بیمه تایم
سقف پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

سقف خسارت بیمه شخص ثالث خودرو در سال ۱۴۰۳

۴
(۵)

بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است که همه دارندگان وسایل نقلیه باید این بیمه نامه را خریداری نمایند که در زمان خسارت بتوانند از این بیمه نامه برای جبران خسارت استفاده نمایند. میزان تعهدات بیمه شخص ثالث و نحوه استفاده از این بیمه نامه در زمان خسارت و استعلام قیمت بیمه  شخص ثالث با پوشش‌های مختلف موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

با توجه به شرایط بیمه شخص دو نوع پوشش در این بیمه نامه قابل استفاده می‌باشد:

پوشش مالی بیمه شخص ثالث

این پوشش خسارت‌هایی که به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود مانند: تصادف و خسارت به خودروی ثالث،گارد ریل جاده و خیابان و … در پوشش خسارات مالی بیمه شخص ثالث شامل می‌شوند. در واقع چنین خسارت هایی، آسیب مادی برای شخص ثالث دارنده وسیله نقلیه موضوع بیمه را شامل می‌گردد.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث

تعهدات جانی بیمه شخص ثالث، خسارات جانی فرد زیان‌دیده در جریان تصادف را پوشش می‌دهد. خسارات جانی تحت پوشش در بیمه ثالث شامل موارد زیر هستند:

  • نقص عضو
  • بستری شدن در بیمارستان
  • غرامت فوت
  • هزینه پزشکی ناشی از حادثه

سقف خسارت بیمه ثالث شرکت‌های بیمه مختلف

تقریبا همه شرکت‌های بیمه ایران، آسیا، تعاون، کوثر، سامان، پارسیان، رازی، البرز، پاسارگاد، ملت، کارآفرین اجازه خرید سقف تعهدات بیمه ثالث  مختلف را به مشتریان خود می‌دهند. اما میزان سقف خریداری شده بالاتر از میزان پایه در شرکت های مختلف با هم متفاوت می باشد.

حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث چه میزان می باشد؟

بر اساس قانون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی همه شرکت‌های بیمه باید حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را روی بیمه‌نامه‌های خود ارائه کنند. معمولا  هر ساله سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۲٫۵ درصد مبلغ دیه هر سال در ماه حرام تعیین می شود. بنابراین حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۳ به ۴۰ میلیون تومان است.

نکته: برای گرفتن خسارت تا میزان تعهد مالی پایه در بیمه ثالث نیازی به داشتن کروکی افسر راهنمایی‌ و رانندگی نیست. البته حتما باید شرایط زیر وجود داشته باشد:

هر دو طرف تصادف گواهی‌نامه داشته باشند؛

تصادف باعث صدمه جانی کسی نشده باشد؛

و هر دو با هم به شرکت بیمه برای اعلام خسارت مراجعه نمایند.

حتما بخوانید : راهنمای انتقال بیمه شخص ثالث

سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳

از آنجاییکه فرد بیمه گذار می تواند پوشش های بالاتر از سقف پایه بیمه شخص ثالث خریداری نماید، میزان تعهدات بیمه شخص ثالث برای مبالغ بالاتر از میزان مبلغ پایه قابل اعمال می باشد. معمولا میزان سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث ۵۰ درصد دیه ماه حرام هر سال تعریف می شود. برای سال ۱۴۰۳ حداکثر تعهد مالی با توجه به دیه ماه حرام که ۱ میلیارد و ششصد میلیون تومان است می تواند تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان باشد.

نکته: با افزایش تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث، قیمت بیمه ثالث افزایش می یابد.

می‌توانید سقف تعهدات مختلف مالی همه شرکت های بیمه را در سامانه بیمه تایم با وارد کردن مشخصات خودرو و مشخصات بیمه ای تان با هم مقایسه کرده و بهترین بیمه ثالث را از بیمه تایم خریداری نمایید.

