بیمه تایم

بیمه مسئولیت داروسازان و پرسنل داروخانه

بیمه مسئولیت داروسازان
۵
(۲)

یکی از تخصص‌های رشته‌های پیراپزشکی رشته داروسازی می‌باشد، که همانند رشته‌های پزشکی دیگر دارای ریسک کاری خاص خود می‌باشد. این که دکترهای داروساز چرا باید بیمه مسئولیت تهیه نمایند و شرکت‌های بیمه چه پوشش‌هایی را بیمه گذاران خود ارائه می‌کنند، کدام شرکت بیمه خدمات بهتری را برای این بیمه نامه ارائه می‌کند، همه مواردی می باشند که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم. همراه بیمه تایم باشید با مهمترین نکات بیمه مسئولیت داروسازان و پرسنل داروخانه.

بیمه مسئولیت داروسازان چیست؟

بیمه مسئولیت داروسازان یکی از زیر شاخه‌های بیمه نامه های پیراپزشکی می‌باشد که همانند سایر رشته‌های بیمه نامه‌های مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، پزشکان داروساز را در برابر  خطاهای غیر عمدی  از جمله خطا و اشتباه و قصوری که منجر به صدمات جسمانی و روانی و یا فوت بیمار شود و پزشک داروساز طبق قانون و نظر مراجع ذیصلاح مقصر و مسئول شناخته شود را تحت پوشش قرار داده و در صورت اتفاق افتادن حادثه، خسارت پیش آمده را .جبران می‌کند

پوشش‌های بیمه مسئولیت داروسازان

 • پوشش خسارات ناشی از مشکلات نگهداری و نظارت بر داروها
 • پوشش خسارات ناشی از عملکرد مسئول فنی داروخانه
 • ارائه داروی اشتباهی به بیمار
 •  اشتباه در درج میزان مصرف دارو
 • تشدید یا عدم بهبود بیماری در اثر ارائه داروی اشتباه و یا میزان مصرف اشتباه ، فوت یا نقصی عضو همه مواردی هستند که بیمه گذار در زمان در صورت داشتن خسارت حتما باید به شرکت بیمه اعلام شود.
 • پوشش خسارات ناشی از تخلفات قانونی

چرا داروسازان و پرسنل داروخانه به بیمه مسئولیت نیاز دارند؟

پزشکان داروساز و افرادیکه در داروخانه فعالیت دارند در مقابل داروهایی که بر اساس نسخه تجویزی پزشک به بیماران تحویل می‌دهند مسئول هستند، هر داروی اشتباهی که ممکن است به دست بیمار برسد و وی به اشتباه ان را مصرف نماید و صدمه و آسیب جسمانی و حتی روانی و یا شاید فوت برای بیمار پیش بیاید مسئول آن پزشک داروسازی است که مسئول فنی آن داروخانه می‌باشد. حتی برای مواردی از قبیل اشتباه در درج میزان مصرف دارو که نهایتا منجربه تشدید  و یا عدم بهبود در بیماری شود و یا خسارت نقص عضو و یا  فوت برای وی پیش بیاید می‌تواند از بیمه مسئولیت خود برای جبران خسارت کمک بگیرد. از این رو داشتن بیمه مسئولیت مسئول فنی داروخانه از جمله بیمه نامه هایی می باشد که اغلب پزشکان داروساز آن را تهیه می‌نمایند.

ارزان‌ترین بیمه مسئولیت داروسازان و بیمه مسئول فنی داروخانه

در بین شرکت‌های مختلف بیمه ارزان ترین بیمه مسئولیت، بیمه مسئولیت رازی می‌باشد که حق بیمه این بیمه نامه برای پزشکی که سال اول عدم خسارتش است برابر با ۶۳۳ هزار تومان می‌باشد. این حق بیمه برای دیه سال ۱۴۰۲ با مبلغ ۱ میلیارد و دویست میلیون تومان برای ماه حرام و ۹۰۰ میلیون تومان برای ماه عادی می باشد.

 

شرایط بیمه مسئولیت داروسازان

شرایط بیمه مسئولیت داروسازان

 • بیمه نامه مسئولیت داروسازان بر اساس تاریخ دریافت برگ صلاحیت مسئول فنی و تاریخ شروع فعالیت به عنوان مسئول فنی صادر می‌شود  و در زمان تکمیل  فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت داروسازان باید  هر دو تاریخ از سوی بیمه گذار به شرکت بیمه اعلام شود.
 • در بیمه مسئولیت، بیمه مسئولیت داروخانه و بیمه مسئولیت داروسازان یکی می‌باشد و هر فرد مسئول فنی داروخانه باید برای جبران خطاهای ممکنه که تحت پوشش این بیمه نامه است بیمه مسئولیت داروسازان را خریداری نماید.
 • در بیمه مسئولیت داروسازان میزان پوشش های مورد درخواست و مورد تعهد شرکت بیمه درج می شود و هر بیمه گذرا می تواند از همه پوشش های بیمه نامه خود در طول مدت داشتن بیمه نامه بر اساس شرایط بیمه نامه استفاده کند.
 • هر فرد بیمه گذار باید در زمان تکمیل فرم پیشنهاد نام و آدرس داروخانه‌هایی که در آن‌ها به عنوان مسئول فنی در حال کار می باشند را به شرکت بیمه اعلام نماید . بیمه گذار باید تعداد ساعات کاری در هر داروخانه را هم باید به اطلاع شرکت بیمه برسد.

بیشتر بخوانید: بررسی بیمه مسئولیت پرستاران


 • اگر بیمه گذار سابقه خسارت داشته باشد باید در زمان خرید و تکمیل فرم پیشنهاد نوع خطا و شکایتی را که بر روی بیمه نامه داشته را اعلام نماید:
  *ارائه داروی اشتباهی به بیمار
  * اشتباه در درج میزان مصرف دارو
  *تشدید یا عدم بهبود بیماری در اثر  ارائه داروی اشتباه و یا میزان مصرف اشتباه ، فوت یا نقصی عضو همه مواردی هستند که بیمه گذار در زمان در صورت داشتن خسارت حتما باید به شرکت بیمه اعلام شود.
 • بیمه مسئولیت داروسازان برای داروخانه های شبانه روزی و سایر داروخانه ها متفاوت می باشد و معمولا قیمت بیمه مسئولیت داروسازانی که مسئول فنی داروخانه های شبانه روزی هستند در بیشتر شرکت های بیمه دارای اضافه نرخ بوده و باید مبلغ بالاتری را به عنوان حق بیمه پرداخت کنند.
 • تاریخ فعال بودن پروانه مسئول فنی داروخانه از مهم‌ترین مواردی می باشد که حتما باید معتبر باشد و اگر تاریخ پروانه مسئول فنی داروخانه در زمان خسارت اعتبار نداشته باشد ، بیمه گذار ممکن است که در پرداخت خسارت به مشکل بخورد.
 • پرداخت خسارت برای مواردی از قبیل داروی اشتباه، اشتباه در درج میزان مصرف، تشدید و یا عدم بهبود بیماری بر اساس رای دادگاه و با طی روند قانونی پرونده انجام می شود.
 • ارائه برخی از پوشش‌ها از جمله پوشش هزینه های پزشکی با میزان تعهدات بیشتر از میزان دیه ماه حرام با داشتن مجوز از شرکت بیمه ارائه می شود.
 • معمولا داروخانه‌هایی که دارای مجوز ساخت داروهایی ترکیبی دارند بر اساس نوع مجوزی که دارند می توانند بیمه مسئولیت خود را خریداری نمایند. اگر داروخانه ای مجوز ساخت داروی ترکیبی را نداشته باشد و خسارتی به علت ساخت و ارائه داروی ترکیبی اتفاق بیافتد تحت پوشش این بیمه نامه قرار نمی گیرد.

 

پوشش های بیمه مسئولیت داروسازان

پوشش های بیمه مسئولیت داروسازان

بر اساس شرایط بیمه نامه مسئولیت داروسازان ، پوشش های زیر بر اساس درخواست بیمه گذار از سوی شرکت بیمه گر به بیمه گذاران این بیمه نامه ارائه می‌شود.

 • غرامت فوت و نقص عضو دائم اعم از کلی و جزئی برای هر نفر در ماه های عادی در هر حادثه بر اساس دیه همان سال در زمان حادثه
 • مشخص شدن حداکثرغرامت فوت و نقص عضو برای هر نفر در ماه های حرام بر اساس دیه همان سال در هر حادثه
 • پرداخت حداکثرهزینه پزشکی برای هر نفر بر اساس دیه ماه حرام هر سال
 • در طی دوره بیمه حداکثر تعهد بیمه گر برای فوت و نقص عضو حداکثر تا دیه ماه حرام ان سال
 • حداکثر تعهد بیمه گر برای هزینه پزشکی بر اساس دیه هر سال

 

بهترین شرکت‌ها برای خرید بیمه مسئولیت حرفه‌ای داروسازی

انتخاب شرکت بیمه در بیمه نامه های مسئولیت داروسازان می تواند مهمترین بخش در خرید بیمه مسئولیت داروسازان باشد. چراکه شرکت بیمه ای را می توانیم به عنوان بهترین شرکت بیمه معرفی کنیم که بتواند در زمان خسارت همراهی لازم را با بیمه گذار داشته باشد. در بین شرکت های بیمه ، بیمه مسئولیت پزشکان دانا، بیمه مسئولیت پزشکان پاسارگاد، بیمه مسئولیت پزشکان آسیا، بیمه مسئولیت پزشکان پارسیان ، بیمه مسئولیت پزشکان کارآفرین همه شرکت‌هایی هستند که می‌توانند بهترین بیمه مسئولیت داروسازان را در کنار بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را ارائه کنند.


مطلب مرتبط: معیارهای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


حتما در انتخاب شرکت بیمه برای خرید بیمه مسئولیت داروسازان سطح توانگری شرکت بیمه مورد نظرتان را بررسی کنید و شرکتی را انتخاب کنید که سطح توانگری بالایی را داشته باشد، چراکه خساراتی که تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارند از لحاظ میزان خسارت ، مبلغ ریالی بسیار بالایی می باشد. از این رو شرکت های بیمه‌ای که در سطح توانگری بالایی دارد معمولا در پرداخت خسارت بسیار خوش قول هستند و بیمه گذاران نگرانی در مورد خسارت نخواهند داشت. در خرید بیمه مسئولیت داروسازان همه بیمه گذاران باید فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت مسئول فنی داروخانه را تکمیل نمایند.

 

استعلام هزینه و خرید بیمه مسئولیت داروسازان

در کنار خرید انواع بیمه مسئولیت از بیمه تایم شما می‌توانید برای خرید بیمه مسئولیت داروسازان، فرم بیمه مسئولیت پزشکان را از طریق لینک زیر تکمیل کنید.

 

مزایای خرید بیمه مسئولیت داروسازان از سامانه بیمه تایم این است که شما می‌توانید این بیمه نامه را با پایین‌ترین قیمت خریداری نمایید. البته بیمه گذار موظف است که اطلاعاتی از قبیل سابقه اشتباه و خسارت قبلی و یا اگر شکایتی داشته نوع شکایت، اعتبار پروانه فعالیت داروخانه و در واقع سابقه بیمه را به همراه سقف پوشش‌های مورد درخواست خود را با  داشتن حسن نیت کامل به سامانه بیمه تایم ارسال نماید.

سوالات متداول

۱-آیا بیمه مسئولیت داروسازان برای یک داروخانه می‌باشد؟

خیر، معمولا بیمه مسئولیت برای محدوده جغرافیایی داخل مرزهای ایران دارای پوشش می‌باشد.

۲-آیا بیمه مسئولیت داروسازان با بیمه مسئولیت مسئول فنی داروخانه یکسان است؟

بله، هر دو بیمه نامه یکسان می‌باشد و پوشش‌های یکسان را دارد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۲

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۶ comments

 • با سلام
  آیا با خرید بیمه نامه مسئولیت فنی داروخانه دیگر نیازی به خرید مسئولیت حرفه ای دارو ساز نمی باشد؟
  تفاوت این دو را توضیح دهید ممنون میشم

  • جناب ارشیا ، بیمه مسئولیت داروساز به نام بیمه مسئولیت پزشکان است که مسئولیت داروساز را در قبال بیماران بیمه می کند ولی بیمه مسئولیت داروخانه ، برای بیمه مسئولیت مدیر داروخانه در قبال کارکنان می باشد که اگر اتفاقی باری کارکنان در داروخانه اتفاق بیافتد که ناشی از قصور مسئول باشد با این بیمه نامه قابل پرداخت می باشد

 • سلام خسته نباشید
  سوال در مورد بیمه مسولیت دکتر داروساز که هم موسس داروخانه و هم مسول فنی داروخانه هست باید چه نوع بیمه خریداری کند که کلیه موارد اشتباه دارویی چه در تحویل دارو، چه در دستور اشتباه دارو که منجر به نقص عضو ، فوت بیمار و اشتباهات پرسنل داروخانه را که منجر به اتفاقات فوق شود در بر بگیرد و پوشش کامل دهد
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • جناب زرنگار عزیز بله بیمه مسئولیت پزشکان تمامی خسارات ناشی از غفلت ، اشتباه و … پزشکان رو پوشش میده. ولی برای اشتباه پرنسل پوشش نداره چون بر اساس قانون فقط پزشک می تونه تحویل دارو در داروخانه داشته باشه نه هیچ کس دیگر.