بیمه تایم
پرداخت خسارت خودروی نا متعارف

پرداخت خسارت بیمه خودروی نامتعارف و متعارف

۵
(۳)

تعریف خودروی متعارف و نامتعارف از سال ۱۳۹۵ شرایط پرداخت خسارت در شرکت های بیمه در بیمه ثالث، با توجه به قانون خودروی متعارف و نامتعارف انجام می‌شود. تعریف خودروی متعارف و شرایط پرداخت خسارت خودروی نامتعارف به صورت کامل در ادامه بررسی خواهد شد.

تعریف خودروی متعارف

خودروهایی که ارزش آن‌ها برابر و یا کمتر از ۵۰ درصد دیه ماه حرام هر سال باشد، به عنوان خودروی متعارف تعریف می‌شود. تعریف خودروی متعارف در سال ۱۴۰۲ بر اساس ارزش ۶۰۰ میلیون تومان تعریف می‌شود.

تعریف خودروی نا متعارف

خودروی نامتعارف، خودروهایی هستند که ارزش و قیمت آن‌ها بیش از ۵۰ درصد دیه ماه حرام باشد. برای سال ۱۴۰۲ خودروهایی که ارزش آن ها بالاتر از ۶۰۰ میلیون تومان باشد به عنوان خودروی نامتعارف می‌باشند. اگر تصادفی با خودروی نامتعارف اتفاق بیافتد پرداخت خسارت بر اساس قانون خودروی نا متعارف انجام می‌شود.

نحوه پرداخت خسارت در خودروی متعارف

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارت خودروی متعارف به صورت کامل پرداخت می‌شود. پراید، کوییک و انواع پژو ۲۰۶ که سال ساخت پایینی داشته باشد همه جز خودروهای متعارف می‌باشند.

ماده ۸ قانون خودروی نا متعارف

طبق ماده ۸ قانون بیمه، خودروی متعارف خودرویی است که ارزش آن کم‌تر از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد. براساس همین تعریف، خودروی نامتعارف، خودرویی است که ارزش قیمتی آن، بیش از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد.

پرداخت خسارت خودروی نامتعارف چگونه انجام می‌شود؟

اگر خسارتی برای خودروی نا متعارف اتفاق بیافتد، پرداخت خسارت بر اساس فرمول زیر محاسبه و پرداخت می‌شود:

 میزان تعهد مقصر حادثه = خسارت مالی وارد به خودروی نامتعارف* قیمت روز گران ترین خودروی متعارف تقسیم بر قیمت خودروی نامتعارف زیاندیده

پرداخت خسارت خودروی متعارف چگونه انجام می شود؟

در زمان تصادف با خودروی متعارف پرداخت خسارت به دو صورت زیر قابل پرداخت می‌باشد:

اگر مبلغ خسارت کمتر از تعهدات مالی بیمه شخص ثالث باشد، از بیمه نامه ثالث قابل پرداخت مقصر می‌باشد.

اگر مبلغ خسارت بیشتر از تعهدات مالی بیمه شخص ثالث مقصر باشد،مبلغ خسارت از راننده مقصر دریافت می‌شود.

خسارت خودروی متعارف چگونه پرداخت می‌شود؟

معمولا خسارت ماشین‌های متعارف برابر با سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث راننده مقصر به‌طور کامل پرداخت می‌شود اما قانون بیمه تصادف با ماشین گران قیمت را در ادامه بررسی می‌کنیم.

قانون تصادف با خودروی لوکس به چه صورت می‌باشد

افرادی که خودروی لوکس دارند و قیمت خودروی آن‌ها بیشتر از ۶۰۰ میلیون تومان باشد و خسارتی برایشان اتفاق بیافتد باید مابه التفاوت خسارت وارده به خودرویشان را ازطریق بیمه بدنه شان دریافت نمایند.

نحوه پرداخت خسارت تصادف با خودروی نامتعارف

با توجه به قانون جدید بیمه شخص ثالث (تبصره ۳ ماده ۸ ) حداکثر تعهد مقصر حادثه در خسارت‌های مالی نصف دیه در ماه‌های حرام است. در تصادف با ماشین‌های لوکس و قانون خسارت تصادف با ماشین لوکس اگر راننده مقصر بیمه شخص ثالث معتبر داشته باشد، تا مبلغ مشخص شده در بیمه نامه مقصر (گران ترین خودروی متعارف) پرداخت می شود اما محاسبه قطعات خودرو در تصادفات خودروی نا متعارف هم بر اساس قطعات گران ترین قطعات انواع گران ترین خودروی متعارف محاسبه و پرداخت می‌شود.

افت قیمت خودروی نامتعارف

 افت قیمت خودرو در همه نوع تصادف برای خودروهای نامتعارف اتفاق می افتد. جمع هزینه های تعمیر  و هزینه افت قیمت خودرو های نامتعارف دو موضوع مهم در زمان تصادف هستند. که هزینه خسارت مالی طبق شرایط گفته شده برای خودروهای نا متعارف پرداخت می شود اما پرداخت هزینه افت قیمت خودرو، فقط توسط برخی از شرکت های در شرایط خاص قاقل پرداخت می‌باشد.

اهمیت بیمه بدنه خودروی نا متعارف

با توجه به شرایط پرداخت خسارت در خودروهای نامتعارف، داشتن بیمه بدنه برای جبران هزینه های خسارت ناشی از تصادف، در هر شرایط داشتن بیمه بدنه توصیه می شود. چراکه بیمه بدنه، در شرایط مختلف خسارت را به دارنده این بیمه نامه پرداخت می کند.

خرید بهترین بیمه بدنه برای خودروی لوکس

اگر می‌خواهید برای خودروی لوکس استعلام قیمت بیمه بدنه داشته باشید، می‌توانید در سامانه بیمه تایم درخواست خرید بیمه بدنه تان را با پوشش‌های مورد نظر ثبت نمایید. به کمک کارشناسان خودروی بیمه تایم می توانید بهترین ببمه بدنه خودرو را انتخاب نمایید. می تونید با استفاده از تخفیف بیمه بدنه بیمه تایم مناسب ترین حق بیمه برای بیمه بدنه تان پرداخت کنید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۳

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر