بیمه تایم

راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳

بهترین بیمه شخص ثالث
۴.۷
(۶)

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بیمه مرکزی بیمه شخص ثالث تقریبا ۴۲ درصد از حق بیمه های تولیدی و ۴۸ درصد از خسارت‌های پرداختی را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر با اجباری بودن بیمه شخص ثالث و با توجه به حجم بالای تعداد بیمه نامه‌های ثالث و تعداد خسارات در این بیمه نامه انتخاب شرکت بیمه‌ای که در زمان خسارت همراهی لازم را با شما داشته باشد و از لحاظ قیمتی و ارائه خدمات بتواند رضایتمندی مشتریان را به همراه داشته باشد می‌تواند از گزینه‌های مهم در خرید بیمه شخص ثالث باشد. در این نوشته می‌خواهیم مروری داشته باشیم بر چند نکته که بتواند در خرید بهترین بیمه شخص ثالث کمک فراوانی به شما نماید.

 

بهترین بیمه شخص ثالث را چگونه انتخاب کنیم؟

در خرید و انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث از سوی بیمه گذاران چند نکته مهم وجود دارد که با دانستن و بررسی این موارد ما می‌توانیم هر سال در زمان خرید و یا تمدید بیمه شخص ثالث بهترین بیمه ثالث را خریداری نماییم. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.


حتما بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟ تعاریفی که باید بدانید


۱- سطح توانگری شرکت بیمه

با توجه به ریسک خسارتی بالایی که بیمه شخص ثالث دارد، انتخاب شرکت بیمه‌ای که توانسته  باشد در سال‌های گذشته پرداخت خسارت بهتری را انجام دهد، می تواند یکی از اولین قدم های بررسی بهترین بیمه ثالث باشد. برای اطلاع از  سطح توانگری شرکت‌های بیمه می‌توانید از گزارش توانگری شرکت‌های بیمه که هر ساله توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود کمک بگیرید. شرکت‌هایی که در سطح توانگری مالی بالایی قرار دارند توانسته‌اند  در پرداخت خسارت و جلب رضایت مشتری و ارائه خدمات و… موفق عمل نمایند. با توجه به گزارش سطح توانگری سال ۱۳۹۹ شرکت های بیمه کارآفرین، بیمه سامان، بیمه آسیا ، بیمه البرز، بیمه ملت، بیمه نوین، بیمه ثالث پاسارگاد، بیمه ما و بیمه سرمد از جمله شرکت‌هایی هستند که توانسته‌اند در سال ۱۳۹۹ سطح توانگری ۱ را داشته باشند. (مشاهده گزارش کامل سطح توانگری شرکت‌های بیمه)

توانگری شرکت های بیمه

 

۲- بهترین بیمه شخص ثالث در پرداخت خسارت

پرداخت خسارت در زمان حادثه از دردسرهای بسیاری از دارندگان بیمه شخص ثالث است. راهنمایی و همراهی بیمه گذاران در روند پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث از قبیل مدارک مورد نیاز، بازه رسیدگی به خسارت و … می‌تواند از دلایل انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث باشد. چراکه در بسیاری از مواقع پاسخگویی به زیان دیدگان از سوی شرکت‌های بیمه بسیار ضعیف بوده و این موضوع نهایتا باعث تغییر دادن شرکت بیمه در زمان تمدید بیمه نامه از سوی بیمه گذار شده است. نارضایتی مشتری در زمان دریافت خسارت از شرکت بیمه میتواند از بدترین اتفاقاتی باشد که ممکن است برای یک شرکت بیمه بیافتد.


مطلب مرتبط: راهنمای دریافت خسارت بدون کروکی


۳- تعداد واحدهای پرداخت خسارت سیار

دسترسی به واحد پرداخت خسارت در زمان تصادف یکی از گزینه های مهم در خرید بیمه شخص ثالث می‌باشد. این موضوع بسیار بدیهی است که هر چه تعداد مراکز پرداخت خسارت در سطح شهر و حتی سراسر کشور بیشتر باشد امکان دسترسی دارندگان بیمه شدگان بیمه شخص ثالث در زمان خسارت به این مراکز راحت تر بوده و این مورد می تواند از گزینه های مهم در انتخاب شرکت بیمه برتر در بیمه ثالث باشد.

رضایت مردم از بیمه شخص ثالث

همانطور که در جدول بالا می توانید تعداد شعب پرداخت خسارت اکثر شرکت‌ها به غیر از بیمه ملت اختلاف چندانی ندارند. از همین رو اگر این شخص را برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث مدنظر قرار دهیم بیمه ملت رتبه اول را دارد.


بیشتر بدانید: راهنمای دریافت خسارت افت قیمت خودرو


پرداخت خسارت سیار در بیمه شخص ثالث یکی از گزینه های مهم در انتخاب شرکت بیمه است. داشتن واحد خسارت سیار این آرامش خاطر را برای بیمه گذاران ایجاد می‌کند که در زمان وقوع حادثه می‌توانند در اسرع وقت و با ارائه مدارک خسارت را به شرکت بیمه اعلام نمایند. از جمله شرکت‌هایی که پرداخت خسارت سیار دارند می‌توان به بیمه آسیا، بیمه البرز، آسماری، نوین، رازی، پاسارگاد و سرمد اشاره کرد که در صورت تصادف و داشتن خسارت می‌توانید با واحد سیار آن شرکت تماس گرفته و با ارائه مدارکی از قبیل کارت ماشین، بیمه نامه ثالث و گواهینامه و بررسی صحنه تصادف برآورد خسارت به شرکت بیمه اعلام می‌شود و نهایتا بعد از بررسی پرونده خسارت توسط شرکت بیمه خسارت به شرکت بیمه پرداخت می‌شود.

 

۴- تخفیف بیمه ثالث

بهترین بیمه شخص ثالث

بر خلاف بیمه بدنه که شرکت‌های بیمه تخفیف قابل توجهی را به بیمه گذارانشان ارائه می‌کنند، در بیمه ثالث تخفیف خاصی از سوی شرکتهای بیمه ارائه نمی‌شود.


۱۱ راه مهم دریافت تخفیف بیمه بدنه


تا بهمن ماه سال ۹۷ برای بیمه نامه های بیمه شخص ثالث همه شرکت‌های بیمه به جز بیمه شخص ثالث ایران تخفیف ۲.۵ درصدی نقدی لحاظ می‌شد ولی با تغییر قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیف نقدی بیمه شخص ثالث در همه شرکت‌های بیمه از اول اسفند ۹۷ حذف می‌شود و این خبر بدی برای بسیاری از بیمه گذاران ثالث می‌باشد.

 

۵- بهترین بیمه ثالث از لحاظ رضایت مشتریان

سنجش میزان رضایت بیمه گذاران از شرکت های بیمه و انتخاب یک شرکت بیمه به عنوان بهترین بیمه از نظر مردم کار سختی به نظر می‌رسد، اما هر سال پژوهشکده بیمه مرکزی بر اساس ۱۳ شاخص اصلی میزان رضایت مشتریان از شرکت های بیمه را بررسی و نتیجه را طی گزارشی ارائه می‌کند. شاخص‌های رضایت مندی مشتریان در این گزارش به ترتیب زیر می‌باشد:

شاخص های رضایت سنجی بیمه

به طور کلی نمره رضایت مشتریان از شاخص‌های بالا به صورت زیر است (نمرات ۱ تا ۵):

رضایت مندی مشتریان

همانطور که مشخص است سطح رضایت مشتریان از شرکت های بیمه در مواردی از قبیل  سادگی و سرعت صدور، دانش کارکنان، پاسخگویی و محیط فیزیکی، در مقایسه با دیگر متغیرهای رضایت به نسبت بیشتری داشته‌اند و کمترین میزان سطح رضایت مشتریان، ناشی از «رضایت مالی در مبلغ خسارت دریافتی» است.

در کنار بررسی عوامل تاثیر گذار در کسب رضایت مشتریان ، میزان رضایت بیمه گذاران به تفکیک رشته های بیمه نیز مقایسه و بررسی شده است

بر اساس جدول بالا بیشترین میزان رضایتمندی مربوط به رشته نفت و انرژی و رشته بیمه عمر و کمترین میزان شاخص رضایت‌مندی مربوط رشته کشتی با سطح رضایت‌مندی ۳.۵۴ بوده و پس از آن، رشته باربری و حوادث، کمترین میزان رضایتمندی را دارند. در این گزارش بیمه شخص ثالث با کسب ۳.۸۸ درصد جایگاه هشتم در تامین رضایت مشتریان را کسب کرده است.

در نهایت رتبه‌‌بندی شرکت‌های بیمه در شاخص‌های رضایت مشتریان از قرار زیر است:

رضایت مردم از بیمه شخص ثالث

 

میانگین رضایت مشتریان از شرکت‌های بیمه و سهم بازار آن‌های

بر اساس نتیجه این بررسی بیمه پاسارگاد با کسب نمره ۴.۳۳ رتبه اول را در کسب رضایت مشتریان را به خود اختصاص داده و بعد از پاسارگاد بیمه کارآفرین، بیمه آسیا و بیمه نوین به ترتیب در رتبه های بعدی این رتبه بندی قرار دارند. بیمه تعاون و بیمه سرمد و بیمه ایران از جمله شرکت های بیمه ای هستند که در پایین‌ترین رتبه این نظر سنجی قرار دارند.

 

۶- بیشترین سهم بازار در بیمه شخص ثالث

داشتن تعداد مشتریان بالا در بازار رقابتی بیمه شخص ثالث شاید یکی از دلایل انتخاب شرکت‌هایی مانند بیمه ثالث ایران در خرید بیمه ثالث باشد. همانطور که در جدول بالا دیده شد شرکت بیمه ایران بیشترین سهم از بازار بیمه ثالث را در اختیار دارد. بعد از آن بیمه ثالث آسیا، بیمه ثالث دانا، بیمه ثالث البرز، بیمه ثالث پارسیان به ترتیب شرکت های دیگری هستند که سهم باقی بازار را دارند.

۷- تعداد مشتریان شرکت بیمه

از دیگر فاکتور‌های مهم برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث توجه به تعداد مشتریان یک شرکت بیمه می‌باشد. هر چقدر یک شرکت بیمه مشتریان بیشتری داشته باشد می‌توان گفت محبوبیت بیشتری هم دارد. در حال حاضر بیمه ایران محبوب ترین شرکت بیمه در ایران می‌باشد و سهم بسیار بزرگی از بیمه گزاران را به خود اختصاص داده است.

۸-داشتن پوشش‌های بالاتر

در ارائه پوشش مالی در بیمه های ثالث شرکت های بیمه محدودیت‌هایی را دارند و برخی شرکت‌های بیمه پوشش مالی کمتری را ارائه می‌کنند. حتما قبل از خرید پوشش‌های مالی شرکت‌های بیمه را در بیمه تایم بررسی نمایید.

چه عواملی بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند؟

قیمت بیمه شخص ثالث معمولا در یک بازه مشخص قرار دارد و توسط بیمه مرکزی تصویب می‌شود. با این وجود برخی عوامل در تغییرات جزیی نرخ بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند.

نرخ دیه سال ۱۴۰۳

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث، نرخ دیه است. تمامی پوشش‌های بیمه شخص ثالث بر اساس قیمت دیه تعیین می‌شوند. پوشش جانی ثالث ۱۴۰۳ برابر با دیه کامل در ماه حرام یعنی ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و پوشش حوادث راننده برابر با دیه کامل در ماه عادی (غیر حرام) یعنی ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. پوشش مالی نیز حداقل مبلغ یک‌چهلم دیه یعنی  ۵۰ میلیون تومان است.

سطح پوشش مالی بیمه شخص ثالث

پوشش مالی بیمه شخص ثالث می‌تواند بین ۳۰ میلیون تا ۹۰۰ میلیون تومان باشد. هرچه سقف پوشش مالی افزایش پیدا کند مبلغ بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. نرخ مصوب بیمه مرکزی بر اساس کمترین میزان پوشش مالی یعنی ۳۰ میلیون تومان است.

بهتر است سقف پوشش مالی را از حداقل افزایش دهید تا در صورت وقوع حادثه، احتمال زیان مالی را کاهش دهید. توصیه ما این است که برای داشتن بهترین بیمه شخص ثالث با قیمت مناسب، پوشش مالی ۵۰ میلیون تومان را انتخاب کنید تا هم هزینه افزایش زیادی نداشته باشد و هم ریسک خسارت کمتر شود.

جریمه دیرکرد

در صورتی که بیمه شخص ثالث به موقع تمدید نشود مشمول جریمه دیرکرد می‌شود. میزان جریمه دیرکرد براساس نوع خودرو و به صورت روزانه محاسبه می‌شود. برای اطلاع بیشتر درباره جریمه دیرکرد بیمه ثالث می‌توانید بلاگ بیمه تایم را مطالعه نمایید

تخفیف عدم خسارت

در صورتی که در مدت اعتبار بیمه شخص ثالث خسارت ایجاد نشود و از بیمه شخص ثالث استفاده نکنید به شما تخفیف عدم خسارت تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت به صورت سالیانه به پلاک خودرو تعلق می‌گیرد. در قانون جدید، با هرسال عدم خسارت، ۵ درصد به تخفیف عدم خسارت افزوده می‌شود. بر حسب تعداد سال های سابقه عدم خسارت می توانید از این تخفیف استفاده نمایید.

ارزانترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت های بیمه ارائه می‌دهند؟

نرخ بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود و نرخ بیمه شخص ثالث در پوشش‌های پایه بین شرکت‌های مختلف بیمه برابر است. این نرخ با توجه به کاربری خودرو، نوع خودرو، تعداد سرنشین و … تعیین می‌شود. جدول زیر نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ مصوب بیمه مرکزی است.

آیا هنوز در خرید بهترین بیمه شخص ثالث شک دارید؟

اگر اطلاعات بالا تصمیم‌گیری شما برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث را هنوز قاطع نکرده است و پیشنهاد می‌کنیم با تکمیل فرم زیر اجازه دهید کارشناسان بیمه تایم به شما مشاوره تخصصی ارائه دهند. همچنین اگر انتخاب خود را کرد‌ه‌اید با تکمیل همین فرم زیر شما می‌توانید خریدی مطمئن از کارگزاری رسمی بیمه یعنی بیمه تایم داشته باشید.

مقایسه و خرید آنلاین بهترین بیمه شخص ثالث از بیمه تایم

با داشتن اطلاعات درباره بیمه شخص ثالث می توانید بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری نمایید. بیمه تایم و کارشناسان خودرو بیمه تایم شما را در این خرید همراهی خواهند کرد. در سایت بیمه تایم با وارد اطلاعات خودرو و اطلاعات بیمه نامه خود می توانید مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث همه شرکت های بیمه را انجام داده و بهترین بیمه ثالث را انتخاب و خریداری نمایید.

سوالات متداول :

 1. بیمه شخص ثالث قابلیت انتقال بین شرکت‌های بیمه را دارد؟

بله همه بیمه گذاران می‌توانند در زمان سررسید تاریخ تمدید و یا صدور بیمه نامه ثالث شان اقدام به تغییر شرکت بیمه نمایند.

۲. اگر بیمه ثالث به موقع پرداخت نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بیمه ثالث در زمان سررسید مشخص شده در بیمه نامه پرداخت نشود، شامل جریمه می‌شود.

۳. آیا همه شرکت‌های بیمه پرداخت خسارت سیار دارند؟

در زمان خرید بیمه ثالث می‌توانید از طریق کارشناسان بیمه تایم از پرداخت خسارت سیار شرکت‌های بیمه مطلع شوید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. تعداد رای ۶

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۵ comments

  • یونس بزرگوار، آخرین اطلاعات منتشر از سوی بیمه مرکزی در این نوشته آمده و در صورت انتشار گزارش جدی از سوی بیمه مرکزی حتما اطلاعات آماری به روز خواهد شد. ممنون از توجهتون

 • سلام با توجه به سوال و جوابها که داده شده لطفا در زمینه اینکه در زمان تمدید بیمه ثالث اگر خودروئی سه ثالث تخفیف بیمه داشته باشه و سه سال هم دیر کرد تمدید بیمه داشته باشه آیا موقع صدور بیمه نامه ثالث جدید سابقه چند سال گذشته اعمال میشه یا خیر توضیح اینکه بیمه نامه جدید صادر شده بدون سابقه هستش با توجه به اینکه موقع تمدید یک سال کامل جریمه پرداخت میشه

  • اقای فتحی اگر خسارتی نداشته باشید ، بله میتونید با پرداخت جریمه یکسال دیر کرد بیمه نامه تون با سابقه تخفیفات عدم خسارت بیمه نامه تون رو تمدید کنید.

 • سلام و عرض ادب … بنده تا امروز بیمه نوین استفاده میکردم و یک ماه دیگه مهلت دارم. و روزهای آینده برای زندگی به منطقه آزاد میرم ( قشم ) اونجا بیمه نوین نبود. بیمه هایی مثل حافظ و آسماری و ایران معین بودن. شنیدم که بیمه های ثالث اونجا با درصد زیادی تخفیف ارائه میشه صحت داره؟ و آیا فقط مختص منطقه آزاد هست؟ یعنی بنده اگر روزی در شهر دیگری با خودروم نیاز به استفاده از بیمه داشتم اونها متقبل میشن؟؟؟ یا فقط همون محدوده قشم؟ و پیشنهاد شما چیه… چون بالاخره برای سفری یا کاری به شهرهای اطراف که میره آدم!

  • جناب یاسین بزرگوار بیمه بدنه در مناطق آزاد دارای تخفیف هستند. بیمه ثالث در همه مناطق قیمت یکسانی دارد.

  • باسلام من هفت سال بیمه ایران دارم تابه حالم خسارت نکردم یاتصادف نظرشما چیه کدوم بیمه روامسال تمدیدکنم ممنون میشم ازمشاورتون اینکه بعضی ازسایتهای خریداینترنتی تخفیف میدن واسه شخص ثالث یعنی درست نیست کلاهبرداری عزیز

   • جناب محسن بزرگوار تخفیفاتی که بر روی بیمه نامه ثالث قابل ارائه می باشد محدود بوده و همچنین در زمان خرید آنلاین بیمه نامه دقت فرمایید تا بیمه نامه تان را از سایتی خریداری نمایید که مورد تایید بیمه مرکزی باشد.

 • باسلام من هفت سال بیمه ایران دارم تابه حالم خسارت نکردم یاتصادف نظرشما چیه کدوم بیمه روامسال تمدیدکنم ممنون میشم ازمشاورتون

  • بیمه ثالث شرکت های بیمه ، تفاوتی در ارائه پوشش ها ندارند. تقریبا همه شرکت های ییمه در خرید بیمه ثالث معتبر میباشند.

 • باسلام میخواستم بدون جای هست بفهمم این سایتهای که بیمه اینترنتی روتمدیدمیکنن وتخفیف میدن معتبرهست وماسخگوهست چون دفعه اولم هست میخوام بخور باعث شرمندگی ازاین سوالم ببخشین

  • بیمه تایم متعلق به کارگزاری بیمه مرکزی با کد ۱۲۶۷ می باشد و در مورد سایر سایت های بیمه ای، متاسفانه ما نمی توانیم در مورد تایید سایر سایت های آنلاین بیمه ای تاییدیه ای به شما ارائه کنیم.

 • باسلام وتشکرازاینکه جواب بنده حقیررودادین منظورم بیمه کردن ماشین اینترنتی ازطریق سایت مثلا بیمتو بیمه دات کام یا ازکی این جورشرکتهاست که بدون حضورمیگن بیمه روبرام صادرمیکنن ولی اول بایدپولشوبدم ممنون ازلطفتون اگرجواب بدین