بیمه تایم

راهنمای خرید بیمه موتورسیکلت

بیمه موتور
۵
(۱)

یکی از وسایل نقلیه رایج در کشومان موتور سیکلت است که از لحاظ بیمه ای  یکی از پر ریسک‌ترین وسایل نقلیه می‌باشد، چرا که هر ساله خسارت جانی و مالی قابل توجهی برای حوادث رانندگی موتور سیکلتی توسط شرکت های بیمه پرداخت می‌شود. در این نوشته می‌خواهیم به بررسی انواع بیمه  موتور و پوشش‌های بیمه‌ای  که دارندگان موتورسیکلت ها می‌توانند داشته باشند و از این پوشش‌ها استفاده نمایند می‌پردازیم.

انواع بیمه موتور سیکلت

همانند سایر وسایل نقلیه برای موتور سیکلت ها هم دو نوع بیمه ارائه می‌شود:

  • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت
  • بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث خسارات مالی و جانی که به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده را به راننده مقصر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش مالی بیمه ثالث موتور سیکلت: اگر حادثه‌ای اتفاق بیافتد که خسارت مالی به شخصی به غیر از راننده مقصر وارد شود را جبران می‌کند.

پوشش جانی بیمه ثالث موتور سیکلت: اگر خسارت جانی برای فردی به غیر از خود راننده اتفاق بیافتد با داشتن این بیمه نامه قابل جبران می‌باشد.

پوشش جانی راننده مقصر: اگر حادثه ای برای راننده موتور سیکلت  اتفاق بیافتد و خود راننده هم مقصر حادثه باشد با داشتن بیمه ثالث موتور سیکلت جبران می‌شود.

بیمه بدنه : این بیمه نامه خساراتی از جمله آتش‌سوزی  موتور، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود. باید به این نکته توجه داشته باشیم که شرایط پرداخت خسارت بیمه بدنه خودرو  با  بیمه بدنه موتور کمی متفاوت می‌باشد.


قیمت بیمه موتور چگونه محاسبه می‌شود؟

پوشش های بیمه موتور

در محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت نیز همانند بیمه های خودرویی عوامل متعددی تاثیر گذار هستند که با توجه به هر ویژگی، قیمت بیمه موتور سیکلت متفاوت خواهد بود. عواملی که محاسبه نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیر گذار می باشد به ترتیب زیر می‌باشند:

سال تولید موتور: هر چه سال ساخت موتور جدیدتر باشد ریسک بیمه ای موتورسیکلت کمتر بوده و نرخ بیمه ای موتور هم کمتر خواهد بود.

نوع موتور سیکلت: موتور سیکلت ها به ۳ دسته زیر تقسیم بندی می‌شود: موتور سیکلت دو چرخ، موتور سیکلت  سه چرخ و موتور سیکلت برقی. موتورهای سه چرخ نسبت به موتور های دو چرخ نرخ ریسک بالاتری دارند.

تعداد سیلندر موتور: موتور سیکلت ها نیز مثل خودروها دارای سیلندرهای مختلف می باشند. انواع موتور سیکلت از لحاظ سیلندر به ترتیب  ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر تقسیم بندی می‌شوند. هر چه تعداد سیلندر موتور سیکلت بیشتر باشد نرخ بیمه ای موتور بیشتر می‌شود.

ساختار موتور: نرخ بیمه ای برای موتور سیکلت های برقی و بنزینی و دنده ای و اتومات با هم متفاوت می باشد. موتورهای برقی و اتومات نرخ کمتری نسبت به سایر انواع موتور دارند و هم  چنین در حالت کلی هرچه ابعاد موتور بزرگتر باشد ریسک بیمه ای موتور زیاد تر شده و مقدار حق بیمه هم بیشتر می شود.

به غیر از موارد گفته شده، موارد دیگری هستند که می‌توانند در قیمت بیمه موتور تاثیر گذار باشند از قبیل:

تخفیفات عدم خسارت: هر چه تعداد سال های عدم خسارت بیمه نامه شما بیشتر باشد میزان تخفیفات قابل استفاده بیمه گذار بیشتر شده و حق بیمه پرداختی وی کمتر می باشد.

داشتن جرایم بیمه ای: اگر بیمه نامه ای در سررسید مشخص شده تمدید نشود شامل جریمه روز شمار می شود که این موضوع باعث افزایش حق بیمه ثالث موتور سیکلت می گردد. نکته معمولا دربازه های مختلف زمانی  شرکت های بیمه طرح هایی را برای بخشودگی انواع جرایم ارائه می‌کنند که می‌توانید در صورت نیاز و در صورت داشتن جرائم از این تخفیفات برای تمدید بیمه نامه استفاده نمایید.


بیشتر بدانید: شخص ثالث کیست؟


بیمه موتور ارزان

نرخ بیمه ثالث موتور تقریبا در همه شرکت‌های بیمه یکسان می‌باشد و اگر می‌خواهید بیمه موتور ارزان خریداری نمایید باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

اول این که بیمه موتورتان را در سررسید مشخص شده تمدید کنید که شامل جریمه نشوید

دوم این که در حفظ تخفیفات عدم خسارت دقت بیشتری داشته باشیم تا بتوانید از تخفیفات عدم خسارت استفاده نمایید تا حق بیمه کمتری پرداخت نمایید.

مورد سوم: اگر برای بازه کمی مالک موتور سیکلت هستید، می توانید بیمه ثالث کوتاه مدت خریداری نمایید تا حق بیمه کمتری را پرداخت نمایید.

برای خرید انواع بیمه موتور می تونید مشخصات موتور سیکلت خود را در سامانه بیمه تایم ثبت نمایید تا با مقایسه قیمت انواع شرکت های مختلف بتوانید بهترین و ارزان ترین بیمه را انتخاب و خریداری نمایید.


مطلب مرتبط: از کجا بفهمیم ماشین بیمه شخص ثالث دارد یا نه؟


مدارک لازم برای خرید بیمه موتور

برای خرید انواع بیمه موتور بیمه گذار باید تصویر کارت ملی بیمه گذار، تصور گواهینامه راننده هایی که از موتور استفاده می‌کنند به همراه کارت موتور و بیمه نامه سال قبل را به سامانه بیمه تایم ارسال نمایید. با وارد کردن مشخصات موتور و مشخص کردن تعداد سال‌های عدم خسارت می‌توانید قیمت بیمه موتور در شرکت‌های بیمه را مشاهده کرده و مقایسه قیمت بین انواع شرکت های مختلف بیمه را در بیمه تایم انجام دهید.

 

شرایط خرید بیمه موتور

با انتخاب شرکت بیمه و مشخص شدن شرایط و پوشش های مورد نظر توسط بیمه گذار و ثبت سفارش می توانید بیمه نامه تان را از طریق سامانه بیمه تایم به صورت نقدی و یا اقساط خریداری نمایید. نکته برای انتقال تخفیفات عدم خسارت می توانید قبل از تمدید یمه نامه از الحاقیه تغییر بیمه گذار کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر