بیمه تایم
تصادف ساختگی

تصادف ساختگی چیست ؟ پرداخت خسارت چگونه انجام می‌شود؟

۰
(۰)

تصادفات ساختگی بخشی از تصادفات رانندگی می‌باشد که همه روزه در سراسر کشور اتفاق افتاده و گزارش می‌شود. تصادفات نمایشی که در خیابان و اتوبان اتفاق می‌افتد و کسی خودش را جلوی ماشین پرت می‌کند، یا به صورت عمدی خسارتی را به خودروی بیمه شده وارد می‌کند! همه جز تصادفات ساختگی هستند. تشخیص این که این تصادف ساختگی هست یا واقعی کار بسیار سختی باشد چراکه شرکت‌های بیمه در زمان خسارت موظف به پرداخت دیه و خسارت هستند. در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع تصادف ساختگی و رفتار شرکت‌های بیمه در مقابل چنین اتفاقاتی را بررسی کنیم.

تصادف ساختگی چیست؟

تصادف ساختگی که با نام صحنه زنی هم نامیده می‌شود، مربوط به تصادفاتی می باشد که معمولا این تصادفات برای گرفتن دیه و خسارات مالی از بیمه شخص ثالث انجام می شود. معمولا برای تصادفات ساختگی پند نفر در جریان خسارت شریک هستند، و به صورت تیمی برای اجرای تصادف ساختگی همکاری می کنند.

معمولا در تصادفات ساختگی، شخص به عمد خود را به سمت ماشین پرتاب می‌کند تا جراحتی بردارد و بتواند دیه ای را دریافت کند. تصادف ساختگی در حقیقت یک روش درآمدزایی برای بسیاری از افراد شیاد است که کاملا به صورت حرفه ای این کار را انجام می‌دهند.

انواع تصادفات ساختگی

شرایط تصادفات ساختگی، ممکن است در حالت‌های مختلف اتفاق بیافتد. انواع تصادفات ساختگی در حالت های زیر ممکن است اتفاق بیافتد:

 • تصادف ساختگی زنجیره‌ای
  در این نوع از تصادفات برای صحنه سازی بیشتر از یک ماشین یا موتور در ارتباط می‌باشد. در تصادفات زنجیره ای معمولا خودروی جلویی ترمز می‌کند، و اگر فاصله ایمنی را رعایت نکرده باشید شما هم با خودروی جلویی تصادف می‌کنید که در این صورت مقصر حادثه خود شما هستید اما در واقع در این خسارت شما بی تقصیر بوده اید. بررسی مقصر در تصادفات زنجیره ای را می‌توانید در این مقاله در بلاگ بیمه تایم مطالعه نمایید.
 • تصادف ساختگی از بغل

در برخی از اوقات موتور و یا ماشین صحنه زن در تقاطع‌ها و یا خیابان های فرعی منتظر خودروهایی هستند که به وی نزدیک شده و از بغل به ماشین شما بزنند. متاسفانه در این نوع از تصادفات معمولا چند نفر هم با هم همکاری می‌کنند تا در زمان خسارت هم به عنوان شاهد در محل هم در دادگاه و هم به  پلیس اعلام نمایند که مقصر شما هستید.

 • تغییر لاین و خروج سریع از لاین

در برخی از موارد در زمان رانندگی بین خطوط خودرویی از شما می‌خواهد که لاین رانندگی تان را تغییر بدهید، و درحین تغییر لاین رانندگی جلوی شما می‌پیچد و منجربه تصادف می‌شود که شما در این حادثه مقصر می‌شوید.

 • تصادف ساختگی برای اخاذی

ممکن است در مسیری که در حال رانندگی باشید، تصادف ساختگی اتفاق بیافتد که مسیر رانندگی شما را ببند و نتوانید به مسیر خود ادامه دهید. حال در این هنگام ممکن است که شما مجبور شوید از خودرو پیاده شوید و در این حال اخاذی‌هایی را از شما برای ادامه راهتان دریافت نمایند. از این رو حواستان به موارد این چنینی در زمان خسارت باشید.

 

تصادفات ساختگی بیشتر در چه مکان هایی اتفاق می افتد؟

مکان‌های تصادفات ساختگی در مناطق مختلف ممکن است اتفاق بیافتد. بیشتر خسارات در محل‌های اعیان نشین و در محله‌هایی که ساکنین آنجا شرایط اقتصادی مناسبی دارند اتفاق می‌افتد. معمولا ساکنین این مناطق در پرداخت خسارت ترجیح می‌دهند که پرداخت در محل داشته باشند تا این که بخواهند کار اداری داشته باشند.

تعداد زیادی از این خسارات در اتوبان‌ها ممکن است اتفاق بیافتد که خودشان را جلوی خودرو های دیگر بیاندازند.

در مسیرهای برون شهری و روستایی هم که دور از دوربین اتفاق می‌افتد که شاید دسترسی کمتری به پلیس و سایر افراد داشته باشند و بخواهند نقدی پرداخت خسارت انجام دهند.

اصولاً این افراد به دو روش تصادف ساختگی را برای اخاذی از رانندگان و شرکت‌های بیمه انجام می‌دهند:

 • برخی از افراد هم خودشان را به صورت ساختگی به ماشین برخورد می کنند که فقط قسمتی از بدنشان آسیب ببینند. به این صورت هم دردسرش کمتر است و هم اینکه کمتر به ساختگی بودن شک می‌کنند. در حقیقت باید به صورتی خود را به ماشین بزنند که فوت نکنند
 • یا خود را کمی مجروح می‌کنند یا حداقل خود را به صورت حرفه‌ای آسیب دیده نشان می‌دهند که بتوانند از این طریق خسارت دیه دریافت کنند و در همان زمان پول نقد از مقصر بگیرند.
 • در بسیار از موارد هم تصادف خودرو هم کاملاً ساختگی است. این گروه ها و باند ها خودروهایی را تهیه کرده و به صورتی صحنه سازی می‌کنند که انگار واقعاً تصادفی رخ داده است و خسارت را می‌گیرند.

چطور از تصادفات رانندگی جلوگیری کنیم؟

 • در زمان خسارت فوری با پلیس تماس گرفته و حادثه را ثبت نمایید.
 • سعی کنید قوانین راهنمایی و رانندگی را مراعات نمایید.
 • به موارد مشکوک در زمان رانندگی دقت نمایید.

 

نقش بیمه‌ها در تصادف ساختگی

بیمه‌ها در زمان پرداخت خسارت در تصادفات ساختگی نقش مهمی دارد. مأمور شرکت بیمه‌ با حضور در صحنه تصادف و بررسی گزارش‌های تصادف، شواهد عینی و اظهارات شاهدان، واقعی یا ساختگی بودن تصادف را تعیین و میزان خسارات را برآورد می‌کند.

همچنین بیمه می‌تواند در جلوگیری از تصادفات ساختگی نقش مهمی ایفا کند. کارشناسان بخش خسارت بای تشخیص تصادفات ساختگی روش هایی دارند و مواردی را بررسی می کنند که با بررسی بیشتر این موضوع را پیگیری می‌کنند. خسارات جانی با بیمه شخص ثالث جبران می‌شود اگر هزینه پزشکی و یا دیه اتفاق بیافتد تا سقف پوشش های بیمه ثالث قابل جبران می‌باشد.

شکایت از تصادف ساختگی چگونه است؟

اگر در زمان خسارت تصادف به حادثه مشکوک شدید و فکر می کنید یک جای حادثه مشکل دارد. صحنه را ترک نکنید و فوری از حادثه عکس و فیلم گرفته و با پلیس تماس بگیرید. اطلاعات شخص مقابل را با گرفتن کارت ملی و گواهینامه و یا کارت ماشین بررسی کنید و در صورت نیاز برخی از مدارک را نزد خود نگه دارید.

در خسارات جانی که حتما اورژانس و پلیس در محل باید ثبت شود و حادثه را ثبت نماید که در صورت ساختگی بودن حادثه متوجه موضوع صحنه زنی می شود.

حکم تصادف عمدی چگونه می باشد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که ایجاد تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه چه مجازاتی دارد؟ به صورت کلی تصادف عمدی برای دیه و اخاذی و موارد دیگر حبس و جریمه را از طرف مراجع قضایی به همراه دارد.

هر کسی که در ایجاد تصادف صوری نقش داشته باشد، مقصر است. در حقیقت باید گفت که ایجاد تصادف جعلی یک نوع کلاهبرداری از شرکت بیمه و فرد زیان دیده است و اگر معلوم شود که تصادف، ساختگی بوده است، چندین کیفر در انتظار فرد کلاه بردار خواهد بود. اثبات تصادف عمدی کار آسانی نیست اما نباید از آن ناامید شد.

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر