بیمه تایم

نحوه بیمه ماشین در ترکیه (همراه با راهنمای کاپوتاژ)

بیمه ماشین ترکیه
۴.۱
(۹)

نزدیکی کشور ترکیه به ایران و لازم نبودن ویزا برای سفر به ترکیه این کشور را یکی از مقصد های سفر ایرانیان کرده است. ایران چندین نقطه مرزی ورود به کشور ترکیه دارد که در طول سال از طریق این مرزها ایرانی‌ها می‌توانند به همراه خانواده با ماشین شخصی خود سفر زمینی به ترکیه  انجام دهند. سفر زمینی با خودرو شخصی لذت‌ها و در حین حال سختی های خاص خود را دارد، در این نوشته نیم نگاه مختصری به نحوه سفر زمینی به ترکیه می‌پردازیم.

برای سفر زمینی  با ماشین شخصی به ترکیه، باید چند کار مهم توسط مالک خودرو انجام شود. از جمله کاپوتاژ ماشین، تهیه گواهینامه بین‌المللی، کارت ماشین بین المللی، تهیه پلاک ترانزیت، تهیه بیمه ماشین در ترکیه،‌ تهیه بیمه مسافرتی و …  که در ادامه نیم نگاهی به همه مراحل گفته شده خواهیم داشت.


 

چطور با خودروی خود به ترکیه رویم؟

شما از طریق  ۳ نقطه مرزی زیر می‌توانید به صورت زمینی به ترکیه سفر کنید:

 • مرز بازرگان: در ۲۹۰ کیلومتری شهر تبریز
 • مرز رازیدر ۷۰ کیلومتری شهر خوی
 • مرز سرو: در ۶۰ کیلومتری شهر ارومیه

برای انجام تشریفات خروج از کشور در روزهایی که مرز خلوت است، یک ساعت زمان لازم است که شما مقدمات سفرتان را انجام دهید. از آنجایی که برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا ندارید، برای سفر بدون خودرو فقط کافی است که  پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه داشته باشد.

تشریفات خروج از کشور با ماشین شخصی شامل انجام چند کار مهم از قبیل تهیه بیمه خودرو برای خارج از کشور، کاپوتاژ خودرو و … است که در ادامه به توضیح هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

کاپوتاژ چیست؟

کاپوتاژ ماشین

کاپوتاژ به معنای مجوز حمل کالا از یک کشور به کشور دیگر از راه دریا و یا رودخانه مرکزی و یا زمینی می‌باشد. خودرو نیز به عنوان کالایی که از یک کشور به کشور دیگر منتقل می‌شود نیاز به انجام مجوز کاپوتاژ دارد .

مجوز کاپوتاژ در ایران به صورت یکساله صادر می‌شود و در طول این مدت که خودروی شما دارای کاپوتاژ می‌باشد، می‌توانید از همه گمرک‌های کشور خودرویتان را خارج نمایید. البته بعد از پایان یک سال می‌توانید برای استفاده مجدد آن را تمدید کرده و یا ابطال نمایید چرا که ابطال کاپوتاژ با پایان اعتبار مجوز انجام نشده و نیاز به انجام امور اداری برای ابطال دارد.

اگر قصد سفر به خارج از کشور با ماشین شخصی دارید اولین گام در سفر های زمینی دریافت کاپوتاژ به عنوان مجوز خروج از کشور می‌باشد. برای انجام این کار می‌توانید مستقیما به گمرک مراجعه کنید و یا این کار را به یکی از کارگزاران گمرک بسپارید.

برای تهیه، تمدید و یا ابطال کاپوتاژ حضور خودور در گمرک الزامی است و در همه مراحل گفته شده باید همه مدارک خودرو از جمله سند خودور، کارت ماشین ، برگ سبز خودرو ، مدارک شناسایی مالک از جمله کارت ملی ، شناسنامه و گواهینامه رانندگی به همراه فرد باشد.

اگر همه مدارک شما کامل باشد مدت زمان لازم برای انجام کاپوتاژ اتومبیل شما یک ساعت زمان می‌برد البته زمان و روز سفر شما در این موضوع بسیار موثر است چراکه اگر سفر شما در  تاریخی باشد که اوج سفر های خارجی بوده و ترافیک سفر در مرز خروجی وجود دارد ممکن است که مدت زمان دریافت کاپوتاژ شما طولانی‌تر شود .

 

فرایند کاپوتاژ خودرو در تهران

۱- مراجعه به گمرک

برای کاپوتاژ خودرو در تهران می‌توانید به گمرک غرب تهران مراجعه کنید. در گمرک با همراه داشتن کارت سبز و کارت ماشین به قسمت بیجک گمرک مراجعه کرده و امور اداری مربوط به کاپوتاژ را انجام دهید تا به مرحله کارشناسی ماشین برسید ، در این مرحله ماشین را وارد محوطه گمرک شده و شماره شاسی و شماره موتور را با کارت ماشین تطابق داده می‌شود. در گمرک دو تا فیش به مبلغ ۱۵ هزارتومان و ۳۵ هزارتومان باید پرداخت کنید. در نهایت برگه کاپوتاژ شما آمادست و با این برگه می‌توانید تا یک سال که این برگه اعتبار دارد از مرز وارد و خارج شوید. با دریافت کاپوتاژ خودروی شما مجوز ورود به محوطه گمرک را پیدا می‌کند، هر بار که از کشور خارج می‌شوید یک مهر خروج و در زمان ورود مهر ورود در پشت برگه کاپوتاژ شما ثبت می‌شود. این برگه فقط برای مرز ایران مهم بوده و در طرف ترکیه نیازی به این برگه وجود ندارد و ادامه کارها از طریق کارت بین المللی خودرو و برگه بیمه ی خودرو انجام می‌شود.

 

۲- دریافت گواهینامه بین المللی

اگر کارهای کاپوتاژ خودرویتان را انجام داده‌اید، باید به یک آژانس مسافرتی مراجعه کنید و با ارائه برگه کاپوتاژ و دو قطعه عکس و پاسپورت و گواهینامه کارای بین المللی کردن گواهینامه و پلاک خودرو را انجام دهید.
اگر راننده فرد دیگری به غیر از مالک خودرو است باید قبل از مراجعه به گمرک وکالت محضری به راننده داده شود که اجازه خروج ماشین از مرزهای بین المللی رو داشته باشد.
هزینه تهیه گواهینامه بین المللی ۱۰۹ هزار تومان، هزینه کارت ماشین بین المللی ۱۰۴ هزار تومان و هزینه بین المللی کردن پلاک خودرو ۲۷۰ هزار تومان می باشد که البته برای تمدید همین منوال و پرداخت همه مبالغ به جز هزینه پلاک باید مجدد انجام بگیرد .

 

هزینه تهیه گواهینامه بین المللی ۱۰۹ هزار تومان، هزینه کارت ماشین بین المللی ۱۰۴ هزار تومان و هزینه بین المللی کردن پلاک خودرو ۲۷۰ هزار تومان می باشد

برای تمدید هم همین منوال انجام می‌شپد و پرداخت همه مبالغ به جز هزینه پلاک باید مجدد انجام بگیرد.

 


 

آیا بیمه خودرو در ترکیه اجباری است؟ (بیمه کاسکو و ترافیک)

بیمه ماشین برای سفر به ترکیه

 

ترکیه نیز مانند هر کشور دیگری برای تردد وسایل نقلیه دارای قوانین و مقررات بیمه ای خاص خود می‌باشد. در این کشور دو بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه برای وسایل نقلیه صادر می شود. بیمه شخص ثالث در ترکیه نیز مانند بیشتر کشورها اجباری است که با نام بیمه ترافیک ( Trafik Sigorta ) ارائه می‌شود و اگر وسیله نقلیه‌ای بیمه ثالث نداشته باشد موظف به پرداخت هزینه جریمه می‌باشد.

بیمه نامه دیگری که برای وسایل نقلیه ارائه می‌شود بیمه بدنه است که با نام کاسکو (Kasko Sigorta) شناخته می‌شود و بیمه نامه اختیاری است. بیمه نامه ثالث جراحات و صدمات جسمی وارد شده به افراد دیگر را پوشش داده و سایر خسارات وارد شده به خود خودرو از جمله بلایای طبیعی، سیل و زلزله و … همه با داشتن بیمه بدنه قابل جبران است.

پس مثل کشور خودمان بیمه ثالث اجباری و بیمه بدنه اختیاری است.

 

تهیه بیمه ثالث خودرو در ترکیه

شما می‌توانید بیمه نامه ثالث ماشین را از داخل کشور و از بیمه ثالث ایران با عنوان کارت سبز و یا با یکی از شرکت‌های بیمه ترکیه‌ای انجام دهید که هر دو بیمه دارای پوشش چانی و مالی برای ماشینتان می‌باشد.

اگر می خواهید بیمه شخص ثالث‌تان را از خارج از کشور تهیه کنید،  بهتر است که سفرتان را به ساعت‌های پایانی کار مرز موکول نکنید و در اسرع وقت به مرز مراجعه کنید. در مرز بازرگان به علت تعداد بالای ترددی که در این مرز وجود دارد نمایندگی‌های بیمه‌ای که در آن جا مستقر هستند ظرف مدت ۱ ساعت کار بیمه شما را انجام می‌دهند.

کاری که نمایندگی‌های بیمه در مرز انجام می‌دهند به این منوال است که آن‌ها از طریق چت با نمایندگی های شرکت‌های بیمه ای ترکیه مشخصات مالک و خودروی شما را برای آن‌ها ارسال می‌کنند و بیمه نامه شما در ترکیه صادر شده و  برای نمایندگی بیمه در ایران ایمیل می‌شود و آن‌ ها پرینت بیمه نامه را به شما برای ارائه به مرز به شما تحویل می‌دهند.
یک راه دیگر برای تهیه این  بیمه این است که شما تهیه بیمه را به مسافران و رانندگانی که به ترکیه تردد دارند بسپارید و از آن‌ها بخواهید تا برای شما در ترکیه این بیمه نامه را تهیه کرده و بیاورند.

راه  سوم این است که اگر زمان دارید، یکی از همراهان شما از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه تهیه کرده و مجدد برای شما بیاورد.

اگر شما از افرادی هستید که برای سفرتان برنامه ریزی می کنید می‌توانید قبل از سفر از شهر خودتان با نمایندگی‌های بیمه در بازرگان تماس بگیرید و با پرداخت حق بیمه به حساب آنها بیمه نامه تان صادر و با پست برایتان ارسال شود که قبل از حرکت بیمه نامه همراهتان باشد.

برای تهیه کارت سبز می‌توانید با همراه داشتن سند سبز و دفترچه مالکیت بین المللی ماشین به بیمه ایران مراجعه کرده و با پرداخت هزینه بیمه نامه کارت سبز را تهیه نمایید. کارت سبز به عنوان پوشش بیمه ثالث شما در خارج از کشور است.

 

هزینه خرید بیمه ماشین ترکیه (کارت سبز)

هزینه بیمه ماشین در ترکیه

برای تهیه بیمه ماشین در سفر به ترکیه باید مالک خودرو با همراه داشتن سند سبز و دفترچه مالکیت بین المللی به بیمه ایران مراجعه کرده و با تکمیل فرم و پرداخت هزینه می‌تواند این بیمه نامه را  قبل از حرکت حتی در شهر تهران خریداری نمایید.
هزینه بیمه کارت سبز برای همه ماشین های ۴ سیلندر ۳۰ یورو می‌باشد که بیمه گذار باید این مبلغ را به صورت نقدی تهیه و با تکمیل فیش واریزی در بیمه ایران اقدام به خرید این بیمه نامه نماید. پوشش‌هایی که در این بیمه نامه منظور می شود پوشش جانی و پوشش مالی است که پوشش جانی تا  ۳۶۰ هزار لیر و پوشش مالی تا ۳۶ هزار لیر تحت پوشش می‌باشد.  کارت سبز در واقع به عنوان بیمه شخص ثالث خودروی شما است و اگر می‌خواهید در ترکیه پوشش‌ای بیمه بدنه را داشته باشید می‌توانید پوشش ترانزیت را به پوشش‌های اضافی بیمه نامه بدنه‌تان اضافه کنید تا در زمان خسارت در خارج از کشور به مشکل نخورید. البته پوشش سرقت در خارج از کشور تحت پوشش نمی‌باشد.

 


 

آیا بیمه مسافرتی برای سفر به ترکیه داشته باشیم؟

علاوه بر بیمه خودرو، داشتن بیمه مسافرتی برای همه افرادی که عازم سفر به ترکیه هستند می‌تواند آرامش خاطری برای سفرشان باشد. تهیه بیمه مسافرتی برای شما هزینه  چندانی نداشته و با پرداخت مبلغی حدود ۱۰ هزار تومان می‌توانید از این بیمه نامه برای پرداخت خسارات اتفاق افتاده در سفر از قبیل بیماری ناگهانی، دندان درد، تصادف ، بستری در بیمارستان، گم شدن چمدان و  و سایل و … استفاده کنید. شما می‌توانید بیمه مسافرتی‌تان را با تکمیل فرم خرید بیمه مسافرتی در بیمه تایم به راحتی و بدون نیاز حضوری در اختیار داشته باشید.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. تعداد رای ۹

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۸ comments

  • سلام
   خانم فتانه با مرکز صدور بیمه نامه تون تماس بگیرید ، راهنمایی لازم رو براتون انجام می دن.

  • باسلام آیا اگر ماشینم را دربیمه ایران بیمه کنم برای سفربه ترکیه این بیمه نامه درترکیه معتبراست ودیگر نیازنیست ماشین را ازشرکت های بیمه ترکیه بیمه کنم

 • سلام،هیچ کشوری به خوبی ایران عزیزنیست،امامن بیدرآمدوزندگی هستم اگرخدایی ناکرده مجبوربه سفرخارج شدم زبانم لال،تکلیف بیمه ام چی میشه نگرانم میشه راهنمایی مکنید

 • با سلام و تشکر بابت مطالب کاریردی ، لطفا مبالغ مندرج بابت هزینه ها را بروز رسانی نمایید بطور مثال هزینه بین المللی کردن گواهینامه ۳۶۵ هزار تومان یکساله می باشدو….