بیمه تایم

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و راه‌های بخشودگی آن

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
۴.۶
(۲۳)

حتما می‌دانید که بیمه شخص ثالث تاریخ اعتبار محدودی داشته و باید در زمان سررسید مقرر حتما تمدید شود اما در بسیاری از مواقع به علت مشغله‌های کاری و یا به هر دلیلی انجام این کار را فراموش می‌کنیم و اینجاست که با مبحثی با عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مواجه می‌شویم که در این مقاله به سوالات مهمی پاسخ میدهیم:

 • محاسبه جریمه دیرکرد به چه صورت است؟
 • آیا در صورت تاخیر در پرداخت سابقه منفی برای ما ثبت می‌شود؟
 • آیا امکان بخشودگی وجود دارد؟

 

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مبلغ جریمه دیر کرد روزانه بیمه شخص ثالث چقدر است؟ میزان جریمه‌های بیمه ثالث در همه شرکت‌های بیمه به صورت روز شمار محاسبه می‌شود و هر روز که از تاریخ تمدید بگذرد بر مبلغ جریمه اضافه می‌شود. میزان نرخ جریمه بیمه خودرو بر اساس تعداد سیلندر و بر اساس نوع خودرو که سواری یا بارکش و حتی بر اساس ظرفیت باری خودرو و … تعیین می‌شود. در جدول زیر نحوه محاسبه جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث در سال  ۹۷ را مشاهده می‌کنید:

نوع خودرومیزان جریمه (روزانه)
برای خودروهای تیپ پراید و پیکان۲۳.۰۵۵ ریال
برای خودروهای تیپ پژو و سمند و سایر خودروهای ۴ سیلندر۲۷.۱۰۳ریال
برای خودروهای بارکش تا ۵ تن۳۶.۳۵۰ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۱۰ تن۴۶.۵۷۱ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۲۰ تن۵۷.۴۴۳ ریال
خودروهای بیشتر از ۴ سیلندر۳۰.۳۳۰ ریال
وانت ۱ تن۲۳.۸۴۹ ریال
وانت تا ۳ تن۲۸.۷۱۷ ریال

جدول میزان جریمه تاخیر پرداخت بیمه شخص ثالث

 

همانطور که گفته شد جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه شده و به مبلغ بیمه ثالث اضافه می‌شود. حداکثر تعداد روزهایی که برای نداشتن بیمه ثالث باید جریمه پرداخت کرد برابر با ۳۶۵ روز (یکسال) می‌باشد.

در صورت عدم پرداخت اقساط بیمه شخص ثالث در بیمه نامه های ثالث قسطی انقضای بیمه شخص ثالث اتفاق می افتد.

 

میزان جریمه تاخیر بیمه شخص ثالث موتور

موتور نیز همانند سایر وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشد و بیمه گذار باید در زمان مقرر اقدام به تمدید بیمه ثالث موتور خود نماید. اگر تاریخ تمدید بیمه ثالث موتور گذشته باشد، در محاسبه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت نیز جریمه به حق بیمه ثالث موتور اضافه می‌شود. میزان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور برای هر روز تاخیر برابر با جدول ذیل در سال ۹۷ می‌باشد.

مدل موتورمیزان جریمه (روزانه)
 ۲ سیلندر۱.۶۲۲ ریال
 ۱ سیلندر۱.۴۷۷ ریال

 

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

آیا تخفیفات بیمه شخص ثالث با داشتن جریمه از بین می‌رود؟

اگر تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث شما گذشته و تمدید بیمه ثالث شما با جریمه همراه است، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا تخفیفات بیمه ثالث من با داشتن جریمه از بین می‌رود یا نه؟ در جواب باید گفت نگران نباشید، همه تخفیفات چند ساله شما با داشتن جریمه دیرکرد بیمه ثالث همچنان حفظ می‌شود، حتی اگر یک سال (۳۶۵ روز) از تاریخ تمدید بیمه ثالثتان گذشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که داشتن تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث بر روی مبلغ جریمه شما تاثیری نداشته و این دو در زمان محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث معقوله‌های جدا از هم می‌باشند.

