بیمه تایم

بیمه گودبرداری یا خاک برداری عملیات ساختمان چیست؟

بیمه گودبرداری
۵
(۶)

در طول انجام عملیات ساختمانی در همه مراحل عملیات ساختمانی از تخریب، گودبرداری، پی‌کنی، نصب اسکلت تا سایر عملیات ساختمانی که ممکن است خسارت‌های مالی و جانی به کارگران و افراد مشغول به کار در پروژه و یا افراد ثالث وارد شود که مسئول خسارات اتفاق افتاده متوجه صاحبکار (سازنده) یا پیمانکار یا سایر عوامل اجرایی به صورت مشترک باشد. در این مطلب میخواهیم به بیمه گودبرداری ساختمان که یکی از مراحل مهم ساختمان سازی است بپردازیم.

در زمان ساخت و ساز معمولا ۳ نوع بیمه ساختمان می‌توان برای پروژه در حال ساخت خریداری گردد:

بیمه‌نامه‌های فوق هر کدام خسارات مالی و جانی تحت پوشش احتمالی که ممکن است در طول مدت ساخت پروژه ساختمانی اتفاق بیافتد را جبران می‌کند. تخریب و گودبرداری یکی از پرریسک‌ترین مراحل در عملیات ساختمانی می‌باشند مخصوصا گودبرداری‌هایی که در بافت فرسوده انجام می‌شود. همه خطرات و خسارات گفته شده با داشتن بیمه مسئولیت ساختمانی و بیمه ثالث ساختمانی قابل جبران است که در ادامه به بررسی چرایی و شرایط بیمه نامه مسئولیت در مرحله گودبرداری می‌پردازیم.


 

گودبرداری چیست؟

گودبرداری چیست؟

گودبرداری به هر گونه حفاری و خاکبرداری در تراز پایین تر از سطح طبیعی زمین یا در تراز پایین‌تر از زیر پی ساختمان مجاور اطلاق می‌شود. سطح خطر گودبرداری‌ها با توجه به میزان عمق گود، نوع خاک، وجود آب، وجود منبع ارتعاش در مجاورت گود و حساسیت ساختمان‌های مجاور آن به صورت گودبرداری با خطر معمولی، زیاد و بسیار زیاد تعیین می‌شود. ارزیابی سطح خطر گودبرداری بر اساس ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) انجام خواهد شد.

 

بیمه گودبرداری چیست؟

در انواع شاخه‌های بیمه‌ای، بیمه‌نامه‌ای به نام بیمه گودبرداری وجود ندارد و برای داشتن پوشش در مرحله گودبرداری می‌توانید بیمه نامه مسئولیت ساختمانی و بیمه ثالث ساختمانی و یا بیمه مسئولیت پیمانکاران را تهیه نمایید. بیمه گذاران این بیمه نامه می‌‌تواند سازنده و یا پیمانکار ساختمانی باشد. که البته سازنده برای داشتن پوشش گودبرداری بیمه مسئولیت ساختمانی که مرحله گودبرداری در بیمه نامه قید می‌شود و پیمانکار ساختمان که قرار است عملیات گودبرداری را انجام دهد بیمه‌نامه مسئولیت خدماتی با نوع فعالیت گود برداری تهیه می‌نماید.


مطلب مرتبط: در قیمت بیمه مسئولیت ساختمانی چه عواملی مهم هستند؟


 

چه زمانی به بیمه گودبرداری ساختمان نیاز است؟

معمولا در سازه‌هایی که نیاز به تخریب برای شروع ساخت و ساز دارند بعد از تخریب وارد مرحله گودبرداری می‌شوند. در این نوع عملیات ساختمانی بیمه گذار برای داشتن پوشش باید به شرکت بیمه مراحل اجرایی در ساخت و ساز را اعلام کند.


 

پوشش‌های بیمه گودبرداری

پوشش های بیمه گودبرداری

با توجه به شرایط درج شده در بیمه ساختمان درحال ساخت  خطرات زیر مورد پوشش قرار می‌گیرند:

 • سرمایه فوت
 • نقص عضو
 • هزینه های پزشکی
 • خسارت مالی ( قابل پرداخت فقط در بیمه های ثالث )

هر فرد بیمه گذار می‌تواند با توجه به ابعاد مجوزی که دارد و تعداد کارگران مشغول به کار در پروژه میزان هر کدام از پوشش‌های فوق را انتخاب و خریداری می‌کند.


 

 عوامل موثر در قیمت بیمه گودبرداری

با توجه به این که بیمه نامه شما بیمه مسئولیت ساختمانی یا ثالث ساختمانی است موارد زیر در مشخص شدن حق بیمه، بیمه نامه شما تاثیر گذار می‌باشد:

 1. عمق گودبرداری
 2. نوع سازه دیوارهای همسایگان
 3. نوع خاک محل گودبرداری
 4. بر اصلی محل مورد بیمه
 5. نظریه کارشناس بازدید اولیه
 6. تعداد نفرات
 7. نوع کاربری همسایه‌های همجوار پروژه از جمله ساختمان‌ها و خیابان و…

قبل از خرید می‌توانید استعلام قیمت و مقایسه قیمت شرکت‌های مختلف بیمه  و دریافت مشاوره تخصصی درباره خرید بیمه های مسئولیت‌‌تان را از سامانه بیمه تایم و مشاورین فنی تیم بیمه تایم دریافت نمایید.

شرکت‌های ارائه دهنده بیمه تخریب و گودبرداری

تقریبا همه شرکت‌های بیمه پوشش گودبرداری را در بیمه نامه های مسئولیت و ثالث ارائه می‌کنند، ولی این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است ریسک محل گودبرداری بسیار بالا باشد که هیچ شرکت بیمه‌ای نخواهند پوششی را برای این محل ارائه نمایند. می‌توانید برای استعلام قیمت از شرکت‌های مختلف بیمه‌ای و دریافت پوشش‌های مناسب بیمه ای از سامانه بیمه تایم کمک بگیرید.


 

مراحل خرید

 1. تکمیل فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت توسط بیمه گذار با درج کامل آدرس محل بیمه و پوشش‌های بیمه‌ای مورد درخواست
 2.  کارشناسی دیوار‌ها و ساختمان های مجاور توسط کارشناس بیمه (در بیمه ثالث ساختمانی)
 3.  ارائه گزارش کارشناسی و تاییدیه کارشناس از محل مورد بیمه (در بیمه ثالث ساختمانی)
 4. ارائه تعداد و  اسامی و کد ملی افراد مشغول به کار در صورت خرید بیمه نامه با نام در بیمه‌های مسئولیت ساختمانی
 5.  پرداخت حق بیمه و صدور همزمان بیمه‌نامه توسط کارگزاری بیمه تایم

 

پرداخت خسارت در بیمه نامه‌های مسئولیت

درزمان خسارت بیمه گذار موظف است که ظرف مدت ۵ روز کاری اعلام خسارت مالی و یا جانی اتفاق افتاده را به شرکت بیمه اعلام نمایند. تکمیل فرم اعلام خسارت و اعلام گزارش حادثه به شرکت بیمه از جمله موارد بسیار مهم در اعلام خسارت می‌باشد. با بررسی نوع خسارت توسط کارشناس خسارت شرکت بیمه مربوطه و با توجه میزان پوشش‌های خریداری شده در بیمه نامه پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه انجام می‌گیرد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۶

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۶ comments

 • ساختمانی را یک ساله بیمه کرده ام پس از یک سال که بیمه نامه تمام شده همسایه میگوید به خانه من خسارت خورده .ایا بیمه خسارت همسایه را میدهد.تکلیف چیست.واگر نه چند سال باید بیمه کرد؟

  • جناب نظری نظر کارشناس برای پرداخت خسارت مهم است که ایا خسارت اتفاق افتاده بر اثر فعالیت ساخت و ساز شما هست یا خیر

 • سلام
  ساختمانی میخواهم تخریب بعد گود برداری کنم در ابعاد ۱۵.۶۵دربه دیوار همسایه از دو طرف و یه طرف ۷.۳متر برای زیر زمین و فندانسیون درخورِ۵طبقه ( با زیر زمین، همکف و سه طبقه روی ان)
  برای این مورد ساختمانم رو بابت گود برداری بیمه کنم هزینه اش چقدر میشه.
  ساختمانهای مجاور یه طبقه هست.

  • علی عزیز، لطفا برای دریافت قیمت با ما تماس بگیرید و مشاوره تخصصی قبل از خرید رو دریافت کنید تا بتونیم شما رو در خرید بهترین همراهی کنیم.

 • با سلام
  اگر عملیات گود برداری و اجرای ساختمان کاملا اصولی و برابر استاندارد و مقررات باشد و تمام تمهیدات مهندسی برای گودبرداری و ساخت وساز طبق آیین نامه توسط سازنده و پیمانکار اجرا گردد یعنی سازنده خطایی نکند ولیکن باوجود براین در زمان عملیات و یا خاک برداری ، ساختمان مجاور صدمه ببیند آیا بیمه پشتیبانی می کند؟ و یا سازنده ملزم به جبران خسات می باشد؟

  • جناب مهدی عزیز، باید دسترسی به بیمه نامه شما داشته باشیم تا بتوانیم درباره بیمه نامه و خسارت افاق افتاده نظر بدیم. چون شرایط صدور در پرداخت خسارت بسیار مهم می باشد.