بیمه تایم
راهنمای پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

راهنمای پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

۰
(۰)

هر ساله تصادفات جاده ای بخش بزرگی از خسارات بیمه‌ای را در رشته بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌های بیمه را به خود اختصاص می‌دهد. از این رو استفاده از بیمه شخص ثالث ممکن است برای همه ما اتفاق بیافتد که می‌خواهیم در این مقاله نحوه استفاده از بیمه شخص ثالث در زمان خسارت را به صورت کامل صحبت بکنیم.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

بیمه نامه شخص ثالث پوشش‌های زیر را در هر بیمه نامه دارد:

پوشش مالی بیمه شخص ثالث

با داشتن بیمه شخص ثالث هر گونه خسارت مالی که ممکن است به خودروی دیگر و یا اشیا ثابت و یا اموال عمومی از قبیل تیر برق و تابلو و … وارد شود تا سقف تعهدات درج شده در بیمه نامه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث

اگر در هر حادثه خسارت‌هایی از قبیل هزینه پزشکی و دیه و نقص عضو برای فرد ثالث اتفاق بیافتد با پوشش جانی بیمه نامه قابل جبران می‌باشد.

پوشش راننده مقصر

اگر در حادثه راننده مقصر فوت نماید با داشتن بیمه شخص ثالث قابل پرداخت می‌باشد.

سقف پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

با توجه به نوع خسارت اتفاق افتاده، حداکثر خسارت بیه شخص ثالث متفاوت می باشد. سقف پرداخت خسارت‌های جانی بیمه شخص ثالث برابر با مبلغ دیه مشخص‌شده برای یک انسان کامل در ماه‌های حرام در آن سال مشخص می‌شود. میزان و مبلغ تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بر خلاف تعهدات جانی برای همه بیمه‌ نامه‌ها یکسان نیست و بستگی به انتخاب بیمه گذار هر خودرو در زمان خرید این بیمه‌نامه دارد. برای توضیحات کامل می‌توانید به مقاله سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث مراجعه کنید.

تعداد دفعات استفاده از بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه یک ساله است و هر فرد بیمه گذار، می‌تواند تا سقف تعهدات هر کدام از پوشش ها می‌تواند از بیمه نامه استفاده نماید از این رو تعداد دفعات استفاده از بیمه شخص ثالث محدودیت ندارد.

مهلت مراجعه به بیمه بعد از تصادف

با توجه به ماده ۱۵ قانون بیمه شخص ثالث بیمه گذار بیمه نامه باید در زمان خسارت باید ظرف مدت ۵ روز از تاریخ وقوع حادثه خسارت را به شرکت بیمه اطلاع  دهد. در غیر این صورت اگر حادثه به علت عواملی خارج از اختیار وی اتفاق بیافتد هم با شرایط با بیمه شخص ثالث قابل جبران می‌باشد. در غیر این صورت خسارت غیر قابل پرداخت می‌باشد.

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

مدت زمان پرداخت خسارت با توجه به نوع خسارت اتفاق افتاده متفاوت می باشد. در خسارات مالی پرداخت خسارت بلافاصله پس از تمام شدن مراحل تشکیل پرونده در مرکز خسارت شرکت بیمه و ارزیابی خسارت توسط کارشناس انجام می‌شود.  اما در خسارات جانی پرداخت خسارت دیه با توجه به رای دادگاه انجام می شود.

مراحل دریافت خسارت بیمه شخص ثالث

مراحل پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث هم با توجه به نوع خسارت متفاوت می باشد. اولین قدم در پرداخت همه خسارت ها مراجعه به شرکت بیمه و تشکیل پرونده خسارت می باشد. مهلت مراجعه به شرکت بیمه بعد از تصادف ۵ روز کاری می باشد.

اگر فرد زیان دیده و مقصر حادثه درباره میزان خسارت به توافق برسند می توانند به صورت نقدی میزان خسارت را پرداخت نمایند. اما اگر زیان دیده و مقصر حادثه روی میزان خسارت وارد شده به توافق نرسند، باید کروکی غیرسازشی برای ارزیابی و تعیین میزان خسارت وارد‌شده به خودرو به شورای حل اختلاف محل سکونت مقصر مراجعه کنند و نظر این مرجع قانونی را به شرکت بیمه تحویل بدهند.

اگر خسارت زیر ۲۰ میلیون باشد بدون کروکی هم امکان پرداخت خسارت وجود دارد.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث به نوع تصادف (مالی یا جانی بودن تصادف) و میزان خسارت بستگی دارد. در‌واقع برای دریافت خسارت هر نوع تصادفی به مدارک متفاوتی نیاز خواهید داشت. همچنین توافق صورت‌گرفته میان راننده مقصر و فرد زیان‌دیده و شدت تصادف نیز روی لزوم ارائه کروکی جهت پرداخت خسارت بیمه ثالث تاثیر می‌گذارد. در ادامه مدارک و شرایط مختلف دریافت خسارت بیمه ثالث را بررسی می‌کنیم.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده خسارت مالی شخص ثالث

مدارک لازم برای تشکیل پرونده خسارت‌های مالی بیمه‌نامه ثالث باتوجه‌به اینکه میزان و مبلغ خسارت چقدر است و یا اینکه دو طرف دعوا بر سر مقصر حادثه توافق دارند یا نه فرق می‌کند. حتی اینکه خسارت مالی به ماشین فرد دیگری وارد شده باشد یا راننده مقصر با اجسام ثابت تصادف کرده باشد هم روی فهرست مدارک لازم برای دریافت خسارت تأثیر می‌گذارد.

مدارک مورد نیاز تشکیل پرونده خسارت جانی شخص ثالث (دیه)

استفاده از بیمه شخص ثالث در تصادف منجر به فوت یا صدمه بدنی کمی پیچیده‌تر است. اگر پای صدمه جانی اعم از فوت یا نقص عضو و حتی کوفتگی و شکستگی درمیان باشد، برای تعیین میزان دیه و ارش به حکم دادگاه نیاز است. به‌طورکلی مدارک مورد نیاز تشکیل پرونده خسارت جانی شخص ثالث (دیه) شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر حادثه.
 • اصل گواهینامه راننده مقصر حادثه، کارت خودرو و کارت ملی راننده.
 • کروکی تصادف (گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا گزارش مقامات انتظامی یا نظریه کارشناس منتخب مراجع قضایی).
 • گزارش ها و صورت جلسات نیروی انتظامی.
 • اوراق بازجویی از مقصر و زیان‌دیدگان.
 • نظریه سازمان پزشکی قانونی.
 • آرای دادگاه.
 • کارت های شناسایی مجروحین و متوفیان (شناسنامه و کارت ملی ایشان).
 • خلاصه پرونده بالینی مصدوم یا متوفی در صورتی که در مراکز درمانی بستری شده باشد.
 • کپی شناسنامه و کارت ملی وراث متوفی و یا ذی‌نفعان دریافت خسارت.
 • جواز دفن، گزارش معاینه جسد و گواهی فوت به همراه شناسنامه باطل شده متوفی، در صورتی‌که در حادثه زیان‌دیده فوت نموده باشد.
 • ارائه گواهی انحصار وراثت، در حوادث منجر به فوت.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده و پرداخت خسارت شخص ثالث با کروکی غیرسازشی

هنگامی که به دلایل مختلفی مانند عدم توافق طرفین حادثه در مورد فرد مقصر، عدم قبول نظر پلیس و یا کامل نبودن مدارک طرفین حادثه و … کروکی از نوع عدم سازش (غیر سازشی) توسط پلیس و یا کارشناس رسمی دادگستری ترسیم می‌شود، باید زیان‌دیده یا طرفین تصادف با در دست داشتن مدارک زیر جهت تشکیل پرونده به شعب پرداخت خسارت بیمه مراجعه نمایند:

 • اصل یا کپی برابر اصل شده کروکی تصادف و یا گزارش کارشناس رسمی دادگستری توسط مرجع قضایی تایید شده؛
 • کپی برابر اصل شده مدارک مقصر (گواهی‌نامه، کارت مشخصات خودرو، کارت ملی) که توسط مرجع قضایی تایید شده؛
 • اصل یک برش کوپن بیمه نامه خودرو مقصر حادثه؛
 • اصل و کپی مدارک زیان‌دیده (گواهی‌نامه، کارت مشخصات خودرو، کارت ملی و بیمه‌نامه شخص ثالث).
 • همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که مدارک تکمیلی در شرکت‌های بیمه مختلف ممکن است متفاوت باشد؛ اما به صورت کلی مدارک ذکر شده برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث الزامی است.

برای اطلاع از شرایط پرداخت خسارت بدون کروکی می تونید به بلاگ بیمه تایم مراجعه کنید.

مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

یک از مواردی که در هنگام انتخاب کردن بهترین بیمه شخص ثالث باید به آن توجه کنید، تعداد مراکز پرداخت خسارت است. هرچه تعداد شعب پرداخت خسات شرکت‌های بیمه یشتر باشد، امکان دسترسی بیمه‌گذار به مراکز بهتر و روند دریافت خسارت‌ هم سریع‌تر انجام می‌شود.

پرداخت خسارت آنلاین بیمه تایم

بیمه تایم در راستای راحتی هرچه بیشتر بیمه گذاران، خدمات پرداخت خسارت آنلاین را برای خودروهایی که بیمه کرده است در هر دو رشته بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را فراهم کرده. امکان بررسی شرایط پرداخت خسارت بدون کروکی هم برای خسارت هایی که زیر ۳۰ میلیون تومان باشد هم امکان پذیر می باشد.

 

سوالات متداول

مدت زمان برای پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث چقدر است؟

پرداخت خسارت مالی معمولا بلافاصله پس از ارزیابی خسارت توسط کارشناس بیمه انجام می‌شود. اما برای پرداخت خسارت جانی، منتظر رای دادگاه برای تعیین دیه و سپس تشکیل پرونده در شرکت بیمه برای پرداخت خسارت است. این روند ممکن است زمان بیشتری ببرد.

مهلت مراجعه برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث چقدر است؟

بیمه‌گذار باید ظرف مدت ۵ روز از تاریخ وقوع حادثه بیمه‌گر را مطلع سازد. در غیر این صورت، ممکن است بیمه‌گر خسارت را قبول نکند، مگر اینکه بیمه‌گذار بتواند نشان دهد که به دلایلی خارج از اختیارش نتوانسته اطلاع دهد.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر