بیمه تایم
پوشش نوسان قیمت بیمه بدنه

پوشش نوسان قیمت چیست؟

۰
(۰)

نوسانات قیمت در چند سال اخیر در بازار خودرو بسیار آشکار بوده و دامنه نوسان بالایی را برای  همه خودروها داشته است. مخصوصا در خودروهای لوکس و گران قیمت این موضوع به صورت وحشتناک قابل روئت میباشد. حال اگر در این میان خسارتی برای خودروی بیمه شده اتفاق بیافتد که نوسان قیمت داشته چگونه بیمه این خسارت را جبران می کند؟ چراکه یکی از فاکتورهای اصلی در تعیین حق بیمه بدنه و میزان خسارت در بیمه‌نامه‌های بدنه، ارزش روز ماشین است، تقریبا اکثر شرکت‌های بیمه پوششی به‌عنوان پوشش نوسان قیمت را روی بیمه‌های بدنه خود ارائه می‌کنند.

پوشش نوسان قیمت خودرو چیست؟

پوشش نوسان قیمت خودرو، یکی از پوشش های اضافی بیمه بدنه خودور می باشد که بیمه گذار می تواند به انتخاب خود این پوشش را در کنار پوشش های دیگر خریداری نمایند. در این پوشش اگر نوسان قیمت برای خودرو اتفاق بیافتد، خسارت بر اساس قیمت خودرو انجام می شود.

سقف پوشش نوسان قیمت خودر چقدر است؟

سقف پوشش نوسان قیمت خودرو در شرکت های مختلف متفاوت می باشد. میزان سقف پوشش نوسان قیمت از ۲۰ درصد تا ۵۰ درصد می باشد. داشتن این پوشش به شرطی قابل استفاده می باشد که ارزش خودرو به قیمت روز ثبت شده باشد.
نکته: برای خسارت های کلی مثل سرقت خودرو و سوخت ماشین پوشش نوسان قابل استفاده نمی باشد و برای سایر پوشش ها این می تواند استفاده شود. پس خودروی بیمه شده را به ارزش واقعی بازار بیمه نمایید.

میزان این پوشش در هر شرکت‌بیمه‌ای متفاوت است :

پرداخت بیمه پوشش نوسان قیمت خودرو به بیمه‌شده چگونه است؟

وقتی شما پوشش نوسان قیمت خودرو را همراه با بیمه بدنه برای ماشین خود خریداری کرده باشید، زمانی که برای دریافت خسارت اقدام می‌کنید، ارزش ماشین شما بر اساس نوسانات قیمت بازار دوباره ارزیابی می‌شود و قیمت روز ماشین در بازار ملاک پرداخت خسارت قرار خواهد بود و نه قیمتی که زمان بیمه کردن ماشین ارزش‌گذاری شده بود. به‌طور برای خسارت‌های کلی و سنگین داشتن این پوشش بسیار کمک‌کننده خواهد بود. چون به بیمه‌گذار امکان می‌دهد تا خسارتی تقریباً معادل با قیمت روز ماشین خود دریافت کند. در غیر این صورت هزینه پرداختی احتمالا فقط قسمتی از هزینه‌های واقعی تعمیر یا بازسازی ماشین حادثه‌دیده را جبران می‌کند.


حتما بخوانید: راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو


پوشش های اصلی بیمه بدنه کدام ها هستند؟

 • پوشش‌های اصلی بیمه بدنه ماشین عبارتند از:
 • پرداخت خسارت ناشی از تصادفات و برخورد دیگر اجسام ثابت یا متحرک با ماشین
 • واژگونی و سقوط ماشین
 • آتش‌سوزی، انفجار و برخورد صاعقه با ماشین
 • سرقت کلی ماشین

بهترین بیمه بدنه 


سایر پوشش های اضافی بیمه بدنه

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه درواقع شامل پوشش‌هایی هستند که بیمه گذار علاوه بر پوشش های اصلی می تواند این پوشش ها را به بیمه نامه بدنه خود اضافه نماید.

 • پوشش خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و بلایای طبیعی
 • پوشش شکست شیشه و پرداخت خسارت شکست شیشه به خاطر تغییرات دما و دیگر موارد تحت تعهد بیمه‌نامه
 • پوشش خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن رنگ، مواد شیمیایی و اسیدی روی بدنه خودرو
 • پوشش نوسان قیمت خودرو
 • پوشش ترانزیت برای خودروهایی که از کشور خارج می‌شوند
 • پوشش کاهش ارزش خودرو برای زمانی که از ارزش خودرو بر اثر تصادف کاسته می‌شود
 • پوشش هزینه ایاب‌وذهاب
 • پوشش هزینه توقف
 • پوشش سرقت درجا یا سرقت جزیی وسایل ماشین
 • پوشش کسر فرانشیز
 • پوشش خط‌وخش و میخ‌کشی

چگونه پوشش نوسان قیمت را خریداری کنیم؟

برای داشتن پوشش نوسان قیمت می توانید درخواست خرید بیمه بدنه را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید و این پوشش را به عنوان پوشش اضافی به سایر پوشش های دیگر خود اضافه نمایید. برای خرید بیمه بدنه خودرو بهتر است همه شرکت‌های بیمه را بشناسید و سطح تعهدات و قیمت هریک را با دیگری در بیمه‌ تایم مقایسه کنید. پس از آن بیمه تکمیلی مورد نیاز خود را مشخص کنید و با خیال راحت بهترین بیمه را انتخاب کنید. همان‌گونه که اشاره شد، شما می‌توانید بیمه را به‌صورت اینترنتی یا حضوری بخرید.

نحوه پرداخت در پوشش نوسان قیمت به فرد بیمه‌شده

نحوه برآورد و دریافت خسارت برای کسانی‌که به همراه بیمه بدنه، پوشش نوسان قیمت خودرو خریداری کرده‌اند، چگونه است؟ در صورت بروز حادثه و اقدام برای دریافت خسارت، ارزش ماشین مجددا باتوجه‌به قیمت بازار ارزیابی می‌شود. یعنی قیمت روز ماشین، ملاک پرداخت خسارت خواهد بود و افت قیمت براساس ارزش واقعی ماشینتان برآورد می‌شود.

برای مثال، قیمت ماشین شما در زمان خرید بیمه ۲۰۰ میلیون تومان بوده است. سه ماه بعد و زمان وقوع حادثه، احتمال دارد که قیمت همان خودرو در بازار به ۳۰۰ میلیون تومان برسد. در این شرایط، پوشش نوسان قیمت، خسارت را به تناسب قیمت بازار و ارزش فعلی به فرد بیمه‌شده پرداخت می‌کند.


استعلام و خرید بیمه بدنه با پوشش نوسان قیمت از بیمه تایم

برای خرید بیمه بدنه با پوشش نوسان قیمت، می توانید درخواست خرید تان را در سامانه بیمه تایم خریداری نمایید. با انتخاب پوشش ها می توانید مقایسه قیمت بیمه بدنه شرکت های مختلف بیمه را مشاهده نمایید. با کمک کارشناسان بیمه تایم می توانید مشاوره در انتخاب شرکت را داشته باشید. همراهی در پرداخت خسارت یکی از مهمترین مزایای خرید بیمه بدنه از بیمه تایم می باشد.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم