بیمه تایم

راهنمای استعلام بیمه خودرو

استعلام بیمه خودرو
۵
(۴)

در مواقع مختلف ممکن است که بخواهیم استعلام بیمه خودرو‌یمان را برای بررسی اعتبار بیمه نامه‌مان انجام دهیم، یعنی می‌خواهید مطمئن شوید بیمه‌نامه‌هایی که برای ماشینتان خریده‌اید تقلبی نباشد، یا ممکن است بیمه نامه‌تان را گم کرده‌اید و زمان تمدید بیمه نامه‌تان را نمی‌دانید، حتی خودرویی خریده‌اید و نمی‌دانید که بیمه نامه‌اش معتبر است یا نه؟

برای به جواب رسیدن در همه مواردی که به هر صورت به اعتبار بیمه نامه‌تان شک دارید، با مطالعه این مقاله می‌توانید با آشنا شدن روش‌های استعلام بیمه نامه خودرو به راحتی اعتبار بیمه نامه‌تان را بررسی کنید و بفهمید که خودروی شما بیمه دارد یا نه؟ همراه ما باشید…


 

استعلام بیمه خودرو از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران (سنهاب)

برای استعلام بیمه خودرو معتبر ترین و اصلی ترین واحد بررسی سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی می‌باشد. از طریق سایت بیمه مرکزی شما با چند روش زیر می‌توانید استعلام بیمه نامه تان را انجام دهید. برای استعلام بیمه‌نامه ماشین خود باید به سایت بیمه مرکزی مراجعه کرده و وارد بخش ( سامانه استعلام بیمه‌نامه‌های وسایل نقلیه موتوری) شوید.

در این صفحه شما می‌توانید از طریق یکی از سه گزینه زیر برای استعلام بیمه نامه خود یا چک کردن بیمه ماشین استفاده کنید:

نکته: در روش‌های گفته شده فقط می‌توانید اطلاعات یک بیمه نامه را مشاهده نمایید.

 1. استعلام بر اساس شماره بیمه نامه
 2. استعلام بر اساس کد یکتا بیمه نامه
 3. استعلام بیمه نامه از طریق پیامک
 4. استعلام با کد  VIN

 

۱- استعلام بیمه خودرو بر اساس شماره بیمه نامه

 

استعلام بیمه نامه با شماره بیمه نامه

در این روش بیمه گذار شماره بیمه نامه‌ای که روی بیمه نامه درج شده به همراه نام شرکت بیمه، تلفن همراه و کد ملی بیمه گذار را در سایت وارد کرده و استعلام بیمه نامه تان را دریافت کنید.


مطلب مرتبط: از الحاقیه بیمه ثالث چه خبر؟


 

۲- استعلام بیمه خودرو بر اساس کد یکتا بیمه نامه (روش پیشنهادی)

استعلام بیمه ثالث با کد یکتای بیمه نامه

 

ممکن است بسیاری از افراد از کد یکتای بیمه نامه‌شان اطلاعی نداشته باشند و این روش مناسبی برای استعلام صحت بیمه نامه نباشد، معمولا همه بیمه‌ها از سال ۱۳۹۷ به این طرف دارای کد یکتا هستند و اگر بیمه نامه تان در دسترس تان است، می‌توانید کد یکتای درج شده در بیمه نامه را در این قسمت وارد کرده و صحت اطلاعات وارد شده را بررسی نمایید. این روش به دلیل کمتر بودن اطلاعات درخواستی روشی ساده‌تر است.

 

۳- استعلام بیمه نامه از طریق پیامک

 

استعلام بیمه با پیامک

برای استعلام اعتبار بیمه نامه می‌توانید یک پیامک با فرمت های زیر به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ ارسال کنید و منتظر دریافت استعلام بیمه نامه تان باشید.

فرمت پیامک :۱*کد ملی بیمه گذار*شماره بیمه نامه چاپ شده.  برای مثال نمونه: ۱*۱۱۳۸۵۹۸۰۰۰*۹۹/۰۱/۰۰۲/۰۰۰۱۸۹

فرمت پیامک (روش دیگر) :۲*کد ملی بیمه گذار*کد یکتای بیمه‌نامه. برای مثال:  ۲*۰۰۳۸۹۶۴۰۰۰*۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

فرمت پیامک (روش سوم) :۳*کد ملی بیمه گذار*VIN. برای مثال: ۳*۰۰۳۸۵۹۶۰۰۰*IRFC8521707044190


بیشتر بدانید: راهنمای گم شدن بیمه


۴- استعلام بیمه خودرو با کد VIN

یکی از روش‌‌های جدیدی که بیمه مرکزی برای استعلام بیمه خودرو در سایت بیمه مرکزی اضافه کرده، امکان استعلام بیمه نامه با کمک کد VIN درج شده در کارت ماشین می‌باشد. البته برای چک کردن بیمه ماشین از این طریق در کنار این کد حتما باید تلفن همراه هم درج شود .

استعلام با کد VIN

 

دریافت استعلام بیمه بدنه و بیمه ثالث و سوابق بیمه خودرو

علاوه بر بررسی اصالت بیمه نامه، شما می‌توانید سابقه بیمه های صادر شده به نام خودتان را در سامانه بیمه مرکزی مشاهده و بررسی نمایید. (لینک صفحه)

میزکار بیمه مرکزی

با انتخاب گزینه پاسخ به استعلام سوابق بیمه خودرو وارد صفحه زیر می‌شوید که می‌توانید یکی از گزینه‌های ثبت استعلام جدید و یا پیگیری استعلام را انتخاب کنید، با انتخاب گزینه ثبت استعلام جدید وارد صفحه‌ای می‌شوید که در این بخش شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی بیمه گذار استعلام سوابق بیمه‌ای چندین ساله بیمه ثالث و بیمه بدنه و یا هر دو نوع بیمه رو را از بیمه مرکزی دریافت نمایید.

اطلاعاتی که از شما دریافت خواهد شد شامل رشته بیمه‌ای، کد ملی، سال تولد، شماره تلفن، شماره موبایل، استان، شهر می‌باشد. با وارد کردن این اطلاعات همه بیمه نامه‌های ثالث و بدنه‌ای که به نام شخص در شرکت‌های بیمه مختلف صادر شده به همراه رشته بیمه‌ای نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید به راحتی از همه بیمه نامه‌هایتان با خبر باشید.

استعلام بیمه نامه

با وارد کردن اطلاعات مورد درخواست در سامانه سنهاب بیمه مرکزی کد تاییدیه ثبت استعلام شما به شماره همراه وارد شده ارسال می‌شود. متن پیامک تایید را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده نمایید.

استعلام از طریق پیامک

پس از وارد کردن کد تأییدیه، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک نمایید. در صورت ثبت موفقیت آمیز استعلام خود، در قسمت تأییدیه نهایی متن زیر برایتان نمایش داده خواهد شد.

پیامک استعلام بیمه نامه

 

 

نتیجه استعلام انجام شده در تصویر زیر قابل مشاهده است، در این گزارش اطلاعات بیمه ای بیمه‌گذار، اطلاعاتی مثل شماره بیمه‌نامه، تاریخ شروع و انقضای بیمه‌نامه‌های ثبت شده به نام شما در شرکت‌های بیمه، نوع بیمه‌نامه‌ها (بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه)، نام شرکت بیمه و وضعیت دریافت خسارت نمایش داده‌ می‌شود.

 

 

نتیجه استعلام بیمه مرکزی

 

 اگر شما به جای خرید بیمه بدنه، کارت طلایی خریده باشید در اینجا اطلاعاتی برای شما نشان داده نمی‌شود. زیرا کارت طلایی جزو سوابق بیمه بدنه قرار نمیگیرد!!! اطلاعات بیشتر 

استعلام بیمه با پلاک ماشین شدنی نیست!

استعلام بیمه ماشین فقط بر اساس شماره پلاک بیمه ایران از طریق سایت بیمه مرکزی امکان پذیر نمی‌باشد و فرد باید اطلاعات کامل بیمه گذار از جمله کد ملی و شماره همراه مالک و شماره بیمه نامه را داشته باشد تا بتواند از طریق سنهاب استعلام بیمه نامه را انجام دهد.
فقط نمایندگان و کارگزاران از طریق دسترسی سنهابی که  بیمه مرکزی در اختیار آن ها قرار می‌دهد، از طریق شماره پلاک می‌توانند استعلام بیمه نامه‌هایی که بر روی پلاک مورد نظر  است را مشاهده کنند.


حتما بخوانید: با افزایش قیمت خودرو حواستان به الحاقیه بیمه بدنه باشد


استعلام تاریخ بیمه شخص ثالث

همانطور که پیشتر گفته شد، شما می‌توانید با استفاده از کد یکتای بیمه نامه تان‌، استعلام بیمه خودرو (استعلام بیمه ثالث ) ماشینتان را از سنهاب بیمه مرکزی دریافت نمایید. در اطلاعاتی که شما از این طریق بدست می‌آورید می‌توانیم به تاریخ صدور و انقضای بیمه ثالث اشاره کنیم . این که بیمه نامه ما در چه تاریخی به اتمام می‌رسد.

استعلام بیمه بدنه خودرو

در کنار بیمه ثالث این امکان فراهم شده که همه بتوانند از طریق کد یکتای بیمه بدنه شان نیز به استعلام اصالت بیمه نامه از سنهاب بیمه مرکزی اقدام نمایند. اگر بیمه بدنه تان را تمدید کرده اید و یا بیمه بدنه ای را تازه خریداری کرده اید می‌توانید با وارد کردن کد یکتای درج شده در بیمه نامه درسایت بیمه مرکزی استعلام بیمه بدنه خودرو یتان را بررسی نمایید. تاریخ صدور و اتمام بیمه نامه، نام شرکت بیمه نامه و سایر مشخصات بیمه نامه از این طریق قابل مشاهده می‌باشد.

مراحل استعلام بیمه بدنه از سایت بیمه مرکزی همانند مراحل بیمه ثالث می‌باشد و شما می‌توانید به یکی از روش‌های گفته شده استعلام بیمه بدنه را از سایت سنهاب دریافت نمایید.

چک کردن بیمه ماشین

برای چک کردن بیمه ماشین (بیمه ثالث و بیمه بدنه) مطمئن ترین و در دسترس ترین روش، سنهاب بیمه مرکزی می‌باشد. روش‌های استعلام و بررسی بیمه نامه ها در بالا گفته شد و بیمه گذار می‌تواند به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات بیمه نامه های خود را از این طریق بررسی نماید. چراکه بیمه ثالث بیمه نامه اجباری است که که باید همه دارندگان وسایل نقلیه باید این بیمه نامه را داشته باشند. باید از اعتبار این بیمه نامه نیز مطمئن باشند.

خرید و استعلام بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

برای خرید و استعلام بیمه بدنه می‌توانید درخواست خرید هر کدام از بیمه نامه‌ها را در سامانه بیمه تایم ثبت کنید، کارشناسان بیمه تایم در اسرع وقت با شما تماس گرفته و مشاوره کامل درباره مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را دریافت نمایید. حتی در مورد استعلام قیمت بیمه بدنه و مقایسه شرکت‌های بیمه از لحاظ پوشش دهی و پرداخت خسارت بیمه تایم می‌تواند کمک مناسبی برای شما باشد.

فرم خرید بیمه بدنه و فرم خرید بیمه شخص ثالث

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۴

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۶ comments

 • سلام درچه صورتى بیمه شخص شامل خودصاحب بیمه میشود
  من توى یکى ازبزرگراه هامشغول رانندگى بودم ماشین ال ء٩٠ ازپشت بهم زد ومن چندتا چرخ خوردم به یک کامیون که توشانه خاکى ایستاد بود برخورد کردم چشم بازکردم توى بیمارستان بسترى بودم راننده ال ٩٠ هم فرار کرده لطفا راهنمائى کنید چهرکنم

  • اقای رجبی بزرگوار با توجه به قانون جدید بیمه ، راننده خودرو هم تحت پوشش می باشد. حال اگر در این تصادف شما مقصر نبوده اید که باید خسارت هزینه های پزشکی شما باید از بیمه ثالث مقصر حادثه استفاده می کردید.

 • سلام دو سال پیش در سایپا ثبت نام کردم امسال ماشینمو دادم ولی بیمه همراهش نیست کجا برم بتونم بگیرم

  • از نمایندگی که ماشین رو تحویل گرفتید پیگیری کنید و بیمه نامه تون رو تحویل بگیرید.