیه افزایش ارزش خودرو می‌باشد.


چرا باید الحاقیه افزایش قیمت در بیمه بدنه را تهیه کنیم؟

ارزش خودرو در بیمه بدنه نقش تاثیر گذاری را داشته و می‌توان گفت ارزش خودرو مهمترین رکن محاسبه بیمه بدنه می باشد. از این رو تغییر قیمت خودرو در بازار (تغییر ارزش روز خودرو) می‌تواند گزینه مهمی برای بیمه گذاران و شرکت های بیمه در زمان خسارت باشد. از این رو با افزایش قیمت‌هایی که در بازار خودرو اتفاق افتاده اعمال افزایش ارزش خودرو ها از طریق الحاقیه بیمه بدنه می تواند یکی از موارد مهم در بیمه نامه های بدنه باشد.

نکته مهم دیگر در لازم بودن تهیه الحاقیه افزایش قیمت خودرو، قانون جدید بیمه شخص ثالث مبنی بر نحوه پرداخت خسارت در قانون خودروهای نامتعارف می باشد که معمولا این موضوع برای خودروهای گران که ارزششان بالاتر از نصف دیه هر سال باشد، بسیار مهم و سرنوشت ساز می باشد. چراکه  در خودروهای  نامتعارف حتی اگر بیمه گذار بیمه بدنه که خودروی گران قیمتی هم دارد و خسارت دیده و مقصر هم نبباشد در دریافت خسارت، میزان خسارت بر اساس نسبت  قانون خودروی نا متعارف محاسبه شده و معمولا دارنده خودروی نامتعارف مجبور به پرداخت بخشی از خسارت با استفاده از بیمه بدنه خود می باشد.


مطلب مرتبط: فرانشیز بیمه بدنه


اگر پوشش نوسانات قیمت خودرو یا همان پوشش ماده  ۱۰ را داشته باشم آیا نیازی به  خرید الحاقیه بیمه بدنه وجود دارد؟

اگر شما در ‌‌بیمه‌نامه خود پوشش اضافی نوسانات قیمت خودرو را خریداری کرده باشید، باید بدانید که این پوشش، فقط افزایش قیمت خودرو را فقط تا سقف مشخصی تحت پوشش قرار می‌دهد و اگر افزایش قیمت خودرو از این میزان بیشتر باشد باید حتما الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه خریداری کنید. سقف تعهدات در پوشش ماده ۱۰ در شرکت‌های مختلف متفاوت بوده و می‌تواند ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزش خودرو تعریف شود. که در ادامه به بررشی برخی از شرایط شرکت های مختلف می پردازیم:


الحاقیه بیمه بدنه ایران

در تیرماه سال ۹۹ شرکت بیمه ایران با ارائه یک بخشنامه شرایط جدید برای ارائه پوشش نوسان قیمت اعلام کرد. بر اساس این بخشنامه بیمه گذارانی که تمایل به دریافت پوشش نوسان قیمت دارند، می بایست حق بیمه لازم بر مبنای میزان تعهد درخواستی از شرکت بیمه بپردازند. میزان تعهدات بیمه بدنه ایران به ۳ دسته زیر تقسیم شده است:

  1. تعهد پرداخت خسارت جزئی و کلی به میزان ۲۵% سرمایه بیمه شده با حق بیمه ای معادل ۱۵% حق بیمه
  2. تعهد پرداخت خسارت جزئی و کلی به میزان ۵۰% سرمایه بیمه شده با حق بیمه ای معادل ۲۵% حق بیمه
  3. تعهد پرداخت خسارت جزئی و کلی به میزان ۱۰۰% سرمایه بیمه شده با حق بیمه ای معادل ۴۰% حق بیمه

الحاقیه بیمه بدنه آسیا

با توجه با این که شرکت بیمه آسیا در ارائه پوشش نوسان قیمت به مقدار ۲۰% ارزش سرمایه بیمه شده متعهد جبران خسارت می گردد. دارندگان بیمه نامه های بدنه آسیا باید حواسشان به بالا رفتن ارزش خودرویشان باشد که اگر افزایش قیمت خودرو بیش از ۲۰درصد باشد حتما باید الحاقیه افزایش سرمایه برای بیمه بدنه شات خریداری نمایند.


الحاقیه بیمه بدنه دانا

شرکت بیمه دانا یکی از مطرح ترین شرکت های بیمه در ارائه بیمه بدنه می‌باشد. در بیمه بدنه دانا ، پوشش نوسان قیمت تا ۲۵% ارزش روز خودرو در تعهد شرکت بیمه قرار می گیرد، بنابراین برای افزایش قیمت های بالاتر از این مقدار حتما باید الحاقیه بیمه بدنه تهیه نمایند.


الحاقیه بیمه بدنه پارسیان

شرکت بیمه پارسیان همچون بیمه ایران برای پوشش نوسان قیمت سه سطح در نظر گرفته است. بیمه گذار می‌تواند هر کدام از پوشش های زیر را انتخاب و با پرداخت حق بیمه مربوطه، هر یک از تعهدات زیر رابه پوشش نوسان قیمت بیمه بدنه پارسیان  اضافه نماید.

 

پوشش نوسان قیمت با تعهد ۲۵% ارزش روز خودرو

پوشش نوسان قیمت با تعهد ۵۰% ارزش روز خودرو

پوشش نوسان قیمت با تعهد ۱۰۰% ارزش روز خودرو


مطلب بیشتر: استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه ثالث


آیا برای صدور الحاقیه نیاز به بازدید خودرو هست؟

برای اعمال افزایش قیمت در سرمایه بیمه بدنه با توجه به میزان درصد افزایش حق بیمه نیاز به انجام بازدید پیش از صدور الحاقیه می باشد.

 

مبلغ الحاقیه بیمه بدنه:

مبلغ الحاقیه بیمه بدنه برای هر خودرو به تناسب افزایش قیمت همان خودرو محاسبه‌‌ شده و در بیمه بدنه اعمال می شود. در واقع بیمه بدنه گران نشده و افزایش قیمت خودرو باعث بالارفتن قیمت بیمه بدنه شده است.

فرآیند دریافت الحاقیه بیمه بدنه

انجام بیمه بدنه

برای تهیه الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه، شما باید به نمایندگی و یا شعبه شرکت بیمه‌ای که بیمه نامه را از آنجا خریداری کرده‌اید مراجعه کرده و درخواست صدور الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه را به آن شرکت اعلام نمایید. البته برای تهیه الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه باید مبلغی را هم باید به شرکت بیمه پرداخت کنید. باید به این نکته توجه کنید که پرداخت مبلغ اضافی در زمان صدور الحاقیه بیمه بدنه به معنای گران شدن بیمه بیمه نبوده، بلکه بر اساس قانون، بیمه‌گذار مطابق ارزش واقعی سرمایه متعهد به پرداخت خسارت است و این ارزش سرمایه است که افزایش یافته است.
نکته مهم: برای صدور الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه حتما نیاز به بازدید کارشناس شرکت بیمه از خودروی بیمه شده می باشد.

 

خرید بیمه بدنه

همانطور که می‌بینید، بیمه بدنه دارای پوشش‌های مختلف برای خودروی شما دارد که خسارات گوناگون را حتی برای زمانی که خود شما مقصر هستید ارائه می نماید. شاید انتخاب بیمه نامه‌ای که بتواند در همه خسارات همراه ما باشد کمی سخت به نظر برسد، اما سامانه بیمه تایم این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید با ارسال مشخصات خودرو یتان، بهترین بیمه بدنه را از بهترین شرکت بیمه خریداری نمایید. استعلام بیمه بدنه و مقایسه قیمت بیمه بدنه شرکت‌های مختلف بیمه از جمله خدمات بیمه‌ای است که سامانه بیمه تایم به بیمه گذاران خود ارائه می‌نماید.

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر