نماد سایت بیمه تایم

چند ماه در پرداخت اقساط بیمه عمر تاخیر داشتید؟ این مطلب را بخوانید

تاخیر در پرداخت اقساط بیمه عمر

نظم در پرداخت حق بیمه عمر، هم از لحاظ داشتن پوشش‌های بیمه‌ای و هم از لحاظ تشکیل سرمایه بسیار مهم می‌باشد. البته این موضوع برای بیشتر بیمه گذاران اتفاق می‌افتد که به خاطر مشغله‌های کاری و یا حتی فراموشی سهوی تاریخ تمدید بیمه عمر، پرداخت حق بیمه به موقع انجام نشود و بیمه گذار با تاخیر حق بیمه را به شرکت بیمه پرداخت می‌کند. در این صورت این سوال برای بیشتر بیمه گذاران پیش می‌آید که در این شرایط چه اتفاقی برای بیمه نامه وی خواهد افتاد؟ شرایط بیمه نامه عمر در شرکت‌های مختلف بیمه برای بیمه نامه‌هایی که تعویق در پرداخت اقساط بیمه عمر دارند متفاوت است که در ادامه به بررسی روند هر کدام از شرکت‌های زیر خواهیم پرداخت.

 


تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر چه عواقبی دارد؟

همانطور که گفته شد تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر در شرکت‌های مختلف شرایط متفاوتی را دارد اما به صورت کلی با تاخیر در اقساط بیمه عمر برداشت از اندوخته  بیمه نامه و محدودیت ارائه پوشش‌ها اتفاق می‌افتد و نحوه اعمال چنین تغییراتی نیز با توجه شرایط همان بیمه نامه اعمال می‌شود.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه عمر کدام است؟ نتایج  نظرسنجی بیمه تایم را ببینید


۱- تاخیر در پرداخت حق بیمه سامان

در بیمه عمر سامان شما از تاریخ سررسید قسط به مدت ۳۰ روز فرصت دارید تا حق بیمه عمرتان را پرداخت کنید (به استثنای  اولین قسط بیمه نامه که پرداخت شدن آن شرط جاری شدن بیمه نامه می‌باشد).

البته دو نکته را در نظر داشته باشید که فرصت تعیین شده برای پرداخت حق بیمه صرفا جهت جاری بودن پوشش‌های بیمه ای می‌باشد و سود سرمایه گذاری از تاریخ پرداخت محاسبه می‌شود. تاریخ سررسید اقساط حق بیمه شما در فرم اعلامیه بدهکار مشخص شده است و با توجه به سررسید اقساط تعیین شده باید اقساط حق بیمه پرداخت گردد.
حال اگر به هر دلیلی پرداخت حق بیمه تان را فراموش کرده و حق بیمه‌تان را پرداخت نکرده‌اید ، در بیمه عمر سامان این امکان برای شما فراهم شده که با ارائه درخواست کتبی مبلغ حق بیمه از محل اندوخته صندوق بیمه‌تان کسر می شود.

اگر حق بیمه را نپردازیم چه اتفاقی می‌افتد؟ این موضوع بسیار واضح است که حق بیمه پرداختی بابت خرید بیمه نامه و استفاده از مزایا و پوشش‌های این بیمه نامه می باشد. بنابراین پرداخت حق بیمه از جانب شما روند بیمه‌ای شما را سال به سال جلو می برد و اگر پرداخت حق بیمه از طرف شما انجام نگیرد و یا به تاخیر بیافتد هزینه پوشش های بیمه ای از محل اندوخته بیمه نامه شما کسر می شود.

اما ممکن است که اندوخته بیمه عمر شما برای پرداخت حداقل هزینه بیمه نامه شما کافی نباشد در این صورت پرداخت نکردن حق بیمه باعث تعلیق و غیر فعال شدن بیمه نامه شما می شود و نهایتا شرکت بیمه سامان به عنوان شرکت بیمه گر هیچگونه مسئولیتی در قبال بیمه نامه شما نخواهد داشت.

 


۲- تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر پاسارگاد

پرداخت حق بیمه عمر پاسارگاد باید در اول هر سال بیمه‌ای پرداخت گردد و حق بیمه سالانه شما می‌تواند به صورت اقساط شش ماهه، سه ماهه و ماهانه پرداخت شود که اگر فرد بیمه شده در یکی از سال‌های بیمه ای فوت نماید و حق بیمه آن سال تماما پرداخت نشده باشد شرکت بیمه پاسارگاد باقی حق بیمه را از اندوخته بیمه نامه کسر خواهد کرد. البته در شرکت پاسارگاد پرداخت حق بیمه در صورتی معتبر خواهد بود که به صندوق شرکت و یا شعب آن پرداخت شما را تایید نماید که برای این منظور برای پرداخت حق بیمه شناسه قبض لازم می‌باشد.
هر فردی که بیمه پاسارگاد دارد باید راس تاریخ سررسید مشخص شده برای اقساط حق بیمه عمر پاسارگاد اقدام به پرداخت حق بیمه عمر خود نماید و در صورت پرداخت زودتر از موعد سود بیمه عمر پاسارگاد شما افزایش خواهد یافت.

حال اگر شما حق بیمه عمر پاسارگادتان را با تاخیر پرداخت کنید ۴ حالت زیر با توجه به مدت تاخیر در پرداخت اتفاق می‌افتد:

  1. تاخیر کمتر از یک ماه در پرداخت: اگر شما در طول مدت زمان یک ماهه پس از سررسید حق بیمه عمر پاسارگاد اقدام به پرداخت حق بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد نکنید، در این صورت به علت گذشتن تاریخ سررسید حق بیمه عمر جریمه ای به شما تعلق خواهد گرفت و اما بیمه شده با توجه به شرایط بیمه نامه  دارای پوشش در بیمه عمر پاسارگاد خواهد بود.
  2. تاخیر بیشتر از یک ماه: شما در طول مدت یک ماهه پس از سر رسید حق بیمه عمر پاسارگاد که مهلت پرداخت شما محسوب می شود اقدام به پرداخت حق بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد ننموده‌اید. در این صورت با رد شدن تاریخ سررسید حق بیمه عمر جریمه ای به شما تعلق خواهد.
  3. تاخیر بیشتر از شش ماه: با توجه به گذشت تاریخ سررسید حق بیمه عمر جریمه‌ای به شما تعلق خواهد گرفت و شما باید دارای پوشش بیمه عمر پاسارگاد هستید. در این صورت با توجه به شرایط شرکت بیمه پاسارگاد بیمه نامه شما به بیمه نامه با سرمایه مخفف تبدیل می شود که با تکمیل گواهی سلامت بیمه عمر پاسارگاد و فرم برگشت از حالت مخفف درباره علت تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر اطلاع رسانی کتبی انجام می گیرد.
  4. تاخیر بیشتر از یکسال: در این صورت و با گذشت ۱۲ ماه از زمان سررسید بیمه نامه تان جریمه ای به شما تعلق می گیرد ولی برای استفاده کردن از پوشش های بیمه ای حتما باید با نماینده خود تماس گرفته و راهنمایی های لازم برای ادامه پرداخت را دریافت کنید.

بیشتر بدانید: جدول مقایسه بیمه‌های عمر

 


۳- تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر مان ایران

در بیمه عمر مان بعد از صدور بیمه نامه و پرداخت اولین قسط تعهدات شرکت بیمه ایران برای بیمه نامه عمر فرد بیمه شده شروع می شود و بیمه گذار موظف است که اقساط حق بیمه نامه را حداکثر تا یک ماه بعد از سررسید هر قسط درج شده در بیمه نامه پرداخت نماید.

اگر پرداخت حق بیمه پس از یک ماه سررسید تعیین شده به تاخیر افتاده باشد و بیمه شده فوت شود فقط اندوخته بیمه نامه به استفاده کننده (ذینفع بیمه نامه ) قابل پرداخت می باشد. در صورت انصراف بیمه گذار از پرداخت حق بیمه، بیمه نامه وی باز خرید شده و اندوخته بیمه نامه به وی پرداخت می‌شود. این در صورتی است که حداقل ۶ ماه حق بیمه پرداخت شده باشد.

اگر حق بیمه بیمه نامه به تاخیر بیافتد بیمه گذار می‌تواند با موافقت شرکت بیمه ایران حق بیمه های معوقه و هزینه دیرکرد زمان تاخیر را پرداخت نماید تا بیمه نامه به حالت اول برگردد. البته در مورد بیمه نامه‌هایی که پرداخت حق بیمه آن‌ها بیش از یک ماه به تاخیر افتد محاسبه هزینه دیرکرد بر اساس سود سالانه ۱۸ درصد خواهد بود.

 


۴- تاخیر در پرداخت حق بیمه عمر ایران

آیا بیمه عمر ایران به علت تاخیر در پرداخت یکی از اقساط از پرداخت خسارت یا ارائه خدمات سرمایه شانه خالی می کند؟
در و.اقع اگر بیمه گذار به هر علت حق بیمه خود را پرداخت نکند شرکت بیمه ایران مبلغ حق بیمه را از اندوخته بیمه شده کسر می‌کند و در صورتی که میزان اندوخته به اندازه حق بیمه وی نباشد پس از ارسال اخطار کتبی بیمه نامه را باطل می‌کند.

 


۵- تاخیر در پرداخت حق بیمه پارسیان

با توجه به شرایط بیمه نامه عمر پارسیان ، اگر فرد بیمه شده حق بیمه عمر خود را در سررسید تعیین شده  پرداخت نکند ، شرکت بیمه پارسیان برای تامین حق بیمه و ارائه پوشش های سرمایه فوت و سایر پوشش‌های بیمه نامه  برابر با حق بیمه از اندوخته بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری کسر می‌نماید و تا زمانی که اندوخته سرمایه گذاری شده در بیمه نامه عمر پارسیان کافی باشد پوشش های بیمه نامه به قوت خود باقی می باشد و تا این زمان بیمه نامه تعلیق نمی شود. در صورتیکه اندوخته بیمه نامه به اتمام برسد بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری به صورت تعلیق درآمده و شرکت بیمه پارسیان در برابر خسارات اتفاق افتاده هیچ گونه تعهدی نخواهد داشت.

 

در نهایت اگر به دنبال مقایسه و خرید بهترین بیمه عمر هستید کارشناسان بیمه تایم آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان هستند. کافی است از طریق لینک زیر فرم بیمه عمر را تکمیل کنید.

 

 

همچنین اگر سوالی برای شما باقی مانده است در پایین همین مطلب برای ما بنویسید تا کارشناسان بیمه تایم پاسخگوی شما باشند.

خروج از نسخه موبایل