بیمه تایم
بیمه مسئولیت اتباع خارجی

بیمه مسئولیت اتباع خارجی

۴.۷
(۳)

بر اساس قانون، اتباع خارجی نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند. برای اشتغال باید ذرنامه ورود با حق کار مشخص و پروانه کار داشته باشند. اما در سال های اخیر اتباع خارجی بدون داشتن مدارک گفته شده به ص.رت گسترده در قسمت های مختلف مشغول به کار هستند. این اتباع خارجی نمی توانند بیمه تامین اجتماعی داشته باشند اما اگر فرد در زمان اشتغال آسیب بدنی و جانی داشه باشند، کارفرما باید این خسارت پیش آمده را جبران نماید. بیمه مسئولیت اتباع خارجی یکی از بیمه نامه هایی می باشد که در زمان خسارت می تواند کمک بزرگی باشد. این که کارفرمایان به چه صورت می توانند بیمه مسئولیت اتباع خارجی را تهیه نمایند و زمان خسارت چگونه می توانند از این بیمه نامه استفاده کنند موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 شرایط کار اتباع خارجی در ایران

با توجه به شرایط قانونی و مطابق قوانین و آیین‏ نامه‏ های مربوط، اتباع بیگانه در ایران برای اشتغال باید دارای روادید ورود با حق کار مشخص و پروانه کار باشند. اتباع بیگانه‏ ای که‏ منحصرا در خدمت ماموریت‏ های دیپلماتیک و کنسولی هستند با تایید وزارت خارجه، کارکنان‏ و کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان‏ های وابسته به آنها با تایید وزارت امور خارجه، خبرنگاران خبرگزاری‏ ها و مطبوعات خارجی به شرط معامله متقابل و تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از داشتن روادید ورود با حق کار مشخص و پروانه کار برخوردار هستند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‏تواند نسبت به صدور، تمدید و تجدید پروانه کار تبعه بیگانه‏ ای‏ که حد اقل ۱۰ سال مداوم در ایران اقامت داشته باشد، تبعه بیگانه ‏ای که دارای همسر ایرانی‏ باشد و مهاجران کشورهای بیگانه، خصوصا کشورهای اسلامی و پناهندگان سیاسی به‏ شرط داشتن کارت معتبر یا پناهندگی و پس از موافقت کتبی وزارتخانه‏ های کشور و امور خارجه بدون نیاز به نظر هیات فنی اشتغال، حسب مورد راسا اقدام کند.


مطلب بیشتر: بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان


پوشش اتباع خارجی در بیمه مسئولیت

درخصوص پوشش های مسولیت ، بیمه گذار در قبال کارکنان اتباع خارجه اگرچه آیین نامه ۹۸ شورای عالی بیمه نامه استثنائی در خصوص عدم تحت پوشش قرار دادن اتباعی که مجوز کار واقامت ندارند را ذکر ننموده با این حال در بند ۴ از ماده ۲ آیین نامه ۹۸ شورای عالی بیمه کارکنان را افرادی تعریف نموده که طبق قانون کار یا سایر قوانین ومقررات کشور به عنوان کارگر یا کارمند بیمه گذار فعالیت می‌نمایند را تعریف نموده است و مطابق با مواد۱۲۰تا  ۱۲۳ قانون کار۱۳۶۹  در بکارگیری اتباع خارجه حاکم بوده و ماده ۱۲۰قانون به صراحت اعلام نموده که اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین وآیین نامه های مربوطه پروانه کار دریافت نمایند با توجه به ماده مذکور ونیز توجه به ماده  ۱۰ قانون مدنی در خصوص آزادی اراده جهت انعقاد قرارداد اختیار داده قراردادهای خصوصی نسبت به اشخاصی که آن ها رامنعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است. باتوجه به موارد مذکور ودرصورت توافق درشرایط خصوصی بیمه نامه بین طرفین مبنی برپوشش اتباع خارجه بدون توجه به اینکه مجوز کار واقامت دارند شرط مذکور علیرغم ارجحیت شرایط خصوصی بیمه نامه با توجه به مخالفت باقوانین مذکور از نظر اینجانب شرط بی اثر در قرارداد وغیر قابل استناد از سوی بیمه گزار می باشد.

بیمه مسئولیت اتباع خارجی

بیمه مسؤلیت کارفرما چیست؟

در بیمه نامه های مسئولیت اگر اتفاقی در محل کار و یا اتفاقی در رابطه با موضوع کار برای کارگران افاق بیافتد کارفرما موظف است با توجه به میزان درصد قصوری که در حادثه برای وی ثبت می شود خسارت را جبران می نماید. در محاسبه خسارات محل کار فرقی بین کارگر ایرانی و خارجی نیست. یکی از بیمه‌هایی که در این شرایط به کمک کارفرمایان می‏‌آید؛ بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان است. کافرمایان می‌توانند با تهیه این بیمه‌نامه، خسارت‌های جانی وارد‌شده به کارکنان‌شان در محیط کار را جبران کنند. منظور از جبران خسارت‌های جانی بیمه‌شده پوشش هزینه‌های پزشکی، پرداخت غرامت فوت و نقص عضو بیمه‌شده است.
انواع بیمه‌نامه‌های مسؤلیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان به شرح زیر است:

 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان بازرگانی، خدماتی، صنعتی و اداری
 • بیمه‌ مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی
 • بیمه‌نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان عمرانی

در بیمه‌ نامه مسؤلیت کارفرما در قبال کارکنان، اتباع خارجی به شرط داشتن اقامت، بیمه می‌شوند. همانطور که گفتیم در ایران بیشتر اتباع خارجی در مشاغل ساختمانی مشغول به کار می‌شوند. خطرات احتمالی که همواره کارگران ایرانی و خارجی را تهدید می‎کند از جمله موارد زیر هستند:

 • سقوط کارکنان از ارتفاع
 • سقوط و پرتاب شدن مصالح ساختمانی بر روی کارکنان
 • خفگی کارکنان در هنگام حفر چاه
 • صدمه‌دیدگی در کندن پی و ایجاد پایه ستون‌ها
 • آسیب‌دیدگی اعضاء بدن کارکنان حین کار با بالابر و جرثقیل و تاورکرین و …

مدارک لازم جهت دریافت خسارت ناشی از حوادث

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه، به پوشش‎های بیمه بستگی دارد. بیمه‌گزاران برای دریافت هزینه‎های پزشکی خود، لازم است مدارک زیر را به شرکت بیمه تحویل بدهند:

 • اصل گواهی بیمه
 • کپی برابر اصل مدارک شناسایی (شامل پاسپورت و شناسنامه)
 • کپی برابر اصل گزارش حادثه توسط پلیس
 • اصل مدارک پزشکی

در صورتی که بیمه‌شده در اثر حادثه فوت کند لازم است ذی‌نفعان بیمه‌نامه، مدارک زیر را به شرکت بیمه ارایه دهند تا غرامت فوت را دریافت کنند:

 •  اصل گواهی بیمه
 • فتوکپی برابر اصل شناسنامه باطل‌شده متوفی و گواهی پزشکی قانونی
 • کپی برابر اصل گزارش حادثه
 • کپی برابر اصل مدارک پزشکی و بیمارستانی
 • فتوکپی برابر اصل رونوشت فوت، جواز دفن، گزارش معاینه جسد و برگه انحصار وراثت
 • کپی برابر اصل شناسنامه تمامی ورّاث بیمه‌نامه

طرح بیمه سلامت برای هزینه های پزشکی برای اتباع خارجی

طرح بیمه سلامت برای اتباع خارجی، یک طرح بیمه درمانی ملی ا‎ست که طی یک قرارداد سه جانبه منعقد شده است. سازمان‎های درگیر در این طرح به شرح زیر می‎باشند:

 1. سازمان بیمه سلامت
 2. اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور
 3. نمایندگان پناهندگان سازمان ملل متحد

طبق این توافق سازمان خدمات درمانی، اتباع خارجی را تحت پوشش قرار می‌دهد. همانطور که در بالا گفته شد فقط افراد دارای کارت آمایش و هویت می‌توانند از آن بهره‌مند گردند. بیمه سلامت اتباع خارجی، یک طرح بیمه خانوادگی‎ است. بدین معنی که تمامی اعضای خانواده باید در آن ثبت‌نام کنند. برای افرادی که در طرح بیمه سلامت ثبت‌نام نموده‌اند، هزینه‎هایی مانند بستری در بیمارستان و هزینه‌های خدمات پاراکلینیکی/سرپایی مانند: هزینه ویزیت، دارو، آزمایش و رادیولوژی در بیمارستان‌های مشخصی تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

این بیمارستان‌ها شامل بیمارستان‎های دولتی وابسته به وزارت بهداشت یا سایر بیمارستان‎های طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران می‌باشد. در صورت مراجعه به بیمارستان‎ها، قبل از دریافت هر گونه خدماتی مطمئن شوید که آنجا، دفترچه بیمه سلامت شما را می‌پذیرد. در غیر این‎صورت ممکن است این خدمات در سایر بیمارستان‎ها تحت پوشش بیمه قرار نگیرد.

استعلام و خرید بیمه مسئولیت اتباع خارجی

برای خرید بیمه مسئولیت در همه رشته های بیمه ای می توانید درخواست خریدتان را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. کارشناسان بیمه تایم شما را در انتخاب و خرید انواع بیمه نامه همراهی می کنند. مقایسه پوشش ها و شرایط پرداخت خسارت قبل از خرید انواع بیمه نامه ارائه می شود.

← دریافت مشاره و خرید بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارگران ساختمانی و اشخاص ثالث

← دریافت مشاره و خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

← دریافت مشاره و خرید دیگر انواع بیمه‌ مسئولیت  کارفرما مثل پیمانکاران فرعی، کارکنان فعالیت‌های عمرانی، کارکنان خدماتی، صنعتی و …

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. تعداد رای ۳

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments

 • سلام اتباع ام من با کار فرما قرارداد بستم بعدازیک ماه کارگرم افتاد فوت شد الان بیمه براش تعلق میگره آیامن هم مقصر میشم یا بیمه ساختمان میده براش لطفا راهنمایی کنید

  • جناب عزت الله بله می تونید از این بیمه نامه استفاده کنید، برای مشاوره می تونید با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۳۸۲۸ تماس بگیرید.