چرا باید سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث بیشتری را خریداری کنیم؟

با توجه به این که سقف پوشش مالی در سال ۱۴۰۳ به میزان ۴۰ میلیون تومان می باشد، در زمان خسارت شرکت بیمه تا این سقف را تحت پوشش قرار داده و مابقی خسارت مانده را باید از جیب مبارکتان پرداخت نمایید. از این رو معمولا پیشنهاد می‌شود که بیمه شخص ثالث خودرویتان را با تعهدات بالاتر خریداری نمایید مخصوصا اگر از راننده‌های پر حادثه هستید.

بهتر است بخوانید : بیمه شخص ثالث در تصادف زنجیره ای

سقف پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث بدون کروکی

در همه شرکت‌های بیمه به میزان ۲.۵ درصد دیه ماه حرام هر سال به عنوان مبلغ سقف دریافت خسارت بدون کروکی در نظر گرفته می‌شود که معمولا برابر با سقف تعهد پایه بیمه شخص ثالث می‌باشد. سقف پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث بدون کروکی در سال ۱۴۰۳ به میزان ۴۰ میلیون تومان می‌باشد.

سقف پرداخت خسارت ماشین‌های نامتعارف در بیمه ثالث

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تمامی ماشین‌هایی که ارزش روز آن ها در زمان خسارت بیشتر از ۵۰ درصد مبلغ دیه ماه حرام آن سال باشد از نظر بیمه ای خودروی لوکس و نامتعارف می‌باشند و نحوه پرداخت خسارت برای این خودروها با توجه به فرمول محاسبه خسارت خودروی نامتعارف قابل پرداخت است، این فرمول به ترتیب زیر می‌باشد:

مبلغ خسارت وارد شده * قیمت روز گران‌ترین خودروی متعارف/ ارزش خودروی نامتعارف آسیب‌دیده

در واقع اگر میزان خسارت وارد شده بیشتر از تعهد مالی قابل پرداخت با بیمه ثالث باشد، خسارت دیده باید باقی مبلغ خسارت را با بیه بدنه خود جبران نماید. از این رو پیشنهاد می‌شود که در خرید بیمه بدنه برای خودروهای لوکس حتما پوشش‌های درست و کافی خریداری شود.

حتما بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟ تعاریفی که باید بدانید

میزان جبران خسارت جانی در بیمه شخص ثالث به چه میزان است؟

بر اساس قانون بیمه مرکزی در پوشش های جانی بیمه شخص ثالث ، نرخ دیه مرد کامل هر سال که در ابتدای هر سال توسط قوه قضاییه اعلام می‌شود، سقف تعهدات بیمه شخص ثالث می‌باشد.

در سال ۱۴۰۳ سقف پوشش جانی برابر نرخ دیه برای ماه‌های حرام، یعنی ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است. این عدد برای ماه‌های غیر حرام ۱ میلیارد و دویست میلیون تومان محاسبه می‌شود.

پوشش جانی در بیمه شخص ثالث برای جبران چه افرادی می باشد؟

پوشش جانی بیمه شخص ثالث برای تمامی افرادی که در حادثه رانندگی دچار آسیب بدنی شده اند می شود. حتی راننده و سرنشینان خودروی زیان دیده نیز می توانند از پوشش های این بیمه نامه استفاده نمایند.

بیمه شخص ثالث چند نفر را پوشش می‌دهد؟

در زمان تصادف، شرکت بیمه تعداد نفرات ثالثی که در حادثه دچار آسیب شده اند را پوشش می‌دهد اما اگر نفرات آسیب دیده در خودروی بیمه شده بیشتر از تعداد مجاز درج شده در کارت خودرو باشد، تا سقف درج شده در ظرفیت خودرو جبران می‌شود.

اگر مبلغ خسارت بیشتر از سقف خسارت بیمه شخص ثالث باشد، چه باید کرد؟

گاهی ممکن است تصادف آنچنان خسارت سنگینی داشته باشد که میزان آن از سقف خسارت بیمه شخص ثالث مقصر بیشتر باشد؛ مثلا یک راننده در تصادفی زنجیره‌ای مقصر شناخته شده و باید خسارت وارد شده به تعداد ۳ تا ۵ ماشین را از محل بیمه ثالث خود پرداخت کند. در چنین مواقعی می‌توان از بیمه بدنه شخص زیان‌دیده برای پوشش خسارت استفاده کرد؛ یعنی اگر در تصادفی میزان خسارت وارد شده به ماشین یا ماشین‌‌های آسیب‌دیده بیشتر از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر باشد، می‌توان از بیمه بدنه ماشین‌های آسیب‌دیده برای جبران هزینه‌های تعمیر و بازسازی آنها کمک گرفت. البته این هزینه بعدا به‌صورت قسطی از راننده مقصر گرفته می‌شود.

نکته: استفاده از بیمه بدنه در چنین شرایطی تخفیف‌های راننده را از بین نمی‌برد! چون درواقع به‌عنوان زیان‌دیده و از پوشش ریکاوری استفاده کرده است. البته در تصادفات زنجیره‌ای کمی شرایط دریاقت خسارت و تعیین مقصر تفاوت دارد.

تعیین سقف خسارت بیمه شخص ثالث در هنگام خرید بیمه ثالث از بیمه تایم

وب‌سایت بیمه تایم این امکان را فراهم کرده است تا شما با داشتن اطلاعات کامل و دقیقی که از شرایط و قیمت بیمه‌های شخص ثالث مختلف به دست می‌آورید، بهترین بیمه شخص ثالث را برای خودرویتان تهیه نمایید. برای افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در بیمه تایم کافی‌ است پس از تکمیلی اطلاعات بیمه خود در قسمت «پوشش مالی بیمه» سقف موردنظر خود را انتخاب کنید.

کارشناسان بیمه تایم شما را در خرید انواع بیمه نامه با شرایط مختلف همراهی می نمایند.

راهنمای خرید بیمه شخص ثالث از بیمه تایم

الف) در اولین قدم پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به استعلام قیمت بیمه شخص ثالث از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه شخص ثالث بپردازید. البته اگر می‌خواهید از حداکثر تعهدات مالی بیمه شخص ثالث برخوردار شوید، حتما در قسمت انتخاب پوشش مالی، حداکثر پوشش مالی مدنظر خود را انتخاب نمایید.

ب) البته با توجه به نیاز می توانید پوشش های مالی متفاوت را در بیمه تایم برای خودرویتان از شرکت های مختلف بیمه خریداری نمایید.

ج) بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری مدارک مربوط به صدور بیمه شخص ثالث شامل عکس پشت و روی کارت خودرو، همچنین بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه ثالث مناسب خود بپردازید. همچنین شما می توانید بیمه ‌نامه شخص ثالث قسطی را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.

د) بیمه‌نامه شخص ثالث اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر جای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

سوالات متداول

بهترین سقف تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث چقدر است؟

با توجه به شرایط پرداخت خسارت و با توجه به افزایش هزینه‌های تعمیر بهتر است پوشش مالی بیمه نامه ثالث را بالاتر از میزان سقف تعهدات پایه خریداری کنید.

اگر خسارت تصادف بیشتر از سقف پوشش مالی بیمه نامه باشد چه باید بکنیم؟

معمولا در تصادف با خودروهای نا متعارف پوشش مالی جبران خسارت اتفاق افتاده را نمی کند و در این صورت مانده خسارت خودروی نامتعارف باید از بیمه بدنه وی جبران شود و اگر خودور متعارف باشد هم جبران پرداخت خسارت مانده از صندوق بیمه های ثالث پرداخت می شود.

آیا می توان سقف تعهدات جانی را بالا ببریم؟

پوشش جانی بیمه شخص ثالث بر اساس دیه ماه عادی و حرام هر سال مشخص می شود. در ابتدای هر سال میزان پوشش ماه حرام و عادی محاسبه می‌شود.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد رای ۵

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر