بیمه تایم

بیمه مستمری عمر چیست + مزایا و معایب

بیمه مستمری عمر
۳.۹
(۱۲)

پرداخت مستمری در زمان بارنشستگی برای همه افراد مطلوب می باشد. داشتن آسودگی خاطر برای مسائل مالی و اقتصادی برای این زمان از مهمترین معضلات فکری افراد می‌باشد. در ایران پس از برقراری حکومت مشروطه، در تاریخ ۱۲۸۷/۰۲/۰۱ شمسی در مجلس اول قانونی با نام ” قانون وظایف ” وضع شد که برای وراث ارباب حقوق دیوانی یعنی عائله کارمندان متوفای دولت حقوق برقرار شود و نهایتا با فراز و نشیب‌هایی که این قانون در طول سال‌های طولانی داشت نهایتا به شکل قانون مستمری و بازنشستگی درآمد.

اما با اتفاقات مختلفی که در صنعت بیمه اتفاق افتاد و با مطرح شدن بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه گذاری، طرح‌های مختلفی در بیمه عمر برای بیمه مستمری عمر تعریف شده که این امکان را فراهم کرده که افراد به انتخاب خود در سنین مختلف بتوانند مستمری دریافت نمایند که  البته امکان ارائه مستمری در بیمه عمر هم اکنون توسط چند شرکت بیمه‌ای ارائه می‌شود که در ادامه به هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.


انواع بیمه مستمری

بر اساس تقسیم بندی که در شرکت های بیمه مختلف انجام گرفته انواع بیمه مستمری بیمه عمر به ترتیب زیر می‌باشد:

 • بیمه مستمری‌ مادام العمر

در بیمه مستمری مادام  العمر فرد بیمه شده حق بیمه ای را به مدت معین پرداخت می‌کند به عنوان مثال برای مدت ۱۰ سال، ۱۵ سال، ۲۰ سال و… بعد از پایان مدت بیمه نامه، دریافت مستمری شروع می شود و فرد بیمه شده می تواند مبلغ مستمری درج شده در بیمه نامه را به صورت مادام العمر به صورت ماهانه و یا سالانه به انتخاب خود دریافت نماید.

 • بیمه مستمری برای مدت معین

در بیمه نامه مستمری برای مدت معین، فرد بیمه شده حق بیمه را به مدت مشخص شده در بیمه نامه به شرکت بیمه پرداخت می نماید. به عنوان مثال برای مدت ۱۰ سال، ۱۵ سال ، ۲۰ سال و بیشتر. بعد از پایان مدت بیمه نامه بیمه شده می تواند مستمری را به مدت معین که در شروع بیمه نامه مشخص شده به صورت ماهانه و یا سالانه دریافت نمیاد.

 • بیمه مستمری آنی

یکی از طرح های جدید در بیمه نامه عمر و مستمری ، بیمه مستمری آنی می باشد. در این بیمه نامه فرد بیمه شده مبلغی را به صورت یکجا به شرکت بیمه پرداخت کرده و بعد از پایان یک سال و یا یک ماه بعد از شروع بیمه نامه می تواند مستمری ماهانه و سالانه دریافت نماید.


مستمری بیمه عمر چقدر است؟

در بیمه‌نامه‌های عمر میزان مستمری که هر فرد می‌تواند دریافت کند بر اساس سن فرد بیمه شده، میزان حق بیمه پرداختی وی و تعداد سال‌هایی می باشد که بیمه‌گذار در طول مدت آن حق بیمه پرداخت می‌کند و البته شرکت بیمه انتخابی و تعداد سال‌هایی که وی می‌خواهد مستمری دریافت نماید، متفاوت می‌باشد. از این رو نمی‌توان مبلغ مستمری مشخصی را به عنوان مستمری بیمه عمر عنوان کرد.

اگر می‌خواهید میزان مستمری دقیقی که می‌توانید بعد از مدت زمان مشخصی (۱۰ سال، ۱۵ سال و ۲۰ سال و حتی ۳۰ سال ) که مد نظرتان هست را بررسی کنید می‌توانید در سامانه بیمه عمر بیمه تایم مشخصات‌تان را ثبت نمایید تا کارشناسان بیمه تایم با شما تماس گرفته و مشاوره کامل و مقایسه شرکت‌های مختلف را برای شما انجام دهند تا بتوانید بهترین بیمه عمر از لحاظ مستمری را دریافت نمایید.


شرایط دریافت مستمری بیمه عمر

شرایط بیمه مستمری

شرایطی که فرد می‌تواند مستمری دریافت کند بر اساس  مواردی از قبیل سن فرد بیمه شده، مدتی پرداخت حق بیمه،میزان حق بیمه‌هایی که در طول مدت بیمه نامه پرداخت کرده، اندوخته بیمه نامه، مدت زمانی که می‌خواهد مستمری دریافت کند، همه قدم‌هایی هستند که در مشاوره مستمری بیمه عمر باید به اطلاع بیمه گذار برسانیم، برخی از این موارد عبارتند از:

 • بازه زمانی که بیمه گذار می‌خواهد حق بیمه پرداخت کند و تعداد سال‌هایی که می‌خواهد مستمری دریافت کند. بازنشستگی ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله و ۳۰ ساله همه در میزان مستمری تاثیر گذارند.
 • دریافت مستمری مادام العمر با توجه به سن بیمه گذار و میزان حق بیمه پرداختی وی ارتباط مستقیم دارد، فردی که سن ۲۰ ساله دارد با فردی که ۶۰ سال دارد  و اندوخته هر دو در زمان شروع مستمری یکسان باشد، دریافتی مستمری آن ها متفاوت می‌باشد چراکه مدت زمان دریافت مستمری یک فرد ۲۰ ساله بیشتر از یک فرد ۶۰ ساله می‌باشد.

بیشتر بدانید: بیمه بازنشستگی ده ساله چیست؟


بهترین بیمه مستمری

مستمری در بیمه نامه‌های عمر از جمله مواردی است که برخی از شرکت‌های بیمه در ارائه این پوشش شرایط خاص خود را دارند. اما چند فاکتور مهم در این انتخاب وجود دارد که نهایتا می تواند شما را در خرید بهترین بیمه مستمری همراهی نمایند:

مستمری که مادام العمر به فرد بیمه شده پرداخت شود می تواند از بهترین گزینه ها در انتخاب باشد.

 • شرکت بیمه ای که سود مشارکت بالایی را در سال های گذشته پرداخت کرده باشد.
 • امکان انتخاب ذینفع برای زمان مستمری می تواند از گزینه های مهم باشد که اگر فرد بیمه شده در زمان دریافت مستمری فوت نماید، نفر دیگری را به عنوان ذینفع دریافت مستمری معرفی نماید.
 • مستمری که بتواند پوشش های کامل را برای فرد بیمه شده داشته باشد هم می تواند گزینه مهمی در این انتخاب باشد.

انتخاب در بین شرکت‌های بیمه چند شرکت از جمله بیمه عمر خاورمیانه، بیمه عمر سامان  هستند که مستمری ارائه می‌کنند که البته بیمه خاورمیانه طرح کامل تری در رابطه با مستمری ارائه کرده، شرکت بیمه خاورمیانه توانسته پوشش‌های بیمه ای را در کنار مستمری چندین ساله در بیمه نامه های عمر را در قالب یک طرح بیمه ای ارائه دهد.

بیمه مستمری تامین اجتماعی

برخی از شرایط دریافت مستمری در بیمه تامین اجتماعی به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. در تامین اجتماعی، افرادی که به حداقل سن بازنشستگی تامین اجتماعی نرسیده‌اند، در صورتی می‌توانند بازنشسته شوند که ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 2. افرادی که که در مشاغل سخت شاغل هستند و سابقه ۲۰ سال پرداخت حق بیمه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در کارهای سخت دارند، بدون شرایط سنی می‌توانند بازنشسته شوند. البته بانوانی که در مشاغل سخت و زیان آور کار می‌­کنند، با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق­ بیمه پیوسته می‌­توانند بازنشسته شوند و مستمری دریافت نمایند؛ حتی اگر به  سن۴۰ سال هم نرسیده باشند.
 3.  افرادی که ۳۵ سال سابقه مفید پرداخت حق بیمه دارند، بدون در نظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می‌شوند.
 4.  زنان کارگری که مشمول قانون کار هستند، در صورت داشتن ۲۰ سال سابقه اشتغال و پرداخت حق بیمه می‌توانند در سن ۴۲ سالگی بازنشسته شوند. همچنین خانم هایی با داشتن ۳۰ سال حق پرداخت بیمه و ۴۵ سال سن می­توانند بازنشسته شوند. حالت دیگر اینکه خانم­هایی با ۵۵ سال سن و سابقه پرداخت ۱۰ سال می­توانند بازنشست شوند؛ اما مشمول ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی نخواهند شد. علاوه بر این ۳۰ روز کامل حقوق را دریافت نخواهند کرد.

بهترین بیمه عمر کدام است؟


بیمه مستمری  مادام العمر خاورمیانه

یکی از طرح‌های مستمری کاملی که در بین شرکت‌های بیمه ارائه شده، بیمه مستمری خاورمیانه است. این بیمه نامه علاوه بر مستمری، پوشش‌های کامل بیمه‌ای را نیز ارائه می‌نماید که از مهمترین مزیت های این بیمه نامه می‌باشد.

مزایای بیمه مستمری خاورمیانه

یکی از مهمترین مزایای بیمه مستمری خاورمیانه داشتن پوشش‌های بیمه ای زیر در مدت زمان پرداخت حق بیمه می‌باشد. پوشش ها و مزایای بیمه مستمری خاورمیانه به ترتیب زیر می‌باشد:

 • امکان دریافت مستمری مادام العمر
 • امکان تعریف ذینفع برای دریافت مستمری در صورت فوت فرد مستمری بگیر در زمان دریافت مستمری
 • نداشتن محدودیت شغلی و سنی برای دریافت مستمری، حتی زنان خانه دار و کودکان می توانند این بیمه نامه را خریداری نمایند. افراد شاغل هم می توانند این بیمه نامه را داشته باشند.
 • امکان دریافت وام با پایان سال دوم بیمه ای بدون نیاز به ضامن
 • امکان پرداخت حق بیمه به صورت ماهانه، سه ماه یکبار، شش ماهه و سالانه
 • امکان تعریف مستمری به مدت ۵ ساله، ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله، ۲۵ ساله و ۳۰ ساله.
 • داشتن سرمایه فوت به هر علت تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان
 • ارائه پوشش سرمایه فوت به علت حادثه تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان
 • ارائه پوشش امراض تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان
 • داشتن پوشش جداگانه برای سرطان تا سقف ۳۱۰ میلیون تومان
 • ارائه پوشش هزینه پزشکی تا سقف ۴۰ میلیون تومان
 • امکان داشتن معافیت از پرداخت حقب یمه در صورت ازکارافتادگی کامل و ناقص
 • امکان بازخریدی قبل از سررسید مدت بیمه نامه

بیمه مستمری سامان

شرکت بیمه سامان از جمله شرکت‌های مطرح در ارائه انواع بیمه‌های عمر در طرح های مختلف می‌باشد. شرکت بیمه سامان از جمله شرکت‌های ارائه کننده مستمری می‌باشد که می‌توانید با پرداخت حق بیمه‌های سالانه و ماهانه  در پایان مدت بیمه نامه مستمری دریافت کنید و مدت زمان دریافت مستمری در بیمه عمر سامان  ۱۵ سال می باشد و مادام العمر نیست.

از مزایای بیمه عمر سامان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه سرمایه فوت به هر علت تا ۱ میلیارد تومان
 • ارائه پوشش سرمایه فوت به علت حادثه بدون سقف
 • ارائه پوشش امراض برای ۳۱ بیماری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان
 • ارائه مستمری از کارافتادگی
 • پرداخت سرمایه ازکارافتادگی و نقص عضو
 • امکان دریافت وام بدون ضامن
 • امکان برداشت از اندوخته در طول مدت داشتن بیمه نامه
 • امکان بازخرید قبل از سررسید مدت بیمه نامه


بیمه مستمری باران (طرح ترنم باران)

طرح ترنم باران یکی از جدید ترین طرح های شرکت بیمه باران می باشد که دو نوع مستمری  را  به صورت مستمری آنی و مستمری با فاصله می باشد. مستمری بدون فاصله و مستمری با فاصله دو نوع بیمه مستمری آنی باران می باشد. در مستمری بدون فاصله بیمه گذار کل حق بیمه را یکجا پرداخت می نماید و بعد از گذشت یک ماه می تواند تا ۲۰ سال مستمری دریافت نماید.

 • مستمری آنی( بدون فاصله ) ترنم باران: در این مستمری بیمه­‌گذار حق­‌بیمه را یکجا پرداخت می­‌کند و بعد از گذشت یک ماه از تاریخ پرداخت حق­‌بیمه، می تواند مستمری از شرکت بیمه دریافت نماید. در این طرح مدت دریافت مستمری می تواند یک تا بیست سال باشد.
 • مستمری با فاصله بیمه ترنم باران: در این شکل از مستمری بیمه­‌گذار حق­‌بیمه را طی یک دوره یک تا پنج ساله پرداخت می­‌کند و بعد از آن به انتخاب وی، مستمری­‌بگیر برای مدت یک تا بیست سال مستمری دریافت می­‌کند.

بیمه مستمری آنی خاورمیانه

شرکت خاورمیانه در کنار طرح مستمری مادام العمر خاورمیانه ، طرح مستمری آنی را نیز ارائه نموده است. مستمری آنی خاورمیانه یکی از طرح های مناسب برای افرادی است که تمایل به پرداخت حق بیمه برای مدت طولانی ندارند و می خواهند در بازه زمانی کوتاه مستمری مادام العمر داشته باشند. در این بیمه نامه کل حق بیمه به صوزت یکجا پرداخت شده و از سال بعد مستمری ماهانه به فرد پرداخت می شود.


مستمری آنی معلم

بیمه نامه مستمری آنی معلم یکی از انواع بیمه عمر معلم شرکت بیمه معلم، مستمری آنی به صورت مادام العمر و مستمری آنی موقت قطعی می باشد. در صورت داشتن مدت تضمین اگر بیمه‌شده در مدت تضمین زنده باشد، شخصاً خودش و چنانچه در زمان تضمین فوت نماید، مبلغ مستمری از تاریخ فوت تا پایان مدت تضمین به ذینفع مشخص شده در بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد.
سایر مزایای بیمه مستمری بیمه معلم

 • پرداخت پوشش فوت به هر علت تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان
 • ارائه پوشش فوت به علت حادثه تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان
 • اگر فوت ذینفع مشخص شده در طول مدت تضمین، مبلغ مستمری به فرد دیگری که از طرف ایشان در زمان تکمیل پیشنهاد بیمه مشخص شده است پرداخت خواهد شد.
 • در صورت انصراف از دریافت مستمری، شرکت بیمه معلم مبلغ بازخرید را به فرد پرداخت خواهد کرد.
 • امکان انتخاب حق بیمه افزایشی برای جبران نرخ تورمی امکان پذیر می باشد.

 


بیمه مستمری آنی مانا بیمه دی

بیمه مستمری مانا یکی از انواع بیمه­‌های مستمری شرکت بیمه دی می باشد. در این بیمه نامه با پرداخت حق­ بیمه یکجا توسط بیمه گذار، از پایان همان ماه(بلافاصله)، پرداخت مستمری آغاز و و پرداخت مستمری به صورت مادام العمر و با مدت معین امکان پذیر می باشد. در این بیمه نامه در صورت فوت مستمری گیرنده بیمه نامه به پایان می رسد.

بیمه مستمری آنی در بیمه عمر دی دارای پوشش نمی باشد و فقط مستمری به فرد بیمه شده پرداخت می‌شود.

بیمه مستمری زنان خانه دار ملت

بیمه مستمری زنان خانه دار ملت ، یکی از انواع بیمه نامه های عمر شرکت بیمه ملت می باشد. در این طرح همه خانم های خانه دار می توانند با پرداخت حق بیمه ماهانه، مستمری ماهانه دریافت نماید. این بیمه نامه مستمری مادام العمر و پوشش‌های بیمه ای ندارد.

بیمه مستمری پاسارگاد

شرکت بیمه پاسارگاد از جمله شرکت های برتر در صنعت بیمه عمر کشور می باشد. طرح تامین آتیه پاسارگاد کاملترین طرح مستمری این شرکت بیمه است که پوشش های بیمه ای را به بیمه گذاران خود ارائه می نماید. فقط این نکته را در نظر داشه باشید که بیمه عمر پاسارگاد، مستمری ماهانه ندارد و فرد بیمه شده می تواند در پایان مدت بیمه نامه کل اندوخته را به همراه سود مشارکت و سود تضمینی دریافت نماید.

 

بیمه عمر معلم را بهتر بشناسید


خرید بیمه مستمری از بیمه تایم

برای خرید بیمه مستمری بهتر است که حتما قبل از خرید این بیمه نامه مشاوره کامل در رابطه با مستمری  و بیمه نامه‌های عمر دریافت نمایید، بازنشستگی ۱۰ ساله‌ای که برخی از بازاریابان بیمه مطرح می‌کنند مهمترین نکته در مقایسه بین طرح‌های بیمه است که می‌توانید به کمک مشاوران و کارشناسان بیمه تایم دریافت نمایید. برای دریافت مشاوره می‌توانید در سامانه بیمه تایم درخواست مشاوره ثبت نمایید تا بتوانید بهترین بیمه نامه عمر را خریداری نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. تعداد رای ۱۲

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments

 • سلام من سه سال بیمه مستمری معلم را دارم اگر بخواهم ده ساله باز نشسته شوم باید چکار کنم سن من ۴۳سال است ماهانه مبلغ ۶۹ هزار پرداخت میکنم لطفاً را هنمایی کنید با تشکر

  • هر بیمه نامه عمر دارای جدولی است که نحوه شکل گیری سرمایه گذاری آن بیمه نامه را نشان می دهد، می تونیدجدول بیمه عمر تان را بررسی کرده و یا جهت اطلاعات کامل تر به نمایندگی که بیمه نامه تان را از انجا تهیه کرده اید و به اطلاعات بیمه نامه شما دسترسی دارند مراجعه کرده و نحوه استفاده از پوشش ها و سایر شرایط بیمه نامه از آن ها کمک بگیرید.