استعلام و خرید شخص ثالث موتور سیکلت از بیمه تایم

موتور سیکلت یکی از وسایل نقلیه پرتردد در سراسر کشور می‌باشد. با توجه به الزام بیمه مرکزی و همچنین با توجه به ریسک رانندگی بالایی که این وسیله دارد داشتن بیمه ثالث موتور الزامی می‌باشد. اما خرید بیمه بدنه نیز برای این وسیله با توجه به پوشش‌هایی که دارد پیشنهاد می‌شود. در ادامه به بررسی بیمه موتور و پوشش‌ها و مزایای داشتن بیمه نامه خواهیم پرداخت.

بیمه ثالث موتور سیکلت

بیمه ثالث موتورسیکلت همانند بیمه ثالث سایر وسایل نقلیه می‌باشد. بیمه ثالث موتور سیکلت پوشش‌های زیر را برای بیمه گذاران فراهم می‌کند:

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت

بیمه  ثالث موتور پوشش‌های زیر را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهد:

  • پوشش خسارت مالی به اشخاص ثالث: شرکت های بیمه خسارات مالی وارده به شخص ثالث را تا سقف تعهدات پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت را پرداخت می‌نمایند.
  • پوشش خسارت‌های جانی اشخاص ثالث: در این پوشش خسارت‌های جانی شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی وارده به اشخاص ثالث را مطابق با دیه ماه‌های عادی و حرام سال جاری توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود.
  • خسارت جانی راننده مقصر: در این پوشش اگر راننده موتورسیکلت طی حادثه خسارت جانی ببیند، بیمه‌نامه شخص ثالث موتور سیکلت، غرامت (فوت و نقص عضو) او را پرداخت می‌کند.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

عوامل مختلفی در نرخ بیمه موتور تاثیرگذار است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

نوع موتورسیکلت

انواع موتورسیکلت ها در سه  دسته تقسیم بندی می شود:

  • بیمه موتورسیکلت برقی
  • بیمه موتورسیکلت سه چرخ
  • بیمه موتورسیکلت دوچرخ : بیشتر موتورها عموما دوچرخ هستند ولی نرخ بیمه موتورسیکلت‌های سه چرخ نسبت به دوچرخ بالاتر خواهد بود .

سال تولید موتورسیکلت

مهم‌ترین عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، سال تولید آن است. هرچه موتور سیکلت قدیمی‌تر باشد، ریسک خسارت‌های احتمالی آن برای شرکت بیمه بیشتر است. بنابراین، نرخ بیمه موتورسیکلت نیز گران‌تر می‌آید.

تعداد سیلندر موتورسیکلت

موتورسیکلت‌ها از نظر تعداد سیلندر به دسته‌های یک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر تقسیم می‌شوند. با بالاتر رفتن تعداد سیلندر موتورسیکلت، میزان ریسک آن بیشتر می‌شود؛ پس نرخ بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد.

نوع و ساختار موتور

موتورسیکلت‌های برقی و دنده‌ای نرخ بیمه متفاوتی دارند. با بالاتر رفتن قدرت موتورسیکلت و بزرگتر شدن سایز آن، هزینه بیمه شخص ثالث آن نیز افزایش خواهد یافت.

نرخ پوشش مالی انتخابی

با انتخاب پوشش‌های مالی بیشتر، قیمت بیمه موتورسیکلت افزایش می‌یابد.

تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت

این تخفیف به موتورسوارانی تعلق می‌گیرد که از بیمه نامه شخص ثالث خود در سال های قبل استفاده نکرده باشند. میزان سقف تخفیف عدم خسارت 70 درصد درنظر گرفته شده است.

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت

بیمه موتور یک بیمه اجباری است. بنابراین اگر مالک، در موعد مقرر برای تمدید اعتبار بیمه‌نامه اقدام نکند؛ جریمه می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت قیمت بیمه‌نامه را افزایش می‌دهد.

قیمت و نرخ پایه بیمه موتور

هر سال بیمه مرکزی، نرخ پایه بیمه موتور را بر حسب نرخ دیه اعلام می‌کند. میزان دیه در سال 1402 برای ماه های حرام برابر 1 میلیارد و 200 میلیون تومان و برای ماه های عادی برابر با 900 میلیون تومان است. از این رو جدول حق بیمه پایه موتور سیکلت در سال 1402 به شرح زیر است:

نوع موتور‌سیکلتمبلغ حق بیمه پایه در سال 1402 ( تومان)
گازی756.600
دنده ای 1 سیلندر924.300
دنده ای 2 سیلندر به بالا1.015.300
دنده ای دارای 3 چرخ یا سایدکار1.092.000

تخفیفات بیمه ثالث موتور سیکلت

اگر در مدتی که موتور خود را بیمه کرده‌‌‌ بودید، تصادفی نداشته‌ باشید که نیاز به دریافت خسارت از شرکت بیمه داشته باشد، زمان تمدید بیمه شخص ثالث، تخفیف‌های عدم خسارت برای شما محاسبه می‌شوند. نرخ این تخفیف‌ها هم یکسان است و بر اساس تعرفه‌های مصوب برای سال اول ۵ درصد، برای سال دوم ۱۰ درصد، برای سال سوم ۱۵ درصد است و می‌تواند در صورت ادامه تمدید‌ها تا سال چهاردهم به ۷۰ درصد هم برسد. جدول تخفیف بیمه شخص ثالث به شکل زیر محاسبه می‌شود:

تخفیف عدم خسارتمیزان تخفیف به درصد
سال اول تخفیف5%
سال دوم تخفیف10%
سال سوم تخفیف15%
سال چهارم تخفیف20%
سال پنجم تخفیف25%
سال ششم تخفیف30%
سال هفتم تخفیف35%
سال هشتم تخفیف40%
سال نهم تخفیف45%
سال دهم تخفیف50%
سال یازدهم تخفیف55%
سال دوازدهم تخفیف60%
سال سیزدهم تخفیف65%
سال چهاردهم تخفیف70%

 

تخفیفات بیمه ثالث موتور در صورت داشتن خسارت

در قانون قبلی بیمه ثالث، با اولین خسارت و ثبت خسارت در بیمه نامه، تمام تخفیف‌‌‌های سال‌‌های قبلی از بین می‌رفت؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث، شرایط تغییر کرده و کاهش آن‌ها به صورت پلکانی است. طبق تبصره ۲ ماده ۶ آیین‌نامه جدید، در صورت خسارت تمام تخفیفات خریدار بیمه به یک‌باره از بین نمی‌رود و به شکل زیر محاسبه می‌شود:

تاثیر کاهش تخفیف‌های خسارت مالی بیمه شخص ثالث یک بار : ۲۰٪ دو بار : ۳۰٪ سه بار و بیشتر : ۴۰٪

تاثیر کاهش تخفیف‌های خسارت جانی بیمه شخص ثالث یک بار: ۳۰٪ دو بار : ۷۰٪ سه بار و بیشتر : ۱۰۰٪

 

مدارک  لازم برای خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

برای خرید بیمه‌شخص ثالث موتور سیکلت ارائه کارت موتور و بیمه نامه قبل لازم می باشد. اگر کارت موتور ندارید با استفاده از فاکتور می توانید بیمه ثالث برای موتور سییکلتتان خریداری نمایید.

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت از بیمه تایم

در سایت بیمه تایم می توانید  استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت را برای هر نوع و مدل موتورسیکلت را مشاهده نمایید. بدون پلاک هم می‌توانید با وارد کردن اطلاعاتی مثل مدل موتورسیکلت (برقی، دنده‌ای، تک سیلندر، دو سیلندر به بالا و …) و سال ساخت، قیمت بیمه موتور سیکلت 125 یا هر موتور دیگری را بگیرید.

یعنی با استعلام قیمت بیمه موتور از ازکی می‌توانید قیمت بیمه نامه موتور برای یک نوع مدل و کاربری خاص را در شرکت‌های بیمه مختلف با هم مقایسه کنید. حتی می‌توانید ارزانترین بیمه موتور سیکلت یک ماهه را برای موتور خود از بیمه تایم قیمت بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *