بیمه تایم

قانون پرداخت دیه در تصادفات

قانون پرداخت دیه در تصادفات
۳.۹
(۳۷)

در صدمه‌های جسمی دو مبحث قصاص و دیه مطرح می‌شود. قصاص مقابله به مثل در جرایم عمدی است، یعنی چشم در مقابل چشم، گوش در مقابل گوش، دست در مقابل دست و جان در مقابل جان. اما دیه جبران خسارت مالی در برابر صدمه‌ای است که به فرد وارد شده است. در این مطلب در رابطه با پرداخت دیه در تصادفات رانندگی صحبت می کنیم.


دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد؟

همه افرادی که در تعریف «شخص ثالث» قانون بیمه شخص ثالث قرار دارند، مشمول دریافت دیه تصادف هستند. این افراد شامل موارد زیر می باشد:

عابر پیاده

عابر پیاده قطعی‌ترین فردی است که دیه تصادف به او تعلق می‌گیرد. حتی در مواردی که عابر پیاده مقصر سانحه باشد (مانند عبور از عرض بزرگراه)، قانون مواردی قرار داده است که دیه به او تعلق بگیرد.

راننده و سرنشین خودروی زیان دیده

راننده و سرنشین خودروی زیان دیده، به‌طور حتم مشمول دریافت دیه تصادف هستند و از محل بیمه‌نامه راننده مقصر، دیه تصادف به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

سرنشین خودروی مقصر

برخلاف باور رایج، سرنشین خودروی مقصر، ازجمله کسانی است که دیه تصادف به او تعلق می‌گیرد. سرنشین خودروی مقصر یا ترک‌سوار موتورسیکلت مقصر، می‌تواند مانند سایر افراد زیان دیده در تصادف، دیه خود را از بیمه‌نامه راننده مقصر دریافت .

راننده مقصر

مطابق قانون بیمه شخص ثالث، راننده مقصر «شخص ثالث» محسوب نمی‌شود؛ اما با از طریق حق بیمه‌ای که بابت «حوادث راننده» در بیمه‌نامه شخص ثالث خود پرداخت کرده است می‌تواند دیه خود را دریافت کند.

انواع دیه

قانون پرداخت دیه در تصادفات

با توجه به نوع خسارت قوانین پرداخت دیه در تصادفات متفاوت می باشد که در ادامه به این موضوع می پردازیم:

قانون دیه در تصادفات جرحی

اگر تصادفی کرده‌اید که منجربه به خسارت بدنی و یا جانی باشد باید به چند موضوع توجه داشته باشید. بر اساس ماده ۱۶ قانون اصلاح  بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه ” اگر در حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه‌گر وسیله نقلیه مسبب حادثه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی حسب مورد موظفند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل ۵۰درصد از دیه تقریبی را به اشخاص ثالث زیان‌دیده پرداخت کرده و باقی‌مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند.”

تبصره– در حوادث رانندگی منجر به فوت، شرکت های بیمه می‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه متوفی، بدون نیاز به رأی مراجع قضائی، دیه و دیگر خسارت‌های بدنی وارده را پرداخت نمایند.

به یاد داشته باشید که در حوادث رانندگی منجر به فوت شرکت‌های بیمه می‌توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و وراث متوفی بدون نیاز به رای مراجع قضایی، دیه و دیگر خسارت‌های بدنی وارده را پرداخت کنند.

 


جهت اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید:  هر آنچه از خسارت جانی بیمه ثالث و دیه باید بدانید


قانون پرداخت دیه در تصادفات منجر به فوت

 • تصادفات منجر به فوت عموما دارای دو جنبه عمومی و خصوصی می‌باشند که مجازات حبس یا جزای نقدی به جنبه عمومی آن بر می‌گردد و پرداخت دیه مجازات خصوصی است که در صورت مطالبه اولیای دم قابل اجرا و پرداخت است.
 • براساس ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده ( اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی ) یا راننده وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می‌شود.
 • همچنین رانندگی در حال مستی، نداشتن گواهینامه رانندگی، داشتن سرعت غیر مجاز، حرکت دادن اتومبیل با علم به وجود نقص فنی، عدم رعایت محل عبور عابر پیاده و عبور از محل های عبور ممنوع از  عوامل  تشدید کننده مجازات است که حداقل مجازات را به میزان ۳/۲ حداکثر مجازات مذکور در این ماده افزایش می‌دهد.
 • قتل ناشی از تصادفات رانندگی، قتل غیر عمدی محسوب می شود  و در نتیجه مقصر ضامن پرداخت دیه کامل می باشد.
 • در مواردی که مصدوم دچار صدمات متعدد می گردد و پس از آن فوت می نماید براساس بند ب ماده ۵۳۸ قانون مجازات جدید در صورت تعدد صدمات چنانچه مرگ یا قطع عضو یا آسیب بیشتر، در اثر سرایت تمام صدمات باشد، تنها دیه نفس یا عضو یا آسیب بزرگتر ثابت می‌شود و اگر مرگ یا قطع عضو یا آسیب بزرگتر در اثر سرایت برخی از صدمات باشد، دیه صدمات مسری در دیه نفس یا عضو یا آسیب بزرگتر تداخل می‌کند و دیه صدمات غیرمسری، جداگانه محاسبه و مورد حکم واقع می‌شود.
 • شرکت‌های  بیمه بر اساس بیمه نامه ای که هر فرد دارد  مسئول پرداخت دیه می باشند ولی این خسارات باید در حکم دادگاه قید شود زیرادر غیر این صورت اداره بیمه خود را موظف به پرداخت نمی داند و از این جهت مشکلاتی برای طرفین ایجاد می گردد.
 • اما در خصوص هزینه های مازاد بر دیه از جمله هزینه بیمارستان و درمان اگرچه به نظر می رسد اختلاف رویه در میان دادگاه‌ها وجود دارد، اما معمولا هزینه‌های مازاد  بر دیه قابل مطالبه است و زیان دیده می‌تواند با تقدیم دادخواست حقوقی، این هزینه‌ها را از مقصر مطالبه نمود.
 • نکته قابل توجه دیگر آن است که بر اساس قوانین ایران خسارات معنوی قابل مطالبه نیستند و در نتیجه از باب تاملات روحی که ممکن است مصدوم و یا خانواده‌اش متحمل شده باشند نمی‌توان درخواست خسارت کرد.

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث چیست؟


مراحل گرفتن دیه تصادفات منجر به فوت

اگر تصادفی کرده‌اید که خسارت جانی دارد باید بدانید که روند پرونده‌های خسارت جانی کمی متفاوت‌تر از خسارت‌‌های مالی می‌باشد. تمامی مقصران حوادث رانندگی که دارای خسارت جانی هستند به ترتیب باید مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهند.

۱-تماس با پلیس ۱۱۰ و اورژانس ۱۱۵و  اعلام حادثه
در حوادثی که خسارت جانی دارند فرد مقصر باید حتما با پلیس تماس گرفته تا با حضور پلیس در محل گزارش حادثه را ثبت کرده و  مدارک لازمه را از جمله گواهینامه، کارت ماشین و بیمه نامه شخص ثالث راننده مقصر را  بررسی کرده و  کروکی حادثه را به همراه اظهارات طرفین  تصادف ثبت نماید. مامور نیروی انتظامی هم یک فرم از اطلاعات شما و فرد حادثه دیده را تکمیل کرده و معمولا ماشین مقصر را به کلانتری و سپس به پارکینگ منتقل می‌کنه.

در این حین هم با حضور نیروهای اورژانسی فرد آسیب دیده و یا فوت شده را به بیمارستان منتقل می‌کنند.

۲-تشکیل پرونده در کلانتری
در زمان  انتقال ماشینتون به پارکینگ اگر وسیله ارزشمندی داخل ماشین دارید بردارید و اگر ماشینتون صدماتی داره موارد را روی فرمتون حتما یادداشت کنید. حتی عدد کیلومتر شمار و میزان بنزین ماشینتون. بعد از تحویل خودرو به پارکینگ برگه سبزی به شما داده می‌شود که این برگه برای تحویل گرفتن ماشین لازمه.

باید  با همراه داشتن اصل و کپی مدارک به افسر نگهبانی کلانتری مراجعه کنید و تشکیل پرونده بدین. فرم ثنا مرحله دیگه ای از این روند هست که باید دریافت کنید. فرم ثنا رو باید از دفاتر خدمات امور قضایی دریافت کنید. سیستم ثنا به شما کمک می‌کنه که روند پیگیری پروندتون رو به صورت آنلاین بررسی و پیگیری نمایید.

در همین حین  که خودروی مقصر به پارکینگ منتقل می‌شود و وی سایر کارای اداری شو داره انجام می‌ده، شخص آسیب دیده و یا نزدیکان وی باید به کلانتری مراجعه و شکایت خود را ثبت نمایند تا فرد مقصر برای استفاده از بیمه ثالث به شرکت بیمه مراجعه کرده و پرونده اولیه را تشکیل دهد. بعد از ثبت شکایت و مراجعه به پزشک  قانونی مدارک به مراجع قضایی ارسال و مبلغ دیه توسط آن‌ها تعیین شود.

بعد از تعیین حکم، مقصر احضار و حکم به طرفین اعلام می‌شود. در صورت عدم اعتراض به رای، دو طرف با داشتن رای قاضی برای دریافت دیه در بیمه حاضر می‌شوند. در این مرحله تمامی مدارک توسط کارشناسان شرکت بیمه بررسی کامل و در صورت تایید، دیه اعلام شده به صورت کامل پرداخت می‌شود.

۳-دریافت کروکی از پلیس راهنمایی و رانندگی
همه تصادفاتی که خسارات جانی دارند حتما باید کروکی تصادف رو داشته باشند. کروکی از جمله مدارک لازم برای اورژانس و برای سایر کارای پرونده لازم می باشد. کروکی رو هم باید از همون افسری که در صحنه تصادف حاضر بوده تهیه بکنید. برای دریافت کروکی از افسر مربوطه حتما کپی پرونده و نامه ای از کلانتری برای دریافت کروکی رو به ایشون باید ارائه بدید.

۴-تشکیل پرونده در بیمه ثالث

یکی از مهمترین کارهایی که فرد مقصر حادثه باید انجام بده دریافت اصالت بیمه نامه ثالث هست. برای این کار بعد از دریافت کروکی از پلیس راهنمایی و رانندگی باید به کلانتری مراجعه کنید و نامه درخواست اصالت بیمه نامه رو از کلانتری دریافت و نامه را به شرکت بیمه ارائه نمایید.
برای دریافت اصالت بیمه شخص ثالث ، ارائه کپی بیمه شخص ثالث و کارت ملی و نامه کلانتری لازم می‌باشد. اصالت بیمه ثالث باید به کلانتری تحویل داده شود. با تکمیل پرونده در کلانتری پرونده شما به دادسرا ارجاع داده می‌شود و می‌تونید از طریق سامانه ثنا روند پرونده خودتون رو مشاهده نمایید.

۵-پیگیری پرونده در دادسرا

بعد از تعیین حکم، مقصر احضار و حکم به طرفین اعلام می‌شود. در صورت عدم اعتراض به رای، دو طرف با داشتن رای قاضی برای دریافت دیه در بیمه حاضر می‌شوند. در این مرحله تمامی مدارک توسط کارشناسان شرکت بیمه بررسی کامل و در صورت تایید، دیه اعلام شده به صورت کامل پرداخت می‌شود.

 

در پرونده های مربوط به تصادفات جرحی پس از ختم طول درمان مراحل زیر انجام می‌گیرید

۱- ارسال نظر نهایی پزشک قانونی
۲- تشکیل دادگاه بررسی با حضور مقصر زیاندیده و نماینده شرکت بیمه
۳-صدور رای بدوی
۴- چنانچه طرفین به رای اعتراضی نداشته باشند رای قطعی می‌شود
۵- ابلاغ رای و تکمیل پرونده در شرکت بیمه
۶- پرداخت دیه تا ۱۵ روز پس از تکمیل پرونده در شرکت بیمه

بعد از صدور حکم دادگاه، بیمه گر مدارک و اسنادی را مطالبه می‌کند. زیاندیده یا دینفعان اسناد را تحویل می‌دهند و بیمه‌گر پس از بررسی‌های لازم، حواله در وجه زیاندیده یا ذینفعان صادر می‌شود.


قانون برابری دیه زن و مرد


روند پرداخت دیه در تصادفات

زمان پرداخت دیه توسط بیمه

زمان پرداخت دیه توسط بیمه گر بر اساس قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ و طبق مفاد ۳۱-۳۲-۳۳ معین شده است که به اختصار عرض می‌گردد:

 • ماده ۳۱- بیمه گر یا صندوق حسب مورد مکلف به پرداخت خسارت متعلقه حداکثر تا ۱۵ روز پس از دریافت مدارک مورد نیاز می‌باشند.
 • ماده ۳۲- زیاندیده یا اولیاء دم متوفی موظفند پس از قطعی شدن مبلغ خسارت برای تکمیل پرونده به بیمه گر یا صندوق مراجعه کنند. بیمه گر نیز مکلف است حداکثر ظرف بیست روز از تاریخ قطعی شدن، مبلغ خسارت را به زیاندیده بپردازد در صورت عدم مراجعه زیاندیده مبلغ مذکور نزد صندوق تودیع و قبض واریز بیمه گر به مرجع قضایی تحویل و بیمه گر بری الذمه خواهد بود. صندوق نیز مکلف است به محض مراجعه زیاندیده مبلغ را عیناً به ایشان پرداخت کند.
 • ماده ۳۳- در صورت عدم پرداخت خسارت توسط بیمه گر یا صندوق حسب مورد طبق تکلیف(ماده ۳۱و۳۲) زیاندیده حق مطالبه جریمه تاخیر در پرداخت خسارت را (به ازای هر روز تاخیر نیم در هزار مبلغ خسارت) را خواهد داشت.

 

نحوه شکایت از مقصر در تصادف جرحی

برای شکایت از راننده مقصر در تصادف جرحی که منجر به خسارت جانی شده است،بایستی با در دست داشت کروکی تصادف به دادسرا مراجعه کرده و مراحل قانونی دیگر آن را همچون مراجعه به پزشکی قانونی طی کنید.

در تصادفات جرحی علاوه بر دیه، مجازات‌های دیگری همچون حبس و یا پرداخت جزای نقدی نیز تعبیه شده است. مراحل شکایت از راننده مقصر در تصادف در این موارد به شرح زیر است:

 1. تشکیل پرونده در دادسرا
 2. ارائه مدارک مورد نیاز مانند نامه پزشکی قانونی و بیمه نامه
 3. استعلام اصل بودن بیمه نامه توسط مقام قضایی
 4. صدور قرار مناسب
 5. ارجاع پرونده به کارشناس
 6. تحقیقات محلی (در صورت نیاز)
 7. اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی
 8. صدور قرار جلب به دادرسی و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری دو
 9. صدور رای توسط دادگاه

در این موارد، معمولا علاوه بر جبران خسارت، حکم به پرداخت دیه با توجه به جراحات موجود (مثل بخیه یا جراحت سر) داده می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که:

در مورد تصادفات منجر به خسارت مالی، مرجع رسیدگی به شکایت، با توجه به مبلغ خسارت، شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی است. اما در خصوص جرح یا فوت، این پرونده ابتدا به دادسرا و سپس به دادگاه کیفری شماره دو ارجاع داده خواهد شد.

دیه تصادف منجر به فوت به چه کسانی تعلق می گیرد؟

دیه تصادف منجر به فوت، همانند سایر اموال و ماتَرَک شخص فوت‌شده، مطابق قانون ارث بین وراث متوفی تقسیم می‌شود. بدیهی است که نحوه تقسیم دیه فوت، ازجمله اینکه چقدر به دختران، پسران، همسر و پدر و مادر فرد فوت‌شده می‌رسد، تابع قانون ارث است. اگر فرد فوت‌شده زن باشد نیز چنین است.

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. تعداد رای ۳۷

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۱۰۵ comments

 • باعرض سلام و احترام
  در صورتی که راننده فاقد گواهینامه رانندگی باشد و ۵۰ درصد مقصر حادثه تشخیص داده شده باشد، چند درصد خصارت دیه را بیمه پرداخت میکند

 • سلام خسته نباشید پدرم در ماه حرام در اثر تصادف جاده ای فوت شدن که به علت نقص فنی جاده و ترکیدن رینگ و لاستیک و درنهایت چپ کردن ماشین شده الان بیمه به ما میگه که چون حادثه هست ۲۳۰ میلیون به راننده تخصص میگیره مگه حادثه با تصادف و نرخ دیه فرق دارن که به جای ۴۴۰ میلیون تومان ۲۳۰ میلیون به ما میدن؟ ممنون

  • جناب مهدی بزرگوار، پوشش راننده تا سقف دیه ماه عادی محاسبه و پرداخت می شود حتی اگر تصادف در ماه حرام اتفاق افتاده باشد.

