بیمه تایم
بیمه باربری

شرایط بیمه باربری

۰
(۰)

یکی از انواع بیمه های قدیمی در بین رشته‌های بیمه ای، بیمه باربری می‌باشد که از قدیم الایام در بازرگانی استفاده می‌شده است. هم اکنون نیز یکی از رشته‌های فعال در همه شرکت‌های بیمه رشته باربری می‌باشد. در این مطلب می‌خواهیم به شرایط کلی این بیمه نامه و مزایای و معایب این بیمه نامه را بررسی کنیم.

شرایط بیمه باربری

بیمه نامه باربری با توجه به پوشش های مورد درخواست بیمه گذار شرایط متفاوتی را ارائه می‌نماید. برخی از شرایط بیمه باربری به ترتیب زیر می‌باشد:

در بیمه نامه های باربری که حمل دریایی دارند، مورد بیمه باید به وسیله کشتی طبقه بندی شده انجام پذیرد، مشخصات وسیله حمل حتما باید به اطلاع شرکت بیمه داده شود. در صورت حمل کالا با وسیله غیر طبقه بندی نشده بیمه گذار حتما باید شرایط را به شکت بیمه اعلام نماید و در صورت تایید شرکت بیمه می توانید از پوشش های این بیمه نامه استفاده نمایید.

بیمه گذار موظف می باشد که مشخصات مورد بیمه را بر اساس موارد درج شده در پرفرما به اطلاع شرکت بیمه برساند. در واقع بیمه نامه بر اساس مشخصات درج شده در پرفرما صادر می‌شود.

هرگاه پس از شروع بیمه نامه باربری، مقصد توسط بیمه‌گذار تغییر نماید، بقاء اعتبار این بیمه مشروط است به‌ اینکه بیمه‌گذار مراتب را فورا به شرکت بیمه اعلام کند و شرایط و حق‌بیمه مورد توافق طرفین قرار بگیرد. چنانچه خسارتی بعد از تغییرات اتفاق بیافتد که  قبل از توافقات بین طرفین د رتغییر شرایط انجام شود پرداخت خسارت با توجه به مبنای نرخ و شرایط متعارف خواهد بود.

هر گاه حمل کالای مورد بیمه طبق شرایط این بیمه آغاز اما کشتی بدون اطلاع بیمه گذار یا کارکنان وی به مقصد دیگری حرکت کند، با شروع حمل این بیمه به قوت خود باقی‌است.

مدت بیمه نامه باربری

انقضای بیمه نامه باربری بر اساس نحوه حمل مشخص می‌شود:

 • در صورت حمل با کشتی، حداکثر هفت ماه پس از تخلیه کالای مورد بیمه از کشتی.
 • در صورت حمل با کامیون و قطار، حداکثر هفت ماه پس از ورود وسیله حمل به مرز کشور مقصد.
 • در صورت حمل با هواپیما، حداکثر سه ماه پس از تخلیه کالای مورد بیمه از هواپیما.
 • ذینفع شخص حقیقی یا حقوقی می‌باشد که بیمه نامه اعم از بیمه گذار یا غیر آن است که حق مطالبه و دریافت تمام یا قسمتی از خسارت وارد به مورد بیمه را دارا می باشد. در برخی از بیمه‌های باربری ذینفع بیمه نامه بانک ارائه دهنده خدمات ارزی می باشد و در برخی دیگر هم خود بیمه گذار به عنوان ذینفع بیمه می‌باشد.

 

استثنائات بیمه‌های باربری

در بیمه های باربری خسارات زیر غیر قابل پرداخت هستند:

تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه قابل انتساب به سوء عمل ارادی بیمه‌گذار

نشت و ریزش عادی، کسری عادی وزن یا حجم و یا فرسودگی و پوسیدگی عادی کالای‌ مورد بیمه.

تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ناشی از کافی نبودن یا نامناسب بودن بسته بندی یا آماده سازی کالای مورد بیمه مشروط بر اینکه بسته بندی یا آماده سازی قبل از شروع این بیمه انجام شده یا به‌ وسیله بیمه گذار یا کارکنان او انجام شده باشند و تحمل مقابله با حوادث معمول در سفر بیمه شده را نداشته باشد.( در موارد مربوط به این شرط ،” بسته بندی ” شامل چیدن کالای مورد بیمه در کانتینر هم هست وکارکنان جزو پیمانکاران مستقل محسوب نمی‌شوند.
تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه به علت عیب ذاتی یا ماهیت کالای ‌مورد بیمه.

تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ای‌که علت آن تاخیر باشد، حتی اگر این تاخیر ناشی از خطرات بیمه شده باشد.

تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ای که مستقیم یا غیر مستقیم به علت یا ناشی از کاربرد هر نوع سلاح‌ یا وسیله‌ای باشد که با انرژی اتمی ‌یا شکست هسته‌ای و یا ترکیب هسته ای یا واکنش مشابه دیگر یا نیرو یا ماده رادیو اکتیو کارکند.

عدم قابلیت دریانوردی‌کشتی یا شناور یا نا مناسب بودن کشتی یا شناور برای حمل ایمن کالای مورد بیمه، مشروط بر اینکه هنگام بارگیری کالای مورد بیمه به وسیله حمل ، بیمه گذار از فقدان قابلیت دریانوردی یا نا مناسب بودن کشتی یا شناور آگاه باشد.
نامناسب بودن کانتینریا وسیله حمل‌ جهت حمل سالم مورد بیمه، مشروط بر اینکه بارگیری کالا درون یا برون این وسائط قبل از شروع این بیمه نامه انجام شده باشد یا توسط بیمه گذار یا کارکنان او انجام شده باشد و آنها از نامناسب بودن وسائط مذکور در زمان بارگیری کالای مورد بیمه اطلاع داشته باشند.

در مواردی که قرارداد بیمه به طرف دیگری ( طرف مدعی خسارت) واگذار شده باشد و ایشان موضوع بیمه را با حسن نیت و تحت قرارداد الزام آور خریداری کرده یا با خرید آن توافق نموده است.

این بیمه به هیچ عنوان ،تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه‌هایی را که علت اصلی آنها یکی از موارد زیر باشد جبران نمی‌کند:

 • جنگ، جنگ داخلی، انقلاب، شورش، قیام و یا زد و خوردهای داخلی ناشی از این امور یا هرگونه عمل خصمانه توسط یا بر علیه یکی از دو قدرت متخاصم.
 • توقیف، ضبط، مصادره، تصرف( غیر از دزدی دریایی) یا اثرات ناشی از این امور یا اثرات ناشی از اقدام به شروع آنها.
 • مین، اژدر و بمبهای مترو‌که یا سایر سلاحهای جنگی به جا مانده و متروکه.

این بیمه‌نامه به‌هیچ‌وجه تلف شدن، آسیب دیدن یا هزینه ناشی از موارد زیر را پوشش نمی‌دهد:

 • عمل اعتصاب کنندگان، جلوگیری از ورود کارگران یا عمل اشخاصی که در درگیریهای کارگری، آشوبها یا اغتشاشات داخلی شرکت می کنند.
 • اعتصاب، تعطیل محل کار، درگیریهای کارگری، آشوبها و یا اغتشاشات داخلی.
 • هر گونه عمل تروریستی یا اقدام هر شخصی که مستقیما با هدف براندازی دولتی یا اعمال نفوذ از طریق توسل به زور یا خشونت بر علیه دولت یا از طرف یا در ارتباط با هر سازمانی که قانونی یا غیر قانونی تشکیل شده باشد.
 • عمل هر شخصی با انگیزه سیاسی عقیدتی یا مذهبی.

خرید آنلاین بیمه باربری

برای خرید بیمه باربری به صورت آنلاین می توانید درخواست خریدتان را ر سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. کارگزاری بیمه تایم به صورت بی طرفانه بهترین نرخ و شرایط را برای بیمه گذاران ارائه می نماید تا بتوانند بهترین بیمه نامه را انتخاب و خریداری نمایند.

برای مشاوره و خرید آنلاین بیمه باربری کلیک نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر