بیمه تایم

از الحاقیه بیمه ثالث در سال ۹۸ چه خبر؟

الحاقیه بیمه ثالث
۴.۵
(۲)

با شروع سال نو و تغییر دیات در ابتدای سال، سوال  بیشتر بیمه گذاران بیمه نامه ثالث این است که چگونه الحاقیه بیمه ثالث‌ را تهیه کنیم؟ مبلغ الحاقیه بیمه ثالث چقدر است؟ دیه امسال چقدر افزایش داشته و حق بیمه ثالث در سال جدید چقدر است؟ همه موارد گفته شده بخشی از سوالات مربوط به الحاقیه بیمه ثالث است. از این رو در این نوشته نگاه جامعی به روند صدور الحاقیه و قوانین جدید مربوط به الحاقیه می‌پردازیم تا بتوانیم پاسخگویی بخشی از سوالات شما باشیم.


 

الحاقیه‌ چیست؟

الحاقیه در بیمه نامه سندی است که بر اساس آن می‌توان برخی از تغییرات مورد درخواست بیمه گذار در همه انواع بیمه نامه اعمال می‌شود.
علت صدور الحاقیه می‌تواند به علت اشتباه اپراتور در درج برخی از اطلاعات، تشدید یا کاهش خطر، افزایش و یا کاهش حق بیمه، افزایش و یا کاهش سرمایه، تغییر در هر یک از موارد بیمه نامه، تغییر محل مورد بیمه، تغییر تاریخ شروع و خاتمه یا انقضا بیمه نامه، فسخ و یا ابطال بیمه نامه، تغییرات ذینفعان بیمه نامه باشد. برخی از الحاقیه‌ها برای صدور نیاز به پرداخت حق بیمه اضافی و برخی دیگر از بیمه نامه‌ها بدون پرداخت حق بیمه صادر می‌شوند.


مطلب مرتبط: الحاقیه بیمه بدنه با افزایش قیمت خودرو چرا مهم است؟


انواع الحاقیه بیمه

 • الحاقیه اصلاحی: مانند تغییر آدرس بیمه‌‌گذار یا محل مورد بیمه یا تغییر در شماره شاسی و موتور در بیمه شخص ثالث، تغییر شماره تماس و ….
 •  الحاقیه اضافی: زمانی که ارزش مورد بیمه، مدت بیمه، یا خطرات مورد بیمه افزایش کند، الحاقیه اضافی با پرداخت حق بیمه صادر می‌شود.
 • الحاقیه برگشتی: در صورتی که ارزش مورد بیمه یا خطرات مورد بیمه کاهش پیدا کند، الحاقیه برگشتی صادر می‌شود و حق بیمه  برگشتی به شماره حساب بیمه گذار بازپرداخت می شود.
 • الحاقیه بروز رسانی سرمایه: در بیمه نامه‌هایی  مانند  بیمه بدنه  وقتی بیمه گذار خسارتی از شرکت بیمه دریافت می‌کند، برای این که سرمایه بیمه شده مجددا تحت پوشش بیمه باشد باید بیمه گذار حق بیمه آن پوشش را مجدد به شرکت بیمه پرداخت نمایبد تا سرمایه بیمه نامه ترمیم شود.

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث بیمه نامه‌ای است که دو پوشش جانی و پوشش مالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. میزان تعهدات تحت پوشش در این بیمه نامه بر اساس دیه ماه‌های عادی و ماه حرام که توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود، تعیین می‌گردد.

در هر سال قمری ۴ ماه به عنوان ماه حرام می باشد که این ماه‌ها عبارتند از محرم، رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه، که اگر حادثه‌ای در هر کدام از ماه‌های حرام اتفاق بیافتد میزان دیه بر اساس دیه مشخص شده ماه حرام در آن سال پرداخت می‌شود. میزان دیه ماه حرام یک سوم بیشتر از ماه های عادی می‌باشد.

میزان دیه برای سال ۱۳۹۸ برای ماه‌های عادی ۲۷۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام ۳۶۰ میلیون تومان اعلام شده که هر دو مبلغ به عنوان پوشش‌های جانی بیمه نامه ثالث در سال ۱۳۹۸ درج می‌شود. البته برای پوشش مالی حداقل ۹ میلیون تومان تعیین شده که بیمه گذار بیمه نامه ثالث می‌تواند پوشش‌های بالاتری را هم برای بیمه ثالثش خریداری نماید.

 

قانون الحاقیه ثالث تا سال ۹۵

از این رو با تغییر میزان دیه در ماه‌های عادی و حرام در هر سال باید پوشش‌های بیمه نامه ثالث به روز شود. تا سال ۱۳۹۵برای افزایش میزان پوشش‌های بیمه نامه ثالث نیاز به صدور الحاقیه افزایش دیات بود و بیمه گذاران بیمه نامه‌های ثالث تمامی وسایل نقلیه اعم از خودرو، موتور سیکلت، ماشین های باری و مسافربری و … برای داشتن پوشش کامل مجبور بودند الحاقیه افزایش دیات را تهیه نمایند. این امر برای کاستن وقت و هزینه هم برای بیمه گذاران و هم برای شرکت‌های بیمه بوده تا حمایتی برای هر دو طرف باشد.


پیشنهاد خواندن: راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث


آمار های مربوط به خسارات جانی پیش آمده برای افرادی که به علت عدم تهیه الحاقیه در زندان به سر می برند یکی از دلایل تهیه به موقع الحاقیه بیمه ثالث است که در زمان خسارت به دردسر نیافتد. برای تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث بعد از اعلام نرخ جدید دیه در هر سال مبلغی بر اساس پوشش‌های  مورد درخواست بیمه گذار محاسبه شده و با پرداخت هزینه الحاقیه ، الحاقیه بیمه ثالث صادر می شود. فقط صدور الحاقیه باید توسط نمایندگی صادر شود که بیمه نامه ثالث را از ان جا تهیه کرده‌اید. اگر به هر دلیلی از جمله عدم دسترسی به دفتر نمایندگی بیمه نامه سال قبل می توانید برای دریافت الحاقیه به یکی از شعب شرکت بیمه‌تان مراجعه کرده و الحاقیه‌تان را تهیه نمایید.

 

قانون فعلی الحاقیه ثالث (سال ۹۸)

با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، با افزایش دیات در سال جدید دیگر نیازی به تهیه الحاقیه وجود نداشته و افزایش پوشش های جانی و مالی خود به خود بر روی بیمه نامه اعمال می‌شود. این اتفاق خبر خوبی برای همه افراد فراموش کار و افرادی که مشغله کاری بالایی دارند می‌باشد. در قانون جدید بیمه ثالث ما به تفاوت مبلغ دیه از محل صندوق خسارات بدنی پرداخت می شود. اعمال افزایش سقف تعهدات مالی و جانی در بیمه نامه ثالث همه شرکت های انجام می‌شود.

 

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث به چه صورت است؟

الحاقیه بیمه ثالث  فرمول مشخصی نداره ولی بر اساس سال‌های تخفیف بیمه ثالث خودروی شما و مدت باقیمانده بیمه نامه تون محاسبه میشود. محاسبه دقیق بیمه ثالث بنظر کار سختی میاد و در بسیاری از موارد هم نمی‌توانید قیمت دقیق رو محاسبه کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به نمایندگی مربوطه مراجعه کنید تا قیمت دقیق را محاسبه کرده و الحاقیه رو برای شما صادر کنه. می‌توانید با تکمیل فرم زیر در بیمه تایم نیز از کمک مشاوران بخش بیمه ثالث ما استفاده نمایید.


 

صندوق خسارات بدنی چیست؟

صندوق خسارات جانی

با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در جهت حمایت بیشتر از اقشار آسیب دیده در حوادث رانندگی و برای جبران خسارت هایی که به علت  فقدان یا انقضای بیمه‌نامه، بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تامین بیمه‌گر، فرار کردن و یا شناخته نشدن مسوول حادثه یا ورشکستگی بیمه‌گر قابل پرداخت نباشد را با توجه به شرایط درج شده در بیمه نامه تحت پوشش قرار می‌دهد. منابع تامین مالی این صندوق از طریق راه های زیر تامین می‌شود:

 •  پنج درصد از حق بیمه، بیمه اجباری بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه
 •  جریمه تاخیر در خرید بیمه‌نامه  که معادل حداکثر یکسال حق بیمه، بیمه اجباری که از دارندگان وسیله نقلیه ای که از انجام بیمه موضوع این قانون خودداری کنند.
 • وجوه بازیافت شده از مسوولان حوادث رانندگی پس از پرداخت خسارت به زیاندیدگان
 • درآمد حاصل از سرمایه گذاری وجوه صندوق
 • بیست درصد جرایم وصولی راهنمایی و رانندگی در کل کشور
 • بیست درصد از کل هزینه‌های دادرسی و جزای نقدی وصولی توسط قوه قضائیه
 • کمک‌های اعطایی از سوی اشخاص ثالث
 • جرایم نقدی دریافتی از شرکت‌های بیمه به علت اجرا نشدن مفاد این قانون
 • کمک‌های دولت در صورت ناکافی بودن منابع مالی صندوق

 

الحاقیه افزایش دیات برای چه بیمه نامه‌هایی باید خریداری کرد؟

همانطور که گفته شد برای بیمه ثالث نیازی به تهیه الحاقیه افزایش دیات وجود ندارد  ولی سایر بیمه نامه‌هایی که دارای پوشش دیه و هزینه پزشکی هستند حتما و حتما باید در زمان تغییر دیات اقدام به تهیه الحاقیه افزایش دیات نمایند تا در زمان خسارت به درد سر نیافتند از جمله انواع بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت ساختمانی، بیمه مسئولیت خدماتی، بیمه مسئولیت پزشکان و همه شاخه‌های بیمه مسئولیت) . همه بیمه نامه‌های گفته شده با تغییر دیات در اولین فرصت اقدام به تهیه افزایش دیات می‌نمایند.

 

خرید بیمه ثالث

بیمه ثالث بیمه نامه‌ای است اجباری که دارندگان همه وسایل نقلیه باید این بیمه نامه را تهیه کنند. از این رو در زمان خرید و یا تمدید بیمه نامه ثالث اگر قصد تغییر در شرکت بیمه ثالث‌تان رادارید و یا می خواهید سقف تعهدات مالی بیمه نامه‌تان را بالا ببرید می‌توانید درخواستتان را در سامانه بیمه تایم ثبت کنید.

 


حتما بخوانید: راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث


 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد رای ۲

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments

 • با سلام
  در سال ۹۸ آیا بیمه شخص ثالث قابل فسخ است یعنی الحاقیه فسخ زد.
  ۳ ماه مانده بیمه ماشینم تمام شه . میخواهم تخفیف ۱۰ سالم رو به ماشین جدید که بنام همسرم است انتقال دهم . میخواهم ماشینم رو بفروشم آیا می شود باقی مانده بیمه را فسخ و یک بیمه نامه یکساله برای ماشین بگیرم که میخام بفروشم.

  • جناب کلانتر بله شما می تونید برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث بیمه نامه ثالث تون رو فسخ کنید و سایر مراحل انتقال بیمه ثالث را انجام دهید.