 


از دست ندهید:

مهمترین نکات تخفیفی بیمه شخص ثالث و قانون جدید آن

راهنمای گرفتن خسارت بدون کروکی

راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث


 

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

اجازه بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه در شرایط زیر ممکن است:

 • اول اینکه: خودروی بیمه شده در پارکینگ راهنمایی و رانندگی توقیف باشد که با بردن نامه رفع توقیف به شرکت بیمه از پرداخت جریمه دیرکرد، معاف می‌شود.
 • دوم اینکه: در برخی از مواقع شرکت‌های بیمه به مناسبت‌های مختلف طرح های بخشودگی تاخیر بیمه ثالث را ارائه می‌دهند، که با اطلاع از این طرح‌ها می‌توانید از پرداخت دیرکرد بیمه ثالث معاف شوید. به عنوان مثال، بخشودگی جریمه دیر کرد بیمه ثالث برای خودروهای کارگاهی برای زمان مشخصی با اجازه بیمه مرکزی توسط شرکت های بیمه ارائه شده است.
 • بخشودگی جریمه دیرکرد ثالث به مناسبت دهه فجر

  همانطور که گفته شد یکی از راه های حذف جریمه شخص ثالث، بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث  است که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی در مناسبت های مختلف ارائه می‌شود. از جمله موارد بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث، بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث تا پایان بهمن ماه سال ۱۳۹۷ است. بر اساس این بخشنامه بیمه مرکزی همه وسایل نقلیه ای که جریمه دیر کرد شخص ثالث دارند تا پایان بهمن از پرداخت جریمه دیرکرد شخص ثالث معاف می‌شوند.
  البته جرایم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت‌ها و  جریمه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه کشاورزی تا ۶ ماه آینده نیز بخشیده شده است.
  بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای خودروهای کارگاهی و بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث ماشین آلات صنعتی هم احتمالا در بخشنامه های دیگر شامل این طرح خواهند شد.

  اگر تاریخ تمدید بیمه شخص ثالث شما گذشته و بیمه شخص ثالث‌تان دارای جریمه است این فرصت مناسبی برای شماست که همین الان تاریخ تمدید بیمه شخص ثالث‌تان را در سایت بیمه تایم ثبت کنید و با استفاده از طرح بخشودگی جرایم بیمه ثالث‌تان را بدون جریمه دیرکرد تمدید نمایید.

 • سه اینکه: اگر خودرو به سرقت رفته باشد، جریمه مدتی که خودرو به سرقت رفته از شما دریافت نمی‌شود. برای این کار باید گواهی از کلانتری با موضوع سرقت با مشخصات خودروی شما و تاریخ به سرقت رفتن، به شرکت بیمه خود ارائه نمایید.

به غیر از این سه مورد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ وجه بخشوده نمی‌شود.

چرا در بیمه شخص ثالث به خاطر دیرکرد جریمه گرفته می‌شود ولی پوششی وجود ندارد؟

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث همه دارندگان  وسایل نقلیه مکلفند که بیمه شخص ثالث داشته باشند که بتوانند در زمان خسارت بدنی و مالی  از این بیمه نامه استفاده نمایند.  حال اگر  خسارت در زمانی اتفاق بیافتد که تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث گذشته باشد،  شرکت بیمه نمی تواند  تعهدی نسبت به پرداخت خسارت داشته باشند. از این رو برای جبران خسارت در مواردی از قبیل انقضاء بیمه‌نامه ثالث، بطلان قرارداد بیمه ثالث، تعلیق تأمین شرکت بیمه‌گر، فرار کردن و یا شناخته نشدن مسئول حادثه و یا ورشکستگی  شرکت بیمه، مبالغ جریمه به حساب صندوق تامین خسارات واریز می شود. که در واقع یکی از منابع درآمدی صندوق از محل دیرکرد می‌باشد و چنانچه بیمه‌گذاری در زمان فقدان بیمه‌نامه، خسارتی داشته باشد که در شمول تعهدات صندوق بوده با مراجعه زیاندیده به صندوق قابل پیگیری می‌باشد.

 

چگونه تاریخ بیمه ثالث اتومبیلمان را فراموش نکنیم

یک راهکار ساده برای فراموش نکردن تاریخ بیمه ثالث خودرو وجود دارد، شما می‌توانید تاریخ تمدید بیمه شخص ثالثتان را در سایت بیمه تایم ثبت کنید، بصورت اتوماتیک یاد آور تمدید برای شما در زمان تمدید ارسال می‌گردد و هم کارشناسان بخش اتومبیل بیمه تایم چند روز قبل از تاریخ تمدید با شما تماس گرفته و با اعلام قیمت بیمه ثالث از هر شرکت بیمه‌ای که مد نظر شماست یادآوری تمدید بیمه ثالث شما را انجام می‌دهند.

 

تمدید به موقع بیمه شخص ثالث

اگر شما نیز از بیمه گذاران بیمه ثالث هستید که می‌خواهید تمدید بیمه ثالثتان را به موقع انجام دهید می‌توانید در کنار استفاده از سیستم یادآوری تمدید بیمه شخص ثالث سامانه بیمه تایم، مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث در بین شرکت های مختلف و نحوه دریافت خسارت و مقایسه خدمات در حال ارائه شرکت های بیمه از مشاوران بیمه تایم کمک بگیرید. فراموش نکنیم که تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث از  ساعت  ۰۰.۰۰  روز بعد که بیمه نامه‌تان خریداری کرده‌اید و یا تمدید کرده‌اید آغاز می‌شود. به همین علت بهتر است که برای همپوشانی دو بیمه‌نامه  چند روز قبل از پایان اعتبار بیمه ثالث اقدام به تمدید بیمه ثالث نمایید. برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث می توانید فرم بیمه شخص ثالث را در بیمه تایم تکمیل و ارسال نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما در زمینه قیمت بیمه ثالث و نحوه خرید و …. خواهند بود.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۶ / ۵. تعداد رای ۲۳

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۳۷ comments

  • دوست عزیز سلام. اگر تا اخر بهمن تمدید بیمه ثالث را انجام میدادید می توانستید از طرح بخشودگی جرایم استفاده کنید. ولی با اتمام زمان این طرح تمدید بیمه نامه شما با در نظر گرفتن جریمه روزانه دیر کرد محاسبه می‌شود.

 • با سلام
  اگه توانشو داشتم علیه بیمه اقدام میکردم و یه چالش عدم اخذ بیمه نامه خودرو میذاشتم و کاری میکردم که کسی ماشینشو بیمه نکنه. دلیلش هم اینه که هر روز مبلغی نزدیک به شش هزار تومان بابت بیمه خودوری میپردازم که فقط در ماه ۱۶ روز به دلیل زوج و فردی سوار میشم و طرح ترافیک و …. اجازه استفاده از خودور را نمی دهد و این در حالی هستش که طی ۲۲ سال از زمان اولین سابقه بیمه شخص سال با تمدید هر ساله و البته تعویض خودرو چند باره فقط دو مورد استفاده داشته ام

  • سلام علی عزیز. واقعیت این است که بیمه ثالث یک بیمه اجباری است. اما از طرفی ما بسیار خوشحالیم که تا بحال شرایطی پیش نیامده که شما از بیمه نامه تون استفاده کنید. امیدواریم به همین صورت مطمئن رانندگی کنید اما همیشه باید بدونیم که حادثه خبر نمیدهد. بیمه برای اون روزهای خاص است.

 • سلام علیکم ببخشید من ۲۲ماه ماشینم توقیف نیروی انتظامی بوده و جزوه مناطق سیل زده استان لرستان شهر نوراباد هستم وناتوان وتنگ دست در پرداخت جریمه دیر کرد هستم لطفا مرا راهنمایی کنید

  • آقای بهرامی ، توقف خودرو به علت نیروی انتظامی باید توسط کارشناس بررسی شود. اما اگر خودروی شما به علت سرقت در پارکینگ نیروی انتظامی باشد ، می تونید با ارائه مدارک از بخشودگی بیمه ثالث استفاده کنید.

 • سلام برادر من سه ساله که فوت کرده وتاکسی ایشان به علت خرابی و مشکلات خانوادگی از زمان فوت ایشان در پارکینگ منزل مادرم میباشد بطوری که کاملا فرسوده شده وبرای راه اندازی مجدد احتیاج به لاستیک وباطری و سرویس کامل نیازمند است. ایا در مدت این سه سال باتوجه به موارد بالا ایا خسارت دیر کرد بیمه به این ماشین تعلق میگیرد؟

  • آقای مه ابادی عزیز ، قانون بیمه شخص ثالث برای همه خودروها یکسان بوده و شما باید جریمه دیرکرد ثالث رو پرداخت کنید.

 • سلام. فرض کنید یه ماشین دارم که سه سال تو پارکینگ خوابیده دو سال هم تخفیف داشته قبلاً. یعنی حالا ۵ ساله که خسارتی ندیده. اولا بفرمایید آیا واقعیت داره که برای مدت ۳ سال هم فقط به اندازه ۳۶۵ روز جریمه میکنن؟؟؟ دوماً، اگر واقعیت داره ، آیا بعد از پرداخت دیرکرد ۳۶۵ روزه، سابقه تخفیفم سه سال اضافه میشه؟؟

  • سلام جناب اقای متین
   بله در جرایم عدم پرداخت حق بیمه ثالث بالای یکسال ، تعداد ۳۶۵ روز جریمه در نظر گرفته می شود و بیمه نامه تان با حفظ سال های عدم خسارت برای شما صادر می شود.

 • سلام در مرداد ۹۸یک موتور صفر کیلومتر خریداری کردم مدل ۹۷. رفتم بیمه ایران بیمه کنم ۸۲۰۰۰جریمه گرفتن. میخواستم بپرسم با این که موتور تو این یک سال در نمایندگی موتور بوده و تردد نکرده چرا ازمن جریمه گرفتن؟ به علاوه روزی۱۴۷تومن در۳۶۵روزبازهم ۸۲۰۰۰ نمیشه.

  • اقای صفدری
   از ابتدای سال ۹۸ جریمه بیمه ثالث موتور در بسیاری از شرکت های بیمه بخشودگی دارد می تونید با نمایندگی که بیمه نامه تون رو صادر کرده تماس بگیرید.

 • من یه ماشین دارم که سالی یه مرتبه هم شاید استفاده نکنم . حالا بفرمایید چرا باید این ماشین رو بیمه کنم و هزینه پرداخت کنم ؟

  • علی عزیز، بیمه ثالث بیمه نامه ای اجباری است و باید همه وسایل نقلیه این بیمه نامه را تهیه نمایند، از طرف دیگر حادثه خبر نمی کند، چه بسا خدای نکرده در یکبار استفاده از ماشینتان به خسارت بخورید که در این صورت به دردسر می افتید.

 • به نظر بنده این کار عین دزدی میباشد ودر روز قیامت ان شاالله حتما اون کسی که این طرح جریمه دیرکرد را مطرح کرد وآن کسانی که تایید کرد به سزای اعمالشون برسند چرا که بعضی انسانها هستند خودرو دارند اما استفاده نمیکنند بیمه مال زمانی هست که فرد مرتب بخواهد از وسیله نقلیه خود استفاده کند ولی وقتی در پارکینگ خانه خود پارک است واستفاده ندارد شما بگو ده سال چرا باید یک سال که مبلغ چیزی حدود یک میلیون تومان جریمه دهد آیا این از عدالت خداوندی به دور نیست آیا این کار خراب کردن اسم اسلام و مملکتی که به اسم جمهوری اسلامی در جهان شناخته شده نیست اینها پولهای زور و دزدی هست ما مردم ایران همیشه متحمل زور و دزدی از سوی مسولان این نظام هستیم و خدا همه زورگویان و مستکبران رو نابود خواهد کرد که این وعده خداست و این کار اینها هیچ توجیهی ندارد جز دزدی از یه سری انسانهای که بنا به ناخاسته در ایران به دنیا آمده اند اصلا چرا باید بیمه اجباری باشد که بخواهند بخاطرش جریمه دیرکرد بگیرند بیمه باید اختیاری باشد بنده اگر به اختیار خودم وسیله نقلیه خودم بیمه نکنم و خدایی نکرده اتفاقی بیوفتد خودم باید تاون دهم هرچند اگر بیمه هم داشته باشیم در ماهای حرام اتفاقی مثلا تصادف فوتی رخ دهد بیمه زیر بار نمیرود و باز هم خود شخص دیه نصف دیه که دو برابر شده پرداخت کند که مبلغ کمی هم نیست که همین الان هم خلیها با توجه به اینکه بیمه بودن در زندان به همین دلیل به سر میبرند در کل بیمه که اجباری هست همیشه به یک طرفنی از زیر بار خسارت کلی در میرند چرا که هیچ قانونی نیست خود بیمه گزار اجبار کند برای درست عمل کردن به تعهداتش

  • جناب علیرضایی بزرگوار بیمه ثالث در بیشتر کشورها اجباری هست و فقط موارد خاصی هستند که اگر شما تمدید بیمه تون رو به موقع انجام ندین مشمول جریمه نمیشن مثل دزدیده شدن ماشی که اعلام مفقودی گردیده یا توقف خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی.
   د رپرداخت خسارت دیه هم همه شرکت های بیمه موظف هستند خسارت جانی اتفاق افتاده در همه بیمه نامه های معتبر رو پرداخت نمایند. هم ماه حرام و هم ماه های عادی

   • دوست عزیز وگرامی بنده در مورد حکومت جمهوری اسلامی ایران خودمون سخن گفتم نه کشورهای دیگر ما باید به دنبال عدالت باشیم نه اینکه هرکجا هر بی عدالتی رخ داد ما هم الگو برداری کنیم یاحق

 • افرادی که ماشینشون روکاپتاژمیکنن ومیرن خارج تقریبا یکسال یا۶ماه توایران نیستند بیمه نکنن جریمه تعلق میگیره چون موقع خروج ماشین بیمه کشوردیگه میشه

  • جناب علی باید همه وسایل نقلیه به صورت متوالی تمدید بیمه ثالثشون رو انجام بدن و در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنن

 • سلام با توجه به اینکه دولت هیچ طرحی برای جایگزینی ماشینهای مدل پایین ندارد چرا جریمه کهنگی از ما که بالای ۲۵ سال بیمه بدون خسارت داشتیم وهر سال به مبلغ بیمه ما اضافه میشود ؟؟؟؟؟

 • سلام . خودرو بنده توسط خانومم به علت مهریه توقیف شده اما به خاطر اینگه توسط پلیس راهور در برون منزل بازداشت نشه و به پارکینگ راهنمایی منتقل نشه از آوردن آن به بیرون خودداری کردم و هم اکنون در پارکینگ منزل میباشد و موقع سررسید بیمه شخص ثالث آن هم شده است . الان با توجه به اینکه میدونم خودرو ارز دستم میره به علت مهریه لام است بیمه کنم یا خیر و اگر نکنم با توضیحات بالا مشمول جریمه دیر کرد میشود؟ با تشکر

  • جناب محمد رضای عزیز اگه خودروی شما شکایت انتظامی روی خودرویتان داشته باشد می تونید از بخشش جرایم استفاده کنید.

 • سلام لطفا در مورد پرداخت دیه حتما یه سری به دادگاه و زندان بزنید این عجیب نیست کلا در ایران هر شرکت و نهادی سعی میکند به هر بهانه ای از تعهدات خود شانه خالی کند

 • سلام خوبین ببخشید مزاحم شدم میخاستم بپرسم این احتمال هست که طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث بازتمدیدبشه ممنون

  • جناب بلقان ابادی عزیز طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از سوی بیمه مرکزی اعلام می شود و متاسفانه درباره طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث در سال ۹۹ فعلا بخشنامه ای ارائه نشده.

 • سلام ببخشید یک سوال ،با توجه به سوابق و اطلاعات شما در زمینه بیمه ،چه زمانی به جز دهه فجر طرح بخشودگی تاخیر بیمه شخص ثالث اتوموبیل اجرا می شود؟و آیا هیچ روشی برای این بخشودگی نیست؟برای دانشجویان و یا ارگان خاصی طرح بخشدگی وجود ندارد؟ ممنون از سایت خوبتون

  • خانم فاطمه بزرگوار، طرح بخشودگی جرایم بیمه ثالث از طریق بیمه مرکزی اعلام می شود. برای دانشجویان و یا ارگان های دیگر طرح بخشودگی دیگری وجود ندارد.

 • سلام خسته نباشید پدرم یه ماشین مدل ۷۹ داشت فوت شد ماشین مدت ۳ سال داخل پارکینگ منزل موند ۸ سال سابقه بیمه داره الان بخوام ماشین بیمه کنم آیا اون ۸ سال جز سابقه تخفیف حساب میشه یا ن

  • تخفیفات بیمه ثالث از بین نمیره، می تونید از جشنواره هایی که برای بخشودگی جرایم بیمه ثالث ارائه می شه استفاده کنید و بیمه نامه تون رو با حفظ تخفیفات تمدید کنید.

 • باسلام بنظرم این جریمه دیر کرد غیراخلاقی وغیرقانونی است،چراکه فرد باید جریمه را بدهد ولی اگر تصادفی در این مدت رخ داده باشد یا رخ بدهد هیچگونه حقی ازنظربیمه برای این فرد وخودرو اش درنظرگرفته نمیشود.