بیمه تایم
معافیت مالیاتی بیمه عمر

معافیت مالیاتی بیمه عمر ،شرایط و مزایا

۵
(۱)

معافیت مالیاتی بیمه عمر یکی از مهم ترین مزایای بیمه عمر است که برای همه بیمه نامه‌های عمر و سرمایه گذاری و بیمه عمر و بازنشستگی این برقرار می‌باشد. این که معافیت مالیاتی بیمه عمر به چه صورت می‌باشد و چه کسانی می‌توانند از معافیت مالیاتی بیمه عمر استفاده نمایند، همه مواردی هستند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

انواع مالیات در ایران

  • مالیات مستقیم
  • مالیات غیر مستقیم

 

مالیات مستقیم

این نوع از مالیات برای همه مواردی می‌باشند که به صورت مستقیم از درآمد و دارایی اشخاص دریافت می‌شود و همه افراد حقیقی و حقوقی ملزم به پرداخت این مالیات می‌باشند.

مالیات غیر مستقیم

این مالیات به صورت غیر مستقیم و به واسطه از افراد مختلف دریافت می‌شود. به عنوان مثال خریدهایی که انجام می‌دهید، شما با خرید هر محصول درصدی از آن را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنید.

معافیت بیمه عمر از مالیات

بر اساس ماده ۱۳۶ قانون مالیات های مستقیم، پرداخت های انجام شده به شرکت بیمه در بیمه‌های عمر معاف از مالیات می‌باشد و همچنین معاف از مالیات می‌باشند. بر اساس ماده ۱۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم، حق بیمه عمر از جمله هزینه‌های قابل ارائه به اداره مالیات می‌باشد. افرادی که سالانه هزینه‌هایی را به اداره مالیات ارائه می‌کنند می‌توانند هزینه بیمه عمر را به عنوان هزینه به مودیان مالیاتی پرداخت می‌کنند.

چه مواردی در بیمه عمر معافیت مالیاتی دارند؟

  • حق بیمه پرداخت حق بیمه عمر
  • سرمایه فوت بیمه عمر
  • اندوخته بیمه نامه عمر

همه موارد فوق معافیت مالیاتی دارند.

قانون معافیت مالیاتی بیمه‌های عمر

به نقل از خانه ملت” بر اساس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم با بند ۳۶ که در مواد (۱۳۶) و (۱۳۷) هستند قانون عبارت «انواع بیمه‌های عمر و زندگی» جایگزین عبارت «بیمه عمر» شد. همچنین براساس اصلاح صورت گرفته در ماده ۱۳۶ وجوه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی از طرف شرکت های بیمه که به موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذینفع می شود از پرداخت مالیات معاف است.
همچنین با اصلاح انجام شده در ماده ۱۳۷ هزینه های درمانی پرداختی هر مؤدی بابت معالجه خود و یا همسر، اولاد، پدر، مادر، برادر و خواهر تحت تکفل در یک سال مالیاتی به شرط این که اگر دریافت کننده مؤسسه درمانی یا پزشک مقیم ایران باشد دریافت وجه را گواهی نماید و چنانچه به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به علت فقدان امکانات لازم معالجه در خارج از ایران صورت گرفته است پرداخت هزینه مزبور به گواهی مقامات رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل معالجه یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد، همچنین حق بیمه پرداختی هر شخص حقیقی به مؤسسات بیمه ایرانی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی و بیمه های درمانی از درآمد مشمول مالیات مؤدی کسر می گردد. در مورد معلولان و بیماران خاص و صعب العلاج علاوه بر هزینه های مذکور هزینه مراقبت و توانبخشی آنان نیز قابل کسر از درآمد مشمول مالیات معلول یا بیمار یا شخصی که تکفل او را عهده دار است می باشد.

دلایل معافیت مالیاتی بیمه عمر در ایران

با توجه به ماهیت اصلی بیمه عمر که در جهت داشتن پوشش های بیمه ای در کنار سرمایه گذاری امن برای همه خانواده ها می باشد، درجهت توسعه فرهنگ بیمه در کشور و حمایت از انواع بیمه عمر ، بیمه های عمر معاف از مالیات می باشد. چراکه معمولا سرمایه بیمه های عمر ، مبالغ اندکی هستند و سرمایه و پوشش و اندوخته این بیمه نامه بیشتر در جهت حمایت از خانواده ها برای زمانی که سرپرست خانواده ها در قید حیات نیستند بسیار ارزشمند می باشد.

آیا معافیت مالیاتی در خرید بیمه عمر موثر است؟

در خرید بیمه عمر، یکی از مزایای این خرید داشتن معافیت مالیاتی برای این بیمه نامه می باشد، ارائه معافیت مالیاتی برای بیمه های عمر یکی از روش های تشویق مردم به برنامه ریزی در جهت رشد این سرمایه گذاری می باشد، البته تقریبا معافیت مالیاتی بیمه عمر در همه انواع بیمه عمر در سراسر جهان برقرار می باشد.

استعلام و خرید بیمه عمر از بیمه تایم

بررسی مقایسه و شرایط انواع بیمه عمر ، مقایسه جدول بیمه عمر شرکت های بیمه از نظر سرمایه گذاری و پوشش های بیمه ای توسط کارشناسان بیمه عمر بیمه تایم به صورت بی طرفانه و آنلاین انجام پذیر می‌باشد. می توانید به کمک کارشناسان بیمه تایم بهترین بیمه عمر را انتخاب و خریداری نمایید.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد رای ۱

خیلی متاسفیم که این مطلب رضایت شما رو جلب نکرد!

لطفا با نظر خودتون مارو در ارتقا این مطلب یاری کنید

چه موردی رو میتونیم در این مطلب بهبود بدیم؟

تیم تولید محتوای بیمه تایم

۲ comments