بیمه تایم
اینکوترمز بیمه باربری

اینکوترمز CIF در بیمه باربری

۰
(۰)

بعضی از اصطلاحات اینکوترمز در مورد تمام روش‌های حمل و نقل کالا موضوعیت و کاربرد دارند. این اصطلاحات برای مشخص کردن نوع قرارداد و شرح وظایف و تعهدات طرفین (خریدار و فروشنده) در فرایند معامله کاربرد دارند. در ادامه به بررسی اینکوترمز CIF  و شرایط این موضوع خواهیم پرداخت.

اینکوترمزچیست؟

اینکوترمز یا اصطلاحات تجاری بین المللی هستند ، این اصطلاحات شامل موارد از پیش تعریف شده ای می باشد که توسط اتاق بازرگانی بین المللی در رابطه با قوانین تجاری بین المللی منتشر می شود. قواعد اینکوترمز توسط دولت‌ها، مقامات قضایی، و فعالان تجاری در سراسر جهان برای تفسیر پر استفاده‌ترین اصطلاحات تجارت بین‌المللی کاربرد دارد. آنها با هدف کاهش یا حذف ابهاماتی که به واسطه استفاده از زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف پیش می‌آیند ایجاد شده ‌اند. به همین دلیل اغلب در قراردادهای فروش بین‌المللی از آنها استفاده می‌شود. معمولا اینکوترمزها شامل اصطلاحات سه کلمه ای می باشند.

اینکوترمز CIF

اصطلاح اینکوترمز CIP (Carriage and Insurance Paid to) یک اصطلاح گروه C است که در تجارت و حمل و نقل  بین‌المللی کاربرد دارد. این اصطلاح به معنای آن است که فروشنده کالا را به حمل‌کننده در مبدأ تحویل می‌دهد و هزینه حمل و نقل تا مقصد مشخصی را پرداخت می‌کند. همچنین، فروشنده بیمه کالا را نیز خریداری می‌کند.

خطرات در CIP

در اینکوترمز CIP، خطرات ناشی از آسیب، خسارت، یا فقدان کالا از زمان تحویل کالا به حمل‌کننده در مبدأ بر عهده خریدار است. به عبارت دیگر، فروشنده مسئولیت کالا را تا زمان تحویل آن به حمل‌کننده در مبدأ بر عهده دارد. پس از آن، مسئولیت کالا به خریدار منتقل می‌شود. خریداری در اینکوترمز CIF باید به نوع کالای مورد حمل دقت داشته باشد که اگر کالای مورد حمل ارزشمند و مهم باشد بیمه نامه ای جداگانه برای کالای مورد حمل تهیه نماید.

به عنوان مثال، اگر کالا در حین حمل و نقل در مقصد آسیب ببیند، مسئولیت جبران خسارت به عهده خریدار است. خریدار باید با ارائه اسناد بیمه‌نامه به شرکت بیمه، خسارت وارد شده به کالا را جبران کند.

  • آسیب یا خسارت به کالا در حین حمل و نقل:

این خطر ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند تصادف، شرایط آب و هوایی نامناسب، یا اشتباهات انسانی ایجاد شود.

  • فقدان کالا در حین حمل و نقل:

این خطر ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند سرقت، گم شدن، یا نابودی کالا ایجاد شود.

  • تاخیر یا کاهش ارزش کالا در حین حمل و نقل:

این خطر ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند تغییر شرایط آب و هوایی، یا قرار گرفتن کالا در معرض نور مستقیم خورشید ایجاد شود. خریدار می‌تواند با خرید بیمه‌نامه مناسب، خطرات احتمالی را کاهش دهد.

بیمه باربری اینکوترمز CIF

لازم است که خریدار  بداند در قاعده CIF اینکوترمز ۲۰۲۰، فروشنده ملزم به تهیه پوشش بیمه‌ای حداقلی مانند کلوز C یا شرایط مشابه آن می‌باشد و الزامی برای تهیه بیمه با پوشش جامع تری نظیر کلوز A ندارد. درهرصورت، طرفین می‌توانند توافقی در خصوص داشتن پوشش بیمه باربری کامل تر با کلوز متفاوت داشته باشند.

استعلام و خرید بیمه باربری

برای استعلام و خرید بیمه باربری می توانید با ارسال مشخصات کالای مورد بیمه اقدام به دریافت نرخ و شرایط بیمه نامه با کلوزهای مختلف نمایید. ارسال پرفرما و ثبت سفارش برای استعلام نرخ بیمه نامه باربری وارداتی و صادراتی امکان پذیر می باشد. کارشناسان بیمه تایم بهترین بیمه نرخ و شرایط در زمینه بیمه نامه باربری را به بیمه گذاران ارائه می نماید. روند اعلام نرخ و شرایط و صدور همه انواع بیمه نامه های بیمه باربری به صورت آنلاین انجام می شود. می توانید با تماس با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۳۸۲۸ از مشاوره کارشناسان بیمه تایم کمک بگیرید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد رای ۰

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

اضافه کردن نظر