بیمه تایم
قدم به قدم آموزش انتقال بیمه شخص ثالث

انتقال بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳

۵
(۵)

وقتی صحبت از یک بیمه نامه اجباری مثل بیمه ثالث و خرید بیمه ثالث می‌شود موضوع انتقال بیمه شخص ثالث مهم می‌شود. از طرفی بحث داغ تخفیف بیمه ثالث به بیمه گذاران خوب و بدون خسارت باعث می‌گردد که انتقال تخفیفات ثالث برایتان مهم باشد. زمانیکه شما خودرویتان را می‌فروشید و یا اقدام به خرید خودروی جدید می‌کنید یا حتی خودروی صفر می‌خرید، یکی از مواردی که با آن مواجه می‌شوید انتقال بیمه شخص ثالث می‌باشد. شاید شما هم بخواهید با فروش خودرویتان تخفیفات بیمه نامه‌تان را برای خودتان نگه دارید و یا ممکن است که خریدار بخواهد تخفیفات خودروی شما را همراه خودرو داشته باشد. در این نوشته می‌خواهیم نکات جامع درباره انتقال تخفیفات بیمه ثالث را بررسی کنیم.


حتما بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟ تعاریفی که باید بدانید


انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به چه افرادی امکان پذیر می‌باشد؟

از زمان تصویب قانون بیمه شخص ثالث تاکنون، این بیمه نامه یک بیمه نامه خودرو محور بوده و نقش راننده در بیمه نامه همواره کم رنگ بوده است. در کشورهای توسعه یافته با توجه به بازبینی‌هایی که بر روی این بیمه نامه انجام گرفته بیمه ثالث به سمت راننده محور شدن در حال تغییر می‌باشد. با توجه به تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در ایران، مصوبه‌های جدید بیمه مرکزی در حال حرکت به این سمت می‌باشند. از سوی دیگر بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و انتقال بیمه ثالث ممکن است از مهمترین دغدغه‌های دارندگان تخفیفات چندین ساله این بیمه نامه باشد. انتقال بیمه شخص ثالث در موارد زیر انجام می‌شود:

 • انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید
 • انتقال بیمه شخص ثالث به پلاک جدید
 • انتقال بیمه شخص ثالث به فرد یا خریدار دیگر
 • انتقال بیمه شخص ثالث به همسر
 • انتقال بیمه شخص ثالث به فرزند
 • انتقال بیمه شخص ثالث به برادر
 • انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر
 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو
 • انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی اسقاط به خودروی جدید همان مالک (انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی فرسوده به خودروی جدید)
 • انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی صفر
 • انتقال بیمه ثالث در زمان تعویض پلاک
 • انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر از اموال همان شرکت با همان کاربری (مثلا سواری به سواری، وانت به وانت و …)

اما قبل از اینکه بخواهیم به آموزش انتقال بیمه شخص ثالث در حالت‌های بالا ورود کنیم بهتر کمی در در رابطه با شرایط کلی و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث آشنا شویم.

شرایط و نحوه انتقال بیمه شخص ثالث

نحوه انتقال بیمه شخص ثالث

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث در صورت تغییر پلاک و تغییر بیمه گذار و مالک تخفیفات عدم خسارت بیمه نامه ثالث به بیمه نامه جدید منتقل نمی‌شود. مگر اینکه همه موارد گفته شده یک نفر باشد. همچنین بیمه گذار می‌تواند سابقه تخفیفات عدم خسارت سال های قبلی رابه افراد درجه یک منتقل نماید.

 • البته باید برای انتقال سند مالکیت خودرو به صورت قطعی باشد و هیچ گونه وکالت اعم از تعویض پلاک، وکالت بلا عزل، وکالت کاری یا قول نامه قابل قبول نمی‌باشد.

شرایط انتقال بیمه ثالث در سال ۱۴۰۳

 • بر اساس قانون جدید بیمه ثالث در سال ۱۴۰۳ انتقال سابقه عدم خسارت بیمه شخص ثالث (انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث ) به خریدار جدید دیگر امکان پذیر نمی باشد.
 • برای انتقال تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی محدودیت زمانی برای انتقال تخفیفات عدم  خسارت وجود ندارد.
 • در صورت فوت مالک قبلی ورثه و یا نماینده قانونی وراث می‌تواند نسبت به انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه متوفی اقدام نماید.

پرداخت خسارت بدون کروکی


نحوه انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید

زمانی که خودوری جدیدی خریداری کرده‌اید و می‌خواهید تخفیفات بیمه نامه ثالث قبلی‌تان را به خودروی جدید منتقل کنید، بر اساس قانون جدید می‌توانید براحتی کار انتقال بیمه شخص ثالثتان را انجام دهید. این کار با ارائه مدارک لازمه از قبیل بیمه نامه قبلی و مدارک خودروی جدیتان امکان پذیر است.

نکته مهم : این است که تغییر نام در بیمه نامه‌ای که دارای اعتبار است امکان پذیر نیست.

انتقال بیمه شخص ثالث به پلاک جدید

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید یکی از موضوعات داغ در بین بیمه گذاران و دارندگان خودرو می باشد. در سال های گذشته شرایط انتقال بیمه شخص ثالث متفاوت بود و دارندگان خودرو بعد از فروش ماشین شان می توانستند این تخفیف را به خریدار جدید انتقال دهند. اما اکنون دیگر امکان انتقال بیمه خودرو به خریدار وجود ندارد. اما خود فرد مالک خودرو می تواند از این تخفیف برای اتومبیل جدیدش استفاده نماید. برای انجام این کار یعنی انتقال بیمه به پلاک جدید هم چند حالت کلی وجود دارد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بیمه شخص ثالث بعد از تعویض پلاک چه می‌شود؟

بر اساس قانون جدید بیمه ثالث در اسفند ماه ۹۹ ، حرکتی نو در جهت راننده محور شدن بیمه های ثالث اتفاق افتاد. بر اساس این قانون انتقال تخفیفات بیمه ثالث خودرو به مالک جدید با محدودیت هایی اعمال می شود. بر اساس قانون جدید افرادی که صاحب خودرو هستند و می خواهند خودوریشان را بفروشند می توانند تخفیفات را برای خودشان حفظ کنند و یا این تخفیفات را به افراد درجه یک خود از جمله پدر، مادر، همسر یا فرزندان خودشان منتقل کنند.

حتی می توانند بدون داشتن محدودیت زمانی تخفیفاتشان را نگه داشته و در زمان خرید خودروی جدید به وسیله جدیدشان منتقل کنند.

در اسفند ماه ۱۳۹۹ بیمه مرکزی قوانین جدیدی را برای بیمه گذاران تعیین نموده است. این قوانین کمک می کنند بیمه شخص ثالث بهتر و با دقت بیشتری ثبت شد و حق بیمه افرادی که قصد فروش خودروی خود را دارند از بین نرود. این قوانین به  منظور راننده محور بودن بیمه شخص ثالث اعمال می شود.

 

شرایط انتقال تخفیف بیمه ثالث بعد از انتقال پلاک

برای انجام انتقال تخفیفات بیمه نامه باید شروط زیر رعایت گردد:

 • انتقال تخفیفات بیمه‌ نامه فقط به خودروهای مشابه امکان پذیر است.
 • پلاک وسیله نقلیه باید به نام یک شخص یا بستگان درجه یک او باشند.

بعد از آنکه پلاک خودرو تعویض شد، تخفیفات بیمه نامه قبلی به خریدار منتقل نمی شود و براساس قوانین جدید دیگر بیمه نامه مربوطه پس از فروش خودرو برای پلاک جدید معتبر نمی‌باشد.

نکته ۱: حق بیمه شخص ثالث مالک جدید خودرو با احتساب تخفیفات عدم خسارت انتقالی محاسبه می شود.

نکته ۲: هنگام انتقال مالکیت یا بعد از آن اگر صاحب قبلی خودرو یا بستگان آن در دسترس نباشد، تخفیفات بیمه نزد بیمه و در سوابق بیمه گذار و در بیمه مرکزی نگهداری می شود.

 نکات مهم انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث بعد از تعویض پلاک خودرو

بعد از تعویض پلاک خودرو، اگر صاحب پلاک جدید تخفیفات بیمه شخص ثالث را  از قبل داشته باشد با تغییر پلاک همه تخفیفات از بین می رود و تخفیفات بیمه نامه از صفر شروع می شود و مالک جدید باید اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث جدید نماید. و اگر دارای سابقه عدم خسارت در بیمه شخص ثالث باشند نیز می توانند به کمک شرکت بیمه تخفیفات قبلی را به بیمه نامه جدیدتان منتقل کنید.

گاهی اوقات افراد اقدام به تغییر نام مالک و شماره پلاک خودرو تا پایان اتمام بیمه نامه نمی کنند که موضوع در زمان خسارت ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد، چراکه در زمان تصادف خسارت به بیمه گذار که مالک قبلی خودرو می باشد پرداخت می شود.

شرایط انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث از مالک قبلی خودرو به مالک جدید

با توجه به این که بر اساس قانون جدید بیمه ثالث در سال ۱۴۰۰ تخفیفات بیمه ثالث به خریدار خودرو منتقل نمی شود و همه تخفیفات برای مالک قبلی خودرو حفظ می شود.  اگر فروشنده خودرو قصد خرید خودوری جدید را نداشته باشد شرکت بیمه به او گواهی برای حفظ تخفیفات عدم خسارت می دهد و وی می تواند از تخفیفات خود برای خودروی جدید بهره مند شود.

برای حفظ تخفیفات عدم خسارت محدودیت زمانی وجود ندارد و یکسان بودن کاربری هر دو خدوری جدیدو قبلی مهمترین گزینه در این موضوع می باشد.

 • انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث فقط به بستگان درجه ۱ (یعنی والدین، همسر، فرزندان) امکان پذیر است.
 • برای انتقال بیمه شخص ثالث، حتما دو خودرو باید مشابه یکدیگر باشند. یعنی انتقال بیمه شخص ثالث خودروی سواری به کامیون، اتوبوس و یا موتور سیکلت امکان پذیر نمی باشد.
 • حتما باید انتقال سند به صورت قطعی صورت گرفته باشد و قولنامه یا هر نوع وکالتی مانند: بلاعزل، تعویض پلاک و کاری غیر قابل قبول است.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث بعد از تعویض پلاک خودرو

بعد از تعویض پلاک خودرو در صورتی که صاحب پلاک جدید تخفیفات بیمه شخص ثالث از خودروی قبل داشته باشد برای این خودرو هم ثبت می شود، در غیر اینصورت تخفیفات بیمه از صفر محاسبه می شود وخریدار باید برای خرید بیمه شخص ثالث جدید اقدام نماید.

ممکن است افراد اقدام به تغییر نام مالک و شماره پلاک خودرو تا پایان اتمام بیمه نامه ننمایند که مشکلی از جهت شرکت بیمه هم نداشته باشند. چرا که شرکت بیمه موظف است در صورت تصادف خودرو بیمه شخص ثالث را بر اساس اطلاعات پلاک خودرو محاسبه کند، بنابراین بیمه شخص ثالث مالک قبلی خودرو به مالک جدید خودرو با پلاکی که در بیمه نامه ثبت نیست، خسارتی پرداخت نمی کند.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید

برای انتقال بیمه شخص ثالث خودروی فرسوده به خودروی جدید کافیست که برگه اسقاط خودرو را که مبتنی بر این است که خودرو وجود ندارد را به همراه مدارک خودرو و اصل بیمه شخص ثالث، به شرکتی که بیمه ثالث را از آن تهیه نمودید تحویل داده و شرکت بیمه گر الحاقیه ابطال را صادر و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث را انجام می‌دهد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته

ماشین‌هایی که از رده خارج شده و فرسوده شناخته می‌شوند که سن فرسودگی بالایی داشته و از لحاظ معاینه فنی دارای مصرف سوخت بالایی بوده و یا آلایندگی بالایی دارند و باید اسقاط شوند.  با اسقاط شدن این خودرو‌ها سابقه تخفیفات بیمه شخص ثالث آن‌ها هم به خودروی جدید منتقل می‌شود.

برای انتقال تخفیف بیمه ثالث با برگ اسقاط تاریخ گذشته، زمانی که شما برای اسقاط خودرویتان مراجعه می‌کنید یک برگه اسقاط خودرو به شما داده می‌شود مبنی بر این که این خودرو اسقاط شده و چنین خودرویی دیگر وجود ندارد. به همراه برگه اسقاط، مدارک خودرو به همراه اصل بیمه شخص ثالث را به شرکتی که بیمه نامه از آن صادر شده مراجعه کرده و مدارک را تحویل شرکت بیمه نمایید. شرکت بیمه الحاقیه ابطال بیمه نامه و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث را به شما می‌دهد. زمانیکه شما خودروی جدید می‌خرید می توانید این تخفیفات را بر روی خودروی جدید منتقل کنید.


نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

نحوه انتقال بیمه شخص ثالث

همه افرادی که دارای وسیله‌های نقلیه از جمله خودروی شخصی می‌باشند، تمایل دارند که تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را حفظ کرده و در زمان تمدید بیمه نامه از همه تخفیفات چند ساله خود استفاده کنند تا مبلغ کمتری را در زمان تمدید بیمه نامه پرداخت کنند. تا چند سال قبل امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث از شخصی به شخص دیگر وجود  داشت ولی با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث هر فردی می‌تواند با فروش خودروی خود و خرید خودروی جدید تخفیفات بیمه ثالث خود را حفظ کرده و آن را به خودروی جدید خودش انتقال دهد و در واقع این قانون بخشی از تغییراتی است که شرکت‌های بیمه از خودرو محوریی فاصله گرفته و به سمت راننده محور حرکت می‌کنند.

به عبارت دیگر انتقال بیمه ثالثی که چند سال سابقه تخفیف عدم خسارت دارد به شخص دیگر  امکان پذیر نمی باشد مگر مواردی که بیمه گذار جدید از اقوام درجه یک از قبیل همسرو فرزند بیمه گذار باشد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث اقساطی

انتقال بیمه شخص ثالث اقساطی با توجه به شرایط پرداخت مبلغ با بیمه شخص ثالث نقدی فرق دارد. البته قسطی بودن بیمه نامه بر قوانین انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث ندارد، پس همه نکاتی که تا کنون مطرح کردیم در مورد تخفیفات بیمه شخص ثالث اقساطی نیز صدق می کند. اصل و کپی گواهی اقساط را حین انتقال تخفیفات یا اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیمی به همراه داشته باشید .

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از وانت به سواری و بالعکس

یکی از اصلی ترین شرایط انتقال بیمه شخص ثالث یکسان بودن کاربری دو خودرو می باشد. حتی اگر مالک هر دو خودرو یکسان باشد هم امکان انتقال تخفیف بیمه شخص امکان پذیر نمی باشد. در واقع امکان انتقال تخفیف از سواری به سواری و از بارکش به بارکش وجود دارد.

مدارک لازم جهت انتقال تخفیفت بیمه شخص ثالث

برای بررسی و انتقال تخفیفات بیمه نامه شخص ثالث باید مدارک زیر ارائه شود:
کپی سند خودرو قدیم
کپی بیمه ثالث خودروی قدیم
اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم
اصل و کپی سند خودروی جدید
بیمه نامه خودرو جدید
درخواست بیمه گذار
و مدارک شناسایی را به شرکت بیمه ارائه دهید.

در صورت خرید خودروی جدید و تمایل به انتقال بیمه شخص ثالث به آن باید مدارک ذیل ارائه شود:
سند خودروی جدید
درخواست ‌بیمه‌گذار و مدارک شناسایی
الحاقیه فسخ ‌بیمه‌نامه قبلی
کپی ‌بیمه‌نامه قبلی را به شرکت بیمه تحویل دهید.


آیا بیمه شخص ثالث باید بنام صاحب ماشین باشد ؟

بیمه شخص ثالث به نام مالک خودرو باید صادر شود و دیگر نمی توان بیمه ثالث را به نام مالک قبل و یا فرد دیگر صادر کرد. تخفیفات هم به نام مالک خودرو صادر می شود. دو شرط دیگر هم در صدور بیمه ثالث اضافه شده است:

 • ثبت گواهینامه در سیتم صدور بیمه

یکی از شرایط جدید در بیمه شخص ثالث ثبت مشخصات گواهینامه بیمه گذار یا افرادی است که علاوه بر مالک خودور از خودرو استفاده می کنند.

 • تایید شماره تلفن بیمه گذار

بر اساس قانون جدید بیمه ثالث باید در زمان ثبت بیمه نامه شخص ثالث، فرد بیمه گذار باید به صورت کامل احراز هویت شود. یعنی تمام مدارک ارائه شده به شرکت بیمه، تماما متعلق به خودش باشد. یکی از مهم ترین موارد، شماره موبایل بیمه گذار به نام خودش باشد. در نهایت بیمه نامه شخص ثالث باید به نام مالک در سامانه ثبت شود.

انتقال بیمه شخص ثالث به افراد درجه یک خانواده

امکان انتقال بیمه شخص ثالث به پلاک خودروی افراد درجه یک خانواده وجود دارد. البته امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو همسر، پدر، مادر و فرزندان وجود خواهد داشت. بنابراین اگر مالک فعلی قصد فروش خودرو خود را داشته باشد، در صورت تمایل می تواند تخفیف بیمه ثالث را به خودرو هر یک از این افراد درجه یک خانواده انتقال دهد. برای این کار فرد با همراه داشتن مدارک لازمه هر دو خودرو برای انتقال بیمه ثالث باید به نمایندگی صدور بیمه ثالث خود یا شعبه مرکزی این شرکت بیمه گر مراجعه کرده و اقدامات لازم را از این طریق انجام دهد.

انتقال تخفیفات بیمه ثالث به خودروی صفر

اگر شما ماشین صفر خریداری کرده‌اید، از زمان خروج از کارخانه دارای بیمه ثالث بوده و شما نمی‌توانید تخفیفات قبلی خودتان را منتقل نمایید. اما در زمان تمدید بیمه نامه خودروی جدید، می توانید تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی تان را به خودروی جدیدتان منتقل کنید.

انتقال بیمه شخص ثالث به خریدار

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، انتقال تخفیفات عدم خسارت ثالث از فروشنده به خریدار امکان پذیر نمی‌باشد. فقط در صورتی که خریدار از اقوام درجه یک فروشنده باشد در صورت توافق فروشنده تخفیفات عدم خسارت به خریدار جدید منتقل می‌شود.

انتقال بیمه شخص ثالث به خودورهایی با کاربری‌های متفاوت

امکان انتقال بیمه شخص ثالث با کاربری های متفاوت امکان پذیر نمی باشد. باید وسیله نقلیه ای که به عنوان وسیله نقلیه مقصد انتقال تخفیف‌ها تعیین میگردد حتما باید از نظر نوع وسیله نقلیه مشابه با وسیله نقلیه مبدا باشد . به عنوان مثال :

 • انتقال تخفیف سواری به سواری
 • انتقال تخفیف کامیونت و کامیون به کامیونت و کامیون
 • انتقال تخفیف وانت بارها به وانت بارها
 • انتقال تخفیف موتور سیکلت به موتور سیکلت
 • انتقال تخفیف خودروهای راهسازی و کشاورزی به خودروهای راهسازی و کشاورزی
 • انتقال تخفیف مینی بوس و اتوبوس به مینی بوس و اتوبوس
 • انتقال تخفیف خودروهای ون و اتوکار به خودروهای ون و اتوکار

انتقال تخفیف ماشین سنگین

از سوالات پرتکرار در باره کاربری ماشین ها در زمان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث است، برای مثال اگر قصد انتقال بیمه شخص ثالث کامیون را دارید باید آنرا به یک ماشین سنگین دیگر انتقال دهید.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر

هر فرد بیمه گذاری می‌تواند هر تعداد سال  عدم خسارت را در زمان تمدید بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه دیگر منتقل نماید. شاید علت این تصمیم مربوط به عدم رضایت شما به عنوان بیمه گذار از شرکت بیمه قبلی در ارائه خدمات بیمه‌ای و یا به علت تغییر سطح توانگری شرکت بیمه‌ای باشد. حتی قیمت بیمه شخص ثالث می‌تواند از عواملی باشد که منجربه این شود که شما بخواهید بیمه شخص ثالث ارزان‌تر خریداری کنید.

همچنین ممکن است که شما خودروی صفر خریداری کرده‌ باشید و شرکت خودروساز بر اساس قراردادی که با یک شرکت بیمه خاص داشته، بیمه نامه‌تان را صادر کند. در این شرایط ممکن است متوجه شوید که شما از خدمات و قیمت آن شرکت بیمه راضی نیستید! برای همین باز هم شما می‌توانید در زمان تمدید بیمه نامه، شرکت بیمه‌تان را تغییر دهید.

برای تمدید  بیمه نامه در همه مواردی که گفته شد، کافی است که شما با ارائه کارت ماشین و بیمه نامه قبلی، بیمه شخص ثالث جدید را از شرکت جدید خریداری نمایید. در تمامی شرایط ذکر شده همه تخفیفات شما در زمان انتقال بیمه‌ در شرکت‌های بیمه محفوظ می‌باشد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت هم  برابر بیمه شخص ثالث سایر وسایل نقلیه می باشد. با همراه داشتن مدارک لازم می توانید تخفیفات را از یک موتور به موتور دیگر منتقل کنید. ( در بیمه ثالث موتور سیکلت هم نمی توان انتقال بیمه ثالث سایر وسایل نقلیه را  تفاوتی با انتقال بیمه شخص ثالث خودرو ندارد و باتوجه‌به همان قوانین و مدارک انجام می‌شود. باید در نظر داشته باشید که نمی‌توان بیمه موتور را به وسیله نقلیه‌ای با کاربری متفاوت مانند سواری منتقل کرد و تخفیف‌ها فقط به موتور جدید منتقل می‌شود

 

آیا عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش مشکلی ایجاد می‌کند؟

اگر ‌بیمه‌نامه شخص ثالث به‌نام مالک جدید خودرو ثبت نشود، مشکل خاصی به‌ وجود نمی‌آید؛ یعنی متفاوت بودن فرد ‌بیمه‌گذار و مالک خودرو مانعی برای پرداخت خسارت نیست و هزینه خسارت‌های واردشده در حوادث رانندگی به مالک خودرو که نام او در سند ثبت شده است، پرداخت می‌شود. درواقع تنها شرط برای پرداخت خسارت، یکسان بودن مشخصات خودرو در ‌بیمه‌نامه و کارت ماشین است.

در صورت بروز خسارت جانی در تصادفات رانندگی هم می‌توانید از ‌بیمه‌نامه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کنید. اینجا هم تنها یکی بودن سند ماشین و نام مالک آن مهم است؛ یعنی حتی درصورتی‌که بیمه‌نامه به نام مالک خودرو نباشد، باز هم می‌توان از آن به عنوان وثیقه استفاده کرد. با وجود همه اینها حواستان باشد که اگر در زمان مناسب برای انتقال بیمه شخص ثالث اقدام نکنید، تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را از دست خواهید داد.

به‌طورکلی در یکی از شرایط زیر نیاز به انتقال بیمه شخص ثالث وجود دارد و انتقال و حفظ تخفیف‌های آن ضروری است:

 • انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث از ماشین قدیمی و فرسوده به ماشین جدید؛
 • انتقال بیمه ثالث به خودروی صفر؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث به ماشین جدید.

مدارک لازم برای انتقال بیمه شخص ثالث


مدارک لازم برای انتقال  تخفیف بیمه شخص ثالث

مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی سند خودروی جدید
 • بیمه نامه خودروی جدید
 • کپی سند خودروی قدیم
 • کپی بیمه شخص ثالث خودوری قدیم
 • اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم

 

انتقال بیمه شخص ثالث با هر شرایط و مقایسه و خرید  آنلاین بیمه شخص ثالث  

اگر زمان تمدید بیمه ثالث است و می خواهید که بیمه نامه‌تان را با شرکت دیگری تمدید کنید و یا حتی اتقال تخفیف بیمه شخص ثالث انجام دهید می‌توانید از مشاوران بیمه تایم برای انتخاب شرکت بیمه‌ای کمک بگیرید. حتی شما می‌توانید در زمان تمدید بیمه نامه سقف پوشش مالی بیمه نامه‌تان را افزایش دهید و برای اطلاع از شرکت بیمه‌ای که در زمان خسارت توانگر بوده و میزان رضایت بیمه گذارانش بالاتر است می‌تواند انتخاب بهتری در خرید بیمه شخص ثالث باشد. تیم متخصصین بیمه نامه ثالث از زمان خرید تا زمان خسارت همراه شما می‌باشد.

برای این منظور کافی است تا از طریق فرم موجود در صفحه خرید بیمه شخص ثالث اطلاعت خود را وارد نمایید تا کارشناسان حرفه‌ای بیمه تایم در اولین زمان با شما جهت انجام مشاوره رایگان تماس حاصل نمایند.

 


سوالات متداول در انتقال بیمه شخص ثالث

 • انتقال بیمه شخص ثالث به برادر امکان پذیر است؟

بله ، هر فردی می تواند سابقه عدم خسارت خود را به بستگان درجه یک خود منتقل نماید.

 • برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به بستگان درجه یک یاید تا پایان مدت بیمه نامه صبر کرد؟

شما می توانید قبل از به پایان رسیدن مدت زمان بیمه نامه اقدام به انتقال بیمه شخص ثالث نمایید.

 • آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث ، حتما باید خودروی قبلی فروخته شده باشد؟

بله، فروش قطعی خودرو  و انتقال مالکیت برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید خود یا بستگان درجه اول الزامی است.

 • انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خودروی اسقاطی که تاریخ اتمام بیمه گذشته باشد چگونه است؟

باید قبل از انتقال سند این کار انجام شود اما شما می توانید به شعبه مرکزی شرکت بیمه تان مراجعه کرده و درخواستتان را  به شعبه تحوبل داده و گواهی انتقال تخفیفات را از شعبه دریافت کنید.

 • آیا تمدید بیمه شخص ثالث به نام خریدار ماشین که هنوز نه کارت ماشین و پلاک به نامش است امکان پذیر است؟

بیمه شخص ثالث فقط برای فردی که مشخصاتش در کارت ماشین ثبت شده امکان پذیر می باشد.

 • چگونه می توانم  تخفیف بیمه شخص ثالث قبلی را جایگزین خودرو جدید کنم؟ تکلیف خودرو صفر که بیمه دارد چه می شود؟

شما می توانید گواهی تخفیفات بیمه ثالث قبل تان را از شرکت بیمه دریافت نمایید و تخفیفات قبلتان را به خودوری صفر منتقل نمایید.

 • انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودروهای متعلق به شرکت های حقوقی چگونه انجام می شود ؟

شرکت ها در صورت فروش وسیله نقلیه میتوانند تخفیف های وسیله نقلیه فروخته شده را به وسیله نقلیه دیگری که متعلق به همان شرکت و از همان نوع باشد منتقل نمایند .

 • آیا برای انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه فروخته شده به وسیله نقلیه جدید محدودیت زمانی وجود دارد ؟

برای انتقال تخفیفات عدم خسارت ثالث محدودیت زمانی از طرف شرکت های بیمه وجود ندارد و هر زمانی که خودوری جدید خریداری کردید می تونید تخفیفات رو منتقل کنید.

 • آیا انتقال تخفیف شخص ثالث از خودروی سواری به خودروهای بارکش یا اتوبوس امکان پذیر است؟

نوع کاربری دو وسله نقلیه برای انتقال تخفیفات عدم خسارت در بیمه های ثالث باید یکسان باشد،

به عنوان مثال :
انتقال تخفیف سواری به سواری
انتقال تخفیف موتور سیکلت به موتور سیکلت
انتقال تخفیف خودروهای راهسازی و کشاورزی به خودروهای راهسازی و کشاورزی
انتقال تخفیف مینی بوس و اتوبوس به مینی بوس و اتوبوس
انتقال تخفیف وانت بارها به وانت بارها
انتقال تخفیف کامیونت و کامیون به کامیونت و کامیون
انتقال تخفیف خودروهای ون و اتوکار به خودروهای ون و اتوکار

 • چنانچه خریدار و فروشنده وسیله نقلیه عضو یک خانواده باشند تخفیف عدم خسارت منتقل میشود؟

بله امکان انتقال تخفیفات عدم خسارت به اعضای خانواده درجه یک وجود دارد.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۵

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر