بیمه تایم
بیمه زلزله

بیمه زلزله چیست؟ نرخ و شرایط ۱۴۰۲

۴.۹
(۷)

زلزله یکی از خطرات تحت پوشش در بیمه آتش سوزی می‌باشد که به صورت پوشش زلزله در بیمه نامه آتش سوزی اضافه می‌شود. با توجه به این که زلزله یکی از خطرات و بلایای طبیعی می‌باشد که به وفور در کشور ما اتفاق می‌افتد، داشتن پوششی که بتواند سرمایه ما را از این خطر محافظت نماید مورد درخواست بسیاری از افراد می‌باشد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد بیمه زلزله، شرایط و پوشش‌های این بیمه نامه بررسی داشته باشیم.

گسل‌های ایران

با توجه به ساختارهای جغرافیایی و زمین شناسی ۳ گسل مهم در کشورمان هستند:

 • جهت شمال‌غربی – جنوب‌شرقی که با امتداد زاگرس، پهنه سنندج – سیرجان، کمان ماگمایی ارومیه – بزمان و البرز غربی هم‌راستا است.
 • روند شمال‌غربی – جنوب‌شرقی که با امتداد البرز شرقی و گودال کویر بزرگ موازی است.
 • روند شمالی – جنوبی که با جهت‌یافتگی لوت و تمام مناطق شرق گسل نایبند و شمال بزمان مشخص است.

این گسل‌ها مرز واحدهای ساختاری – رسوبی مختلف ایران را تشکیل می‌دهند و با فعالیت خود موجب تغییرات عمده در رخساره‌های سنگی، ضخامت رسوبات و تحولات زمین‌ساختی (ماگماتیسم، دگرگونی، شدت و الگوی چین‌خوردگی و…) می‌شوند و بنابراین شناخت آن‌ها از نظر زمان تشکیل، فعالیت، تأثیر آن‌ها بر زمین‌شناسی ایران و لرزه‌زمین‌ساخت بسیار مهم است.

تعداد گسل‌های شناخته شده ایران ۵۷۵ عدد است. تعداد گسل‌های خطرناک ایران ۱۲۰ عدد است. میزان شهرهای لرزان ایران یعنی شهرهای با ریسک خطر بالا ۷۸ درصد می‌باشد.

اصلی‌ترین گسل‌های تهران عبارتند از گسل مشا فشم، گسل شمال تهران، گسل جنوب تهران، گسل پارچین، گسل شمال ری، گسل جنوب ری، گسل کهریزک، گسل اشتهارد و گسل ایپک.

امن‌ترین استان‌ها و مناطق ایران از نظر خطر گسل‌ها همدان اصفهان کردستان، مرکزی، مناطقی از خوزستان زنجان یزد و کرمان هستند.

بیمه زلزله چیست؟

بیمه زلزله در واقع یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی می‌باشد که در زمان خرید به پوشش‌های اصلی این بیمه نامه می‌توان اضافه کرد. بیمه زلزله با لحاظ شرایط مکان مورد بیمه ارائه می‌شود که بیمه گذار می‌تواند به بیمه نامه آتش سوزی با کاربری‌های مختلف خریداری نماید این پوشش را هم اضافه نماید.

 تفاوت زلزله با رانش زمین چیست ؟

زلزله (earthquake) به معنای آزاد شدن ناگهانی انرژی درون زمین است اما رانش زمین یا زمین لغزه (land slide) حرکت لایه های رسوبی متراکم و غیر متراکم  بروی سطح شیبدار است که این لایه ها ناپایدار شده اند و بنا به دلایل متفاوت از جمله زلزله، راه سازی ، نیروی جاذبه زمین، باران ، فشار منفذی سیالات ، در حال حرکت هستند . سرعت این حرکت از چند میلیمتر در سال تا حرکت های ناگهانی و سریع میتواند متغیر باشد . در بیمه زلزله خسارت های ناشی از رانش زمین تحت پوشش نیست و در صورت تمایل بیمه گذاران میتوانند پوشش رانش زمین را به عنوان یک پوشش مستقل خریداری کنند .

پوشش‌های بیمه زلزله

همانطور که گفته شد بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی می‌باشد. مالک یا مستاجر می تواند ساختمان و یا وسایل داخل ساختمان را بیمه نماید. ارزش سرمایه تحت پوشش در بیمه نامه از مهمترین نکات می باشد که در صورت خسارت به علت زلزله هزینه ساخت مجدد خانه و یا اگر آسیب تنها به بخش‌هایی از خانه وارد شده‌باشد، هزینه تعمیر آن بخش را شرکت بیمه پرداخت نماید.

خطرات تحت پوشش بیمه زلزله

با خرید بیمه زلزله شما می‌توانید هریک از موارد زیر را پوشش دهید:

 1. جبران خسارات وارده به ساختمان (سازه) و اثاثیه
 2. جبران خسارات وارده به ساختمان (به تنهایی)
 3. جبران خسارات وارده به اثاثیه (به تنهایی)

پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی:

آتش سوزی: آتش سوزی شامل خسارت هایی می شود که به علت ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن اتفاق افتاده و با تولید شعله همراه باشد.

صاعقه : شامل خسارت هایی می شود که به علت تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین اتفاق می‌افتد.

انفجار: پوشش‌های این خسارت شامل مواردی می‌باشد که بر اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار اتفاق می‌افتد. البته خسارات ناشی از انفجارهای ناشی از فعل و انفعالات هسته ای توسط بیمه آتش سوزی تحت پوشش نمی‌باشد.


مطلب مرتبط: چطور بیمه سرقت منزل و مغازه بخریم؟


پوشش های بیمه زلزله

پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی

 • زلزله و آتشفشان
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها
 • طوفان و گردباد
 • ترکیدن لوله آب
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آنها
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • ریزش و رانش و فروکش زمین
 • ریزش کوه و سقوط بهمن
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 • نشت دستگاه آب ‌افشان
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار در قبال همسایگان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

پوشش زلزله:

بیمه زلزله یا بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله خسارات وارد شده در اثر حادثه زلزله را تحت پوشش قرار می‌دهد. در بیمه نامه زلزله می‌توان ساختمان و ملک مورد نظر به همراه لوازم و تاسیسات و اثاثیه را تحت پوشش بیمه قرار داد. در مورد امکان انتخاب مورد بیمه با توجه به مالک یا مستاجر بودن بیمه گذار می تواند انتخاب شود یعنی مستجر می تواند فقط لوازم و اثاثیه را بیمه کند.
نکته: بیمه زلزله پوششی در برابر خسارات جانی احتمالی که ممکن است اتفاق بیافتد را ندارد و فقط شامل خسارات مالی می‌باشد.


مطالب مرتبط: بیمه آتش سوزی ایران


محاسبه قیمت بیمه زلزله

در محاسبه حق بیمه زلزله ساختمان چند عامل مهم تاثیر گذار می‌باشد که ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم:

نوع سازه ساختمان مورد بیمه

نوع سازه یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در محاسبه ریسک و شرایط این بیمه نامه است. تقسیم بندی سازه های مورد بیمه به ترتیب زیر می باشد:

 1. سازه آجری
 2. سازه فلزی
 3. سازه بتنی
 4. سازه گلی و سنتی

با توجه به این که نوع سازه محل مورد بیمه کدام یک از موارد زیر می باشد، قیمت و نرخ بیمه زلزله مشخص می‌شود. سازه گلی و بتنی بالاترین نرخ و ریسک بیمه ای را دارد.

متراژ ملک مورد بیمه

متراژ محل مورد بیمه، دومین گزینه موثر در محاسبه قیمت بیمه زلزله ساختمان می‌باشد، هر چه محل مورد بیمه مساحت بزرگتر باشد ریسک بیمه ای تحت پوشش نیز بیشتر شده و قیمت بیشتری باید پرداخت شود.

هزینه بازسازی هر متر مربع ساختمان مورد بیمه

هزینه بازسازی محل مورد بیمه بنایی که می‌خواهیم بیمه کنیم از دیگر عوامل تاثیر گذار در نرخ و قیمت بیمه زلزله می‌باشد. با توجه به شرایط اقتصادی و با توجه به هزینه های ساخت و ساز ارزش بازسازی هر متر مربع ۶ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار بگیرد که این موضوع با توجه به نوع ساخاتمان و متریال به کاررفته در ساخت می‌تواند متغیر باشد.

ارزش لوازم و اثاثیه و محتوای محل بیمه

اگر می‌خواهید لوازم و محتوایات ساختمان مورد بیمه را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهید می‌توانید در زمان صدور ارزش وازم را نیز با ارزش ساختمان مورد بیمه در بیمه نامه اضافه نمایید حتی امکان بیمه کردن لوازم بدون بیمه کردن ساختمان وجود دارد.

منطقه بندی جغرافیایی محل مورد بیمه از لحاط زلزله خیزی

با توجه به وجود گسل ها و ساختار زمین شناسی ، شهر های ایران از نظر احتمال وقوع زمین لرزه به ۵ منطقه اصلی تقسیم بندی می‌شوند:
 منطقه ۱ (حداقل خطر): اصفهان ، مرکزی ، همدان ،…
منطقه ۲ (خطر متوسط): یزد ، شهرکرد، ابهر ، سوسنگرد ،…
منطقه ۳ (خطر زیاد):  اهواز ، مشهد ، بوشهر ، فریمان ،…
منطقه ۴ (حداکثر خطر): تهران ، قم ، قزوین ، کرمانشیراز، زاهدان ، زنجان ، ایلام ، تبریز، گرگان ، رشت ، خرم آباد ، ساری، کیش،…
در شهرهای پرخطر نرخ حق بیمه و قیمت بیمه زلزله بیشتر از شهرهای کم خطر می‌باشد.


مطلب مرتبط: با بیمه آتش‌سوزی پاسارگاد آشنا شوید


میزان فرانشیز بیمه زلزله

فرانشیز به معنای سهم بیمه گذار از خسارت احتمالی است که با حق بیمه رابطه معکوس دارد به عبارت دیگر با افزایش فرانشیز حق بیمه کاهش میابد. میزان فرانشیز بیمه زلزله با توجه به نوع بیمه نامه (بیمه آتش سوزی مسکونی، تجاری، صنعتی و غیر صنعتی) متفاوت می باشد.

 • فرانشیز اماکن مسکونی و غیر صنعتی یک درصد ارزش مورد بیمه است.
 • فرانشیز اماکن صنعتی پانزده درصد مبلغ خسارت است.

تعهد بیمه برای جبران خسارات زلزله

با خرید بیمه آتش‌سوزی و پوشش زلزله در زمان بروز حادثه، شرکت بیمه‌گر متعهد می‌شود که خسارات مالی وارده شده به خانه و سایل شما را بر اساس تعهدات درج شده در بیمه نامه جبران می‌نماید. داشتن بیمه زلزله و آتش‌سوزی یک پشتوانه مالی برای جبران خسارات وارد شده به ساختمان و سرمایه بیمه گذار می باشد.

تعرفه بیمه زلزله

تعرفه بیمه زلزله بر اساس مواردی که در قیمت بیمه زلزله تاثیر گذار هستند محاسبه می‌شود، میزان تعرفه بیمه زلزله در شرکت‌های مختلف بیمه با هم متفاوت می‌باشد. البته میزان ریسک محل مورد بیمه در تعرفه بیمه زلزله تاثیر گذار می‌باشد. به عنوان مثال مناطق زلزله خیز یا استان هایی که روی خط زلزله قرار دارند پر ریسک تر بوده و نرخ بالایی را دارند.

 

خرید  آنلاین بیمه زلزله از بیمه تایم

برای خرید بیمه زلزله می‌توانید درخواست خرید بیمه آتش سوزی به همراه پوشش اضافی بیمه زلزله را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید. امکان مقایسه قیمت و شرایط شرکت های مختلف بیمه از طریق بیمه تایم امکان پذیر می باشد. برای مقایسه مزایای بیمه آتش سوزی شرکت های مختلف می توانید از کارشناسان بیمه تایم کمک بگیرید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۴.۹ / ۵. تعداد رای ۷

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر