بیمه تایم

راهنمای خرید اقساطی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳

بیمه شخص ثالث قسطی
۴.۵
(۸)

بیمه شخص ثالث بیمه نامه‌ای است اجباری که همه دارندگان وسیله نقلیه باید این بیمه نامه را برای وسیله نقلیه شان خریداری نمایند. در سال‌های اخیر با بالا رفتن مبلغ دیه و پوشش‌های مالی، قیمت بیمه شخص ثالث گران شده که این موضوع نهایتا منجر به این شده که دارندگان وسایل نقلیه به دنبال خرید بیمه ثالث قسطی باشند. از این رو می‌خواهیم در این نوشته به بررسی نحوه خرید بیمه شخص ثالث قسطی بپردازیم.


 

آیا امکان خرید از دم قسط شخص ثالث وجود دارد؟

آیا امکان خرید از دم قسط شخص ثالث وجود دارد؟

فروش بیمه شخص ثالث قسطی از طرف همه شرکت‌های بیمه انجام نمی‌شود و فقط برخی از شرکت‌های بیمه اقدام به فروش بیمه شخص ثالث قسطی می‌کنند از قبیل:

 • بیمه ثالث آسیا
 • بیمه ثالث ایران
 • بیمه ثالث دانا
 • بیمه ثالث پارسیان
 • بیمه ثالث البرز

مطلب مرتبط: جزییات بیمه شخص ثالث ایران


یکی از دلایل این که شرکت‌های بیمه، بیمه ثالث را به صورت اقساطی ارائه نمی‌کنند بدقولی بیمه گذاران در پرداخت اقساط حق بیمه و  نقد نشدن چک‌های ارائه شده به شرکت بیمه می‌باشد که با چنین اتفاقی همه مسئولیت بیمه شخص ثالث صادر شده بر عهده شرکت بیمه می‌باشد. به همین خاطر شرکت‌های بیمه در فروش قسطی بیمه شخص ثالث وسواس بیشتری را به خرج می‌دهند و ترجیح می دهند که این بیمه نامه را به صورت نقدی ارائه نمایند.

اما به این وجود دو روش عمده خرید اقساطی بیمه شخص ثالث وجود دارد:

 

بیمه شخص ثالث اقساطی با چک

روش خرید بیمه شخص ثالث با دریافت چک یکی از راه‌های قسطی کردن بیمه شخص ثالث می‌باشد. در این روش بایستی ، بیمه گذار ۵۰ درصد حق بیمه را به عنوان پیش پرداخت به صورت نقدی پرداخت و مابقی مبلغ حق بیمه را در دو قسط و به صورت چک به شرکت بیمه ارائه نماید.
بیمه تایم نیز این امکان را برای بیمه  گذاران بیمه نامه شخص ثالث فراهم کرده که بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی پرداخت نمایند. برای خرید قسط بیمه شخص ثالث با ارائه چک، بیمه گذار ۵۰ درصد حق بیمه را به عنوان پیش پرداخت به صورت نقدی پرداخت کرده و مابقی را به صورت دو الی ۳ قسط و توسط چک پرداخت کنید.

بیمه شخص ثالث اقساطی بدون چک

اگر به دلیل بالا بودن قیمت بیمه شخص ثالث و یا به هر دلیل دیگری مثل فروش خودرو می‌خواهید بیمه شخص ثالثتان را قسطی بخرید و  دسته چک ندارید تنها راه حل برای این موضوع خرید بیمه نامه ثالث کوتاه مدت به جای خرید بیمه نامه یکساله و بلند مدت است. در خرید قسطی بیمه ثالث شما می‌توانید بیمه شخص ثالث تان را به صورت چهار ماهه و سه ماهه خریداری کنید . اما این نکته را در نظر داشته باشید که خرید چند بیمه نامه کوتاه مدت گران تر از خرید یک بیمه نامه یکساله است. از این رو پیشنهاد ما به همه بیمه  گذاران این است که بیمه نامه ثالثشان را به صورت یکساله خریداری نمایند تا از پرداخت هزینه اضافی اجتناب نمایند.

مطالب مرتبط:


راهنمای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث


راهنمای خرید بهترین بیمه شخص ثالث سال ۹۸


 

نکات مهم بیمه ثالث قسطی که باید بدانید

هزینه بیمه ثالث قسطی

 

 • مبلغ بیمه شخص ثالث قسطی یکساله مشابه ثالث نقدی یکساله است، فقط بیمه نامه های قسطی کوتاه مدت هستند که گران تر از بیمه نامه‌های ثالث یکساله می‌باشند.
برخی از شرکت‌های بیمه از جمله بیمه آسیا و البرز برای بیمه  نامه‌های ثالثی که به صورت نقدی خریداری می‌شوند تخفیف ۲.۵ درصدی ارائه می کنند که قیمت بیمه‌ شخص ثالث نقدی ارزان‌تر از بیمه ثالث قسطی در این شرکت‌ها باشد.
 • بیمه ثالث اقساطی از نظر کیفیت پرداخت خسارت هیچ تفاوتی با بیمه نامه یکساله نداشته ولی در زمان خسارت بیمه گذار موظف است که حق بیمه یکساله را با شرکت بیمه تسویه نماید تا پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه انجام بگیرد.
 • در صورت خرید بیمه ثالث به صورت اقساطی سابقه تخفیف عدم خسارت  سال های قبل بر روی بیمه نامه شما لحاظ می گردد یعنی در صورت خرید بیمه شخص ثالث به صورت کوتاه مدت،‌ تخفیف عدم خسارت تنها در صورتی اعمال خواهد شد که  مجموع بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت خریداری شده به دوازده ماه برسد.

مطالب مرتبط:


جریمه دیرکرد بیمه ثالث و راه بخشودگی آن


آموزش انتقال بیمه شخص ثالث


 

مدارک لازم برای خرید بیمه ثالث اقساطی

در زمان خرید بیمه شخص ثالث به صورت اقساطی لازم است که بیمه گذار باید مدارک زیر را به شرکت بیمه  مورد نظر ارائه نماید:

 • اصل بیمه  نامه شخص ثالث سال  قبل
 • اصل کارت شناسایی بیمه گذار
 • اصل کارت ماشین
 • ارائه چک با مبلغ  محاسبه شده در اقساط و در وجه شرکت بیمه مورد نظر

بیمه شخص ثالث با اقساط ۱۲ ماهه بدون چک

از آنجا که بیمه شخص ثالث قیمت چندان بالایی ندارد، امکان دریافت اقساط در ۱۲ ماه، تقریباً غیر ممکن است؛ مگر آنکه سود زیادی از کاربر دریافت شود؛ چون برای شرکت بیمه صرفه اقتصادی ندارد. در گذشته برخی از شرکت‌ها چنین سرویسی را برای کارمندان و بازنشستگان دولتی ارائه می‌کردند، اما در حال حاضر اطلاعات خاصی در رابطه با ارائه بیمه شخص ثالث با اقساط ۱۲ ماهه وجود ندارد.

 

خرید بیمه ثالث قسطی از بیمه تایم

اگر می خواهید بیمه ثالث قسطی خریداری کنید، می‌توانید با تکمیل فرم بیمه شخص ثالث در سامانه بیمه تایم و وارد کردن مشخصات خودرو، از قبیل مدل خودرو، تاریخ ساخت، تعداد سال های عدم خسارت ، شرکت بیمه قبلی قیمت بیمه ثالث را از بیمه تایم دریافت کرده و در صورت نیاز می‌توانید بیمه ثالثتان را قسطی کرده و با ارائه چک و پرداخت مبلغ اولیه حق بیمه به صورت نقدی ، بیمه ثالث قسطی از بیمه تایم خریداری نمایید.

بیمه تایم کارگزار رسمی بیمه از طرف بیمه مرکزی است.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد رای ۸

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۸ comments

  • سلام، بله بیمه عمر وام بدون نیاز به ضامن دارد که بر اساس اندوخته بیمه ای شما می توانید از محل اندوخته بیمه نامه تان وام بگیرید. با توجه به شرکت بیمه ای که بیمه عمر تان از آن شرکت صادر شده می توانید شرایط دریافت وامتان را بررسی کنید

 • سلام اینجانب خودروی سواری پژو دارم ۲ماه خراب بود و پلیس از درب منزل خودرو رو برده پارکینگ بیمه ام برج۴ سال ۹۷ تمام شده بود و یک سال تخفیف دآشت کلا الان بیمه ام جریمه و مبلغ ان ززیاد است میخوام ترخیصش کنم ولی چک ندارم اقساطی بدم لطفا بیمه ای یا جای هست منو راهنمایی و معرفی کنید چیکار کنم

  • جناب اقای ذولعلی
   با توجه به جریمه ای که به علت تاخیر در تمدید بیمه ثالث دارید ، تقریبا همه شرکت های بیمه برای تمدید بیمه نامتون از شما چک دریافت می کنند. البته می تونید بیمه نامه کوتاه مدت بخرید تا نیاز به ارائه چک نداشته باشید.

 • با سلام
  من پراید داشتم دادم برای خودروهای فرسوده و چهار سال تخفیفش موند و اون لحظه من پول نداشتم ماشین بخرم و الان تیبا خریدم ولی دو سال فاصله افتاده بین ماشین قبلیم و ماشینی که خریدم، رفتم دفتر بیمه رازی قبول نکرد تخفیف بیمه ماشین قبلیمو بذار روی ماشین جدیدم گفت ما تا یک سال فاصله را بیشتر قبول نمی کنیم!
  آیا راهی هست تخفیف ماشین قبلیمو زنده کنم؟ کسی راهی بلده؟ اگه می‌شه راهنمایی کنید. ممنون

 • در زمان قسط بندی آیا قسط اول در همان ماه کسر میشود یا ماه بعد؟
  بطورمثال من برج ۱۳۹۷/۰۷/۰۲ بیمه کردن در همان ماه کسر میشه بیمه یا از ۱۳۹۷/۰۸/۰۲ کسر میشود؟

  • جناب حمید بزرگوار، در پرداخت اقساطی معمولا مبلغی به صورت نقدی به شرکت بیمه پرداخت می شود و مابقی مبلغ به صورت اقساط تقسیم بندی می شود.