 • سلام
  بنده تصادف کردم و ۱۰۰درصد مقصر حادثه شدم درکروکی که پلیس کشید ودچارجرح شدم
  آیا میتونم ازبیمه ثالث خودم برای پرداخت دیه به خودم استفاده کنم؟

  • جناب مهرداد بزرگوار بله می تونید از پوشش راننده مقصر بیمه ثالثتان استفاده کنید حتی اگر مقصر حادثه باشید.

 • با سلام واحترام
  همسر من در سال ۹۷ دچار تصادف شده و از ناحیه دودست و یک پا آسیب شدید دیده; حکم دادگاه در دی ماه ۹۸ صادر شده و برای بیمه ارسال شده است ولی تاکنون از طرف بیمه یا اجرای احکام خبری مبنی بر دریافت دیه دریافت نکردیم سوال بنده این است که مبلغ دیه براساس دیه سال ۹۸ حساب میشود یا دیه سال ۹۹؟

  • پرداخت خسارت دیه بر اساس میزان دیه سالی که رای دادگاه صادر شده به شما پرداخت می شود.

   • با سلام من در نبش کوچه خودمان تصادف کردم و ماشین با سرعت بالا بهم زد.تاندون های کتف دست چپم کشیده شده و بعد از دو هفته پزشک قانون چون کتفم درد فجیعی دارد یک ماه دیگه گفت دوباره بیا.میخواستم ببینم که تاندون کتفم کشیده شده باشد دیه به من تعلق میگیرد یا خیر؟

    • جناب نوذری عزیز پرداخت خسارت در حوادثی که خسارت جانی دارند با نظر مراجع قانونی و بررسی پرونده خسارت شما امکان پذیرمی باشد

  • اگر همسر شما همون راننده مقصر حادثه باشه دیه به یوم الادا محاسبه و پرداخت نخواهد شد. اما اگر شخص ثالث باشند دیه به یوم الادا محاسبه میشود.

   • عزیز طبق قانون سال ۹۵ راننده مقصر که دچار خسارت جانی شده باشد با رای دادگاه مطابق فرمول شخص ثالث مشمول دیه به روز خواهد شد.

 • با سلام.. عموی بنده با موتور سیکلت با یک خوردو تصادف کردن ک مقصر عموی من شده.. عموی بنده پاش ضربه دید و پلاتین گذاشتن.. آیا دیه بهش تعلق میگیره؟

  • جناب قاسم بله ایشان می توانند از پوشش رانده مقصر بیمه ثالثشان برای جبران خسارات جانی پیش آمده استفاده نمایند.

 • سلام. به طور خلاصه این که خواهر بنده بر اثر تصادف فوت شدند آیا همسر ایشون میتونه قبل از صدور حکم قضایی با کمک وکیل با شرکت بیمه توافق کنند، بدون موافقت مادر من برای پرداخت دیه. و آیا اینکه مبلغی از دیه با این توافق کم میشه یا نه. و نکته مهم اینکه آیا مادر من میتونه برای سهم الارثش از مهریه خواهرم روی این اقدام کنه، یا اینکه باید منتظر حکم قضایی باشه.

  • جناب قاسم بزرگوار ضمن تسلیت، میزان دیه و نحوه پرداخت آن بر اساس قانون تعیین و پرداخت می شود و هیچ کسی نمی تواند بر روی رای دادگاه و میزان خسارت پرداختی تاثیر گذار باشد جز قانون . بقیه سوالاتتون رو فکر کنم باید از یک مشاور حقوقی باید کمک بگیرید و در حیطه بیمه نمی باشد.

  • سلام
   بنده جوابم رو نگرفتم ،تصادف در سال ۹۸ صورت گرفته و بنده به عنوان مقصر که طرف فلج شده و دیه های مختلفی داره ،سقف بیمه نامه ثالث هم کامل داشتم ،مازاد بر سقف رو صندوق تامین میده ؟ و مبلغی رو که میده از بنده اقساط میگیره یا نمیگیره؟

 • سلام وقتتون بخیر ببخشید من یه سوال داشتم در مورد پرداخت دیه الان پرونده من به اجرای کیفری رفته میخوام بدونم چقد دیگه طول میکشه تا دیه رو بهم پرداخت کنن و وکیلم میگه (در وفق قانون در جرایم غیرعمدی طی دومرحله باید پرداخت گردداز زمان وقوع تصادف، یعنی الان که یکسال گذشته بیمه مکلف است نصف دیه و یکسال دیگر نصف مابقی را پرداخت نماید)ایا این حرف درسته؟چرا؟

 • با سلام و تشکر از وب سایت ارزنده شما، بنده راننده پراید هستم و دیروز از روی مچ پای (پشت پا) یک عابر رد شدم ، با توجه باینکه بنده شدیدا از ابراز درد عابر ترسیده بودم، بدون اطلاع به اورژانس شخصا ایشان را به بیمارستان بردم و مشخص شد که پای ایشان نشکسته، ولی نامبرده اذعان دارد که احتمال پارگی تاندوم پای من زیاده( کبودی مچ پا) ، حال چنانچه تاندوم پای ایشان آسیب دیده باشد و نامبرده علیه بنده شکایت تنظیم کنه میزان پرداخت دیه توسط بنده چقدر است و آیا میشود بطور اقساطی پرداخت کنم یا نه ؟ با سپاس از مشاورین محترم

  • بیتای عزیز میزان محاسبه و تشخیص میزان خسارت جانی در تصادفی که اتفاق افتاده بر اساس نظر کارشناس محاسبه و با صدور رای دادگاه تعیین نهایی می شود.

 • سلام من متور بهم زده و پایم شکسته.و طرف هم فرار کرده .بیمارستان مجانی عمل کرده ولی الان باید از کجا تقاضای دیه کنم

  • باید شکایت تتون رو ثبت کرده و رمند قانونی تشکیل پرونده و پرداخت خسارتتون رو از کلانتری انجام بدید.

  • روند پرداخت بیمه تصادف منجر به فوت توسط بیمه گر، بسیار زمان بر وطولانی است، بعد از رأی دادگاه وطی شدن مراحل قانونی، چه مدت دیگر لازم است تا دیه از سوی بیمه گر پرداخت شود؟

   • جناب قدرت بزرگوار ، متاسفانه ما در زمینه خسارت و رای صادره دادگاه نمی تونیم کمکی بکنیم و باید مشاوره حقوقی در زمینه تصادف بگیرید.

    • ببخشید برادر من در تصادف فوت کردن وقاضی ۵۰٪مقصر اعلام کردن رانندرذو و حکم نصف دیه دادن ایا بیمه راننده تمام دیه را پرداخت میکنه؟

     • جناب علی عزیز ، چون ما دسترسی به پرونده خسارت شما نداریم متاسفانه نمی تونیم کمکی در این زمینه داشته باشیم.

 • سلام خسته نباشین یکی از آشناهای من ماشینش چپ شده بود و بیمه بدنه نداشت و میخواد از پوشش راننده مقصر از بیمه شص ثالث استفاده کنه. چونشون شکسته تو تصادف. اگه بخواد از این بیمه استفاده کنه حدودا چقدری خسارت بهش تعلق میگیره؟ بیمشون معلم هستش

  • خانم نگار بزرگوار بله می تونید از بیمه ثالث شون برای پرداخت خسارت استفاده کنید، میزان خسارت بر اساس نظر کارشناس تعیین می شود.

 • با سلام بنده یک سال پیش با عابر پیاده تصادف کردم بعد از مراحل قانونی حالا ۹۴ میلیون برای فرد زیان دیده دیه امده حالا میخوام بدونم ایا بنده از اون مبلغ ۹۴ میلیون در صدی رو باید من پرداخت کنم یا بیمه گر همشو پرداخت میکنه
  با تشکر

  • جناب امید بزرگوار ، نظر کارشناس و رای دادگاه در پرونده شما تعیین کننده می باشد و ما دسترسی به پرونده شما نداریم.

  • سلام بخشید آیا چیزی به نام خرید خسارات تصادف وجود داره برای مثال من تصادف کردم وقانون ۵۰ میلیون خسارات برای من در نظر گرفته وفردی هست که مبلغ خسارات را با پول نقد ولی کمتر بخرد

   • جناب مبین عزیز، پرداخت خسارت بر اساس خسارت اتفاق افتاده یا مالی بوده یا جانی می باشد. و موضوعی بر اساس خسارات تصادف وجود نداره.

 • سلام ببخشید در یک تصادف ک راننده مقصر فوت کند و سه نفر سرنشین راهم از بین ببرد و از طرفی ب ماشین روبرو هم خسارت بدنی وارد نماید و چند نفر را بکشد دیه از محل بیمه شخص ثالث ب کدام نفرات تعلق می گیرد؟ تشکر

  • خسارت جانی بر اساس تعداد نفرات و سقف افراد درج شده در بیمه نامه شخص ثالث از سوی شرکت بیمه قابل پرداخت می باشد.

 • سلام خسته نباشید، سوالی داشتم،
  اگر بنده به عنوان راننده موتور سیکلت دارای گواهینامه ولی بدون هیچ نوع بیمه دو نفر از دوستان را پشت خود سوار کنم و به شکل سه نفره با موتور ام، ما به زمین برخورد کنیم به دلیل عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و داشتن سرعت غیر مجاز، پس از برخورد به زمین یکی از دوستان فوت کند و دیگری نقص عضو شود ، و هر دو طالب دیه باشند .
  سوال من (آیا غیر از پرداخت دیه باید زندان هم بروم و جریمه ایی جدا هم پرداخت کنم؟)
  (اگر خوانواده شخص فوت شده رضایت ندهند اما شخص نقص عضو شده رضایت دهد چطور؟)
  (اگر بیمه تهیه کرده باشم و این اتفاق بیفتد چه خواهد شد)
  «البته این اتفاق نیفتاده ولی ما به زمین برخورد کردیم و آسیبب ندیدیم »
  (خواهشمندم کامل پاسخ دهید چونکه میخواهم به عنوان گواه متخصص حقوق به دوستان تم نشان دهم)

  • جناب بوشهری عزیز ، با توجه به این که خسارت جرحی داشته اید حتما با کارشناس مربوطه تماس بگیرید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده اول این ماه با یه عابر پیاده تصادف کردم.اول راهنمایی رانندگی اومد و کروکی کشید و بعد منتظر شدیم از کلانتری اومدن ماشین رو منتقل کردن پارکینگ.بعد از حدود ۱ هفته اون طرف از بیمارستان مرخص شد.فقط یک پاش شکسته بود و نصف صورتش خراش جزئی برداشته بود.چند روز بعد رفت پزشکی قانونی و به من گفت از اونجا گفتن که جواب رو به کلانتری میفرستن. الان بیشتر از یک هفتس که هیچ خبری نیست.مارو به دادسرا میفرستن؟تمام مدارک من تکمیله و واسه بیمه هم اقدام کردم.ولی روندشو نمیدونم.شرمنده طولانی شد. لطفا منو راهنمایی بفرمایین.با تشکر

  • جناب حامد عزیز ، با توجه به این که شما خسارت جرحی داشته اید ممنون می شم با کارشناس بیمه تون تماس بگیرید.

 • با سلام
  در یک تصادف که مقصر نیسان وانت می باشد و با ۳ سرنشین که یکی از سرنشینان مجروح شده دیه برایش تعلق میگیرد؟

 • با سلام بنده سال۹۸ با یه اقای مسن تصادف داشتم تمام مراحل پرونده تکمیل شده الان که موقعه پرداخت دیه میباشد بیمه اسیا با بنده تماس گرفتن و میگن باید. دو میلیون سیصد هشتاد هزارتومان از دیه رو خودت باید پرداخت کنی حالا نمیدونم چکار کنم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام نامه پزشکی قانونی موارد زیر نوشته شده سوال اینجاست که چقدر برای موارد زیر دیه تعلق میگیرد و اینکه معاینه مجدد دوماه بعد موجب تغییر در میزان دیه میشود یانه … ۱.کبودی دورچشم راست ۲.کبودی دور چشم چپ ۳.کبودی سمت راست صورت ۴.کبودی پوست بینی ۵.کبودی سمت چپ قفسه سینه ۶.سائیدگی پشت دست راست (حارصه) ۷.سائیدگی ساعد راست (حارصه) ۸.خراشیدگی فرق سر(حارصه) ۹.شکستگی استخوان سمت راست صورت ۱۰. شکستگی استخوان بینی
  البته سمت راست فک بالا و سمت راست لب بالا حس کمتری دارد که لحاظ نشده است.
  با تشکر

  • جناب حسینی بزرگوار ، میزان خسارت بر اساس رای دادگاه و نظر کارشناس محاسبه و پرداخت می شود.

   • سلام ایا چیزی به نام خرید خسارت مالی با پول کمتر اما نقد وجود دارد برای مثال من دریک حادثه دولت ۵۰ میلیون خسارات مالی درنظر گرفته وفردی این خسارت مالی را با پول کمتر اما نقد خریداری کند

 • سلام خسته نباشید اگه کسی بدون گواهی نامه تصادف کنه و خسارت به شخصی بزنه بدون عمد دادگاه کیفری هم حکم داده فقط اجرای احکام مونده دیه هم ۳۶ میلیون تعیین شده آیا بیمه این مبلغو میده ؟ بعد چقدرشو میگیره ؟

  • علی بزرگوار مبلغ دیه و محاسبه میزان خسارت بر اساس نظر کارشناس و رای دادگاه محاسبه می شود.

 • سلام .وقتی بیمه میخواهد دیه یا خسارت وارده را به کسی بدهد ..مقصر باید چند درصد از مبلغ پرداختی بیمه را بدهد

  • حمید عزیز، میزان پرداخت خسارت در پرونده هایی که خسارت جانی دارد، بر اساس نظر کارشناس حقوقی و رای دادگاه و روند پرداخت خسارت در شرکت بیمه انجام می شود.

 • سلام من پیک موتوری بودم حدود یک ماه پیش سر چهاراه با یه ماشین تصادف کردم ماشینمتواری شد منم به پلیس زنگ نزدم الان دستم از مچ شکسته عمل کردم انگشت پامم شکسته الان رفتم شکایت کردم سرچهاراه دوربین نبوده الان هیچ نشونی ندارم پزشک قانونی هم رفتم در ضمن موتورم هم بیمه است اما گواهینامه ندارم میخواستم بدونم الان از طرف دولت به من دیه ای پرداخت میشه یا نه لطفا راهنمایی کنین سپاس

  • جناب علرضای عزیز ، با توجه به این که خسارت جرحی دارید و ما دسترسی به پرونده خسارت شما نداریم نمی تونیم کمکی به شما بکنیم.

 • سلام وقت بخیر من پارسال با یک موتور سوار تصادف کردم
  و خسارت بدنی به ایشان و ترک موتورشون وارد شد
  بیمه دیه تنها را پرداخت کرده
  اما الان بیمه میگه باید دو و نیم درصد خسارت را به شرکت بیمه پرداخت کنم
  این موضوع صحیح است؟
  من قادر به دادن دیگه نیستم
  اگر صحت داره چه راهی برای پرداخت نکردنش هست

 • با سلام و خسته نباشین خدمت شما
  چند ماه پیش پدر تصادف کردن که باعث فوت ایشان شد و راننده مقابل مقصر ۱۰۰درصد اعلام شد الانم مراحل قانونی و دادگاهی رو طی میکنیم خانواده ما جمعا پنج نفر هستیم من داداشم مامانم و دوتا خواهرم ،من و داداشم و یکی از خواهرام متأهل هستیم به هر نفر از اعضای خانواده چه مبلغی از دیه تعلق میگیره ممنوم میشم جواب بدین مرسی

  • جناب مهران پرداخت خسارت بر اساس گواهی انحصار ورثه ای که دریافت کرده اید پرداخت می شود.

 • با سلام
  مادر بنده در یک حادثه تصادف فوت شدن رای دادگاه مبنی بر پرداخت دیه کامل بعلاوه شکستگی دست و پا نیز باید بیمه پرداخت کنه لکن بیمه میگه فقط دیه منجر به فوت رو پرداخت می کنه چون متوفی در دم فوت میشه دیه به شکستگی دست و پا تعلق نمی گیره در صورتیکه از دادگاه استعلام گرفتم گفتن بخشنامه جدید اومده که حتی متوفی در جا فوت کنه بیمه باید دیه شکستگی هایی که در اثر تصادف ایجاد شدن رو پرداخت کنه.
  ممنون میشم اگه راهنمایی فرمایید.

  • جناب منصوری عزیز روند پرداخت خسارت از دسترسی ما خارج می باشد و نظر کارشناس و مجری حقوقی در این مورد بسیار موثر می باشد.

 • با سلام و وقت بخیر
  لطفآ پاسخ سوال من رو بدهید?
  بنده چند وقت پیش با موتورسیکلت به زمین خوردم و دندانهای فک بالایی خود را از دست دادم که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با بیمه حوادث موتورسیکلت نمیدونستم که میتونم خسارت از بیمه دریافت کنم و هیچ اقدامی نکردم اکنون متوجه شدم که از بیمه میتونستم خسارت دریافت کنم خواستم ببینم الان که مدتی از این موضوع گذشته و هیچگونه مدرکی اعم از گزارش پلیس و برگه پزشکی قانونی ندارم چطوری میتوانم از بیمه خسارت دریافت کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید ??

  • جناب نظری اگر به اورژانس مراجعه کرده اید با همراه داشتن مدارک به شرکت بیمه مراجعه کنید و از نمایندگی که بیمه نامه تون رو تهیه کردید کمک های لازم برای پرداخت خسارت رو دریافت نمایید.

 • سلام صبجتون بخیر
  من۱۷، همین ماه‌ تصادف کردم. بنده دست راست و دستم از کتف دررفته از بازو شکست، و سرمم ۷ تا بخیه خورده. روی بازوم ۱۸تا وپلاتین گذاشته شده و زخمهای وارد شده بسیار عمق هستن.و عصب دستم قطع شده وگوشم شکسته دندان‌هایم چندتاشون لبهاشون شکسته شدن وصوزتمم روی آسفالت کشیده شده وکاملا نصف صورتم پلوتون بسته، درد شدید داره دستم و انگشتانم خیلی کم تکون میخورن . بنظرشما مبلغ حدودی که به من تعلق می‌گیره چند میباشد،،؟؟؟

  • خانم لیدای عزیز پرداخت خسارت در تصادفات خارج از محدوده کاری و تخصصی بیمه تایم بوده می تونید از یک کارشناس حقوقی در این باره سوال بفرمایید.

 • با عرض سلام و احترام
  درصورتی که راننده مقصر در واژگونی باشد و فوت کند آیا دیه کامل شامل آن میشود؟
  و چون پس از واژگونی ضربه مغزی شده ایا بیمه هزینه بیمارستانی هم پرداخت میکند؟

  • جناب علی بزرگوار بر اساس قانون جدید بیمه ثالث راننده مقصر هم در بیمه های ثالث دارای پوشش می باشد.

 • سلام من سال ۹۷تصادف کردم توی همون سال رای دادگاه صادر شد اما بیمه اعتراض زد به رای دادگاه و این پروسه تا اعلام رای دوباره دادگاه دو سال طول کشید الان دیه براساس سال ۹۷پرداخت میشه یا ۹۹؟

  • جناب سعیده بزرگوار، در زمینه پرداخت خسارت متاسفانه ما نمی تونیم کمکی داشته باشیم چون هر بیمه نامه و هر خسارت شرایط خاص مربوط به خود را دارد.

 • با عرض سلام_اگر در تصادفی عابر پیاده ۵۰ درصد مقصر شناخته شود و راننده هم ۵۰ درصد مقصر شناخته شود دیه عابر پیاده که در اثر همین تصادف مصدوم شده را ۵۰ درصد نظریه پزشکی قانونی محاسبه و پرداخت میشود؟؟

 • سلام
  بنده سال ۹۷برج ۳تصادف کردم و خودم پشت ماشین بودم و پای راستم رو از بالای زانو از دست دادم
  و توی تصادف مقصر هستم
  و سقف تهعد بیمه راننده سال ۹۷زده ۲۱۰میلیون
  و پزشک قانونی برای من ۶۵درصد زده
  و رای دادگاه سال ۹۹صادر شده
  چرا بیمه من رو به سال ۹۷حساب خردمند
  مگه دیه رو به نرخ روز یا سال حساب نمیشود
  بنده ۴۴عمل انجام دادم هزینم خیلی زیاد شد

  از شما درخواست کمک دارم
  ممنون میشم

  • با توجه به این که تصادف شما دارای خسارت جانی بوده، اعلام نظر در این مورد فقط باید توسط کارشناسان مربوطه که در جریان پرونده شما هستند انجام شود.

   • سلام کسی هست بهم بگه میتونم قسمتی از دیه بگیرم وهزینه دکتر بکنم بعدشم اگه بگیرم دیه سال بعد افزایش داشته باشه به قیمت همون روز دیه پرداخت میکنن یا نه

    • جناب پور فتحی عزیز در پرونده هایی که خسارت جانی وجود دارد بررسی کل پرونده و دسترسی به پرونده لازم می باشد.

 • سلام کسی میتونه جواب من بده ایا من میتونم جلوتر قسمتی از دیه بگیرم وهزینه دکتر بکنم ممنون میشم جواب بدید

 • سلام. مادربزرگ من حوالی سال ۸۹ بر اثر تصادف با خودرو سواری در بیمارستان فوت کردند . تقریبا شب حادثه تصادف اتفاق افتاده . الان اون راننده ام فرار کرده و هیچ رد و نشونی ازش نیست . ایا بد از گذشت ۱۰ سال از این حادثه ٬ شانسی برای گرفتن دیه هست ؟

  • جناب احمد با توجه به خسارت جانی که پرونده شما داره باید پیگیری لازم در این باره رو از این طریق انجام دهید.

 • با سلام
  بنده راننده مقصر هستم و گواهینامه من متناسب با وسیله نقلیه نبوده .
  آیا خسارت بدنی زیان دیده رو بیمه پرداخت میکنه یا خودم؟ و آیا خودم برا خسارت بدنی می تونم از بیمه استفاده کنم؟

 • با سلام در تصادف هردو راننده فوت شدند ایا دیه به هردو فوتی تعلق میگیره یانه ودر صورتی که ۵۰و۵۰مقصر باشند شرایط چگونه هست ..ممنون

  • بله دیه هر ذو راننده (هم راننده مقصر و هم راننده متضرر) از بیمه ثالث راننده مقصر قابل پرداخت می باشد.

 • باسلام
  ببخشید من با موتور تصادف کردم سنم هم۱۷سال بیشتر نی و مقصر شدم من وضع مالی خوبی نداریم و توان پرداخت دیه را ندارم حکم من چیست ایا مرا زندان میبرند یا نه؟

 • سلام خسته نباشید دخترم با موتور تصادف کرد و موتوری متواری شدبعد از شکایت و طی کردن مراحل و دادن همه مدارک دادگاه شش درصد دیه کامل رای داد و برای ما و صندوق خسارات بدنی ابلاغ اومد که این رای دادگاهه و پرونده تو دادگاه مختومه شده و فاقد موضوع فعال است. حالا میخوام بدونم باید حضوری جایی بریم یا بازم منتظر ابلاغیه باشیم ممنون میشم جواب بدین

  • جناب حبیبی با توجه به داشتن خسارت جانی باید حتما از مراکز حقوقی این موضوع رو پیگیری کنید.

 • درود
  اگر کسی بر اثر تصادف شدید چند دیه مختلف بهش تعلق بگیره و براساس حکم دادگاه دیات رو وصول کنه بعد از وصول مصدوم فوت کنه و پزشکی قانونی تشخیص بده ایشون براساس صدمات مسری فوت کرده و دادگاه حکم بده که فقط یک دیه به ایشون تعلق میگیره در اینصورت بیمه میتونه مازاد پرداختی رو پس بگیره ؟ اگر جواب بله است طرف فوت کرده و ورثه داره اما مالی نداشته باشه چی ؟

  • جناب محمدی پرداخت خسارات جرحی با توجه به روند پرونده و نظر کارشناس و رای دادگاه پرداخت می شود. از این رو نمی تونیم نظری درباره این موضوع داشته باشیم.

 • باسلام و احترام،اینجانب در آبان ۹۵ با خودروی شخصی ام چپ کردم که متاسفانه طی آن پدر،مادر و همسرم را از دست دادم ودخترم نیز دچار آسیب های جرحی گردید،من به عنوان راننده ی نقص نیز آسیبهای جرحی فراوانی دیدم،که قانونگزاربه علت تقصیر، اینجانب را از دیه ی پدر ،مادر و همسرم محروم نموده و حتی خودم را حایز شرایط دریافت دیه ی آسیب های جرحی وارده به خودم ،ندانسته است,سوال بنده اینست که راننده برای اینکه امکان اشتباه و بی احتیاطی داره،خودروی خود را بیمه می کند،من حتی مستحق دریافت دیه ی خسارت جانی و جرحی نباید باشم؟پس بیمه حوادث راننده شامل پرداخت چه مواردی است؟اخیرا هم رای وحدت رویه لای با این مضمون که از سال ۹۵ به این طرف راننده ی مقصر هم از دیه ی فوت و جرح سرنشینان خودرو منتفع میگردد نیز صادر گردیده است،آیاشامل مورد اینجانب می گردد یانه؟در پایان اگر بخواهم پرونده ی تصادف خود را به نیت بهرمندی از دریافت دیه ی خود وسهم بردن از دیه ی سرنشینان به جریان بیندازم،آیا امکانش هست یا کلا بی خیال این پیگیری گردم؟

  • جناب رضای عزیز ، امکان پرداخت خسارت به راننده مقصر حادثه بعد از سال ۱۳۹۵ امکان پذیر می باشد.

 • سلام من پارسال تصادف کردم الان پرونده ام بسته شده راننده خودم بودم و مقصر بودم از ناحیه صورت بینی با دو تا استخوان سمت راست و چپ صورتم شکسته داخل نامه پزشکی قانونی زده دیه مقدور می‌باشد میخواستم بدونم دیه تعلق میگیره برام اگر دیه تعلق میگیره چقدر دیه پرداخت میکند

 • پدر خانم من یک هفته پیش در یک میدان شهر تصادف میکند ایشون راننده موتور سیکلت بوده و با یک پراید برخورد میکند کارشناس مقصر حادثه را موتور سوار اعلام میکندوپدرخانم من بعد ازیکهفته دربیمارستان به علت صدمات وارده فوت مینماید سوال/ ایا دیه به ایشان تعلق میگیرد درضمن فاقد گواهینامه موتور سیکلت میباشد.
  اگر تعلق بگیره ایا دیه کامل پرداخت میشود
  درضمن فاقد گواهینامه و بیمه موتور سیکلت بوده است
  با تشکر

  • جناب مبین حتما پیگیری خسارت اتفاق افتاده رو از بخش خسارت شرکت بیمه ای که بیمه ثالث دارید را پیگیری کنید. با توجه به عدم دسترسی ما به بیمه نامه شما و خسارت شما متاسفانه نمی تونیم نظر دقیقی بدیم.

   • سلام
    با عرض معذرت شما سوال مرا متوجه نشدید
    پدر خانمم مقصر شناخته شده و راننده موتورسیکلت بوده است
    که موتور ایشان بیمه نبوده است
    من سوال کردم که ایا راهی هست با اینکه پدرخانمم مقصر حادثه بوده و فوت کرده ایا ازبیمه شخص ثالث پراید به پدر خانمم دیه تعلق بگیرد
    باتشکر

 • سلام درصورتی که بعضی ازوراث برای دریافت پول دیعه به دادگاه وابلاغ ازچندباراحضارحاضرنشدن آیا کل دیعه بین مابقی وراث تقسیم میشودیانه جوردیگری محاسبه میشود.سپاس ازپاسخ

  • جناب چگینی عزیز ، دیه به نسبت مشخص ده بر اساس رای دادگاه مشخص شده و به وراث بیمه نامه پرداخت می شود.

 • با سلام
  پدر من تاریخ ۱۰ مهر تصادف کردن به علت شکستگی زیاد در بیمارستان بستری شدند و در تاریخ ۵ اذر به علت نارسایی تنفسی متعاقب عفونی منتشر خونی بدنبال اصابت جسم سخت در بیمارستان فوت شدند سوالم اینه ایا علاوه بر دیه فوت دیه شکستگی هم به وراث ایشان تعلق می گیرد ممنونم

  • الهام عزیز، با توجه به این که خسارت جانی دارید پرداخت خسارت بر اساس پرونده شما پرداخت می شود.